Najlepsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Jarmark bożonarodzeniowy

Grudzień w Paryżu to specjalny czas. Pola Elizejskie i centra handlowe mienią się świątecznymi światłami, jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają aromatem prażonych kasztanów. Na każdym kroku można napić się gorącej herbaty z tradycyjnymi przysmakami, pojeździć na łyżwach i darmowych karuzelach. To wszystko wydaje ci się zbyt turystyczne? Chcesz prawdziwego cudu? Uciekaj z Paryża.

Odkryj osiem magicznych miejsc na swoją zimową wycieczkę. Nie więcej niż dwie godziny w pociągu ekspresowym z Paryża i będziesz w bajce! Bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem (można tutaj), bliżej sezonu po prostu rozchodzą się. Tak samo pokoje hotelowe! Skorzystaj z bookingu.

Bożonarodzeniowa Alzacja

Stolicą Bożego Narodzenia jest Strasburg

Stolicą Bożego Narodzenia jest Strasburg 

Alzacja słynie z tradycji bożonarodzeniowych nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Słynny jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu rozpoczyna się w listopadzie. Wielu podróżnych oceniło go jako najlepszy w Europie. Asystenci Mikołaja są zaangażowani w jego przygotowanie.

Główne wydarzenia odbywają się na placu Kléber. Zobacz majestatyczną choinkę, bajeczne dekoracje fasadowe i wystawny rynek na świąteczne smakołyki.

Od foie gras, grzanego wina i tradycyjnych bożonarodzeniowych ciasteczek bredele o wielu kształtach i smakach… W sumie 300 bajkowych domów, kilometry świetlistych girland, lodowisko, pokazy świetlne i koncerty: wszystko to razem złoży się na niezapomniane bożonarodzeniowe wakacje.

Chcesz lepiej poznać to piękne miasto? Pobierz nasz nowy przewodnik audio po Strasburgu w języku angielskim. Gotowa trasa i interesująca audio-wycieczka w cenie kubka kawy! Wszystkie najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić w jeden dzień.

Kiedy: 25.11.22 — 30.12.22

Oficjalna strona: noel.strasbourg.eu

» Czytaj takżeBoże Narodzenie w Strasburgu: 10 pomysłów do świętowania

Strasburg: Wybierz hotel

Colmar

Colmar

Jeśli jesteście w Alzacji na święta, nie przegapcie świątecznej wioski w Colmar. Miasto jest tak samo udekorowane jak Strasburg. 184 odświętne pawilony na centralnych placach są pełne prezentów i smakołyków na każdy gust.

Zacznij swój spacer od placu Joanny d’Arc. Tutaj w namiotach szukaj kulinarnych arcydzieł: świeżych pierników, pysznych francuskich serów, ciasta, asortymentu mięsnego. Ponadto, sprzedawane są także tradycyjne naczynia i elementy dekoracyjne.

Następnie wejdź na Grand Rue i podziwiaj eleganckie domy i kościoły, które graniczą z Ancienne Douane. Udaj się na nabrzeże sklepu rybnego, aby zrobić zdjęcie na tle ciekawych domów.

Przy placu 6 Montagnes Noires znajduje się bożonarodzeniowy jarmark dla dzieci. Jest tu wiele ręcznie robionych drewnianych zabawek, plac zabaw z animatorami, szkoła jazdy konnej, karuzela i ogromna skrzynka pocztowa Świętego Mikołaja.

Kiedy: 24.11.22 — 29.12.23

Oficjalna strona: www.noel-colmar.com

Colmar: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Wioski bożonarodzeniowe w północnej Francji

Arras

50 minut ekspresem z Paryża i trafisz do Arras. Jarmark bożonarodzeniowy kryje się na polanie wśród lasów świerkowych w samym sercu miasta, na Wielkim Placu.

Pod 130 drewnianymi domami układa się magiczny czerwony dywan. Sprzedawcy i rzemieślnicy oferują tradycyjne świąteczne smakołyki, francuskie przysmaki, prezenty i dekoracje.

Oświetlenie świąteczne zabytków w centrum miasta stwarza ciepłą i świąteczną atmosferę na ulicach handlowych. Oprócz spacerów znajdziecie tu diabelski młyn, zjeżdżalnię, lodowisko, jurtę i dom Świętego Mikołaja. W piątkowe wieczory na placu gra orkiestra.

Możesz też pojechać do Arras poza okresem świąt Bożego Narodzenia. Kilka lokalnych zabytków jest chronionych przez UNESCO.

Kiedy: 3 grudnia – 2 stycznia

Oficjalna strona: www.noelarras.com

Arras: Wybierz hotel

Béthune

Na zachód od Lille, w pobliżu Arras, znajduje się małe miasteczko o nazwie Bethune. W wigilię Bożego Narodzenia, w miejscowym Grand Place wyrasta jedna z najpiękniejszych wiosek bożonarodzeniowych we Francji.

W pawilonach handlowych wszystko jest tak jak zawsze: artykuły rękodzielnicze i najlepsze świąteczne przysmaki. A dookoła można poczuć się jak w pawilonie Disneylandu: postacie z kreskówek spacerują po placu: Pluton i Dingo, Aladyn i Dżafar, Mickey i Minnie, Donald i Daisy.

Można się bawić na karuzeli, lodowisku, diabelskim młynie, małym pociągu, specjalnych warsztatach i innych rozrywkach.

Kiedy: od ostatniej soboty listopada do końca roku

Béthune: Wybierz hotel

Wioski bożonarodzeniowe na wschodzie Francji

Jarmarki bożonarodzeniowe

Dijon

Dijon to miasto z dzwonnicami i światowa stolica musztardy. Od dworca kolejowego Dijon do placu Darcy i ratusza, wszystkie fasady są udekorowane błyszczącymi dekoracjami. Historyczne zabytki lśnią tysiącem kwiatów i tworzą magiczny nastrój podczas wypoczynku.

Jarmark Świąteczny w Dijon posiada 60 domów handlowych, karuzele, zabawny pociąg dla dzieci i lodowisko. Oprócz miejscowości wypoczynkowej można zwiedzić Pałac Książąt Burgundii, gotycką Katedrę Saint-Bénigne, kościół Notre Dame, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Burgundii, Muzeum Kultury Dijon.

Kiedy: data nie jest jeszcze znana

Program wydarzeń zostanie opublikowany na stronie internetowej miasta.

Dijon: Wybierz hotel

Lyon

Gdyby nie Strasburg, Lyon byłby prawdopodobnie najlepszym jarmarkiem bożonarodzeniowym we Francji. Od 5 do 8 grudnia odbywa się tu słynny Festiwal Światła, w tym samym czasie, kiedy ulice są tak samo jasne jak dzień w nocy.

W tegorocznej Wiosce Bożonarodzeniowej znajduje się 140 drewnianych domów. Zasmakuj w najlepszych produktach regionalnych: dżemach kwiatowych, gofrach, tartach, kasztanach z lodem.

Nikt też nie pozostanie bez prezentów. Tutaj można kupić tekstylia, biżuterię, modne dodatki i wiele innych. Muzyka jazzowa, występy, akwaria i inne niespodzianki dopełnią świąteczny nastrój!

Kiedy: data nie jest jeszcze znana

Oficjalna strona: www.marche-noel-lyon.fr

Lyon: Wybierz hotel

Wioska bożonarodzeniowa w Amiens

Jarmark Świąteczny w Amiens to magiczna iluminacja sylwestrowa, parada magicznych królów, aniołów i fantastycznych postaci, dom Świętego Mikołaja i warsztat gobelinów, a także lodowiska, diabelski młyn i oczywiście 130 świątecznych drewnianych domów handlowych!

Co jest takiego wyjątkowego w tej części Francji? Dobry cydr, piwo Pikardia, drób, terriny, kruche ciasto. Będziesz chciał spróbować wszystkiego!

Przejdź się wzdłuż największej pieszej ulicy w Amiens i zobacz zabytki miasta. Katedra w Amiens jest dwa razy większa niż słynna Notre Dame w Paryżu. Dzwonnica w Amiens oferuje wspaniały widok na miasto. Odwiedź domowe muzeum Jules’a Verne’a, w którym ten słynny pisarz mieszkał 20 lat pod koniec XIX wieku. Tu jest dużo do zrobienia!

Kiedy: 25.11.22 — 31.12.22

Oficjalna strona: www.marchedenoel.fr

Amiens: Wybierz hotel

Jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmarki bożonarodzeniowe w Normandii

Rouen

W tym roku w Rouen wioska bożonarodzeniowa nazywa się „Mroźny Rouen”, a cały wystrój jest związany z lodem. Białe drewniane domy są ozdobione girlandami, a wewnątrz można skosztować słynnego wina Chaud de Noël i zjeść piernik.

Jaki rodzaj rozrywki czeka na ciebie? Duże lodowisko, zawrotny diabelski młyn, pokazy i rozrywki dla dzieci, koncerty i muzyka na żywo. To nie wszystko! Program uroczystych imprez można zobaczyć pod tym linkiem.

I nie zapominajmy o samym Rouen. Rouen Notre Dame, kościoły Saint Maclou i Saint Ouen, Wieża Jeanne d’Arc, Palais de Justice i Wielki Zegar — tego wszystkiego nie można przegapić.

Kiedy: 23.11.22 — 25.12.22

Strona: www.marchedenoelrouen.com

Rouen: Wybierz hotel

Étretat

To małe miasteczko na wybrzeżu, ale nigdy nigdzie nie zobaczysz takiej scenerii. Zakochał się w niej nawet Claude Monet! Jeśli myślisz o zażyciu świeżego powietrza z Atlantyku z widokiem na skały Etrety, zrób to podczas jarmarku bożonarodzeniowego.

Zimowe bajki dla dzieci, Święty Mikołaj, pyszne przysmaki, loteria i oczywiście różne prezenty i pamiątki już na ciebie czekają!

Kiedy: data nie jest jeszcze znana

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej biura turystycznego Normandii.

Étretat: Wybierz hotel

Jarmarki bożonarodzeniowe i świąteczne oświetlenie Londynu

Jarmarki bożonarodzeniowe i świąteczne oświetlenie Londynu 

Śmiało możesz udać się na wyspy. Weekend zakupowy w Londynie jest doskonałym uzupełnieniem Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w Paryżu. Rozwiń tajemnice królowej Anglii, przemierz Jaskinię Świętego Mikołaja, skorzystaj z karuzeli lub lodowiska. Big Ben, Hyde Park, Greenwich, Oxford Street, Harrods — jest tyle do zobaczenia!

Wejdź do zabytkowego, piętrowego autobusu z otwartym dachem. W ciągu półtorej godziny zwiedzania będziesz cieszyć się głównymi atrakcjami brytyjskiej stolicy, a uroczyste oświetlenie miasta stworzy świetny nastrój!

Kiedy: 18.11.22 — 02.01.23

Londýn: Wybierz hotel

Wydarzenia bożonarodzeniowe w Belgii

Wydarzenia bożonarodzeniowe w Belgii 

Brugia

Masz daleko do Londynu? Jedź do Belgii! Kanały rzeczne, brukowane uliczki, urok średniowiecza… Francuzi nazywają Brugię „Północną Wenecją”.

Od 2019 roku gmina odwołała tradycyjne lodowisko na rynku głównym i festiwal rzeźby. Powodem jest globalne ocieplenie. Zimy stały się zbyt ciepłe. Ale to tylko oznacza, że Boże Narodzenie będzie bardziej wyjątkowe w sercu historycznego centrum Brugii!

Jarmark bożonarodzeniowy nie został odwołany, po prostu wymyślono nowe i nietypowe wydarzenia. Jeśli chodzi o smakołyki, to belgijska czekolada, gofry i piwo już dawno stały się piękną tradycją.

Kiedy: 25.11.21 — 08.01.22

Oficjalna strona: www.visitbruges.be

Brugia: Wybierz hotel

» Czytaj takżeJak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Amsterdamie?

Bruksela

Znana ze swojego magicznego piękna, urokliwa Bruksela przygotowała dla swoich gości 2,5 kilometrową, zimową trasę w samym sercu Belgii! W tym roku ponad 200 domów wakacyjnych rozsianych jest wokół Brook Square, słynnego Grand Place, Rue de la Bourse, Place Saint Catherine, placu Bismet i placu Monnet.

„Zimowe cuda” obejmuje występy uliczne, procesje, parady, koncerty, występy orkiestry dętej, jazdę na łyżwach, przejażdżki na tarasie, pokazy świetlne i projekcje 3D do kościoła św.

Pełna lista wydarzeń tutaj.

Kiedy: 25.11.22 — 01.01.23

Bruksela: Wybierz hotel

Targi Bożonarodzeniowe w Niemczech

Targi Bożonarodzeniowe w Niemczech 

Kolonia

Kolonia jest dużym miastem, więc organizuje kilka świątecznych jarmarków w tym samym czasie, co Paryż. Jednak większość turystów przyjeżdża na targ przed słynną katedrą kolońską. Tutaj można nie tylko spróbować niemieckich kiełbas, ale także wspiąć się na taras widokowy i zobaczyć z wysokości odświętne miasto.

Niemcy też kochają Boże Narodzenie. Spacery po wąskich uliczkach Kolonii doskonale tworzą świąteczną atmosferę.

Kiedy: od 17 listopada do 23 grudnia

Oficjalna strona: www.koelnerweihnachtsmarkt.com

Kolonia: Wybierz hotel

Akwizgran

Jarmark bożonarodzeniowy w Akwizgranie jest gotowy do walki o tytuł najlepszego w Europie na targach w Strasburgu. Co czyni go tak wyjątkowym? Oczywiście, słynne niemieckie przysmaki! Ciastka ziemniaczane, pyszne ciasta (słynny Printen Aaken), figurki marcepanowe, gorąca czekolada i grzane wino.

Jakie zapachy rozprzestrzeniają się między 120 zdobionymi drewnianymi domami, nie da się nawet opisać słowami. Po prostu nie sposób przejść obok i wybrać prezenty i ozdoby świąteczne na pusty żołądek. Sześciometrowa piernikowa maskotka targów nie wybaczy ci tego!

I nie zapomnij o spacerze po mieście. Ulice Akwizgran niewiele się zmieniły od czasów Karola Wielkiego. Odwiedźcie katedrę i jej grobowiec, aby upewnić się, że nie jesteście w średniowieczu. W Akwizgran jest też wiele innych ciekawych miejsc: pałac, teatr, muzea…

Kiedy: 18.11.22 — 23.12.22

Oficjalna strona: www.aachenweihnachtsmarkt.de

Akwizgran: Wybierz hotel

Nie tylko Paryż obchodzi Boże Narodzenie. I to cudowne, że podczas długich świąt Bożego Narodzenia, można dosłownie zanurzyć się w tę atmosferę i porównać wiele tradycji różnych regionów. Istnieje wiele sposobów na świętowanie Bożego Narodzenia, ale zawsze jest ono piękne i pyszne! 

Wesołych Świąt!