» Stany Zjednoczone » Nowy Jork » 10 pomysłów na Boże Narodzenie i Sylwestra w Nowym Jorku

Amerykanie wiedzą, jak sprawić, by święta nabrały gigantycznego rozmachu. Mieszkańcy USA od dawna zamieniają rodzinne zimowe spotkania w niekończący się spektakl. Jest tam wszystko, od parad i wyprzedaży, aż po degustacje i romantyczne spacery alejkami. Zatem co robić i gdzie się wybrać? Z przyjemnością przedstawimy Ci 10 pomysłów na Boże Narodzenie i Sylwestra w Nowym Jorku. Po pierwsze, przed podróżą polecamy zakupić karnet Go City Explorer. Dzięki niemu dostaniesz się do wybranych atrakcji, zaoszczędzisz i zaplanujesz własną podróż po Nowym Jorku. Koniecznie wybierz się również na wycieczkę po mieście z lokalnym przewodnikiem.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie: przygotowania do świątecznej podróży

Odwiedź Parady Świętych Mikołajów

Tradycyjnie pierwsza z Parad Świętych Mikołajów odbywa się w połowie listopada. W jej trakcie przez ponad miesiąc w każdym miejscu w mieście można robić sobie zdjęcia z bajkową postacią i brać udział w akcjach charytatywnych. Ponadto, można wziąć udział w SantaCon, czyli wielkiej imprezie mikołajkowej. Zabawa rozpocznie się 9 grudnia o 10:00. Temu, kto chce poczuć ducha świąt, polecamy wypożyczyć wcześniej odpowiedni kostium.

To ciekawe!

Amerykańscy Mikołajowie pomagają policji w patrolowaniu ulic. Przebrani wolontariusze muszą przejść przez oficjalną procedurę rejestracji. Warto mieć na uwadze, że w tym czasie grupy przestępcze „specjalizujące” się w damskich torebkach nie śpią. Co więcej, często też same przebierają się za Mikołajów! Sceny uliczne z „złymi” i „dobrymi” Mikołajami nie są więc dla Nowojorczyków zaskoczeniem.

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Londynie w czasie świąt?

Zobacz największe choinki w mieście

Amerykańska logika w przypadku zielonych piękności jest prosta: im większe drzewo, tym lepiej. W rezultacie w mieście jest kilkadziesiąt dużych choinek. Najbardziej eleganckie zielone piękności znajdują się m.in. na:

Washington Square

Światełka na choince zostaną zapalone wieczorem 7 grudnia. Z kolei 24 grudnia można tu podziwiać śpiew chóru.

Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Drzewko w tym miejscu jest przepiękne, ale przez kilka lat z rzędu data ceremonii przeskakiwała, a goście uroczystości musieli ją kilkakrotnie precyzować.

Rockefeller Center

Tutaj zawsze stawiają największe choinki. Światełka na drzewku zapalane są na początku grudnia.

Ogród Botaniczny

W okresie świątecznym w Ogrodzie Botanicznym odbywa się pokaz pociągów wykonanych z naturalnych materiałów.

Metropolitan Museum of Art

W Metropolitan Museum of Art co roku można zobaczyć rzadkie zabytkowe zabawki i szopki stworzone przez barokowych rzemieślników.

Planujesz choinkową wycieczkę? Dodaj do swojej listy Muzeum Historii Naturalnej(z ozdobami choinkowymi origami) i South Street Seaport (z darmową gorącą czekoladą i muzyką na żywo). Pamiętaj, aby zadbać o zakwaterowanie z dużym wyprzedzeniem

Nowy Jork: Wybierz hotel

Idź na łyżwy z klimatem

Najlepsze lodowiska znajdują się w Rockefeller Centre, Central Park i Brighton Park. Pierwsze jest szykowne, a drugie romantyczne. Trzecie z kolei ma bardziej europejski format, a obok niego znajduje się przytulny jarmark bożonarodzeniowy z uroczymi pamiątkami, piernikami, grzanym winem i ponczem.

Wybierz się na spacer po Great White Way

Great White Way to świąteczna nazwa dla Broadwayu, który lśni w zimowe dni świątecznymi światłami. Tu sklepy konkurują ze sobą o to, kto ma najładniejszą fasadę z darmowymi pokazami świateł, degustacjami i nagrodami. Polecamy wycieczkę po Broadwayu z lokalnym przewodnikiem.

» Czytaj takżeJak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Wiedniu?

Wybierz się na wycieczkę dla smakoszy

Głównymi daniami w restauracjach są pieczone indyki i wołowiny oraz szynki, tłuczone ziemniaki i wszelkiego rodzaju sosy, w tym żurawinowy. Z kolei najpopularniejsze warzywa to rzepa, brukselka i marchew. Na ich bazie przygotowuje się różnego rodzaju przekąski według starodawnych receptur. Dalej, tradycyjnymi deserami podczas świąt są puddingi, placki z jabłkami i dynią oraz keksy. Mamy też napoje zimowe, ulubiony nowojorski kremowy koktajl z ubitymi jajkami i przyprawami. Co ciekawe, w każdej restauracji, kawiarni czy barze udaje się go stworzyć w inny, wyjątkowy sposób.

Jeśli chodzi o wszechobecne w Nowym Jorku pizze i hot dogi: składniki nie zmieniają się, ale za to projekt opakowań świątecznych, torby na fast food i inne dodatki już tak. Natomiast tym, którzy wolą wykwintne dania, polecamy restauracje z widokiem na Times Square: Rainbow Room i Bar 55 (Rockefeller Center), Bar 54 (Hyatt Times Sq Hotel), Novotel SuperNova Ball Drop (Hotel Novotel) oraz R-Lounge (Renaissance Times sq Hotel). Zabawy sylwestrowe rozpoczną się w nich na 3 godziny przed północą i potrwają do rana 1 stycznia.

  • Ciekawostka

    Red velvet cake jest popularny w Ameryce na Boże Narodzenie na równi z jabłkami i dyniowymi ciastami. Przepis na to wyraziste ciasto został wynaleziony w latach 30. ubiegłego wieku, w czasie Wielkiego Kryzysu. Wiele produktów w tamtych czasach było nieosiągalnych dla Amerykanów, dlatego (co ciekawe) wpadli na pomysł, aby zmieszać mąkę z buraczaną masą. Tym sposobem ciasta biedoty przekształciły się w dzisiejsze modne smakołyki.

Weź udział w światowym interaktywnym show

Sylwestrowy rytuał jest mistycznym odpowiednikiem gongu, ponieważ w tym czasie można wypowiedzieć życzenie w stylu: „Chciałabym, żeby wszystkie moje problemy były przeszłością”. Nic więc dziwnego, że Sylwester w Nowym Jorku przyciąga milion widzów i miliard użytkowników telewizji i internetu! Niebo nad Times Square rozświetlają w tym czasie fajerwerki.

Idź na jarmarki bożonarodzeniowe

Lokalizacje największych jarmarków bożonarodzeniowych to: Bryant Park, Jurion Square, Grand Central Station, Nowy Jork i Columbus Circle. Miłośnicy produktów pochodzących z gospodarstw rolnych, designerskich prezentów i biżuterii nie powinni przegapić jarmarku Columbus (czynnego od 28 listopada do 24 grudnia). Jeśli nie planujesz wielkich zakupów, a jedynie chcesz podziwiać piękno wystaw, wybierz się na spacer od 34. do 59. ulicy przy 5. Alei.

Oprócz jarmarków bożonarodzeniowych, centra handlowe i sklepy są również gotowe zaskoczyć kupujących różnorodnością markowych towarów w przyjemnych cenach. Prawie każda z nich ma swojego Świętego Mikołaja i jego świtę elfów.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Zobacz najlepsze sceny Nowego Jorku

Tradycyjne produkcje świąteczne co roku przyciągają wielbicieli muz, którzy przyjeżdżają do Nowego Jorku z całego świata. Główne miejsca koncertowe to:

Filharmonia

Co roku wykonywane jest tu oratorium „Mesjasza” Friedricha Haendla. Nawet osoby dalekie od muzyki przynajmniej raz w życiu słyszały jej słynny fragment „Alleluja”.

Lincoln Square

W grudniu zamienia się w ogromny obiekt festiwalowy. Nie zabraknie straganów, wieczorów z muzyką na żywo, pokazów świetlnych i konkursów. Wstęp wolny!

Katedra św. Jana Ewangelisty

Koncerty w gigantycznym budynku zaplanowano na 19-21 grudnia. Ich program wypełnią pogańskie i magiczne motywy związane z tematyką przesilenia zimowego.

Zobacz miasto z góry

Ceny wycieczek helikopterem wzrastają kilkakrotnie w czasie świąt. Na szczęście wejściówki na punkty widokowe pozostają bez zmian. Najpopularniejsze z nich znajdują się na Rockefeller Tower, Empire State Building oraz na koronie Statuy Wolności. Polecamy nocną klimatyczną wycieczkę po Nowym Jorku.

Uwaga!

Jest wiele miejsc, w których nowojorczycy wierzą, że w Wigilię uaktywniają się złe duchy i przedstawiciele różnych szkół magii. Duchy często pojawiają się w różnych dzielnicach. Jednak szczególnie gwałtowne są w afroamerykańskiej dzielnicy Harlem, słynącej z kryminalnej przeszłości.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

» CZYTAJ TAKŻEPraga: 10 pomysłów na spędzenie Bożego Narodzenia i Sylwestra

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *