10 ciekawych miast do odwiedzenia z Rzymu na jednodniową wycieczkę

,
Orvieto

Rzym jest jedną wielką atrakcją pod gołym niebem, ale czasami chce się po prostu wyrwać na chwilę z miasta i uciec od tłumów turystów.

Poznaj okolice Rzymu i inne fascynujące regiony słonecznej Italii. Nie potrzebujesz wielkich wakacji, aby odkrywać nowe miejsca. Oto 10 miejsc, do których można pojechać z Rzymu na 1 dzień.

» Czytaj takżeRzym: 100 lifehacków dla podróżników

Najlepszym sposobem na dostanie się do innego miasta jest autobus, ponieważ kursują one przez wszystkie turystyczne miejsca w Europie. Jednak chodzi tu raczej o duże miasta, a do tych mniejszych można często dojechać pociągiem. Trasy, rozkłady jazdy i bilety można znaleźć tutaj.

Oprócz pociągów i autobusów, można również podróżować po miastach w pobliżu Rzymu wynajętym samochodem. To droższa opcja, ale dużo wygodniejsza i ciekawsza. W samym Rzymie prowadzenie auta nie jest zbyt przyjemne, ale na autostradzie to prawdziwa bułka z masłem. Polecamy wybrać samochód z tej strony, znajdziesz tam oferty różnych wypożyczalni.

A teraz zaczynamy!

Tivoli

Tivoli

Tivoli to małe, ale popularne miasto w regionie Lazio, położone 24 km na północny wschód od Rzymu. Przyciąga podróżnych z całego świata przede wszystkim ze względu na swoje atrakcje architektoniczne.

Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Tivoli z Rzymu, aby podziwiać wspaniałe piękno willi. Villa d’ Este, Villa Adriana i Villa Gregoriana różnią się od siebie tak bardzo, że są na swój sposób wyjątkowe.

Dwie pierwsze wille zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a trzecia, Villa Gregoriana, jest chroniona przez Fundusz Dziedzictwa Narodowego (FAI). Wizyta w willach nie pozostawi nikogo obojętnym i każdy znajdzie tę, która jest bliższa jego duszy i atmosferze. Nie sposób nie zakochać się w jednej z nich, a całkiem łatwo zakochać się we wszystkich naraz.

Opłata za wstęp do każdej willi wynosi około 10 euro.

Porady dla podróżujących

 • Do Villi Hadriana kursuje autobus nr 4, który zatrzymuje się na centralnym placu naprzeciwko dworca kolejowego.
 • Zalecana kolejność wizyt to:
 • Villa Hadriana;
 • Villa Gregoriana (wejście przy dworcu kolejowym po prawej stronie);
 • Villa d’ Este.

Jak dojechać?

Pociągiem: odjazd z dworca Termini (cena biletu w jedną stronę 2,60 €) lub z dworca Tiburtina (cena biletu w jedną stronę 3 €). Możesz kupić bilety na wybraną datę [raileurope:link label:pod linkiem], wypełnij nazwy pozycji w języku angielskim.

Podróż w jedną stronę trwa około godziny, więc powinieneś mieć wystarczająco dużo czasu, aby przejechać się tam i z powrotem w ciągu jednego dnia. Ale jeśli chcesz się zatrzymać, Tivoli ma wiele wygodnych i niezbyt drogich hoteli.

Tivoli: Wybierz hotel

» Czytaj takżeOkolice Rzymu: Najpiękniejsze miejsca

Viterbo

Viterbo

Średniowieczne miasto w regionie Lacjum, 100 km na północ od Rzymu. Główną atrakcją jest Pałac Papieski, słynący z tego, że w XIII wieku wybierano w nim nowego papieża. Równie słynna jest znajdująca się obok pałacu katedra San Lorenzo.

Jedyne, co może zepsuć spacer uliczkami starego miasta, to przejeżdżające samochody, które sprawiają, że ciągle trzeba się rozglądać i schodzić na bok. Samochody przed starymi budynkami nie tyle przenoszą nas w czasy średniowiecza, co raczej nieustannie przywracają do rzeczywistości.

Jak dojechać?

Pociągiem z dworca Roma Ostiense, metro Pyramide. Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 5,60 euro. [raileurope:link label:Kliknij tutaj], aby sprawdzić bilety.

Niewiele osób wie, ale istnieje ekonomiczny sposób dotarcia do Viterbo: bilet Metrebus Roma w cenie 1,50 euro jest ważny również na trasie Rzym – Viterbo.

Czas przejazdu w jedną stronę wynosi 2 godziny.

Co warto zobaczyć w okolicy:

 • Łaźnie termalne kilka kilometrów od Viterbo.
 • Bagnaia to kolorowe, XIII-wieczne miasteczko.
 • Villa Lante – wzorcowy włoski park z licznymi fontannami i posągami z brązu (wstęp 5 €)

Ciekawostka

Kolejnym powodem, dla którego warto przyjechać do Viterbro z Rzymu na jeden dzień jest Święto Świętej Róży. Odbywa się ono w mieście co roku 3 września. Procesja ogromnego, 30-metrowego posągu oświetlonego licznymi lampkami odbywa się około godziny 21 przy wyłączonych światłach miejskich.

Viterbo: Wybierz hotel

Jezioro Bracciano (Lago Bracciano)

Jezioro Bracciano

Jedno z największych jezior w regionie Lacjum, które można odwiedzić z Rzymu podczas jednodniowej wycieczki. Znajduje się 32 km na północny zachód od Rzymu w mieście Bracciano. Tutaj każdy zaplanuje urlop na swój gust:

 • Kto lubi spokojny, relaksujący wypoczynek, może po prostu leżeć na plaży i obserwować miejscowe kaczki i łabędzie, które wcale nie boją się ludzi, albo popływać w jeziorze. Plaża Bracciano znajduje się na liście świetnych plaż w pobliżu Rzymu.
 • Dla bardziej aktywnych istnieje możliwość uprawiania windsurfingu.
 • Dla miłośników ciekawej architektury: Zamek Orsini-Odescalchi. Opłata za wstęp do zamku wynosi 8,50 euro.

Jezioro Martignano: Wybierz hotel

Jak dojechać?

Pociągiem: z dworca kolejowego Roma Ostiense (metro Pyramide). Koszt biletu w jedną stronę na pociąg wynosi 3,60 euro.

Do Bracciano można dojechać tanio w ten sam sposób co do Viterbo. Jednorazowy bilet „Metrebus Roma” w wysokości 1,50 euro obowiązuje również na trasie Rzym – Bracciano – Viterbo.

Podróż trwa około 1 godziny w każdą stronę.

» Czytaj takżePodróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

Frascati

Frascati

Spokojne miasteczko w regionie Lacjum, około 21 km od Rzymu. Przyciąga turystów bliskością Rzymu, luksusowymi willami i słynnym białym winem. Większość willi to dawne rezydencje „czarnej szlachty”, czyli rodzin arystokratycznych bliskich papieżowi: wille Aldobrandini, Mondragone, Falconieri, Lancelotti i Torlonia. Wśród win wartych degustacji jest Casale Mattia Spumante Brut, DOC Frascati, którego słomkowo-żółty kolor odzwierciedla barwy samego miasta.

Jak dojechać?

Pociągiem: Odjazd z dworca kolejowego Termini z biletem jednorazowym w cenie 2,10€ lub z nieco tańszą alternatywą [raileurope:link label:na stronie internetowej]. Czas podróży z Rzymu wynosi 30 minut.

Frascati: Wybierz hotel

Ostia Antica

Ostia Antica

Historyczne miasto rzymskie założone w 4 lub 7 wieku p.n.e. (według różnych źródeł). Przed XVI wiekiem Ostia, a dokładniej jej część znana dziś jako Ostia Antica, była obmywana przez morze. Dlatego też miasto to miało bardzo ważne znaczenie strategiczne.

Z czasem Tyber zmienił swój kierunek, morze oddaliło się od miasta o 3 km. Obecnie tylko współczesna część Ostii jest obmywana przez morze, począwszy od wybrzeża Lido Nord.

Sama Ostia Antica jest skansenem archeologicznym na świeżym powietrzu. Prawie jak Pompeje, ale nie tak sławna.

Godziny otwarcia: od 8:30, zamknięcie w zależności od pory roku

Zamknięte: poniedziałek, 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja

Bilety wstępu na stanowisko archeologiczne kosztują 12 euro (dzieci poniżej 18 roku życia za darmo)

Jak dojechać?

Dojazd pociągiem z Porta San Paolo Station, Pyramide Metro. Bilet jednorazowy „Metrebus Roma” jest ważny na trasie Roma – Lido, a wysiąść należy na przystanku Ostia Antica. Czas przejazdu wynosi tylko 20 minut.

Ostia Antica: Wybierz hotel

Perugia

Perugia

Perugia jest prawdopodobnie najważniejszą jednodniową wycieczką z Rzymu, na którą można się zdecydować. Jest to jedno z najstarszych włoskich miast i stolica regionu Umbria. Historia Perugii sięga V wieku p.n.e. Już wtedy życie miasta było pełne wydarzeń, od osad etruskich, poprzez zdobycie i spalenie miasta przez cesarza Augusta, aż po przyłączenie do Królestwa Włoch w 1860 roku.

W twierdzy Roca Paolina można bezpłatnie obejrzeć krótki film prezentujący historię miasta.

Nieco onieśmielający i wojowniczy wygląd miasta nadają budynki wykonane z kamienia znanego pod nazwą „trawetyn”. Jednak to właśnie ten szczegół dodaje jej uroku, który sprawia, że turyści kochają Perugię.

Mała rada: Perugia jest zbudowana na wzgórzach i składa się z różnych pagórków. Czeka Cię lekki wysiłek fizyczny, więc wygodne buty nie zaszkodzą.

Jak dostać się z Rzymu do Perugii?

Pociągiem: Odjazd z dworca Termini – najtańszy bilet w jedną stronę kosztuje 12 €. Czas podróży będzie wynosił 2,5 godziny. Nieco szybszym, ale droższym sposobem jest skorzystanie z autobusu.

Jak dostać się z dworca kolejowego w Perugii do historycznej części miasta? Lokalnym mini metro. Podróż w jedną stronę będzie kosztować 1,50 euro.

Perugia: Wybierz hotel

Orvieto

Orvieto

Starożytne miasto w południowo-zachodnim regionie Umbrii, 96 km od Rzymu. W pewnym okresie było to ważne centrum cywilizacji etruskiej. Miłośnicy architektury docenią przede wszystkim gotyckie Duomo, główną dumę i serce miasta.

Równie interesująca jest głęboka na 53 metry studnia San Patricio, która została zbudowana w XVI wieku.

Opłata za wstęp wynosi 5 euro, dzieci do lat 6 – bezpłatnie.

Dla miłośników podziemnego życia polecamy wizytę w Podziemnym Mieście, które przez długi czas pozostawało tajemnicą i było uważane za sekret, ale teraz jest otwarte dla zwiedzających.

Opłata za wstęp wynosi 6 euro.

Rzym, nawiasem mówiąc, ma również lochy i katakumby, o których niewielu ludzi wie.

Nawet jeśli przyjedziecie do Orvieto na 1 dzień, koniecznie powinniście wybrać się do Civita di Bagnoregio, miasteczka na skale, gdzie podobno czas się zatrzymał. Jest to ekscytująca przygoda, ponieważ do miasta trzeba przejść pieszo przez trzystumetrowy most nad bramą Santa Maria.

Jak dojechać?

Pociągiem: z dworca kolejowego Termini lub Tiburtina. Ceny biletów wahają się od 7,80 euro w pociągu lokalnym do 17,50 euro w bardziej komfortowym pociągu. [raileurope:link label:Wszystkie opcje są tutaj]. Czas podróży wynosi 1 godzinę lub 1 godzinę i 15 minut w zależności od rodzaju pociągu.

Orvieto: Wybierz hotel

Assisi

Assisi

Jeśli Watykan jest obowiązkowym punktem na Twojej trasie, musisz odwiedzić Asyż. Miasto w regionie Umbria, znane w kręgu chrześcijańskim jako miejsce kultu św. Franciszka z Asyżu.

Główną atrakcją jest Bazylika św. Franciszka z Asyżu, która przyciąga wielu pielgrzymów.

Jednak miasto jest interesujące nie tylko z religijnego punktu widzenia, ale także jako miejsce dla tych, którzy lubią spokojny wypoczynek. Jest tu bardzo mało turystów i można podziwiać piękno starego miasta zaglądając w małe uliczki.

W Asyżu odbywają się również liczne wycieczki winiarskie. Zapisać się na niedrogą wycieczkę winiarską można tutaj.

Assisi: Wybierz hotel

Jak dojechać z Rzymu do Asyżu?

Pociąg: Odjazd z dworca Termini – bilet w jedną stronę kosztuje około 11 euro. Czas przejazdu będzie wynosił 2:10-2:30. Należy pamiętać, że istnieje „długi” pociąg, którym podróż trwa aż 3,5 godziny, nie przegap swojego kursu. Podróż autobusem zajmie Ci 2,5 godziny.

Aby dostać się z dworca kolejowego w Asyżu do zabytkowej części miasta, można skorzystać z autobusu, który odjeżdża spod budynku dworca kolejowego. Bilety sprzedawane są w punkcie na dworcu.

Spoleto

Spoleto

Ładne, starożytne miasteczko w regionie Umbrii, mało znane wśród turystów. Odległość do Rzymu wynosi 95 kilometrów. Jeśli zastanawiasz się, dokąd pojechać z Rzymu na 1 dzień, wybierz Spoleto. Można odwiedzić to miejsce jako część wycieczki razem z Perugią.

Główną atrakcją w Spoleto jest katedra, w której znajduje się słynny fresk Filippo Lippi „Ukoronowanie Maryji”. Uwagę przyciąga również forteca Rocca Albornoziana oraz 81-metrowy most wieżowy z 10 łukami.

Co roku na początku lipca w Spoleto odbywa się Festiwal Dwóch Światów. Uczestniczą w nim tancerze i muzycy, a także artyści teatralni i filmowi. Latem w Rzymie odbywa się mnóstwo festiwali, być może uda Ci się złapać kilka na raz, w tym Festiwal Spoleto.

Jak dojechać?

Pociągiem: Z dworca Termini (bilety kosztują 8,85 € w jedną stronę, ale zdarza się, że są tańsze – [raileurope:link label:sprawdź cenę biletu do wybranej daty]. Czas przejazdu wynosi 1,5 godziny.

Spoleto: Wybierz hotel

Park Potworów Bomarzo

Park Potworów Bomarzo

W Rzymie i okolicach znajduje się wiele pięknych parków, ale aby zobaczyć najbardziej niesamowity i mistyczny z nich, musisz udać się do Bomarzo. Nie samo miasto jest sławne, ale Święty Las, czyli Park Potworów, zbudowany przez Piera Francesco Orsini dla upamiętnienia jego zmarłej żony. Park jest bardzo rozległy i wywiera niezapomniane wrażenie na każdym, kto zdoła go odwiedzić.

Dzięki licznym fantastycznym figurom, które ukryte są w różnych zakątkach parku, panuje tu magiczna atmosfera. Chcesz odnaleźć wszystkie figury i rozwikłać ich znaczenie. Jeśli podróżujesz z dziećmi, one również pokochają ten spacer!

Jedyną niedogodnością jest niedostępność parku.

Wstęp: dorośli i dzieci powyżej 13 lat: 11 euro.

Czynne od 8:30 do 19:00 (od 1 kwietnia do 31 sierpnia) i od 8:30 do zachodu słońca przez resztę roku.

Jak dojechać?

Sugerujemy, abyś jechał samochodem, ponieważ jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób.

Podróż pociągiem jest nieco dłuższa, ale tańsza. Wsiądź do pociągu na stacji metra Roma Ostiense, Pyramide i wysiądź na stacji Viterbo.

Koszt przejazdu w jedną stronę pociągiem lokalnym wynosi 5,60 euro lub 1,50 euro z biletem Metrebus Roma. Czas przejazdu wynosi 2 godziny w jedną stronę.

W Viterbo, wsiądź w autobus Cotral w kierunku Soriano (Via della Stazione Papacqua) do stacji Bomarzo (Piazza Matteotti). Czas przejazdu wynosi 30 minut.

Bilet można kupić w kiosku tytoniowym lub w barze. W zależności od obszaru, koszt wynosi średnio około 2-3 euro. Następnie przejdź 15 minut wzdłuż pięknej drogi i jesteś w parku.

Wszystkie wymienione w artykule miasta znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, można je połączyć w jeden plan podróży. Życzymy Państwu niezapomnianej podróży pełnej nowych doświadczeń i odkryć!

» Czytaj także20 wiosek i miasteczek w Toskanii, które warto odwiedzić