» Europa » Francja » Paryż » Velib: Jak wypożyczyć rower w Paryżu? Szczegółowa instrukcja

Velib to system pojazdów dwukołowych publicznych w Paryżu. W stolicy Francji znajduje się ponad tysiąc parkingów, dzięki którym z łatwością możesz wypożyczyć swój pojazd na dwóch kółkach. Jak wypożyczyć rower w Paryżu? Podpowiemy Ci, jak to zrobić. Po pierwsze, zanim rozpoczniesz zwiedzanie sięgnij po nasz audioprzewodnik po polsku. Z nim zaplanujesz swoją wielką wycieczkę krajoznawczą po Paryżu od A do Z.

Ceny za wynajem rowerów w Paryżu

Velib’ ma najbardziej elastyczny system taryfowy. Jeśli masz kartę Navigo lub kartę Velib Metropole, możesz uzyskać bardzo korzystny miesięczny lub nawet roczny karnet za jedyne 40 €. Jednak dla turystów łatwiejsze i wygodniejsze jest korzystanie z jedno- lub trzydniowego karnetu przy użyciu tylko karty bankowej.

Dlaczego warto wybrać Velib’? Ponieważ możesz zostawić rower na każdym parkingu w mieście (niekoniecznie tam, skąd go wypożyczyłeś). Dzięki temu, możesz co pół godziny brać nowy sprzęt i nie płacić praktycznie nic. To podstawowa zasada systemu. Co więcej, w ramach jednego abonamentu można wypożyczyć do 5 rowerów jednocześnie dla rodziny i przyjaciół.

Po pierwsze, aby otrzymać rower, potrzebujesz karty bankowej. Powinno na niej być minimum 300 € – to zaliczka. Zaliczka nie jest jednak pobierana z konta, a rezerwowana. Pamiętaj, że gdy tylko zwrócisz rower, rezerwacja zostanie anulowana.

Jeżeli chcesz pojeździć rowerem, by lepiej poznać miasto, na pewno spodoba Ci się wycieczka rowerowa po Paryżu.

» CZYTAJ TAKŻE7 obowiązkowych wycieczek w Paryżu

Jeden przejazd — Ticket-V

45 minut jazdy na rowerze kosztuje zaledwie 3 €, niezależnie od tego, czy jest to rower elektryczny, czy klasyczny. Dalej, każde dodatkowe 30 minut będzie kosztować 1 € na klasycznym, a 2 € na elektrycznym sprzęcie. Co ważne, po zaparkowaniu roweru nie można dostać nowego, nie płacąc za kolejny przejazd lub abonament.

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje i zabytki Paryża

Abonament 24-godzinny

Rower klasyczny

Abonament 24-hour pass — classic kosztuje 5 € za dzień. Z tym abonamentem pierwsze pół godziny na każdym klasycznym rowerze (zielonym) przejedziesz bezpłatnie. Jeśli jednak nie zaparkowałeś roweru na czas w ciągu 30 minut, zacznie się naliczać opłata 1 € za każde pół godziny. Można też wziąć rower elektryczny (niebieski), ale nie dostaje się wtedy darmowego czasu.

 Dodatkowe 30 min.
klasyczny0–30 min. — bezpłatnie1 € 
elektryczny0–45 min. — 2 €2 € 

Rower elektryczny

Abonament 24-hour pass — electric kosztuje 10 € za dzień. Umożliwia on swobodne poruszanie się zarówno na rowerach klasycznych, jak i elektrycznych. Co ważne, siódma przejażdżka rowerem elektrycznym jest płatna.

 Dodatkowe 30 min.
klasyczny0–60 min. — bezpłatnie1 € 
elektryczny0-45 min. — 6 bezpłatnych przejazdów*

*Potem €1 / przejazd od 7. przejazdu

1 € 

Abonament na 3 dni

To jest bardzo dobra i opłacalna oferta. 72 godziny korzystania z Velib’ kosztuje 20 €. Warunki i stawki są takie same jak dla 24-hour pass — electric. Aby uniknąć konieczności zajmowania się opłatami, stojąc na parkingu, zalecamy wybór abonamentu online, który zakupisz na oficjalnej stronie internetowej Velib’ lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Velib’. Wtedy dostaniesz swoje kody i będziesz musiał je później wpisać na tablicy wyników w rowerze. Ponadto, zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacji znajduje się mapa wszystkich stacji w mieście. Dzięki temu, łatwo jest znaleźć parkingi Velib’, ponieważ  w praktyce znajdują się one co 300 metrów. 

» CZYTAJ TAKŻETrasy rowerowe po Paryżu

Jak wypożyczyć rower z parkingu Velib w Paryżu?

Jeśli zdecydujesz się na bilet okresowy zapoznaj się z poniższą instrukcją.

1. Po pierwsze, podejdź do ekranu informacyjnego.

2. Po drugie wybierz język. Następnie postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami (jeśli nie znasz żadnego wybierz «Obtenir un Pass»).

3. Następnie wybierz żądaną subskrypcję.

4. Gdy już zapoznasz się z pełnym regulaminem taryfy rowerowej, naciśnij przycisk «souscrire».

5. Dalej, wybierz ile rowerów potrzebujesz.

6. Na następnym ekranie gdzie jesteś ostrzegany o depozycie, naciśnij przycisk «suivante».

7. Jeśli zostaniesz poproszony o podpisanie umowy, zaznacz pole i naciśnij zielony przycisk.

8. Później zostaniesz poproszony o pozostawienie swojego adresu e-mail i numeru telefonu. Sugerujemy pozostawienie swojego maila, abyście mogli być powiadomieni, ile wydaliście na wyjazd.

9. Następnie zostaniesz poproszony o wybranie 4-cyfrowego tajnego kodu, który jest również opcjonalny, ale zalecany. Ważne, abyś go zapamiętał.

10. Wreszcie jesteś proszony o włożenie karty i wpisanie pinu, aby zablokować depozyt, a następnie automatycznie wycofać opłatę (jeśli jedziesz dłużej niż pół godziny).

Uwaga: Visa Electron i MasterCard Maestro nie nadają się do płatności!

11. Po wprowadzeniu pinu otrzymasz 8-cyfrowy kod dostępu. Dopiero teraz możesz wybrać rower na parkingu. Na początku sprawdź, czy wszystko działa: opony, hamulce czy pedały. Dalej, na tablicy wyników wybranego roweru wpisz ten 8-cyfrowy kod, a następnie swój tajny kod i ruszaj!

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka do Paryża z dziećmi - wskazówki

Jak ukończyć przejażdżkę rowerową w Paryżu?

Po przejechaniu wybranej trasy, wystarczy znaleźć dowolną stację i włożyć rower do otworu, aż na tablicy wyników pojawi się słowo STOP. Upewnij się, że włożyłeś go prawidłowo. Ponieważ w przeciwnym razie jazda nie zostanie zakończona i nadal będziesz obciążany finansowo.

Jeśli wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, spójrz na mapę na słupie. Zawsze pokazuje ona najbliższe sąsiednie stacje. Nie zapomnij też, że rowery są darmowe tylko przez pierwsze pół godziny, a potem za każde dodatkowe 30 minut będziesz musiał zapłacić 1 euro! Co więcej, pilnuj zegara i pamiętaj o zmianie roweru co pół godziny. Z kolei, aby odebrać nowy rower, wystarczy podejść do wybranego i ponownie wpisać swoje dwa kody.

Udanych przejażdżek rowerowych po Paryżu!

» CZYTAJ TAKŻE20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

2 komentarzy:
 1. Piotr
  Piotr says:

  Czy są dostępne do wypożyczenia również rowery dla dzieci 8-12lat? Czyli z kołami w rozmiarze 24-26″?

  Odpowiedz
  • Anna Gerasimova
   Anna Gerasimova says:

   Witaj, Pyotr. W sieci Velib dostępne są rowery dziecięce, ale można z nich korzystać tylko w bezpiecznych miejscach. Na przykład w Bois de Boulogne i lesie Vincennes. Jeśli chcesz skorzystać z roweru w mieście, udaj się do wypożyczalni, na przykład pod tym linkiem. Można tam wypożyczyć różne rowery na dzień lub dłużej.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *