12 bezpłatnych muzeów w Londynie

,
Museum of London

Wielbiciele natury, koneserzy sztuki, historii i kultury – radujcie się! Stolica Wielkiej Brytanii jest skarbnicą muzeów, galerii, akademii artystycznych i wystaw. Będziesz się jeszcze bardziej cieszyć, gdy będziesz wiedział, że wstęp do większości z nich jest wolny. Na początku zaznaczymy – nie trzeba płacić tylko za wystawy stałe, za wystawy czasowe i tak trzeba.

Poniżej przedstawiamy zestawienie najsłynniejszych muzeów w Londynie, do których wstęp jest całkowicie bezpłatny.

» Czytaj także10 wskazówek, jak oszczędzić pieniądze w Londynie

Galeria Narodowa (National Gallery)

Galeria Narodowa

Prawdziwy raj dla miłośników sztuki. Istnieje około 2300 dzieł europejskich mistrzów od XIII do XX wieku – Rembrandta, Tycjana, Velazqueza, Van Gogha, Cezanne’a, Moneta i Michała Anioła. Dwie trzecie tych dzieł sztuki zostało przeniesione do muzeum z prywatnych kolekcji. Nie szukaj tu rzeźby ani sztuki użytkowej: muzeum nie dba o ilość, ale o jakość. Wszystkie obrazy są wygodnie pogrupowane w salach, więc nie zapomnij uzbroić się w plan galerii, śmiało idź dalej i poszukaj swojego ulubionego dzieła sztuki!

Lokalizacja: Trafalgar Square, Charing Cross, London WC2N 5DN.

Najbliższe stacje metra: Charing Cross i Leicester Square.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (wszystkie dni, oprócz piątki), w piątki – od 10:00 do 21:00.

British Museum

British Museum

Nie bój się poświęcić przynajmniej pół dnia na zwiedzanie pierwszego na świecie muzeum narodowego! Otworzył swoje podwoje dla zwiedzających z całego świata i zgromadził pod jednym dachem eksponaty ze wszystkich dziedzin wiedzy. Znajdź Kamień z Rosetty, który pozwolił naukowcom rozszyfrować starożytne egipskie hieroglify. Lub znajdź starożytne astrolabium i zrelaksuj się na patio.

Lokalizacja: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG.

Najbliższe stacje: Holborn, Tottenham Court Road.

Godziny otwarcia: 10:00-20:30 (w piątek); 10:00-17:30 (w inne dni).

Victoria and Albert Museum (V&A)

Victoria and Albert Museum

Kilka sal tematycznych zawiera najbardziej obszerną kolekcję sztuki dekoracyjnej i użytkowej z Azji i Europy. Japońskie kimono, naturalnej wielkości gipsowe odlewy Kolumny Dawida i Trajana – wszystko znajdziesz tutaj! Poznaj interaktywną mapę i zdecyduj, co Cię interesuje – oszczędzaj cenny czas i wysiłek. Pamiętaj, aby przejść się po ogrodzie Johna Madeisky’ego i odwiedzić główną kawiarnię, która sama jest dziełem sztuki.

Lokalizacja: Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL.

Jak dojechaćstacja metra South Kensington.

Godziny otwarcia: 10:00-22:00 (piątek), 10:00-17:45 (pozostałe dni).

Wellcome Collection

Wellcome Collection

Jeśli odwiedzisz jedno z najmłodszych muzeów w stolicy Anglii, na pewno dowiesz się, co łączy naukę, medycynę, życie i sztukę. To wyjątkowe miejsce sprawia, że inaczej popatrzysz na swoje zdrowie. Wejdź spiralnymi schodami do czytelni, przestudiuj rękopis starożytnego alchemika, zrób cyfrową autopsję na interaktywnym stole lub po prostu zrelaksuj się zanurzając się na wygodnej pufie. Muzeum to jest również wyjątkowe, ponieważ nawet jego wystawy czasowe są bezpłatne.

Adres: 183 Euston Rd, London NW1 2BE.

Jak dojechać: stacja metra Euston Square, Euston lub Warren Street.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (wtorek, środa, piątek, sobota), 10:00-22:00 (czwartek), 11:00-18:00 (niedziela), poniedziałek – zamknięte.

The Wallace Collection

The Wallace Collection

Dom rodzinny w Hartford to nie tylko bardzo romantyczna i piękna budowla – bądź przygotowany na to, by zanurzyć się w luksusie minionych wieków, jak na starym zdjęciu. Żaden przedmiot w kolekcji nie powinien w żadnym wypadku opuszczać ścian muzeum. A dlaczego, zapytaj kuratorów. Być może żadna inna kolekcja nie posiada tak wielu różnych dzieł sztuki na stosunkowo niewielkiej powierzchni: od obrazów francuskich mistrzów, porcelany z Sevres po broń i zbroje.

Adres: Hertford House, Manchester Square, London W1U 3BN.

Jak dojechać: Stacja metra Bond Street.

Godziny otwarcia: 10:00-17:00 codziennie bez dni wolnych.

Royal Academy of Arts

Royal Academy of Arts

Być w Anglii i nie zobaczyć ogromnej kolekcji angielskich obrazów?! William Turner, Thomas Gainsborough, Joshua Reynolds nigdy ci nie wybaczą. Jeśli masz kilka wolnych godzin, zapisz się na kurs z rysunku natury, a nawet zaprezentuj swoje prace na corocznej letniej wystawie i wyprzedaży.

Adres: Burlington House, Piccadilly, Mayfair, London W1J 0BD.

Najbliższe stacje metra: Piccadilly Circus lub Green Park.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (wszystkie dni, oprócz piątku), 10:00-22:00 (w piątek).

» Czytaj także30 głównych zabytków w Londynie

Muzeum nauki (Science Museum)

Muzeum nauki

Dzieci będą zachwycone tym zbiorem niesamowitych rzeczy, odkryć i osiągnięć nauki, techniki i ludzkości. A dorośli odkryją na nowo chemię, matematykę, fizykę, które były nudne i nieciekawe podczas nauki w szkole. Obudź swoją ciekawość, weź udział w eksperymentach, dotknij, przekręć, kliknij – wszystkie modele są specjalnie zaprojektowane do tego celu. Najciekawsze eksponaty: silnik parowy Jamesa Watta, moduły kosmiczne, struktura DNA.

Lokalizacja: Exhibition Road, South Kensington, London, SW7 2DD.

Jak dojechać: metro South Kensington.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00 – wszystkie dni bez weekendu.

Natural History Museum

Natural History Museum

W tak tajemniczym miejscu nie brakuje dinozaurów, wypchanych zwierząt i tajemniczych pomieszczeń. Przyprowadźcie tu swoje dzieci i obserwujcie małych odkrywców, na których zrobi to wrażenie!

Przy wejściu, nie zapomnij przywitać się z diplodokiem, w sali morskiej – przejdź pod 30-metrowym wielorybem, podsłuchaj rozmawiających delfinów i przejedź się ruchomymi schodami przez samo centrum ziemi. A najodważniejsi z pewnością powinni doświadczyć mocy trzęsienia ziemi. I nasza stała rada: weź mapę i zwiedzaj muzeum według stref, które są oznaczone różnymi kolorami.

Lokalizacja: Cromwell Rd, South Kensington, London SW7 5BD.

Jak dojechać: stacja metra South Kensington Underground Station.

Godziny otwarcia: 10:00-17:30 każdego dnia.

Tate Britain

Tate Britain

Największa na świecie kolekcja obrazów brytyjskich artystów od początku XVI wieku do współczesności oraz największa kolekcja Williama: Blake, Hogarth, Turner, Waterhouse. Koniecznie trzeba podziwiać dumę muzeum – „Ofelię” Millais’a. Masz dość podziwiania obrazów i chcesz przeżyć przygodę? Zejdź z muzeum w dół Tamizy do dowolnego mola, a następnie do drugiego Tate’a. Ceny za łodzie można zobaczyć tutaj.

Adres: Millbank, Westminster, London SW1P 4RG.

Stacja metra: Pimlico.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 wszystkie dni bez weekendów.

Galeria Tate Modern

Galeria Tate Modern

Czy znasz instalacje Carstena Hellera, Olafura Eliassona i zawsze chciałeś dotknąć „Ziaren słonecznika” Ai Weiwei? Wtedy udaj się do najbardziej popularnego muzeum sztuki współczesnej tego typu. Ci o słabych nerwach nie powinni przechodzić obok fontanny rekina, wchodzić do komnaty płaczu i patrzeć na kukiełkowego chłopca. Ale pamiętaj, żeby wejść na taras dawnej podstacji energetycznej i cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na Londyn!

Lokalizacja: Bankside, London SE1 9TG.

Jak dojechać: przystanki metra Southwark lub Blackfriars).

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (niedziela, poniedziałek-czwartek), 10:00-22:00 (piątek, sobota).

Museum of London

Museum of London

To najlepszy sposób, aby zacząć poznawać brytyjską stolicę. Wybierz się w podróż w czasie, kiedy Londynu jeszcze nie było i prześledź historię tego wielkiego miasta od wieków. Z punktu widzenia twórców, można przejść przez muzeum tylko w jedną stronę, aby nie zgubić się ani nie pomylić na osi czasu.

Dowiedz się, kto założył i zbudował Londyn, ile razy miasto płonęło, odbudowywało się i jak wyglądało w różnych czasach. A interaktywne eksponaty nie pozwolą ci się nudzić.

Lokalizacja: 150 London Wall, Barbican, London EC2Y 5HN.

Jak dojechać: przystanki metra Barbican, St Paul’s.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 każdego dnia.

Brytyjska biblioteka (British Library)

Brytyjska biblioteka

Największa na świecie kolekcja drukowanych publikacji i rękopisów wszystkich kontynentów, pokoleń i gatunków. Znawcy historii, literatury i nauki będą zainteresowani obejrzeniem zwojów wczesnego Buddy, jedynego zachowanego rękopisu Beowulfa, kopii Wielkiej Karty Swobód, dzienników Leonarda da Vinci, odręcznych tekstów pieśni Beatlesów i wielu innych.

Biblioteka znajduje się przy 96 Euston Rd, London NW1 2DB.

Jak dojechać: stacje metra Euston Square, Euston lub King’s Cross St. Pancras.

Godziny otwarcia: 09:30-20:00 (poniedziałek-czwartek), 09:30-23:00 (piątek), 09:30-17:00 (sobota), 11:00-17:00 (niedziela).

» Czytaj także10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

Wybieraj z tych wspaniałych muzeów, ale nie staraj się zobaczyć wszystkiego podczas jednej wycieczki. Prawidłowo zaplanuj swoją wizytę, nie zapomnij o mapach i przekąskach (wszystkie muzea mają kawiarnie) i kup bilety na wystawy czasowe z wyprzedzeniem, jeśli chcesz się na nie wybrać.

Miłego odpoczynku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *