Wszystkie jarmarki świąteczne w Paryżu na mapie!

,

Nowy Rok w Paryżu to bajka. Ale to tylko przedłużenie świąt. We Francji, podobnie jak u nas świętuje się przede wszystkim Boże Narodzenie. Migoczące światełka i prawdziwy duch świąt wiszą nad miastem od 15 do 25 grudnia. Główną atrakcją są jarmarki i kiermasze świąteczne. Zebraliśmy i opisaliśmy dla was najlepsze Les marches de Noel, jakie można znaleźć w Paryżu.

Jarmark świąteczny na Polach Elizejskich

Metro, RER: Сharles de Gaulle Etoile

Kiedyś był to chyba najpopularniejszy jarmark świąteczny. Niestety już się nie odbywa, choć spacer po Polach Elizejskich w świątecznej iluminacji nadal jest bardzo fajny.

» CZYTAJ TAKŻESpacer Polami Elizejskimi

Spacer po Polach Elizejskich

Jarmark świąteczny obok Notre Dame

MetroCité

Kiedy: połowa do końca grudnia

Przed katedrą Notre Dame w Paryżu, gdzie kiedyś odbywała się główna msza bożonarodzeniowa we Francji, otwiera się ładny mały rynek. Mimo że katedra jest teraz owinięta rusztowaniami jak kocem, życie toczy się wokół niej. Znajdziesz tu produkty regionalne, sery, kiełbaski, pieczone kasztany i oczywiście kubek grzanego wina. Można też kupić prezenty dla rodziny i przyjaciół: noże, ceramikę, czapki, ekologiczne mydła. Wszystko jest ręcznie robione, żadnych bibelotów!

Jarmark świąteczny w Parku Tuileries

Metro: Tuileries

Kiedy: od końca listopada do początku stycznia

Ten rynek ma zastąpić ten na Polach Elizejskich. Jest to aktualnie największy w Paryżu, ale bynajmniej nie najbardziej autentyczny jarmark. Wielu podróżnych zauważyło jednak, że jest on znacznie wygodniejszy niż ten, który odbywał się na Polach. W części ogrodowej lepiej prezentują się stragany na rynku i ozdoby świąteczne. Pocieszające jest to, że większość pamiątek jest wykonana we Francji. Podsumowując, po prezent z Paryża wybierz się do Ogrodów Tuileries!

Wioska Świętego Mikołaja

Lokalizacja: Notre Dame, Dzielnica Łacińska

Kiedy: cały grudzień

Witamy w wiosce francuskiego Świętego Mikołaja. Wzdłuż Bulwaru Saint Germain przez miesiąc 25 domów pełnych świątecznych skarbów cieszy oczy mieszkańców i turystów. Można tu kupić prezenty dla całej rodziny i skosztować różnych smakołyków. A podczas gdy dorośli degustują wino i foie gras, dzieci mogą usiąść na kolanach prawdziwego Świętego Mikołaja i podzielić się z nim swoimi życzeniami.

Podwójnie przyjemnie jest spacerować po udekorowanych placach i ulicach Paryża i zgubić się wśród paryżan na lokalnym jarmarku z przewodnikiem, który opowie o wielu ciekawych tradycjach i cechach świątecznych, na wycieczkę można zapisać się pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEJak spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Paryżu?

Wszystkie jarmarki świąteczne w Paryżu na mapie!

Jarmark świąteczny przy wieży Eiffla

Metro: Trocadéro

RER: Champ de Mars — Tour Eiffel

Kiedy: od połowy grudnia do początku stycznia

Gdzie lepiej wczuć się w ducha świąt w Paryżu niż przy wieży Eiffla! Jest tam duży jarmark świąteczny z lodowiskiem i karuzelami. Do udziału w rynku zaproszeni są uczestnicy z całej Europy. Na jarmarku znajduje się 100 straganów z różnymi tradycjami, pamiątkami i podstawowymi artykułami. To prawdziwa podróż kulturowa!

Wioska świąteczna Montparnasse

Metro: Montparnasse Bienvenüe

Kiedy: od początku do końca grudnia

Kolejne 40 świątecznych domków powstanie u stóp wieży Montparnasse. Wszystko jest jak zwykle: piękne, świąteczne i po prostu pyszne! Trudno będzie się oprzeć naleśnikom, Bûche de Noël (tradycyjny francuski deser) i czekoladkom. Lepiej od razu zapomnieć o diecie i cieszyć się życiem!

» CZYTAJ TAKŻESłynne francuskie desery: gdzie zjeść w Paryżu

Bożonarodzeniowy Grande Arche w Défense

Metro: Grande Arche de la Défense

RER: La Défense

Kiedy: od końca listopada do końca grudnia

Jarmark świąteczny w dzielnicy Défense, choć stosunkowo młody, jest ogromny. Ponad 350 świątecznych straganów będzie oferować ozdoby, rękodzieła i tysiące innych drobnych upominków. Francuskie specjały na wystawie: korsykańska szynka, alpejskie sery, francuskie słodycze… Palce lizać!

» CZYTAJ TAKŻEWjazd na Grande Arche: jak się tam dostać i ile to kosztuje

Pieczone kasztany

Świąteczna wioska Saint-Sulpice

Metro: Saint Sulpice

RER: Saint Michel — Notre Dame

Kiedy: od początku grudnia do Bożego Narodzenia

Świąteczne domy będą wspaniałym uzupełnieniem atmosfery starego Paryża w okolicach Saint-Sulpice. Grzane wino, zabawki i rustykalny nastrój świąteczny znajdziecie znów bardzo blisko rynku przy kościele Saint Germain des Prés.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Jarmark świąteczny na Place d’Italie

Metro: Porte d’Italie

Kiedy: od końca listopada do Bożego Narodzenia

Italie 2 to targ położony na Place d’Italie, otoczony świątecznymi domkami bożonarodzeniowymi. To czas, by zaopatrzyć się w prezenty i smakołyki, by cieszyć się z przyjaciółmi i prawdziwą rodziną ucztą.

Jarmark świąteczny na Montmartre

Lokalizacja: Notre Dame, Dzielnica Łacińska

Kiedy: cały grudzień

Mały targ z 20 domów w wąskich uliczkach Montmartre można byłoby łatwo pominąć. Ale niedaleko jest bazylika Sacré Coeur (Bazylika Najświętszego Serca). Raczej nie jest warty specjalnej wycieczki, ale doskonale nadaje się do stworzenia noworocznej atmosfery podczas spaceru po Montmartre: rozgrzewa grzanym winem i czekoladkami.

Nawet w zimie nasz mobilny przewodnik z przyjemnością oprowadzi Cię po najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża. (Tylko dla dorosłych!)

Jarmark świąteczny w Paryżu

Rynek w Dworcu Wschodnim

Metro: Gare de l’Est

Kiedy: od początku grudnia, zamykając się na kilka dni przed świętami

Jak sama nazwa wskazuje, Gare de l’Est przyjmuje pociągi ze wschodnich regionów Francji. Wszyscy paryżanie wiedzą, że w Wigilię na dworcowym podwórku znajdą najlepszą alzacką kuchnię. Taka okazja, żeby spróbować prawdziwych precli i świątecznych pierników z lukrem! Alzackie wino i foie gras są obowiązkowym elementem na świątecznym stole każdej francuskiej rodziny. Znajdziecie tu również ozdoby świąteczne i obrusy.

Dworzec Saint-Lazare

Metro:Europe — Simone Veil, Saint-Augustin

Kiedy: od połowy listopada do Bożego Narodzenia

Czyli Świętego Łazarza. O tym miejscu wiedzą tylko miejscowi… No i wy! Na dworcu Saint-Lazare nie zobaczysz lśniących z daleka girlandami domów. Po wejściu do środka zobaczysz swojski jarmark świąteczny. I nie zapominaj, że lokalne ceny na targu będą niższe niż w bardziej turystycznych miejscach.

Dla bardziej dociekliwych zapraszamy na spacer po stolicy Francji z naszym audioprzewodnikiem. Zero nudy!

 

Życzymy Wam wesołych Świąt i magicznych spacerów po jarmarkach!

1 komentuj
  1. Natalia
    Natalia says:

    który najlepszy
    Który Twoim zdaniem Jarmark Bożonarodzeniowy (oprócz tego obok Wiezy Eiffla, bo tam bedziemy mieszkać) jest najbardziej warty uwagi? Lecimy w grudniu z mężem na 6 dni do Paryża i na pewno będziemy chcieli odwiedzić któryś z jarmarków :)

Komentarze wyłączone