Podróż do Zurychu: kiedy pojechać, co zobaczyć, co robić?

,
Zurych

Największy? Najpiękniejszy? Najbardziej szwajcarski? Nie ważne, jakie epitety wymienimy, Zurych i tak będzie lepszy. Do tego bez wątpienia, jest najbardziej gościnny. Rozmawialiśmy z menadżerem regionalnym organizacji Zurich Tourism,

Ulyaną Stoiko, aby dowiedzieć się z pierwszej ręki, co przygotowali dla turystów.

» Czytaj takżePodróż do Berna: przewodnik od mieszkańców

Co zobaczyć w Zurychu?

Red.: Powiedz mi, dlaczego turyści przyjeżdżają do waszego miasta?

Zurych jest metropolią doskonale wkomponowaną w swoje środowisko naturalne. Oferuje swoim gościom idealne połączenie atrakcji kulturalnych i przyrodniczych. Położenie w samym sercu Europy sprawia, że jest on łatwo dostępny i może pochwalić się pierwszorzędną infrastrukturą i systemem transportu publicznego. Zurych to ciekawe wakacje z wysokim poziomem usług.

Zurich

Najlepsze letnie doświadczenia związane są z przyrodą: pływanie i sporty wodne, spacery po mieście, jego ogrodach i szlakach wiejskich, restauracje na świeżym powietrzu.

Zimą wasze wakacje w Zurychu będą zupełnie inne. Będzie czas na odwiedzenie około 50 muzeów i 100 galerii sztuki, relaks w lokalnych uzdrowiskach, jazdę na łyżwach i spróbowanie wszystkich pysznych rzeczy na sześciu jarmarkach bożonarodzeniowych.

Red.: Wymień kilka ciekawych głównych zabytków w Zurychu?

Oczywiście, najpierw należy odwiedzić Stare Miasto. Każde miasto w Europie ma taki obszar, ale w Zurychu jest on szczególnie piękny. Tutaj można zobaczyć wspaniałe kościoły Grossmünster, Fraumünster i Świętego Piotra, można także zrobić zdjęcie w parku Lindenhof, gdzie już w roku 80 p.n.e. istniało miasto.

Zurich street

Przespacerujcie się malowniczymi ulicami Bahnhofstrasse, Renveg i Augustinerinerrasse i obowiązkowo zaglądnijcie na posterunek policji na Uraniastrasse. Tam na pewno zostaniesz schwytany, ale nie przez policję, tylko przez freski Augusto Giacomettiego na sklepieniach.

Zurich

W Zurychu znajduje się również bardzo ciekawa nowa dzielnica – Zurych Zachodni (Zurich West). Kiedyś była to nieestetyczna dzielnica przemysłowa. Ale wszystkie przedsiębiorstwa zostały przeniesione, a przestronne pomieszczenia przemysłowe znalazły nowe znaczenie dzięki artystycznym pomysłom nowoczesnych projektantów.

Kiedy pojechać do Zurychu?

Zurich winter

Red.: Kiedy jest najlepszy czas, żeby przyjechać? Jaką porę roku Pani rekomenduje?

Wszystkim zainteresowanym letnimi rozrywkami polecamy przyjazd od maja do września, kiedy pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Zimą turyści przyjeżdżają do Zurychu na Święta Bożego Narodzenia, to jest od listopada do grudnia, kiedy otwarte są jarmarki bożonarodzeniowe.

Sporo gości przyjeżdża jednak również z okazji niektórych większych festiwali w mieście, które odbywają się przez cały rok.

Zurich festival

Red.: Jakie wydarzenia w Zurychu może Pani polecić?

Szczególnie chciałbym wspomnieć o:

 • Food Zurich – festiwal gastronomiczny pod koniec października. Seminaria, degustacje, targi, restauracje, street food – wszystko co związane z jedzeniem.
 • Zurich Art Weekend to festiwal sztuki współczesnej w połowie września. Liczne wystawy, przyjęcia, wykłady – wszystko o sztuce współczesnej.
 • Festiwal Filmowy w Zurychu, jeszcze bardzo młody, odbywa się pod koniec września i na początku października. Pomaga młodym filmowcom dotrzeć do ludzi.
 • Sechsläuten to specjalny wiosenny festiwal, który odbywa się w Zurychu w trzecią niedzielę kwietnia. Poświęcony jest on skróceniu dnia pracy wraz z nadejściem wiosny i jako atrakcja, na placu zostanie spalona postać bałwana.
 • Street Parade to odbywający się w sierpniu festiwal muzyki techno pod gołym niebem.

Pełna lista wydarzeń w Zurychu znajduje się na stronie internetowej Biura Turystyki w Zurychu: https://zuerich.com

» CZYTAJ TAKŻEZimowa Szwajcaria: Trasa pociągiem

Czego spróbować w Zurychu?

Czego spróbować w Zurychu

Red.: Czy może Pani wymienić kilka kulinarnych atrakcji lokalnej kuchni? Czego koniecznie trzeba spróbować w Zurychu?

Znane na całym świecie zdrowe śniadanie musli zostało po raz pierwszy wprowadzone w Zurychu. Oczywiście, takie śniadanie można zamówić tutaj w każdej kawiarni.

Polecamy spróbować specjalnej zuryskiej potrawy geschnetzeltes zarówno w jednej z tradycyjnych restauracji, jak i w wersji wegetariańskiej w najstarszej na świecie wegetariańskiej restauracji Hiltl.

Miłośnicy grilla z pewnością pokochają charakterystyczne kiełbaski Wiedikerli. A na romantyczną kolację najlepsze będzie serowe fondue.

Na deser wybierzcie Luxemburgerli, czyli miniaturową wersję słodkich makaroników. Szczegóły receptury są utrzymywane w najściślejszej tajemnicy.

Zurich food

Red.: Jaki pyszny upominek można przywieźć z wycieczki?

Szwajcaria i Zurych słyną z serów i czekolady. Doskonałą pamiątką gastronomiczną może być baton z naturalnej lokalnej czekolady (Taucherli, LaFlor, Garcoa, Dieter Meier, Max Chocolatier) lub przysmak wykonany przez Państwa w warsztacie Lindt Home of Chocolate.

Jeśli chodzi o ser, możecie zabrać ze sobą nie tylko dowolny ser, ale nawet gotowy zestaw do zrobienia prawdziwego szwajcarskiego fondue w domu.

Specjalną zuryską pamiątką może być pakowana próżniowo kiełbasa Stadtjäger suszona na powietrzu, gin Turicum w kolorze limonki, ciasteczka Tirggel z symbolami Zurychu i miód zebrany na dachu hotelu Marriott w Zurychu.

Mało znane miejsca w Zurychu

Mało znane miejsca w Zurychu

Red.: Jaką mało znaną atrakcję w Zurychu turyści najczęściej pomijają, a warto ją zobaczyć?

Zurych ma trasę tramwajową №4. Z jednej strony, jest to zwykły tramwaj miejski, ale jego trasę nazwaną designerską. Rzecz w tym, że przejeżdża on przez wszystkie trzy budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dom Le Corbusiera (ostatnie dzieło słynnego architekta) i całą dzielnicę Zachodniego Zurychu, o którym już wspominaliśmy. Przejażdżka na trasie 4 to prawdziwa wycieczka krajoznawcza.

Koneserzy nowoczesnej architektury powinni zajrzeć do Biblioteki Prawa Uniwersytetu w Zurychu. To arcydzieło architekta Santiago Calatravy. Biblioteka zajęła przestrzeń dziedzińca w budynku z 1909 r. Nie widać jej z zewnątrz, ale od wewnątrz robi wrażenie.

atrakcję w Zurychu

Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Zurychu można odwiedzić nie tylko w okresie letnim. Jego szklarnie zaskoczą Państwa bujną roślinnością tropikalną nawet w środku zimy.

Chociaż Zurych zachowuje swój historyczny wygląd, miasto jest coraz bardziej nowoczesne. Ponad 1300 dzieł sztuki jest rozproszonych w miejscach publicznych i po prostu na ulicach. Wszystkie one przyciągają oko i obiektywy kamer.

atrakcję w Zurychu

Red.: Jest w Zurychu jakieś legendarne miejsce? Proszę o nim coś opowiedzieć.

Dwóch świętych patronów Zurychu, Feliks i Regula, zginęło śmiercią męczeńską właśnie tutaj, w Zurychu. Byli oni członkami Legii Tebańskiej, która była prawie w całości chrześcijańska. Uciekając przed Rzymianami, dotarli do Zurychu, ale tutaj zostali złapani i ścięci. Legenda głosi, że po egzekucji ich ciała wstały, wzięły głowy i przeszły 40 kroków w górę, by w końcu spocząć na wieki.

Miejscem egzekucji jest obecnie kościół Wasserkirche, a miejscem ich śmierci i pochówku jest Grossmünster.

Red.: Proszę nam opowiedzieć o miejscowej tradycji, która najlepiej opisuje Pani miasto?

Chciałabym opowiedzieć wam więcej o wiosennym święcie Sechseläuten. W wielu kulturach takie karnawałowe procesje i palenie wypchanych zwierząt odbywają się podczas równonocy lub przed postem. W Szwajcarii tradycja Sechseläuten ma jednak świeckie korzenie.

W XVI wieku, dzień pracy w zimie trwał do 17:00, kiedy było już ciemno. Ale wraz ze wzrostem liczby godzin pracy w ciągu dnia można było pracować dłużej. Rada miejska ustaliła przedłużenie dnia pracy, od tego dnia o godzinie 18:00 dzwonił dzwon Grossmünster. Stąd te sześć gongów. A ponieważ rada miejska składała się z przedstawicieli cech roboczych, ludzie wychodzili na paradę w historycznych strojach swoich zawodów.

Spalanie wypchanych zwierząt istniało także przed XVI wiekiem, ale wraz z nadejściem Sechseläuten tradycje te się połączyły. Bałwan Begg symbolizuje zimę, jego ciało, a zwłaszcza głowa wypchana jest nie tylko słomą, ale także petardami. Uważa się, że im szybciej wybuchnie głowa kukły, tym gorętsze będzie lato. W 2019 roku prognoza się sprawdziła. Po rekordowo szybkim wybuchu nastąpiło najgorętsze lato.

Zurych

Red.: Gdzie można zrobić najładniejsze zdjęcie w Zurychu?

Najłatwiej jest jechać do parku Lindenhof. Stąd rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto, Grossmünster, Ratusz, rzekę Limmat, Uniwersytet i Szwajcarski Federalny Instytut Technologiczny.

Jeśli masz ochotę odrobinę się zmęczyć, wejdź na Karlsturm, jedną z wież kościoła Grossmünster. Stamtąd rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto i Jezioro Zuryskie. Mniej więcej taką samą scenerię obserwował Karol Wielki (wejście po schodach – 5 euro).

Gdzie można zrobić najładniejsze zdjęcie w Zurychu?

Chcesz więcej? Udaj się na przedmieścia Adliswil, aby wejść na górę Felsenegg (804 m n.p.m.). Winda będzie kosztować 5 euro, na górze jest restauracja. Przy dobrej pogodzie z tego szczytu można zobaczyć całe jezioro Zuryskie.

Zauważalną dominantą miasta jest 35-piętrowa Prime Tower w Zachodnim Zurychu. Wieża nie posiada tarasu widokowego w zwykłym znaczeniu tego słowa, ale na wysokości 120 m nad miastem znajduje się restauracja, bistro i bar, gdzie można się zrelaksować i podziwiać krajobraz miasta. W przeciwieństwie do restauracji, nie ma potrzeby rezerwowania stołów w bistro i barze.

Praktyczne porady

Praktyczne porady

Red.: W jakiej części miasta poleciłaby Pani zatrzymać się turystom i dlaczego?

Zazwyczaj Stare Miasto jest idealnym miejscem do wypoczynku, zarówno ze względu na swoją niepowtarzalną atmosferę, jak i bliskość większości atrakcji. Możesz wybrać hotel w centrum Zurychu, klikając ten link.

Zachodni Zurych jest bardziej zurbanizowany i hałaśliwy, młodzi i radośni fani nowoczesnej rozrywki pokochają to miejsce. Tutaj znajdziesz odpowiedni hotel.

Goście szukający ciszy i spokoju mogą wybrać hotel w Üetlibergu, Zürichbergu lub nad jeziorem Zuryskim.

Zurych coffee

Red.: Może ma Pani jakieś rady dla turystów, jak zaoszczędzić pieniądze w mieście? Chodzi o zbiorcze bilety lub specjalne akcje, mogą również być jakieś bezpłatne do odwiedzenia miejsca?

Dzięki Zürich Card podróżni mogą cieszyć się Zurychem w całej jego różnorodności oraz oszczędzać czas i pieniądze. Istnieją dwie opcje usług – 24 lub 72 godziny. Co daje karta:

 • Nieograniczona podróż tramwajem, autobusem, pociągiem, łodzią i kolejką linową w Zurychu i okolicach;
 • Krótka wycieczka łodzią i rejs po rzece Limmat;
 • Bezpłatne lub zniżkowe wizyty w 43 muzeach;
 • 50% zniżki na wycieczkę pieszą po zuryskim Starym Mieście;
 • i wiele więcej.

Możesz również pobrać aplikację Zürich Guide i cieszyć się wszystkimi jej zaletami bezpośrednio na swoim telefonie.

*** Poznaj wszystkie korzyści i zamów Zürich Card pod tym linkiem.

jazda na rowerze

Red.: Co jest w Zurychu dla aktywności na świeżym powietrzu: piesze wycieczki, jaskinie, jazda na rowerze, inne zajęcia?

Zurych ma wszystko! Zurych to nie tylko turystyka historyczna w centrum, ale także setki kilometrów szlaków górskich w okolicy dla wędrówek pieszych, rowerowych i ekscytujących wycieczek na rowerach górskich. Wszystkie trasy zostały wielokrotnie przetestowane i są doskonale wyposażone. (Lista szlaków turystycznych znajduje się na stronie internetowej Zurich Tourism. – przyp. red.)

Nawet nie wyjeżdżając z miasta, można wypożyczyć zwykły lub elektryczny rower, aby odkryć miasto z innej perspektywy. Biegacze znajdą również wiele przyjemnych ścieżek do zwiedzania.

jachty na zuryskim jeziorze

I nie zapominajmy o wodnej zabawie. Łodzie, supy, kajaki, łodzie, a nawet jachty można wynająć na zuryskim jeziorze. Można też jeździć na nartach wodnych.

I oczywiście z Zurychu można dojechać do najlepszych alpejskich atrakcji:

 • Wodospad Rheinfall – największy w Europie (wycieczkę można zarezerwować tutaj);
 • Górę Pilatus i malownicze jezioro Lucerny (jednodniowej wycieczki szukaj pod tym linkiem);
 • i dziesiątki innych wspaniałych miejsc.

Redakcja Paris10 pragnie podziękować Pani Stoiko za udział w tym wywiadzie.

 

Zdjęcia dostarczone przez Zurich Tourism.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *