Cmentarz Père Lachaise: słynne groby, legendy, mapa

,
Père Lachaise

Niewiele osób zna oficjalną nazwę tego miejsca – Cmentarz Wschodni. Dla Paryżan jest to la cite des morts – miasto umarłych, natomiast turyści na całym świecie znają je lepiej jako Père Lachaise. W rzeczywistości jest to całe miasto. Na dobrze rozplanowanych ulicach i alejkach stoją pałace (grobowce z misternymi rzeźbami), domki (krypty rodzinne ze skromnymi lub majestatycznymi nagrobkami) i bloki – kolumbaria. Na kutych żelaznych tabliczkach widnieją numery działek.

Dzięki zasługom wybitnych rzeźbiarzy i architektów nekropolia stała się znana na całym świecie jako skansen kultury funeralnej. A całe to piękno znajduje się pod okapem ponad 6000 drzew.

» Czytaj także10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

Park Cmentarny

Ten cmentarz jest częścią Boulevard Menilmontant. Ludzie przychodzą tu, aby oddać cześć zmarłym. Chociaż nie tylko. To miejsce służy jako ciche schronienie dla samotności, spacerów i prostych refleksji nad życiem. Duży, rozświetlony ogród z mnóstwem pomników.

Père Lachaise od dawna jest dla paryżan nie tylko cmentarzem, ale i parkiem. Ludzie odpoczywają, dzieci się bawią, a nawet organizowane są pikniki, co nie każdy może sobie wyobrazić. Turyści biegają z wydrukowanymi wcześniej mapami, lub kupionymi przy wejściu, szukając grobów sławnych ludzi.

» CZYTAJ TAKŻE Najsłynniejsze paryskie cmentarze

Założenie Père-Lachaise

Założenie Père-Lachaise

Cmentarz zajmuje powierzchnię 48 hektarów. Historia jej powstania sięga 1804 roku. Wtedy też założono cmentarz i nazwano go imieniem Franciszka de Lachaise, czyli Ojca „Père” Lachaise (François de Lachaise), spowiednika króla Ludwika XIV. W momencie otwarcia znajdował się on daleko poza granicami miasta.

Początkowo paryżanie nie chcieli tam chować swoich bliskich. Dlatego też, w trosce o popularność, na nowy cmentarz przeniesiono szczątki wielkich Moliera i La Fontaine’a, a w 1817 roku ponownie pochowano tam szczątki Abelarda Pierre’a i Heloizy (praktycznie francuskich Romea i Julii), których romantyczna miłość wstrząsnęła wieloma do głębi.

I wtedy już cmentarz stał się dla Paryżan ciekawszy, jako że po śmierci otaczają ich sławni ludzie. Z zapisów wynika, że liczba osób pochowanych na tym cmentarzu wzrosła z kilkudziesięciu do 30 tysięcy na przestrzeni lat. Dziś jest tu ponad milion grobów, nie licząc kolumbarium. Prawo do pochówku na tym cmentarzu mają tylko paryżanie lub osoby zmarłe w Paryżu.

Znane groby w Père-Lachaise

Znane groby w Père-Lachaise

Cmentarz dał wieczne schronienie wielu znanym pisarzom, artystom, aktorom i politykom. Ich groby są zawsze odwiedzane. Do najczęściej odwiedzanych należą groby Georges’a Bizeta, Amedeo Modiglianiego, Edith Piaf i Sarah Bernhardt. Ale to tylko kropla w morzu wszystkich sławnych ludzi, którzy znaleźli tu swój wieczny odpoczynek.

Świeże kwiaty nieustannie zdobią grób Fryderyka Chopina, kompozytora „Marsza żałobnego”, przy dźwiękach którego pochowano większość osób na cmentarzu, w tym samego kompozytora.

Honoré de Balzac opisał cmentarz w końcowej części swojej powieści Ojciec Goriot. Tutaj też znajduje się miejsce ostatniego spoczynku pisarza.

„Pokonaj demona w sobie” to epitafium na nagrobku kultowego piosenkarza Jima Morrisona. Nie mieszkał w Paryżu, ale zmarł tu nagle podczas wakacji i został pochowany bez większych ceremonii. Jego fani szczególnie rzucają się w oczy wśród turystów: głośno rozmawiają, palą marihuanę i wyrzucają niedopałki papierosów. Chciano nawet przenieść jego prochy, ale jego grób wciąż znajduje się w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych miejsc.

Znane groby w Père-Lachaise

W Père-Lachaise znajdują się pomniki związane ze śmiercią wielu osób. Choć same nie są nagrobkami, robią silne wrażenie.

  • Pomnik upamiętniający ofiary nazistowskich obozów koncentracyjnych,
  • Pomnik ku czci członków ruchu oporu we Francji,
  • Ściana Komunardów, gdzie wiosną 1871 roku stracono 147 uczestników Komuny Paryskiej.

Jak na ironię, pochowany jest tam również Adolphe Thiers, człowiek, który wydał rozkaz egzekucji obrońców Komuny Paryskiej.

Legendy cmentarza Père-Lachaise

Niektóre groby przyciągają uwagę mistycznymi legendami, wabią opowieściami o cudownych uzdrowieniach i darach losu. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt, należy przestrzegać pewnego rytuału.

Legendy cmentarza Père-Lachaise

Przy nagrobku francuskiego dziennikarza Victora Noir, który podczas kłótni został zastrzelony przez siostrzeńca cesarza, zawsze jest wielu zwiedzających. Plotka głosi, że kiedy ciało zamordowanego mężczyzny trafiło do kostnicy, wydarzyła się rzecz niezwykła – ożył jego płodny organ. To wydarzenie było przyczyną jego niezwykłej popularności.

Mężczyźni przychodzą tu, by upomnieć się o męskość, a kobiety, by zaznać szczęścia macierzyństwa. Wypowiadając życzenie, należy potrzeć najbardziej zużyte miejsce na pomniku. Ci, których życzenie się spełni, przynoszą dziennikarzowi kwiaty.

Z kolei ci, którzy marzą o wiecznej miłości, przychodzą na grób Oscara Wilde’a. Mówią, że jeśli wyszepczesz życzenie i pocałujesz sfinksa wyrytego na nagrobku pisarza, życzenie się spełni. Ironiczny duch Wilde’a układa sprawy sercowe tylko dla najbardziej wytrwałych. Dlatego nagrobek jest całowany i deklaracja miłości jest pisana szminką, tak jak jest to pokazane w filmie „Zakochany Paryż”.

cmentarza Père-Lachaise

Ambasada Irlandii jest jednak przeciwna takiemu wandalizmowi i obawia się, że rzeźba zostanie zniszczona przez szminkę. Dlatego nagrobek został pokryty szkłem ochronnym.

Mówi się, że cmentarz Père Lachaise ma magiczną moc. Czarownice, czarni magowie i przedstawiciele podobnych „profesji” ponoć wielokrotnie urządzali tam swoje sabaty. Ale to mit. Jest mało prawdopodobne, że podczas spaceru po Père-Lachaise zauważysz coś makabrycznego. A w nocy cmentarz jest zamknięty i otoczony wysokim murem.

Cmentarz Père-Lachaise – przydatne informacje

Strona: www.pere-lachaise.com

Adres cmentarza: 16 Rue du Repos

Najlepiej dojechać tam metrem:

  • stacja Pere Lashaise (linie 2 i 3) znajduje się 500 metrów od bocznego wejścia,
  • stacja Philippe Auguste (linia 2) znajduje się bezpośrednio przy wejściu głównym,
  • a stacja Gambetta (linia 2) znajduje się w pobliżu grobu Oscara Wilde’a, skąd można przejść się po rozległym terenie nekropolii.

Wejście na cmentarz jest bezpłatne, a godziny otwarcia to codziennie od 8:00 do 18:00, w niedziele od 9:00.

» Czytaj także10 bezpłatnych rzeczy w Paryżu

Mapa cmentarza Père-Lachaise

Poniżej artykułu można pobrać szczegółową francuską mapę cmentarza Père Lachaise.

Miłych spacerów!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *