Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie: przygotowania do świątecznej podróży

,
Nowy Rok w Rzymie

Rzym jest wspaniałym miejscem do świętowania zarówno Bożego Narodzenia, jak i Sylwestra. Istnieją znaczne różnice w ich obchodach w tym mieście: pierwsze jest świętem religijnym i jest szczególnie czczone, podczas gdy drugie jest świeckie i nieco drugorzędne. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas przygotowań do podróży.

Należy uprzedzić, że w czasie świąt Bożego Narodzenia w Rzymie znalezienie hotelu, a tym bardziej hostelu, nie jest łatwe, a wręcz niemożliwe. Powinieneś zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem i sprawdzić listę hoteli w Rzymie klikając tutaj.

» Czytaj takżeW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać

Rzym: Wybierz hotel

Boże Narodzenie w Rzymie

Boże Narodzenie w Rzymie

Katolickie Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia, ale katolicy w Rzymie rozpoczynają przygotowania do niego już w dniu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 8 grudnia. Od tego dnia miasto zaczyna się przeobrażać – zapalane są iluminacje, ustawiane są choinki i szopki, powstają jarmarki bożonarodzeniowe. Całe to piękno przyciąga do Rzymu w grudniu wielu turystów.

Od 8 do 24 grudnia sklepy są otwarte bez przerwy obiadowej, aby dać wszystkim szansę na zakup prezentów dla rodziny i przyjaciół. W mieście panuje świąteczna atmosfera i radosny, pełen ekscytacji pośpiech. Watykan wygląda w tych dniach szczególnie elegancko, z choinką o wysokości co najmniej 30 metrów i naturalnej wielkości szopką na placu. Olbrzymie choinki z zabawkami i girlandami ustawiane są wokół głównych zabytków miasta, takich jak Koloseum, Piazza Venezia i Piazza della España.

Na Piazza del Popolo znajduje się coroczna wystawa „100 szopek” w sali wystawowej Bramante. Wystawa trwa od 23 listopada do 7 stycznia, wyłączając weekendy i święta, w godzinach od 10.00 do 20.00. Ceny biletów wstępu wynoszą 8 euro dla dorosłych i 5,50 euro dla dzieci (od 4 do 10 lat). Hala wystawowa znajduje się na Piazza del Popolo w pobliżu Bazyliki Santa Maria del Popolo. Można do niej dojechać metrem, linią A do przystanku Flaminio.

Jarmarki bożonarodzeniowe

Jeśli chodzi o jarmarki bożonarodzeniowe, najbardziej znany jest ten na Piazza Navona. W sprzedaży znajdują się pamiątki, słodycze, zabawki, lokalne przysmaki, napoje i wiele innych rzeczy. Atmosferę podkreślają minstrele, czyli poeci-muzycy, którzy grają na instrumentach muzycznych i śpiewają własne piosenki. Jarmarki sylwestrowe czynne są od ok. 10.00 do 20.00 od 8 grudnia do 7 stycznia. Wstęp do nich jest bezpłatny, a zakupy obowiązkowe.

Ci, którzy mają szacunek dla religii chrześcijańskiej, z przyjemnością wezmą udział w przedświątecznym, nocnym nabożeństwie w Watykanie 24 grudnia, które poprowadzi sam papież Franciszek. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 21.30, a wejście do bazyliki będzie otwarte już od godz. 19.30. Aby jednak zdobyć najlepsze miejsca, należy ustawić się w kolejce około godziny 18.00. Bilety są bezpłatne, ale trzeba je zamówić w biurze Prefettura della Casa Pontifica. 25 grudnia o godzinie. 12.00 papież Franciszek pozdrowi całą wspólnotę międzynarodową z balkonu bazyliki słynnym „Urbi et Orbi”, co oznacza błogosławieństwo dla miasta i świata. Życzenia świąteczne będą wymawiane w ponad 60 językach.

Tradycje gastronomiczne Świąt Bożego Narodzenia w Rzymie

Tradycje gastronomiczne

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, kolacja wigilijna powinna składać się wyłącznie z ryb, warzyw i orzechów. Z tego powodu tradycyjne rzymskie potrawy odchodzą z menu: pierwszym daniem jest teraz makaron z rybami i skorupiakami oraz lekkie zupy rybne. Na drugie danie podawane są dania z węgorza, smażone ryby, różne carpaccio rybne, pieczone lub zapiekane warzywa oraz słodycze na bazie orzechów. Menu zmienia się w dzień Bożego Narodzenia – na pierwsze danie podawana jest lasagne (lub inny makaron z mięsem lub mięsem mielonym), na drugie młoda jagnięcina przyrządzana na różne sposoby, liczne przystawki i dodatki, a na słodko słynne na całym świecie ciasta „pandoro” oraz „panettone”.

» Czytaj także10 najlepszych rzymskich dań, których trzeba spróbować

Nie bądźcie leniwi i wybierzcie się do restauracji z widokiem na miasto – po pierwsze jest to bardzo klimatyczne, a po drugie w okresie świątecznym panorama Rzymu jest śliczna i wspaniała.

» Czytaj takżeGdzie zjeść w Rzymie: dobre i niedrogie miejsca

Nowy Rok w Rzymie

Nowy Rok w Rzymie

Obchodzenie Nowego Roku w dniu 1 stycznia zawdzięczamy potężnemu cesarzowi rzymskiemu, Juliuszowi Cezarowi, który wprowadził kalendarz juliański. Ponieważ do Świąt Bożego Narodzenia pozostało już tylko kilka dni, w mieście panuje świąteczny pośpiech, a jarmarki bożonarodzeniowe, wystawy i szopki nadal działają ku uciesze zarówno turystów, jak i mieszkańców.

Sylwestra w Rzymie można spędzić na kilka sposobów. Najbardziej przyjazne dla budżetu jest chodzenie po mieście do białego rana i wypicie lampki szampana o północy w dowolnym barze. Główne place to Navona oraz España i na obu z nich będą sceny koncertowe, na których wystąpią znani włoscy piosenkarze. Sylwestra można również spędzić w jednym z rzymskich klubów nocnych, czego koszt wyniesie około 25 euro od osoby.

» Czytaj takżeRzym wieczorem: gdzie warto pójść

Istnieje też możliwość zarezerwowania restauracji na kolację, która będzie kosztować od 150 euro za osobę, z muzyką i tańcami. Wiele hoteli oferuje również kolację sylwestrową za dodatkową opłatą. Najważniejsze, aby przemyśleć program kulturalny na te dni i zawczasu zadbać o zakup biletów i rezerwację hotelu, o czym pisaliśmy wcześniej.

Godziny otwarcia sklepów i muzeów w święta państwowe w Rzymie

wakacje w Rzymie

W Rzymie sklepy mają specjalny rozkład w czasie świąt.

24 i 31 grudnia – sklepy są czynne jak zwykle, bez przerwy obiadowej, muzea czynne do pory obiadowej (13.00).

W dniach 25 grudnia i 1 stycznia sklepy, muzea, biblioteki i sale wystawowe są zamknięte.

26 grudnia – wszystko otwarte zgodnie z planem, z wyjątkiem Watykanu.

Możliwe są indywidualne zmiany.

» Czytaj takżeZakupy w Rzymie – ulice handlowe i outlety

Życzymy Państwu wspaniałych wakacji noworocznych w Rzymie!