10 bezpłatnych, lecz przepięknych atrakcji Paryża

, , , ,
Katedra Notre Dame

Paryż to drogie miasto, przynajmniej tak zwykło się o nim mówić. Z drugiej strony jednak znajduje się w nim dużo atrakcji, które możesz zobaczyć za darmo. Przeczytaj także nasz artykuł „10 bezpłatnych rzeczy w Paryżu”.

Katedra Notre Dame

Jedna z najbardziej popularnych atrakcji Paryża, katedra Notre Dame, wznosi się dumnie na wyspie Cité po środku Sekwany. Jej budowa rozpoczęła się w 1163 roku, a zakończyła prawie dwa wieki później. Jest ona znakomitym przykładem budowli w stylu gotyckim. Zdobią ją wysokie przypory oraz wspaniałe witraże, cudownie wyglądając zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeżeli nie narzekasz na swoją kondycję, podejmij się wyzwania i spróbuj spiąć się na szczyt katedry, pokonując 422 schody, aby zobaczyć przepiękną panoramę Paryża. Za wejście na wierzę, trzeba jednak już zapłacić. Bilety, dzięki którym unikniesz stania w kolejce, znajdziesz pod tym linkiem.

Adres: Parvis de Notre-Dame, 75004 

Stacja metra: Cité

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej mieści się we wschodnim skrzydle Palais de Tokyo wybudowanego w ramach międzynarodowej wystawy w 1937 roku. Możesz tu zobaczyć miejską kolekcję współczesnych dzieł sztuki, w szczególności poświęconą fowistom i kubistom, przedstawicielom Szkoły Paryskiej, a także dziełom takich artystów, jak Delaunay i Leger. Na uwagę zasługują też meble w stylu Art Deco, kolekcja ceramiki i sala międzynarodowej sztuki współczesnej. Kolekcję muzeum można śmiało porównać pod względem wartości do Muzeum Orsay, jednak w tym przypadku nie trzeba płacić nic za wstęp.

Adres: 11 avenue du President-Wilson, 75116 

Stacja metra: Alma-Marceau

Montmartre

Paryż to w zasadzie jedno wielkie muzeum. Czasami wręcz można spacerować po mieście, jednocześnie podziwiając różne eksponaty. Tak jest, na przykład, na Montmartre – najwyższym paryskim wzniesieniu, które jest tak piękne, że aż trudno uwierzyć, że iestnieje naprawdę. Wzgórze zachowało swój rustykalny urok, dzięki czemu może wydawać się, że przenosimy się do Prowansji, podczas gdy w rzeczywistości wciąż jesteśmy we francuskiej stolicy. Jego powietrze o każdej porze roku kojarzy się z wakacjami, podobnie jak obrazy Renoira. Radzimy jak najszybciej udac się na Place du Terte, który obecnie zajmują artyści, a także zgubić się wśród wąskich uliczek Montmarre, zachodząc do jednego z barów, sklepów lub kawiarni.

Prędzej czy później, kręte ścieżki doprowadzą Cię do cmentarza Montmartre, gdzie spoczywają takie osobowości, jak Delilah Rose Alphonsine Plessis, która zainspirowała Aleksandra Dumasa do napisania powieści „Dama kameliowa”. Zakończ spacer po Montmartre w słynnej świątyni Sacré-Coeur, gdzie możesz posiedzieć na schodach Montmartre, rozkoszując się powietrzem i podziwiając wspaniałe mozaiki, które zdobią ściany bazyliki.

Wstęp do Sacré-Coeur i na cmentarz Montmartre, oczywiście, również jest darmowy.

Adres: Place des Abbesses, 75018

Stacja metra: Abbesses

Dzielnica Łacińska

Dzielnica Łacińska w Paryżu od wielu lat uważana jest za centrum rozwoju idei i rozmyślań. Wśród jej ulic dużo czasu spędziło wielu wspaniałych artystów, filozofów i pisarzy, którzy spieszyli się na wykłady na Sorbonie lub szukali inspiracji w jednej z wielu lokalnych kawiarni. Chociaż dzisiaj już raczej trudno tu trafić na różnych myślicieli i artystów, Dzielnica Łacińska wciąż ma swój szczególny urok, który towarzyszy jej od wieków, i potrafi pobudzić umysły francuskich intelektualistów nowego pokolenia. Nawet jeżeli nie jesteś studentem lub filozofem, wciąż możesz cieszyć się spektakularnym wyglądem Dzielnicy Łacińskiej, jej zacisznymi miejscami, parkami, krętymi uliczkami i gwarnymi rynkami.

Adres: Latin Quarter, 75005

Stacja metra: Cluny la Sorbonne

Areny Lutecji

W Paryżu wciąż można zauważyć pozostałości po jego rzymskiej przeszłości. Za dzielnicami z apartamentami i hotelami ukrywa się najstarszy budynek w mieście – Arenty Lutecji. Jest to półkolisty amfiteatr, który swego czasu mieścił 15 000 widzów zainteresowanych walkami gladiatorów lub spektaklami teatralnymi. Areny Lutecji zostały zbudowane pod koniec I wieku, jednak odkryto je dopiero w XIX wieku, gdy pod przewodnictwem Osmana rozpoczęły się prace budowlane na ulicy Monge,  z której dziś można dostać się do nich. Obecnie jest to park miejski, w którym chętnie bawią się dzieci, jednak wciąż można zobaczyć w nim rzędy siedzeń i nawet komórki, w których kiedyś przetrzymywano dzikie zwierzęta.

Adres: 49 rue Monge или 4 rue des Arènes, 75005

Stacja metra: Assemblée Nationale или Invalides

Ogród Luksemburski

Jeżeli masz wolny dzień w Paryżu, a do tego akurat dopisuje pogoda, spędź go w Ogrodzie Luksemburskim – drugim pod względem wielkości parkiem w Paryżu. Wyróżnia się on nie tylko przepięknymi krajobrazami, lecz również wspaniałymi rzeźbami, pomnikami i fontannami. Ogród Luksemburski znajduje się w pobliżu głównych atrakcji w Paryżu, a po długich wizytach w muzeach i katedrach zawsze dobrze jest tu odpocząć, poczytać książkę, czy nawet zorganizować mały piknik.

Adres: Place Edmond Rostand

Stacja metra: Odeon или Cluny La Sorbonne

Saint-Germain-des-Prés

Do Saint-Germain-des-Prés warto wybrać się chociażby dlatego, aby zobaczyć całkiem inny Paryż: elegancki, nieco arogancki, lecz jednocześnie bardzo atrakcyjny. Spotkasz tu Paryżan w drogich ubraniach z okładek kolorowych magazynów, którzy mogą spieszyć się na spotkanie biznesowe lub po prostu spacerować po okolicy. W Saint-Germain-des-Prés znajduje się wiele małych galerii i najbardziej prestiżowe muzeum Paryża – nie bez powodu dzielnica ta uważana jest za centrum artystyczne miasta. Główne ulice dzielnicy, po których koniecznie musisz się przespacerować to: bulwar Saint-Germain, ulica Sekwany, ulica Bonaparte i ulica Rennes.

Będąc w Saint-Germain-des-Prés, zajrzyj do kościoła Saint-Suplice, który został wielobarwnie opisany w książce „Kod Leonarda da Vinci” lub udaj się do Saint-Germains-des- Prés – najstarszego klasztoru w Paryżu.

Stacja metra:: St-Germain-des-Prés

Dzielnica Marais

Podczas gdy Saint-Germain na pierwszy rzut oka kipi luksusem, Marais zachwyci Cię swoimi malowniczymi widokami. Podczas całej swojej historii Marais doświadczył zarówno triumfu, jak i całkowitego upadku – miejsce to stało się ulubionym miejscem króla Henryka IC i Ludwika XIII, jednak w 1789 roku zostało zniszczone podczas rewolucji francuskiej. Dzielnica ponownie ożyła w połowie ubiegłego wieku, otrzymując należny jej tytuł centrum hippisowskiego życia stolicy. Tym, co wyróżnia Maris, jest fakt, że jako jedyna dzielnica w Paryżu zachowała styl architektoniczny średniowiecza i renesansu – była to jedyna dzielnica, której nie dotknęła wielka przebudowa Paryża pod nadzorem barona Haussmanna.

Stacje metra: Arts et Métiers, Chemin Vert, Filles du Calvaire, Hôtel de Ville, Rambuteau, Saint-Paul, Pont-Marie, Saint-Sébastien – Froissart et Temple

Muzeum Carnavalet– muzeum historii Paryża

Budynek muzeum Carnavalet, położone między dwoma historycznymi budynkami w dzielnicy Marais, wygląda na chaotyczny i wybudowany bez powodu. Wystarczy jednak zajrzeć do środka, aby na własne oczy zobaczyć ciekawe eksponaty, takie jak neolityczne kajaki, stare szyldy, czy nawet sklep z biżuterią w stylu secesyjnym. Wnętrze muzeum nawiązuje stylem do paryskich domów zniszczonych przez barona Haussmanna. W muzeum można przyjrzeć się takim perełkom, jak stół mistrza gatunku epistolarnego, markiza de Sevigny, który mieszkał w tym budynku w XVII wieku, a także meble z sypialni Marcela Prousta.

Adres: 16 rue des Francs-Bourgeois, 75003 

Stacja metra: St-Paul

Dom i muzeum Viktora Hugo

Nie jest łątwo przedstawić twórczość pisarza wśród eksponatów muzealnych, jednak życie Victora Hugo było tak zróżnicowane i ciekawe, że przedmiotów, które mogłyby je zilustrować jest napradę dużo. Victor Hugo zamieszkiwał ten elegancki apartament na placu des Vosges od 1832 do 1848 roku. Zobaczysz tu wiele rzeczy, które opowiadają o życiu i zainteresowaniach pisazra, w tym sofę obitą czerwonym materiałem żakardowym, na którym Hugo uwielbiał przyjmować gości; meble w stylu gotyckim i chińskim, które Hugo wykonał dla siebie i wybranki swojego serca, Julietty Drouet; jego rysunki i karykatury; obszerną korespondencję oraz zdjęcia artysty i synów.

Adres: 6 place des Vosges, 75004

Stacja metra: Bastille или St-Paul

Przedstawiliśmy Ci tylko najważniejsze atrakcje. Co dalej Po prosu przespaceruj się po Paryżu i naciesz się jego atmosferą! Wejście do wszystkich kościołów jest bezpłatne. Podobnie na cmentarze. Tylko nie zniechęcaj się od razu. Wśród nich możesz znaleźć takie miejsca, jak na przykład Pere Lachaise, które jest także prawdziwym muzeum. Bezpłatnie zobaczysz także ogrody i parki i dostaniesz się na dach galerii Lafayette, która oferuje ciekawy widok na Paryż. W drugi weekend września (Dni Dziedzictwa Kulturowego), w Noc Muzeów (środek maja), czy Dzień Muzyki (21 czerwca) możesz dostać się za darmo niemal wszędzie. Tak, nawet do siedziby prezydenta Republiki francuskiej (jej drzwi otwarte są tylko we wrześniu)!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *