Jak zaoszczędzić na transporcie w Paryżu – Paryż CityPass

,
Paryż

Karta Paryż CityPass to pomocna dłoń wyciągnięta do tych, którzy wybierają się do Paryża. Tak wiele rzeczy chciałoby się odwiedzić w Paryżu. Od Luwru poczynając, a na spacerze wzdłuż Sekwany kończąc. Jak zmieścić się w czasie? Tu właśnie przyjdzie wam z pomocą karta CityPass. CityPass ma wiele funkcji, z których każda zasługuje na osobne omówienie.

Po co nam tak właściwie ta karta?

Układając plan zwiedzania muzeów i atrakcji miasta, nikt nie uwzględnia czasu, który trzeba będzie odstać w kolejkach. Olśnienie przychodzi zwykle za późno, bo dopiero gdy odstoimy już swoje pod Luwrem. W rezultacie turyści tracą swój cenny czas zupełnie niepotrzebnie. Właściciele karty Paryż CityPass, mogą bowiem ominąć tłum czekający przed Piramidą i przejść bezpośrednio na sale wystawowe. Zalety karty:

• W koszt wyrobienia karty wliczone są wejściówki do Luwru, Wieży Montparnasse i wieże katedry Notre-Dame.

• 20% zniżki na wszystkie paryskie muzea, w tym Muzeum Picassa, Muzeum d’Orsay, Wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny.

• 20% zniżki na 'miasto nocą’, czyli na aktywności wieczorowe, takie jak kolacja na Wieży Eiffla, czy rewia w Moulin Rouge.

• 20% zniżki na wycieczki z przewodnikiem.

• Transfer z i na lotnisko – nie musimy martwić się o zakup specjalnego biletu, jest on zakodowany na karcie. Transfer przysługuje zarówno osobom lądującym na lotnisku Charles’a de Gaulle’a, jak i Orly.

• Co więcej, w pakiecie dostaniemy darmowy bilet na rejs statkiem po Sekwanie, który dla większości zwiedzających jest 'obowiązkowym’ punktem programu,

Wszystkie te przywileje pozwalają odwiedzić dwa lub nawet trzy razy więcej miejsc, niż udaje się zwykłemu turyście, a cena nie jest wygórowana. Ogólnie rzecz biorąc, posiadacze karty mogą korzystać z licznych zniżek, bezpłatnego transfer z lotniska i na lotnisko, nieodpłatnego rejsu po Sekwanie, i darmowych wejściówek do Luwru oraz na wieże Katedry Notre-Dame (Na zdjęciu powyżej. Nawiasem mówiąc, na wszystkie wieże Notre-Dame potrzebujesz co najmniej 2 godziny), a także na Wieżę Montparnasse.

Zaletą karty jest jeszcze to, że nie trzeba trzymać się żadnego odgórnie narzuconego planu. W każdej chwili można nie tylko odwiedzić dowolne muzeum, ale co najważniejsze, wejść do środka bez kolejki.

CityPass dostępny jest w formie elektronicznej, a więc nie trzeba się obawiać, że ją zgubimy. Nie musimy niczego ze sobą nosić, wystarczy wydrukować lub ściągnąć dokument na smartfona i gotowe! Zniżki zaczną działać, gdy tylko postawisz stopę na francuskiej ziemi.

Teraz policzmy, jak to wychodzi cenowo. Oto koszty, które, już po przyjeździe do Paryża: transfer do Paryża to jest 10 € w jedną stronę, wizyta w wieży Notre-Dame – 12 €, wycieczka łodzią – około 15 €, Montparnasse i Luwr – także po 15 €. W sumie trzeba będzie wydać około 75-85 €. A nawet nie uwzględniliśmy zniżek do muzeów i wartości utraconego w kolejkach czasu.

Jak zdobyć kartę

Kartę Paris CityPass kupicie bezpośrednio na podlinkowanej stronie.

• Pierwszy krok to określenie daty przyjazdu do Paryża.

• Następnie należy przejść proces rejestracji i wskazać, które muzeum planuje się odwiedzić. I to już wszystko – karta wydana.

• Ponadto otrzymamy specjalny kod promocyjny, który należy podać podczas rezerwacji biletów wstępu, aby otrzymać zniżkę.

Wady CityPass

Niestety, CityPass nie jest idealnym rozwiązaniem. Do wad zaliczylibyśmy:

• Cena dla dzieci to aż 65 €, czyli prawie tyle samo co dla dorosłych (77 €). Brak możliwości personalizacji – nie jest przewidziana opcja zmiany obiektu, do którego możemy wejść za darmo. Jeśli nie masz w planach zwiedzania muzeów, CityPass nie pomoże ci zaoszczędzić.

• Kartę otrzymamy w 24 godziny, ponieważ potrzeba czasu, aby ją aktywować. Dlatego też warto wyrobić ją zawczasu – w ten sposób nie ominą nas zniżki na transfer z lotniska.

Karta CityPass obejmuje tylko transfer z lotniska i z powrotem – bilety na transport publiczny nie są wliczone w cenę karty.

Jeśli żadne z wymienionych niedociągnięć nie stanowi dla ciebie problemu, nie wahaj się i wyrób kartę jeszcze przed wyjazdem. Pozwoli to na wykorzystanie w pełni czasu, który masz w Paryżu.