Oto co musisz wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii: 50 wskazówek

zachód słońca

Hiszpania, tak jak każdy inny kraj, ma swoje własne zwyczaje i obyczaje, o których lepiej wiedzieć wcześniej. Najczęstszym błędnym przekonaniem jest „fiesta siesta”, którą zna chyba każdy. Ale ten stereotyp jest przestarzały, a Hiszpania ma inną, czasem zaskakującą tożsamość, która odróżnia ją od reszty świata. Zapoznaj się z naszą listą najbardziej charakterystycznych cech Hiszpanii i jej mieszkańców, aby wiedzieć, jak postępować w razie niebezpieczeństwa.

Treść ukryj

O Hiszpanach

O Hiszpanach

Czy w czasie sjesty wszystko jest zamknięte?

Wiele firm przyjmuje obecnie przeciętny europejski dzień pracy. Jednakże, szczególnie w południowej części Hiszpanii, nadal istnieją sklepy, które są zamknięte na czas lunchu między 14:00 a 16:00. W lecie łatwo to zrozumieć, bo upał jest nie do zniesienia. Kiedy nie było klimatyzacji, taki harmonogram był ratunkiem zarówno dla właścicieli firm, jak i klientów: wieczorem było chłodniej, sklepy były znowu otwarte i pracowały do późna.

Nawet w największe upały duże domy towarowe lub galerie, takie jak El Corte Inglés, są otwarte. Jeśli więc spieszysz się, aby coś kupić, poszukaj sieciowego supermarketu. On nigdy Cię nie zawiedzie.

» Czytaj takżeSjesta w Barcelonie. W jakich godzinach kawiarnie i sklepy są nieczynne?

Hiszpanie nie znają języków obcych

Hiszpanie mówią po hiszpańsku, a ich język ojczysty jest doskonały. Jeśli są Baskami, będą pięknie mówić po baskijsku. Tak samo jest z Galicjanami i innymi narodowościami, z których wszyscy są dumni ze swoich języków. Język angielski jest w pewnym stopniu używany przez młodych ludzi. Zanim więc pojedziesz do Hiszpanii, zaopatrz się w rozmówki lub aplikację tłumaczącą. A najbardziej podstawowe zwroty, których będziesz potrzebować, są łatwe do nauczenia. Na przykład, „Hola” (Cześć), „Hasta luego” (Do widzenia), „Gracias” (Dziękuję), „Por favor” (Proszę), „Perdón” (Przepraszam).

Każdy lubi napiwki

W Hiszpanii jest zwyczaj dawania napiwków w wielu miejscach: kelnerowi w kawiarni lub restauracji, taksówkarzowi, sprawdzającemu bilety w kinie lub teatrze i innym pracownikom obsługi. O wysokości kwoty decyduje każdy klient. Nie pozostawienie niczego w podziękowaniu za wykonaną usługę może spowodować pytania i pretensje ze strony osoby, której część wynagrodzenia stanowi napiwek. Możesz zostawić więcej lub mniej w zależności od tego, czy jesteś zadowolony z usługi, czy nie.

Jeśli zgubisz się w Hiszpanii

W Hiszpanii nie sposób się zgubić. Zawsze znajdzie się jakiś chętny przechodzień, który wskaże Ci właściwy kierunek. A w dobie smartfonów, ze wszystkimi ich aplikacjami, zgubienie się stało się jeszcze trudniejsze. Jeśli nie możesz znaleźć drogi, a nikogo nie ma w pobliżu, jest kilka opcji. Po pierwsze, zapytaj w dowolnym sklepie. Drugim sposobem jest zapytanie obsługi na najbliższej stacji metra. Możesz też udać się na przystanek autobusowy, gdzie zazwyczaj znajduje się mapa okolicy. W ostateczności znajdź postój taksówek i porozmawiaj z kierowcami. Jednak bądź ostrożny. Być może ktoś zaproponuje Ci podwiezienie we właściwe miejsce, a przejazdy taksówką w Hiszpanii są drogie.

Czy wszyscy tańczą flamenco?

Czy wszyscy tańczą flamenco?

Nie wszyscy Hiszpanie tańczą lub śpiewają flamenco. Ta forma sztuki nie jest nawet przez wszystkich lubiana! W reklamowanych salach flamenco zapłacisz niebotyczne pieniądze za występ wątpliwej jakości, podczas gdy gdzieś obok, w maleńkiej piwnicznej tawernie, za grosze, które zapłaciłbyś za kieliszek wina, możesz zobaczyć prawdziwy, pełen pasji występ. Najlepsze flamenco – to to, które cię samo znalazło.

Hiszpanie mówią głośno

Nie tylko głośno rozmawiają, ale też ciągle sobie przerywają. Przyjazna rozmowa między zwaśnionymi krewnymi lub przyjaciółmi może wyglądać jak mały skandal. Albo duży. W zależności od czasu, jaki upłynął od ich ostatniego spotkania. Więc nie zdziw się, jeśli ktoś na Ciebie nakrzyczy. To po prostu coś, co chcą Ci uprzejmie powiedzieć, ale ponieważ nie mówisz zbyt dobrze po hiszpańsku, będą mówić głośniej, abyś lepiej to zrozumiał.

W taksówce, panie siedzą z tyłu

Mało prawdopodobne jest, że przez całą podróż będziesz cieszyć się osłupiałymi spojrzeniami kierowcy. Jeśli jesteś dziewczyną, staraj się siedzieć z tyłu, niezależnie od tego, czy podróżujesz sama, czy w towarzystwie. Mężczyźni mogą usiąść obok kierowcy, zwłaszcza jeśli mają coś do powiedzenia. Jeśli nie masz ochoty na rozmowę, zawsze lepiej wybrać miejsce z tyłu.

Sylwester na Placu Słonecznym

Jeśli zdarzy Ci się być w Madrycie w Sylwestra i nie znasz nikogo, nie rozpaczaj. Weź butelkę Freixenet, Cava lub przynajmniej Sidra i plastikowy kubeczek i udaj się na Plaza del Sol. Tam napewno się z kimś zaprzyjaźnisz.

Cały kraj ogląda relacje z placu w telewizji, ponieważ jest to główne miejsce w Hiszpanii. O północy, gdy zegar wybije, nieznajomi ludzie stojący w pobliżu uściskają Cię i pożyczą Szczęśliwego Nowego Roku. Wznieś swój kieliszek z nimi, z całym placem i z całą Hiszpanią.

Winogrona noworoczne

Winogrona noworoczne

W noc sylwestrową cała Hiszpania pochłania winogrona. Kiedyś przed Sylwestrem w supermarketach można było kupić kiście winogron na wagę. Byłyby one kupowane i myte, a winogrona układane po 12 sztuk w pojedynczych naczyniach. Podczas bicia zegara, przy każdym uderzeniu należało zjeść jedno winogrono, a przy ostatnim złożyć życzenie.

Ponieważ wiele osób nie świętuje Sylwestra w domu, od niedawna zaczęto sprzedawać małe kubeczki, które zawierają już 12 winogron każdy. Jest to o wiele wygodniejsze, choć oczywiście droższe. Dlaczego nie przyłączyć się do tej tradycji? Tylko się nie udławcie, winogrona muszą być zjedzone bardzo szybko.

W metrze śpiewają ludzie

I grają na instrumentach muzycznych. Jednak nie tylko dla zabawy. Czasem do pociągu wsiądzie para, jedna będzie śpiewać do mikrofonu, a druga grać na instrumencie. Następnie obchodzą pasażerów, którzy w najlepszym wypadku dają im jakąś sumę pieniędzy. Albo udają, że śpią. Na przystanku autobusowym grupa szybko opuszcza wagon i wsiada do następnego. Stamtąd jeszcze długo słychać przeszywającą muzykę. To od Ciebie zależy, czy chcesz się dorzucić, czy nie. W podziemnych korytarzach można też czasem usłyszeć różnych artystów. Czasami są to bardzo egzotyczne instrumenty.

W Hiszpanii dużo jedzą

Staraj się unikać zamawiania kilku posiłków naraz w restauracjach. Faktem jest, że porcje w Hiszpanii są ogromne i jeśli nie postarasz się wystarczająco mocno, połowa jedzenia pozostanie na twoim talerzu. Najrozsądniej byłoby zamówić danie szefa kuchni na dany dzień. W tym przypadku masz gwarancję zarówno różnorodności, jak i rozsądnych kosztów. Należy uważać w restauracjach w centrum turystycznym. Z reguły im bardziej centralnie położone, tym droższe.

O jedzeniu

O jedzeniu

Kolacja przed 21:00

W rzeczywistości restauracje są zazwyczaj otwarte od 14:00 do 17:00 i od 20:00 do północy. To prawda, jak już zauważyliśmy, że Hiszpanie dążą do przeciętnego europejskiego dnia pracy, więc niektóre lokale gastronomiczne dostosowały swoje godziny otwarcia. Należy jednak liczyć się z tym, że w rejonach nieturystycznych restauracje nadal trzymają się wyżej wymienionego harmonogramu. Kuchnia zamykana jest pół godziny przed zamknięciem lokalu, więc ostatnie zamówienia można składać odpowiednio o 16:30 i 23:30. Jeśli nie spełniasz kulinarnego harmonogramu, sieciowe kawiarnie i supermarkety sprzedają jedzenie na wynos.

Tapas są darmowe z napojem w dobrych miejscach

Małe przekąski są często gratis do kieliszka wina. Jeśli zgłodniejesz między 17:00 a 20:00, wstąp do któregoś z barów lub kawiarni, a przy ładnej pogodzie usiądź na tarasie. W zależności od napoju, jakości miejsca i osobistego podejścia kelnera, możesz skończyć z taką ilością tapas, że nie będziesz potrzebować kolacji. To jest to, co studenci często robią w Salamance, chodząc od baru do baru po różne przekąski do piwa. W tym samym czasie, można spróbować różnych przysmaków w kilku lokalach. Bezpłatnie.

Śniadanie noworoczne

Pierwszego stycznia rano nikomu nie chce się męczyć z przygotowywaniem śniadania. W Madrycie tradycją jest imprezowanie przez całą noc, a następnie udanie się do kawiarni San Ginés, aby powitać pierwszy poranek roku śniadaniem złożonym z churros con chocolate. Gorące churros zanurzane są w gorącej czekoladzie, podczas gdy kelnerzy podają wszystkim to tradycyjne danie. Kawiarnia znajduje się w Madrycie Habsburgów, a budynek i prowadzące do niego łuki są same w sobie godne uwagi. Kolejka tutaj jest zazwyczaj niewiarygodna, więc najlepiej przyjść wcześniej. Wtedy możesz iść do łóżka z poczuciem spełnienia.

Zamów ryby na wybrzeżu

Zamów ryby na wybrzeżu

Ma to ma sens: jedz świeżo złowione ryby i owoce morza w ejonach nadmorskich, a mięso z dala od wybrzeża. W każdym kraju. Chcemy zwrócić państwa uwagę na jeszcze jedną kwestię. Ponieważ polowania są w Hiszpanii dozwolone, zamów dziczyznę przynajmniej raz podczas całej podróży, nawet jeśli nie jesteś fanem dzikiego mięsa. Szczególnie popularny jest w restauracjach w środkowej części Półwyspu Iberyjskiego. W okresie sylwestrowym w niektórych supermarketach można kupić mięso z dziczyzny, ale załatwianie tego w hotelu może być nieco kłopotliwe.

Omlet jako obfita kolacja

Hiszpański omlet to nie jajka ubite z mlekiem i usmażone na patelni. To podstawa na rodzinnych obiadach. Z cebulą czy bez? Obie opcje mają swoich zwolenników, którzy mogą się spierać do upadłego. Ale nie o cebulę tu chodzi. Ziemniaki są głównym bohaterem omletu! Bez nich nie da się zrobić omletu. Można zapomnieć o cebuli lub szpinaku, ale nie o ziemniakach. Dlatego hiszpański omlet nazywany jest omletem ziemniaczanym – tortilla de patatas. Takim omletem można się spokojnie najeść bez dodatków. Czasami podaje się go na śniadanie lub jako tapas. Największą wpadką szefa kuchni jest nieobracanie tortilli de patatas na patelni tak, aby się nie połamała.

Restauracje wegetariańskie

W Hiszpanii panuje prawdziwy boom na wegetariańskie jedzenie. Prawie w każdym mieście są restauracje, sklepy specjalistyczne dla wegetarian i fanów superfoods. Stowarzyszenia jogi i wspólnoty wyznaniowe często organizują wydarzenia związane z jedzeniem wegetariańskim.

Jeśli jesteś wegetarianinem w jakiejkolwiek formie, upewnij się, że masz adresy restauracji z wegetariańskim menu. W każdej wegetariańskiej restauracji znajdziesz mieszankę sałat (ensalada mixta) i wystarczy, że poprosisz o usunięcie z dania tuńczyka (sin atún) z mieszanki. Sałatka jest ogromna i stanowi dobre danie główne, którym można się najeść.

Śniadanie hiszpańskie

Nie wiemy, jak wyobrażasz sobie to śniadanie, ale tradycyjne hiszpańskie śniadanie ma tylko kilka odmian. Pierwsza to tost z rozdrobnionym pomidorem i oliwą z oliwek (czasem także zjamonem), a druga to ciasto. Do obu dań obowiązkowo kawa i świeżo wyciskany sok z pomarańczy. Natomiast sieciowe restauracje VIPS, Faborit i inne mogą oferować zupełnie inne, zglobalizowane wersje. My jednak polecamy tę pierwszą, lokalną.

» Czytaj takżeGdzie smacznie i niedrogo zjeść w Barcelonie?

Dania zimowe i letnie

Dania zimowe i letnie

Jak w wielu kulturach, również w Hiszpanii są takie dania, które są podawane głównie latem lub dostępne tylko zimą. Zimne gazpacho z  Andaluzji na przykład, jest bardzo dobre w upale. A na rozgrzewkę Hiszpanie uwielbiają bogaty i obfity gulasz zwany cocido. Jest tak gęsty i gorący, że latem możesz nawet nie chcieć go widzieć na swoim talerzu. W Asurii jest swoja słynna fabada, którą je się również po to, by się ogrzać. Zwykle nie robi się ich latem, więc trudno je znaleźć w restauracyjnych menu.

Mocna kawa

Jeśli pochodzisz z jednego z krajów skandynawskich, tutejsza kawa może wydawać się zbyt mocna. Podawana w małych filiżankach, o innym smaku i aromacie niż można się spodziewać po Starbucksie. Hiszpańska kawa ma charakterystyczny bukiet, którego nie da się porównać z niczym innym. Hiszpanie szanują ten napój i piją go w różnych postaciach kilka razy dziennie. Dla niektórych osiem filiżanek dziennie to za mało. Przynajmniej raz spróbuj café solo.

Najlepsza paella w Walencji?

Nie zawsze jest prawdą, że paella w Walencji smakuje lepiej niż w Madrycie czy Barcelonie. Wszystko zależy od składników, restauracji, towarzyszącego wina i oczywiście kunsztu szefa kuchni. To, gdzie znajdziesz restaurację, w której zjesz najlepszą paellę, nie jest tak ważne. Przy okazji, jeśli nie uda wam się znaleźć najlepszej paelli w restauracji, możecie być zaskoczeni, że znajdziecie ją gdzieś zupełnie indziej. Można ją nawet znaleźć w barze, który serwuje go jako tapas.

Owoce sezonowe

Hiszpańskie restauracje serwują pyszne desery, ale my polecamy zwrócić uwagę na owoce, ponieważ Hiszpania zaopatruje w owoce i warzywa całą Europę. Zamiast wspaniałych, ale nieco kalorycznych torcików (jedna tarta de Santiago ma ich w sobie tyle, że głowa mała!) lepiej zamów fruta de temporada.

Jeśli lubisz banany, nie proś o banana. Prawdopodobnie będą to ogromne owoce z Ameryki Południowej o mdłym smaku. Zamiast tego spróbuj lokalnego odpowiednika – plátano canario. Na Wyspach Kanaryjskich uprawiane są różne egzotyczne owoce. A w Walencji, słynne pomarańcze.

Wino

Wino

W Hiszpanii polecamy zamawiać lokalne wina. Kraj ten jest powszechnie uważany za jednego z producentów najwyższej jakości wina na świecie. W wielu rejonach uprawia się różne rodzaje winogron, ale my polecamy następujące:

 • Wśród win białych szczególnie smaczne są Txakoli w Kraju Basków i Albali w Galicji.
 • La Rioja z hiszpańskiej prowincji o tej samej nazwie jest dobra zarówno do białych, jak i czerwonych win.
 • Kataloński Freixenet podawany jest na noworocznym stole.
 • Z win czerwonych polecana jest również Ribera del Duero.

» Czytaj także10 pomysłów na to, co przywieźć ze sobą z Barcelony

Rynek jako destynacja gastronomiczna

Na targach w Hiszpanii nie tylko kupuje się worki ziemniaków, ale także je i pije. Ogólnie rzecz biorąc, łatwo jest spędzić cały dzień na krytym targu, patrząc na pięknie ułożone owoce, warzywa i inne produkty. Często pomiędzy stoiskami z jedzeniem znajdują się kawiarnie i restauracje.

Na San Miguel w Madrycie, na przykład, w centrum rynku znajdują się stoły, krzesła i lady, gdzie można przynieść jedzenie z różnych barów na rynku. Pod wieczór, sprzedaż żywności zatrzymuje się w miejscu, gdy głodni Hiszpanie i zagraniczni turyści zajmują miejsca, aby zjeść świeżo przyrządzoną paellę z ogromnego pieca do paelli. Hałas jest niewiarygodny. Ale jest fajnie!

Jeszcze raz o winie

Chociaż Hiszpania jest krajem wina, nie wszyscy spożywają je na kolację i lunch w środku dnia. Jest jednak pewien wyjątek. Jest nim tinto de verano. Ten lodowaty napój na bazie czerwonego wina podawany jest latem w najbardziej nieznośne upały. Nierzadko jest zamawiany w porze lunchu. Przy okazji, nie oceniaj hiszpańskiego wina po tym, co masz w kieliszku z dużą ilością lodu. Prawdopodobnie jakość użytego wina pozostawia wiele do życzenia, ale ten napój jest niesamowicie orzeźwiający.

Płacenie rachunku w restauracji

W niektórych krajach rachunek płaci się przy kasie. Podczas gdy klienci płacą, często zdarza się, że uniemożliwiają innym wejście lub wyjście. Nie dzieje się tak w Hiszpanii. Po prostu poproś kelnera o rachunek (La cuenta, por favor) i połóż pieniądze na talerzu, pudełku, książce lub koszyku (lub kto wie na czym), który przyniósł.

Przy okazji polecamy na wszelki wypadek sprawdzić rachunek. Jest mało prawdopodobne, że zostaniesz celowo oszukany, ale popełnianie błędów leży w ludzkiej naturze. Nie musisz płacić za wino lub deser, którego nie zamówiłeś.

O bezpieczeństwie

O bezpieczeństwie

Nagłe przypadki

Mamy nadzieję, że numery, które zamieszczamy poniżej nie przydadzą się Państwu podczas podróży po Hiszpanii. Zależy nam tylko na tym, abyś miał komfortowy i przyjemny czas, a nie biegał w kółko szukając pomocy. Ale takie są właśnie nagłe wypadki. Tak więc, jeśli cokolwiek się stanie, dzwoń pod numer 112. Jest to numer dla każdego rodzaju zagrożenia, tak jak w Polsce. Ponadto przydatne są również następujące numery telefonów:

 • Policja – 091
 • Guardia Civil – 062
 • Strażacy – 080 i 085
 • Ratownictwo medyczne – 061

W przypadku utraty paszportu

Innym numerem, który należy wcześniej sprawdzić i mieć pod ręką, jest numer telefonu ambasady lub konsulatu Twojego kraju. (Może przydać się nie tylko w przypadku zagubionego paszportu). W razie czego, powinieneś powiadomić pracowników ambasady, aby mogli pomóc Ci w powrocie do kraju. Należy również udać się na najbliższy posterunek policji (comisaría) w celu sporządzenia protokołu utraty dokumentu. Najprawdopodobniej będziesz potrzebował jego kopii, gdy udasz się do ambasady i kontroli paszportowej przed przekroczeniem granicy.

Środki ostrożności w obiektach turystycznych

Środki ostrożności w obiektach turystycznych

Apelujemy o rozsądne zachowanie i nie noszenie portfela w tylnej kieszeni, jak to lubią robić zagraniczni turyści z niektórych krajów. Jeśli nie masz ochoty spędzić całego dnia, a nawet nocy na komisariacie w poszukiwaniu zgłoszenia kradzieży, po prostu nie kusić nikogo swoim dobytkiem i nie eksponować go. To samo dotyczy paszportów, nie zostawiaj ich w pokoju hotelowym, ale też nie noś ich przy sobie, gdzie mogą zostać łatwo wyrwane lub upuszczone. Zachowujcie się rozsądnie, a wtedy nie będzie strat.

Jak znaleźć aptekę

W różnych krajach używa się różnych znaków do identyfikacji aptek. Co ciekawe, ten sam duży zielony krzyż w Japonii i Hiszpanii oznacza zupełnie inne rzeczy. W Japonii oznacza to plac budowy, ale w Hiszpanii aptekę. Jeśli apteka jest otwarta, krzyż zostanie podświetlony, tak aby był widoczny również w nocy. Jeśli światła w aptece są wyłączone, nie rozpaczaj. Podejdź do niej tak czy inaczej. Na drzwiach zazwyczaj znajduje się ulotka z adresem najbliższej dyżurującej apteki. Tylko nie można tam wchodzić w nocy. Zapukaj do drzwi, a otworzy się okienko, przez które obsłuży Cię farmaceuta.

Woda z kranu

Woda z kranu jest trudno dostępna w Hiszpanii, szczególnie na południu. Jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie mieszkania na Wyspach Kanaryjskich lub w Walencji, powinieneś wiedzieć, że nie możesz pić ani gotować na wodzie z kranu. Niektórzy miejscowi kupują nawet butelkowaną wodę do mycia twarzy. Będziesz musiał regularnie kupować wodę i nosić ją przy sobie.

Z drugiej strony, woda w Madrycie jest doskonała. Nawet jeśli nie jest zagotowana, świetnie się ją pije. Jeśli jesteś tu latem i podczas spaceru dopadnie Cię pragnienie, zatrzymaj się w najbliższym barze lub restauracji i poproś o agua de grifo (wodę z kranu). Jest darmowa i może być podana nawet z lodem.

Niebezpieczne dzielnice

W większości przypadków Hiszpania jest bezpiecznym krajem do podróżowania. W każdym mieście są miejsca, gdzie można spacerować o każdej porze dnia, jak na przykład barrio de Chamberí czy barrio de Salamanca w Madrycie. Ale są też miejsca, do których wolałbyś nie chodzić sam w nocy. Przed wyjazdem do Hiszpanii przeczytaj najnowsze opinie poprzedników i staraj się unikać nieprzyjemnych dzielnic. A numery ambasad i policji, jak już mówiliśmy, powinny być zawsze pod ręką.

Przywiezienie własnego sprzętu elektronicznego do Hiszpanii

Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą urządzenia elektryczne, lepiej wcześniej wiedzieć, że napięcie w Hiszpanii wynosi 220 V, a typ gniazdka to F. Wygoogluj to, aby zrozumieć kompatybilność. Konieczne może być zabranie uniwersalnego adaptera.

O spacerach

O spacerach

Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy

Wiele z hiszpańskich muzeów i teatrów jest zamkniętych w poniedziałki. Warto tak zaplanować podróż, aby poniedziałek był zajęty innym rodzajem aktywności: spacerem z audioprzewodnikiem, pieszą lub rowerową wycieczką po mieście, zakupami, wędrówkami lub wizytą w parku. Dobrze, że Hiszpania ma ich pod dostatkiem. A piknik pod gołym niebem w samym Retiro w Madrycie jest świetną alternatywą dla wizyty w Prado. Możesz pójść do Prado we wtorek.

» Czytaj także25 największych atrakcji Madrytu

Nie unikaj metra

Nie wszyscy podróżnicy lubią poruszać się metrem, ale w Madrycie i Barcelonie polecamy wybrać metro jako środek transportu publicznego. Jest to wygodny i niedrogi sposób na dotarcie do każdego miejsca w mieście. Nawet dojazd z lotniska do centrum Madrytu jest łatwiejszy i tańszy dzięki metru. Dodatkowo, metro jest czynne do późna, co sprawia, że powrót do hotelu po północy jest znacznie łatwiejszym zadaniem. Godziny otwarcia metra w Madrycie: 6:00-2:00 codziennie (ostatni pociąg odjeżdża o 1:30).

Ceny w metrze

Ceny w metrze

Madryt, jak wszystkie duże miasta, posiada metro. Aby uniknąć konieczności kupowania biletu przed każdą podróżą, zalecamy zakup specjalnego karnetu Metrobus, który można wykorzystać zarówno w metrze, jak i w autobusach miejskich. Za 10 przejazdów zapłacisz tylko 12,20 euro.

Łatwo zostać zabitym przez byka na korridzie w Pampelunie

Podczas lipcowego festiwalu Sanfermines, jeśli tak jak Hemingway upijesz się przez cały tydzień, a potem prześpisz się na chodniku, jak to lubią robić niektórzy brytyjscy turyści, możesz mieć kłopoty. Najczęstszymi ofiarami śmiertelnymi są turyści z zagranicy, którzy nie przespali nocy i drzemią na chodniku przy pierwszym napotkanym słupie. Aby uniknąć zamieszania, a nawet kontuzji, lepiej jest przenocować w hotelu, nawet jeśli zabawa trwała do białego rana. W ten sposób będziesz miał więcej zabawy, a byki nie będą miały poczucia winy.

Wyprzedaż sezonowa

Tradycyjnie wielkie wyprzedaże odbywają się dwa razy w roku: w zimie od 7 stycznia, kiedy wszystkie prezenty są już rozdane, oraz w lecie przez cały lipiec. Ostatnio jednak wiele sklepów niemal natychmiast po Nowym Roku wprowadza rabaty sięgające nawet 70% pierwotnej ceny towaru. Zwróć uwagę na napis rebajas na wystawach sklepowych. Często towarzyszy mu liczba ze znakiem „%”. Może się to zdarzyć o każdej porze roku.

» Czytaj takżeCentra handlowe w Barcelonie

Zwiedzanie wystaw czasowych

Hiszpanie uwielbiają odkładać rzeczy na później. Często zdarza się to w przypadku wystaw czasowych, nawet w dużych muzeach, takich jak Prado. Przez cały czas trwania wystawy nie będzie tam praktycznie nikogo poza sporadycznie zatrzymującymi się obcokrajowcami. A ostatniego dnia wokół muzeum ustawi się kilometrowa kolejka. Aby uniknąć stania w murach muzeum, kupcie bilety online z wyprzedzeniem lub po prostu nie pojawiajcie się w ostatnim dniu. Cenny czas podróży lepiej byłoby przeznaczyć na coś innego.

O podróżach

O podróżach

Bilety i ich rezerwacja

Hiszpanie mają narodową cechę odkładania rzeczy na później i próbowania załatwienia ich w ostatniej chwili. Nie dotyczy to jednak biletów na atrakcje, a także transportu. Często można znaleźć dobre ceny i zniżki w Internecie, więc rezerwacja biletów z wyprzedzeniem jest wskazana, zamiast iść na dworzec z walizkami w nadziei na złapanie ostatniego biletu na szybki pociąg lub autobus.

Aby uniknąć rozczarowań i straty cennego czasu, zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem i kup bilety. Kupić bilety na pociąg można tutaj, a na autobusy [flixbus:link label:pod tym linkiem].

Dla podróży po kraju wybierz autobus

Dla podróży po kraju wybierz autobus

W Hiszpanii działa kilka firm autokarowych, a podróżowanie autobusami jest dobrze rozwinięte. Najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście przy ograniczonym budżecie jest autobus. Młodzi Hiszpanie (i nie tylko) często wybierają się na nocne wycieczki pomiędzy odległymi miastami, takimi jak Madryt czy Barcelona. Podróż na dystansie 600 km oznacza, że możesz się dobrze wyspać i nie musisz płacić za hotel.

Wcześniejsza rezerwacja hotelu

Ze względu na duży napływ turystów zagranicznych i krajowych w Hiszpanii, zaleca się wcześniejszą rezerwację hotelu. Do tego idealnie posłuży Booking.com. Szczególnie trudno jest znaleźć pokój podczas świąt religijnych (Boże Narodzenie, Wielkanoc, uroczystości lokalnych świętych w Saragossie i Sewilli) oraz podczas mini-wakacji (maj, początek grudnia), kiedy cały kraj jest w rozsypce, firmy są zamknięte na 3-4 dni, a hotele są w pełni zarezerwowane.

To samo można powiedzieć o lipcu i sierpniu, kiedy kraj jest tradycyjnie na wakacjach i nie ma miejsca na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jeśli nie zadbałeś o to z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze. Zawsze rezerwuj swój hotel w Hiszpanii z wyprzedzeniem.

Hiszpania: Wybierz hotel

Mieszkanie: brać czy nie brać?

Jest to sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli podróżujesz z małymi dziećmi i zależy Ci na prywatności, wyposażonej kuchni i pełnych wakacjach, w wielu miastach Hiszpanii dostępne są mieszkania do wynajęcia, których ceny są bardzo zróżnicowane. Same pokoje w mieszkaniach są również wynajmowane, ale nie ma gwarancji, że wspólna łazienka jest czysta i że sąsiedzi nie będą chodzić i hałasować do rana. To zależy od Ciebie, ale my polecamy rezerwację w hotelu sieciowym. W końcu nie wszystkie domy mają windę i ogrzewanie lub klimatyzację. Najprawdopodobniej ich tam nie będzie, a Twoja radość z odwiedzin kraju zostanie zepsuta.

Aby wyjść się z lotniska, musisz zapłacić

Port lotniczy Madryt-Barajas Adolfo Suárez wprowadził niedawno opłatę dla pasażerów wchodzących i wychodzących z lotniska. Opłata ta nazywa się suplemento aeropuerto i wynosi 3 euro. Kupując ten bilet w automacie biletowym po wylądowaniu w Madrycie, kup przy okazji 10 biletów na metro i autobus. Przydadzą się od razu, aby dostać się do hotelu. Lub zarezerwuj taksówkę z wyprzedzeniem, klikając tutaj.

W Hiszpanii – euro

Rzeczywiście, jest to powszechnie znany fakt. Ale są jeszcze przedstawiciele starszego pokolenia, którzy lubią liczyć swoje emerytury i ceny w hiszpańskich pesetach. W niektórych sklepach można znaleźć metki z cenami, gdzie koszt towaru podany jest w euro i w pesetach. Ale to tylko zabawne przywitanie z przeszłości. I tak płaci się w euro.

Gotówka czy karta?

Zaleca się, aby nie nosić przy sobie dużych sum pieniędzy. Prawie wszędzie przyjmują karty, więc nie ryzykuj. Przed wyjazdem do Hiszpanii, najlepiej jest wymienić niewielką kwotę na pierwsze kilka dni. A podczas podróży po kraju wystarczy wypłacić potrzebną kwotę z najbliższego bankomatu. Oczywiście, że prowizje nie będą Cię zadowalać, ale tak samo będzie w każdym oddziale banku. Ponadto, nie każdy hiszpański bank może wymienić nawet dolary na euro.

Pociągiem dookoła kraju

Proponujemy skorzystać z usług RENFE, aby podróżować po Hiszpanii. Krajowa sieć kolejowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Przejazd z Madrytu do Barcelony zajmuje prawie tyle samo czasu, co podróż szybkim pociągiem AVE. Lotniska nadal znajdują się poza miastem. A do tego formalności przy kontroli bezpieczeństwa zajmują dużo czasu.

Dworzec Atocha w Madrycie znajduje się w centrum, obok Muzeum Prado. AVE może osiągnąć prędkość do 300 km/h. Oprócz nich, RENFE posiada pociągi dalekobieżne kursujące z mniejszą prędkością 200-250 km/h. Hiszpania to kompaktowy kraj, ale jeśli podróżujesz daleko, w przedziale nocnego pociągu możesz się dobrze wyspać. Bilety można zarezerwować z wyprzedzeniem [raileurope:link label:na tej stronie].

Karnet na pociąg

Dla tych, którzy chcą zobaczyć Hiszpanię z okna pociągu, jest świetna opcja – Eurail Pass. Zanim go kupisz, zastanów się, jak często będziesz podróżować pociągiem. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie trasy z dużym wyprzedzeniem.

Dzięki karnetowi można wsiąść do wszystkich pociągów, ale może być konieczna rezerwacja. Więcej informacji [raileurope:link label:można znaleźć tutaj].

Podróżowanie samochodem

Podróżowanie samochodem

Możesz wybrać i zarezerwować odpowiedni samochód w każdym mieście w Hiszpanii w tym serwisie. Aby wynająć samochód, należy przestrzegać następujących zasad:

 • być powyżej 18 roku życia,
 • mieć przy sobie paszport,
 • kartę kredytową lub debetową, aby zapłacić za samochód,
 • hiszpańskie prawo jazdy lub hiszpańskie tłumaczenie prawa jazdy, jeśli nie jest ono w oryginalnym języku.
 • Wymagana jest kaucja.

Jeśli chodzi o podróż, zalecamy, aby rozpocząć i zakończyć podróż samochodem w tym samym miejscu. W przeciwnym razie opłata za zwrot samochodu w innym mieście może być dość wysoka. Należy pamiętać, że niektóre drogi w Hiszpanii nie są bezpłatne. W dużych miastach trudno jest znaleźć parking, więc zastanów się, czy jesteś gotowy spędzić wiele godzin krążąc po ulicach.

W ten sposób kończymy naszą krótką listę rekomendacji, porad i ogólnych uwag na temat Hiszpanii i jej szczególnych cech. Oczywiście, każdy będzie miał swoje własne, niepowtarzalne doświadczenia z podróży, jak również indywidualne wspomnienia z każdej chwili. Wiedząc o tych prostych rzeczach wcześniej, nie będziesz już tak łatwo stawiać się w niekorzystnej sytuacji.

Mamy nadzieję, że Państwa podróż do Hiszpanii będzie komfortowa i bezpieczna.

Witamy w Hiszpanii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *