Zimowa Szwajcaria: Trasa pociągiem

Niech żyje Szwajcaria, jeden z najpiękniejszych krajów Europy, piękny zarówno zimą jak i latem! To także prawdopodobnie najlepszy kraj do podróży pociągiem, który uczynił z transportu kolejowego atrakcję samą w sobie. Pomyślmy, jak mógłby wyglądać plan podróży pociągiem w Szwajcarii.

Podróż pociągiem w Szwajcarii

Koleje Szwajcarskie (SBB) posiadają kilka rekordów świata, a niektóre odcinki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szwajcarskie pociągi mogą rywalizować ze szwajcarskimi zegarkami pod względem precyzji, a pod względem zasięgu są równie dobre jak samochody. Oferują one doskonałe walory krajoznawcze, są wygodne i dobrze przystosowane dla mniej mobilnych podróżników. Krótko mówiąc, wsiądź do pociągu i baw się dobrze po prostu dostając się z punktu A do punktu B.

Podróż pociągiem w Szwajcarii

Łatwo jest zaplanować piękną zimową podróż po Szwajcarii: Szwajcarzy zestawili najbardziej malownicze trasy w Grand Train Tour of Switzerland. Jest tu 1280 kilometrów ścieżek, które meandrują przez kraj i są poprzecinane jak koraliki, jeden punkt orientacyjny za drugim. Nie ma początku ani końca podróży i nie ma z góry ustalonego kierunku. Możesz wskoczyć do pociągu w dowolnym miejscu po drodze lub możesz pozostać na czas nieokreślony w swoim ulubionym miejscu.

Zazwyczaj polecamy zakup biletów kolejowych po Europie tutaj. Jednak do podróżowania po Szwajcarii znacznie wygodniej jest używać systemu Swiss Travel Pass. Są one ważne od 3 do 15 dni w ciągu miesiąca i uprawniają do przejazdów pociągami, autobusami i statkami, a także do bezpłatnych wejść do 500 muzeów w całym kraju. Wybrać i kupić bilet podróżny, który najlepiej odpowiada twoim celom możesz właśnie tutaj. Możesz również zarezerwować pokój hotelowy w każdym szwajcarskim mieście lub wiosce, korzystając z naszego uwielbianego systemu rezerwacji.

Zaczynamy! Naszą podróż rozpoczniemy w Genewie, a zakończymy w Bazylei. Czeka na ciebie mieszanka wybuchowa kilku starożytnych miast i alpejskich kurortów. Będziemy mieli czas na zwiedzanie gór i poznanie historii i kultury Szwajcarii!

» CZYTAJ TAKŻELotnisko w Genewie

Genewa

Zimowa Szwajcaria: Genewa

Genewa w przeddzień Bożego Narodzenia wita nas zimną taflą Jeziora Genewskiego, ośnieżonymi górami i nie zawsze przyjaznym niebem. Podczas gdy skąpe promienie zimowego słońca próbują ogrzać ziemię, przejdź się wzdłuż nabrzeży i zobacz fontannę Gé-Do wybuchającą z wody. Nie przegap też wiaduktu de la Joncion, skąd widać zbieg turkusowego Rodanu, płynącego z Jeziora Genewskiego i błotnistego, brązowego Arve, pędzącego wśród alpejskich szczytów.

Nie zapominaj też o skarbach kultury. Genewa to miasto, w którym stare i nowe mieszają się ze sobą: katedra św. Piotra bez trudu sąsiaduje z ośrodkiem badań jądrowych i międzynarodowym muzeum Czerwonego Krzyża. Wycieczki w genewskich muzeach są zazwyczaj oferowane w języku francuskim, niemieckim, włoskim, angielskim i hiszpańskim.

Zabawa zaczyna się w drugi weekend grudnia, kiedy mieszkańcy świętują Eskalację, święto miasta sięgające starożytności. Towarzyszą mu uliczne targi i koncerty, świąteczne iluminacje i procesje w historycznych strojach. Stragany z ciastami są zapełnione tysiącami symbolicznych czekoladowych miseczek, ponieważ kupujący łamią je na szczęście. Zwieńczeniem obchodów jest ognisko w nocy na placu Saint-Pierre i serwowanie zupy jarzynowej.

To wszystko brzmi cudownie, ale ostrzegamy, że może być trudno znaleźć dobre zakwaterowanie w Genewie w okresie poprzedzającym święta, więc zarezerwuj swój hotel z wyprzedzeniem tutaj.

Wybierz hotel w Genewie

Lozanna

Zimowa Szwajcaria: Lozanna

Lozanna to małe miasto z lekkim francuskim urokiem, ale jest bardzo statusowe i nowoczesne. Po pierwsze, Lozanna jest Olimpijską Stolicą Świata, siedzibą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Muzeum Olimpijskiego. Po drugie, jest to najmniejsze miasto na świecie, które posiada własne metro. Wreszcie, Lozanna jest domem dla światowej sławy Baletu Maurice’a Béjarta.

Jeśli chcesz poczuć zimową bajkę i doświadczyć atmosfery nadchodzących Świąt, wybierz się do zabytkowej części Lozanny. Centrum stanowi wzgórze Cité ze średniowiecznym zamkiem Saint-Mer i katedrą Notre-Dame oraz Dolne Miasto z antycznym ratuszem na Place Palais i lądowymi mostami łukowymi. Przy niewielkiej lub zerowej liczbie samochodów, od końca listopada na ulicach można spotkać jarmarki świąteczne z migoczącymi iluminacjami. Jeśli zarezerwujesz pieszą wycieczkę z przewodnikiem, możesz dowiedzieć się więcej o zabytkach i historii Lozanny. No i obowiązkowo popatrzcie na miasto z platformy widokowej na wysokościach Katedry w Lozannie!

Porównaj różne oferty hoteli w Lozannie

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Montreux

Zimowa Szwajcaria: Montreux

Miasto Montreux, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego, tradycyjnie uważane jest za letni kurort, skierowany także do bardzo zamożnych turystów. Niektóre atrakcje można zwiedzać o każdej porze roku. Na przykład zamek Chillon (wstęp bez kolejki można kupić tutaj). Zamek Chillon jest miejscem wartym odwiedzenia ze względu na swoją historię, a Lord Byron był pod takim wrażeniem jego lochów, że w krótkim czasie napisał wiersz «Więzień Chillonu».

Okolice miasta oferują wiele wycieczek, począwszy od zwiedzania piwnic winnych, a skończywszy na fabryce czekolady. Tutaj można doświadczyć surowego alpejskiego terenu Riwiery Szwajcarskiej lub wybrać się na jednodniową wędrówkę po górach. Oferuje majestatyczne widoki na góry, jeziora i szczyt namiotu alpejskiego, Grammont Peak.

Montreux: wybierz hotel

Zermatt

Zimowa Szwajcaria: Zermatt

Zermatt nie jest duże nawet jak na Szwajcarię, ale ma kilka razy więcej turystów niż mieszkańców. Jak to się stało, że zapomniana przez Boga wioska w kantonie Valais stała się kurortem o międzynarodowej renomie? Przede wszystkim Zermatt jest przyjaznym dla środowiska miejscem wypoczynku. Nawet jego nowoczesne hotele zbudowane są głównie z drewna i kamienia naturalnego. Na przekór normom technologicznym, Zermatt to wciąż wyłącznie samochodowa destynacja wypoczynkowa (choć jakiś czas temu wprowadzono samochody elektryczne), a miejscowi aborygeni i wytrawni wczasowicze bardzo chętnie promują tę tradycję.

Aby poznać drugi powód popularności Zermatt, wystarczy rozejrzeć się po górskich szczytach. Nigdzie w Szwajcarii nie ma takiego zagęszczenia czterotysięczników jak w Alpach Pennińskich. Niezapomnianym przeżyciem w Zermatt jest wycieczka kolejką górską Gornergrat (bilety można tu kupić z wyprzedzeniem). Prowadzi na platformę widokową na wysokości 3 150 m, z której rozciąga się wspaniały widok na lodowce pasma Monte Rosa i 29 alpejskich szczytów, w tym słynny na całym świecie Matterhorn. Nawiasem mówiąc, jest to lokalizacja najwyższego hotelu górskiego w Szwajcarii, słynnego 3100 Kulmhotel Gornergrat.

Zarezerwuj hotele w Zermatt

» CZYTAJ TAKŻEGdzie na narty w Alpach: 10 najlepszych kurortów narciarskich

Ekspres Lodowcowy (Glacier Express) i Andermatt

Ekspres Lodowcowy (Glacier Express) i Andermatt

A teraz uwaga, uwaga! Dla podróżujących koleją rozpoczyna się wyjątkowa przygoda, bo właśnie w Zermatt rusza panoramiczny Glacier Express, oceniany jako najwolniejszy pociąg świata. Pociąg jedzie przez wyjątkowe szwajcarskie krajobrazy, podczas gdy pasażerowie cieszą się komfortem i doskonałym widokiem. Mosty i tunele, jeziora i ośnieżone szczyty będą migać za panoramicznymi oknami, pociąg pokonuje strome podjazdy i zjazdy. Glacier Express to pociąg klasy luksusowej, więc nawet z biletem SwissPass wymagana jest dopłata oraz wcześniejsza rezerwacja miejsc w wagonie. I nie zapomnij zabrać okularów przeciwsłonecznych, aby nie oślepił cię blask ośnieżonych stoków!

Trasa Ekspresu Lodowcowego zaczyna się w Zermatt i kończy w St. Moritz, ale my proponujemy zrobić przystanek w Andermatt. W przeciwieństwie do swoich bardziej popularnych braci, Andermatt nie jest najmodniejszym ośrodkiem narciarskim w Szwajcarii, ale aktywnie się rozwija, a pokrywa śnieżna jest tam niezwykła.

Wybierz hotel w Andermatt

Sankt Moritz

Zimowa Szwajcaria: Sankt Moritz

Po raz kolejny Glacier Express nie przestaje zadziwiać. Kolejna część to 65-metrowy wiadukt Landwasser i liczne serpentyny na stromych górskich zboczach. Wreszcie pociąg dociera do St. Moritz, wielokrotnej stolicy zimowych igrzysk olimpijskich, słynącej z rekordowej liczby słonecznych dni w roku i licznych szlaków sportowych. Narciarstwo alpejskie i biegowe, saneczkarstwo, bobsleje, snowboard i curling to tylko niektóre ze sportów uprawianych przez wytrawnych turystów w regionie Engadin. A pod koniec zimy odbywają się wyścigi konne prosto na lodzie zamarzniętego jeziora.

Aby doświadczyć wrażeń kulturalnych, warto zobaczyć szwajcarską «Krzywą Wieżę w Pizie», która ma nachylenie jeszcze wyższe niż jej włoski rywal, odwiedzić muzeum włoskiego malarza Giovanni Segantiniego i skosztować lokalnej specjalności – Engadine Nusstorte, czyli ciasta nadziewanego orzechami. Wybierz hotel w St. Moritz tutaj, ale uważaj, większość z nich jest zorientowana na bogatych turystów.

Zarezerwuj hotele w Sankt Moritz tutaj

Bernina Express i Chur

Zimowa Szwajcaria: Bernina Express

Odcinek trasy z St. Moritz do Chur przebiega wzdłuż najstarszej linii kolejowej Szwajcarii – RhB, która funkcjonuje od przedostatniego stulecia. Przejechaliście już część tej trasy zwaną Albula w Glacier Express, a teraz czas na doświadczenie równie słynnego pociągu – Bernina Express. Ogromne panoramiczne okna i audio przewodnik z pewnością robią wrażenie, ale za rezerwację miejsca w ekspresie trzeba będzie dodatkowo zapłacić, mimo posiadania SwissPass. Jeśli bardzo chcesz zaoszczędzić, nikt nie stoi na przeszkodzie, aby tę samą trasę pokonać zwykłym pociągiem międzyregionalnym, zwłaszcza że wagony Bernina express w zimie funkcjonują jako pociągi.

I takim sposobem dojeżdżasz do Chur, centrum kantonu Graubünden. Nie znajdziecie w Szwajcarii starszego miasta. Przodkowie starożytnych plemion retoromańskich nadal żyją w Chur i mówią rzadkim językiem retoromańskim. Kilka tysięcy lat historii kantonu zostało starannie zachowanych w Muzeum Retyckim. Niestety, samo starożytne miasto zostało prawie całkowicie utracone w wyniku pożaru, ale zachowało się kilka średniowiecznych wież, gotycka katedra Wniebowzięcia oraz wiele budynków z XV i XVI wieku. Historyczne centrum jest w całości objęte ruchem pieszym. Wybierz się na spacer po starym mieście lub zwiedzaj Chur na własną rękę z audioprzewodnikiem.

Chur: zarezerwuj hotel

St. Gallen

Zimowa Szwajcaria: St. Gallen

Nietrudno się domyślić, że St Gallen nosi nazwę od imienia irlandzkiego mnicha świętego Galla. Ludzie założyli klasztor na miejscu chaty, w której niegdyś pustelniczo przebywał w górach nad Jeziorem Bodeńskim. Wkrótce wokół klasztoru wyrosło miasto, słynące z wykwalifikowanych tkaczy i hafciarek. Mnichom nie była obca historia, prowadzili bogatą bibliotekę i przyjmowali do opactwa poetów i muzyków. Średniowieczne skarby są obecnie wystawione w bibliotece opactwa, można też zwiedzić barokową katedrę.

Jeśli nie jesteś tak zainteresowany, St. Gallen ma również bardziej nowoczesne atrakcje, takie jak plac z czerwonym dywanem dla pieszych lub muzeum włókiennicze. Możesz też wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem do fabryki czekolady Chocolarium Maestrani’s i zobaczyć, jak powstaje prawdziwa szwajcarska czekolada. Fascynujące przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!

Wybierz hotel w St. Gallen

Zurych

Zimowa Szwajcaria: Zurych

Zurych — największe miasto Szwajcarii i jej centrum finansowe, które zyskało reputację jednego z najdroższych i najbardziej komfortowych miejsc do życia na świecie. Miasto jest szczególnie przytulne w czasie ferii zimowych — to świąteczna stolica Szwajcarii. Zabawa zaczyna się tuż przy dworcu kolejowym z ogromną choinką ozdobioną dżetami Swarovskiego i największym jarmarkiem świątecznym. W Niederdorfie jest też duży targ, czynny przez cały rok.

Wieczorem iluminacje rozświetlają ulice miasta. Szczególnie przyjemnie się tu spaceruje, ale nie liczcie na wiele spokoju: Zurych zamienia się centrum handlowe. Odwiedź park Lindenhof, zobacz dzielnicę Limmat z tarasu widokowego, zobacz kościoły Fraumuenster i Grossmünster z charakterystycznymi wieżami i posłuchaj kolęd w wykonaniu lokalnych chórów. A jeśli chcesz liznąć nieco historii i poznać wszystkie legendy Zurychu, zapisz się na wycieczkę z przewodnikiem.

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Zurychu

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Zurychu: kiedy pojechać, co zobaczyć, co robić?

Lucerna

Kolejny cel podróży to bajkowe miasto wody i światła — Lucerna! Architektura przypomina tu pierniki: można spędzić godziny wpatrując się w malowane domy, ozdobne promenady, dachy pokryte dachówką i iglice kościołów. W Lucernie znajdziesz nawet fragment muru i jego baszty, co jest rzadkością w Szwajcarii. Część z nich jest udostępniona do zwiedzania, w tym wieża Zitturm z najstarszym zegarem w mieście. Zegar ten ma przywilej wybijania godziny o minutę wcześniej niż jakikolwiek inny zegar w mieście.

Zimowa Szwajcaria: Lucerna

Aby usłyszeć wiele ciekawych historii o Lucernie, zapisz się na spacer po mieście z przewodnikiem. Na niej dowiesz się, co oznacza wzruszający pomnik umierającego lwa wykuty wprost w stromym klifie, przejdziesz się po Parku Lodowcowym, odwiedzisz kościół jezuitów i starą aptekę.

Przez cały rok miasto i turyści uprawiają swój handel wokół jeziora Lucerna i rzeki Reuss, z mostami i wodą, a najlepszy ze wszystkich jest drewniany most Kapelbrücke, z wieżą Wasserturm pośrodku. W lecie Lucerna ma niemal nieograniczone możliwości rekreacji wodnej. Nawet zimą można wybrać się w rejs po jeziorze Lucerna, popłynąć łodzią na stoki lub popływać kajakiem.

Porównaj różne oferty hoteli w Lucernie

Interlaken

Zimowa Szwajcaria: Trasa pociągiem

Nadciąga poranek, a wygodny pociąg ekspresowy jest gotowy, aby w ciągu kilku godzin zabrać cię z Lucerny do Interlaken, stolicy Wyżyny Berneńskiej. «Miasto między jeziorami» jest dosłownie centrum turystyki zimowej w Szwajcarii i punktem wyjścia dla licznych tras alpejskich. Na stoki narciarskie, tory saneczkowe i zimowe szlaki turystyczne prowadzi z Interlaken aż 45 wyciągów krzesełkowych i kolejek linowych. Jednak najbardziej ekscytującą przygodą zapowiada się podróż najwyżej położoną kolejką w Europie — Jungfrau.

Punktem końcowym tej wycieczki jest wysokogórska stacja «Szczyt Europy», położona na wysokości 3,5 tys. Szybka winda w mgnieniu oka zabiera gości na taras widokowy «Sfinks», z którego roztacza się przepiękna panorama na szczyt Jungfrau, jezioro Thun i lodowiec Aletsch. Ukryty głęboko w lodowcu jest kolejny cud, Pałac Lodowy, który w całości składa się z oszronionego lodu o dziwacznych kształtach.

Zimowa Szwajcaria

Alpiniści i miłośnicy wysokości nie poprzestaną na tym i spróbują wspiąć się jeszcze wyżej, na jeden ze szczytów Młodej Dziewicy (niem. Jungfrau). Jeśli zmęczą cię alpejskie stoki, nie wahaj się odwiedzić którejś z alpejskich restauracji. Można też wybrać się w dół doliny na zimowy spływ kajakowy np. po jeziorze Brienz.

Interlaken: wybierz hotel

Berno

Zimowa Szwajcaria: Berno

Małe i przytulne Berno nie chwali się swoim wielkomiejskim statusem. Główną atrakcją w mieście o niedźwiedziej nazwie są oczywiście niedźwiedzie. Faktem jest, że niedźwiedź brunatny jest symbolem heraldycznym Berna, który został przyjęty jeszcze w XIII wieku. Wiele osób jedzie do Berna specjalnie po to, aby przyjrzeć się podatnemu niedźwiedziowi, który żyje w samym centrum miasta, w chronionym obszarze na wzgórzu nad rzeką. Oczywiście zimą niedźwiedzie hibernują, a turystom nie pozostaje nic innego, jak zadowolić się obrazkami i pluszakami ze sklepów z pamiątkami.

Berno to klimatyczne stare miasto, w którym panuje luźna atmosfera. Niekończące się pasaże ciągną się po parterach starego centrum, a Ty możesz spędzić godziny włócząc się po ulicach i sklepach w całkowitym braku szacunku dla pogody. Do zabytków Berna należą zabytkowe fontanny i mosty, Katedra Berneńska (najwyższa w Szwajcarii) i wieża zegarowa, Zitglogge, z mechanicznymi figurami wystawiającymi codziennie południowy pokaz muzyczny. Wdrap się na taras widokowy Ogrodu Różanego i bajkowe miasto jest na wyciągnięcie ręki.

Berno: porównaj różne oferty hoteli

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Berna: przewodnik od mieszkańców

Bazylea

Zimowa Szwajcaria: Bazylea

Najlepszym zakończeniem naszej mega-przygody jest Bazylea, położona na rogu między trzema krajami: prawa ręka w Niemczech, lewa we Francji, a stopy mocno w Szwajcarii. Jest trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii i posiada mnóstwo atrakcji oraz największe zagęszczenie muzeów w Europie. Kunsthalle, Muzeum Historyczne, Muzeum Starożytności, duże zbiory etnologiczne, a nawet Muzeum Ognia – to wystarczy na co najmniej tydzień. Sama Bazylea wygląda jak ogromny skansen. Aby odkryć zawiłości starych uliczek oraz fascynujące mity, tradycje i symbole miasta, zarezerwuj na stronie pieszą wycieczkę po Bazylei.

Jeśli podróżujesz w lutym, możesz złapać słynny karnawał w Bazylei. Nie zapomnijcie też kupić pamiątek i smakołyków na ostatnią chwilę: ciasteczek brunsli, pierników z Bazylei i oczywiście obowiązkowo sera i czekolady.

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Bazylei

Wszystko co dobre szybko się kończy. Nasza podróż po Szwajcarii również dobiega końca. Teraz pozostało już tylko z Bazylei polecieć do domu, lub wrócić na lotnisko w Zurychu, można też skierować się w dół rzeki do Niemiec, jeśli nadal jesteście rządni przygód. Życzymy niezapomnianych wrażeń i wspomnień z pobytu w magicznej Szwajcarii!

 

Szczęśliwej drogi!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *