10 pomysłów na to, jak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Nowym Jorku

,
New York

Amerykanie wiedzą, jak nadać świętom gigantyczny rozmach. Mieszkańcy USA od dawna zamieniają rodzinne zimowe spotkania w niekończący się spektakl. Jest tam wszystko, od parad i wyprzedaży po degustacje i romantyczne spacery alejkami.

Gdzie jest najlepsze miejsce do świętowania Nowego Roku i świąt Bożego Narodzenia w NY? Oto 10 pomysłów dla podróżników.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie: przygotowania do świątecznej podróży

Odwiedź Parady Świętych Mikołajów

Odwiedź Parady Świętych Mikołajów

Tradycyjnie pierwszy z nich odbywa się w połowie listopada, ale to dopiero początek. Przez ponad miesiąc w każdym miejscu w mieście można robić sobie zdjęcia z bajkową postacią i brać udział w akcjach charytatywnych.

SantaCon – wielka impreza mikołajkowa rozpocznie się 10.12.2022 r. o godz. 10.00. Można też bardziej się zaangażować, wypożyczając odpowiedni kostium.

To ciekawe!

Amerykańscy Mikołajowie pomagają policji w patrolowaniu ulic. Wolontariusze muszą przejść przez oficjalną procedurę rejestracji. Ale nawet grupy przestępcze „specjalizujące” się w damskich torebkach nie śpią. Często też przebierają się za Mikołajów! Sceny uliczne z „złymi” i „dobrymi” Mikołajami nie są więc dla nowojorczyków zaskoczeniem.

Zobacz największe choinki w mieście

Zobacz największe choinki w mieście.

Amerykańska logika w przypadku zielonych piękności jest prosta: im większe drzewo, tym lepiej. W rezultacie w mieście jest kilkadziesiąt dużych choinek!

Znajdują się tu najbardziej eleganckie zielone piękności:

  • Na Washington Square, gdzie 24 grudnia będzie można podziwiać śpiew chóru. Światełka na choince zostaną zapalone wieczorem 7 grudnia.
  • Na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Drzewo w tym miejscu jest przepiękne, ale przez kilka lat z rzędu data ceremonii przeskakiwała, a goście uroczystości musieli ją kilkakrotnie precyzować.
  • Rockefeller Center. Tutaj zawsze stawiają największe choinki. Światełka na choince zapalane są na początku grudnia.
  • W Ogrodzie Botanicznym. Tutaj, w okresie świątecznym, odbywa się pokaz pociągów wykonanych z naturalnych materiałów.
  • W Metropolitan Museum of Art, gdzie co roku można zobaczyć rzadkie zabytkowe zabawki, szopki i rarytasy stworzone przez barokowych rzemieślników.

Planujesz choinkową wycieczkę? Dodaj do swojej listy Muzeum Historii Naturalnej (z ozdobami choinkowymi origami) i South Street Seaport (z darmową gorącą czekoladą i muzyką na żywo).

Warto więc zadbać o zakwaterowanie z dużym wyprzedzeniem. Tutaj zarezerwujesz odpowiedni pokój hotelowy.

Nowy Jork: Wybierz hotel

Łyżwy w miejskiej dżungli

Łyżwy w miejskiej dżungli

Najlepsze lodowiska znajdują się w Rockefeller Centre, Central Park i Brighton Park. Pierwsze jest szykowne, drugie romantyczne. Trzecie ma bardziej europejski format, a obok niego znajduje się przytulny jarmark bożonarodzeniowy z uroczymi pamiątkami, piernikami, grzanym winem i ponczem.

Wybierz się na spacer po Great White Way

Wybierz się na spacer po Great White Way

To świąteczna nazwa dla Broadwayu. Great White Way lśni w zimowe dni świątecznymi światłami. Sklepy konkurują ze sobą o to, kto ma najładniejszą fasadę, z darmowymi pokazami świateł, degustacjami i nagrodami.

» Czytaj takżeJak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Wiedniu?

Wybierz się na wycieczkę dla smakoszy

Wybierz się na wycieczkę dla smakoszy

Głównymi daniami w restauracjach w mieście i w rodzinach zwykłych nowojorczyków są całe pieczone indyki, pieczone wołowiny, szynki, tłuczone ziemniaki i wszelkiego rodzaju sosy, w tym sos żurawinowy. Najpopularniejsze warzywa to rzepa, brukselka i marchew. Na ich bazie przygotowuje się różnego rodzaju przekąski według starodawnych receptur. Tradycyjnymi deserami podczas świąt w restauracjach są puddingi, placki z jabłkami i dynią oraz keksy.

Spośród nowojorskich napojów zimowych, ulubionym przez smakoszy jest kremowy koktajl z ubitymi jajkami i przyprawami. Każdej restauracji, kawiarni czy barowi udaje się go stworzyć na swój własny, wyjątkowy sposób.

Jeśli chodzi o wszechobecne pizze, hot dogi: składniki nie zmieniają się, ale za to projekt opakowań świątecznych, torby na fast food i inne dodatki już tak. A dla fanów skomplikowanych dań i wykwintnych porcji, restauracje z widokiem na Times Square są świetną opcją: Rainbow Room i Bar 55 (Rockefeller Center), Bar 54 (Hyatt Times Sq Hotel), Novotel SuperNova Ball Drop (Hotel Novotel), R-Lounge (Renaissance Times sq Hotel). Zabawy sylwestrowe rozpoczną się w nich na 3 godziny przed sylwestrową północą i potrwają do rana 1 stycznia.

To ciekawe!

Red velvet cake jest popularny w Ameryce na Boże Narodzenie na równi z jabłkami, dyniowymi ciastami. Przepis na to wyraziste ciasto został wynaleziony w latach 30. ubiegłego wieku, w czasie Wielkiego Kryzysu. Wiele produktów w tamtych czasach było nieosiągalnych dla Amerykanów, dlatego wpadli na pomysł, aby zmieszać mąkę z buraczaną masą. I to właśnie przekształciło ciasta biedoty w dzisiejsze modne smakołyki.

Weź udział w światowym interaktywnym show

Weź udział w światowym interaktywnym show

Sylwestrowy Rytuał jest mistycznym odpowiednikiem gongu, ponieważ w tym czasie można wypowiedzieć życzenie w stylu: „Chciałabym, żeby wszystkie moje problemy były przeszłością”. Konstrukcja jest opuszczana po maszcie i osiąga swój najniższy punkt o północy. Ceremonię ogląda milion widzów i miliard użytkowników telewizji i internetu! Niebo nad Times Square rozświetlają fajerwerki.

Pomyśl o zakupach jako o części świąt

Pomyśl o zakupach jako o części świąt

Lokalizacje największych jarmarków bożonarodzeniowych: Bryant Park, Jurion Square, Grand Central Station, Nowy Jork, Columbus Circle. Centra handlowe i sklepy są również gotowe zaskoczyć kupujących różnorodnością markowych towarów w przyjemnych cenach. Prawie każda z nich ma swojego Świętego Mikołaja i jego świtę elfów.

Miłośnicy produktów pochodzących z gospodarstw rolnych, designerskich prezentów i biżuterii nie powinni przegapić jarmarku Columbus (czynnego od 28 listopada do 24 grudnia). Jeśli nie planujesz wielkich zakupów, a jedynie chcesz podziwiać piękno wystaw, wybierz się na spacer od 34. do 59. ulicy przy 5. Alei.

Zobacz najlepsze sceny Nowego Jorku

Zobacz najlepsze sceny Nowego Jorku

Są tradycyjne produkcje świąteczne, na które wielbiciele muz przyjeżdżają do Nowego Jorku z całego świata.

Główne miejsca koncertowe:

  • Filharmonia. Co roku wykonywane jest tu oratorium „Mesjasza” Friedricha Haendla. Nawet osoby dalekie od muzyki przynajmniej raz w życiu słyszały jej słynny fragment „Alleluja!”.
  • Lincoln Square. W grudniu zamienia się w ogromny obiekt festiwalowy. Wstęp wolny. Nie zabraknie straganów, wieczorów z muzyką na żywo, pokazów świetlnych i konkursów.
  • Katedra św. Jana Ewangelisty. Koncerty w gigantycznym budynku zaplanowano na 19-21 grudnia. Ich program wypełnią… pogańskimi, magicznymi motywami związanymi z tematyką przesilenia zimowego.

Zobacz miasto z góry

Zobacz miasto z góry

Ceny wycieczek helikopterem wzrastają kilkakrotnie w czasie świąt i w przeddzień, ale bilety na punkty widokowe pozostają bez zmian. Najpopularniejsze z nich znajdują się na Rockefeller Tower, Empire State Building oraz na koronie Statuy Wolności.

Uwaga!

Jest wiele miejsc, w których nowojorczycy wierzą, że w Wigilię uaktywniają się złe duchy i przedstawiciele różnych szkół magii. Duchy często pojawiają się w różnych dzielnicach, ale szczególnie gwałtowne są w afroamerykańskiej dzielnicy Harlem, słynącej z kryminalnej przeszłości.

» Czytaj także10 pomysłów na wspaniałe spędzenie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w Pradze

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *