» Europa » Francja » Paryż » 33 główne atrakcje Paryża

Tak wiele jest pięknych miejsc w Paryżu, że każde wakacje będą wydawać się zbyt krótkie, by wszystkie zobaczyć. Jednak możesz dotrzeć do najważniejszych punktów na mapie. Pomocny będzie artykuł, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie, byś zwiedził jak najwięcej w krótkim czasie. Opowiemy Ci wszystko o głównych atrakcjach stolicy Francji  oraz kosztach wizyty.

Pamiętaj! Paryż jest najpopularniejszym miejscem turystycznym na świecie. Wszystkie bilety do zabytków i muzeów najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

A tu znajdziesz zwiedzanie i inne wycieczki po mieście.

» CZYTAJ TAKŻE15 porad przed wyjazdem do Paryża

Wieża Eiffla

Oczywiście, pierwsze miejsce, którego nie można przegapić, będąc w Paryżu to Wieża Eiffla. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Dlaczego? To bezsprzeczny symbol Paryża i całej Francji, wraz z serem, winem i foie gras.

Można połączyć przyjemne z pożytecznym w jednej z restauracji na wieży Eiffla. Zarezerwuj stolik już teraz, korzystając z tego linku.

Najbliższe stacje metra: Bir-Hakeim (linia 6), Trocadéro (linia 6 i 9), RER: Champ de Mars – Tour Eiffel.

Koszt zwiedzania: od 10 do 26,90 €.

Nie będziesz stał w kolejce do kasy, jeśli kupisz bilety z wyprzedzeniem. Można je znaleźć tutaj i pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻE10 bezpłatnych lecz przepięknych atrakcji Paryża

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Katedra Notre-Dame jest legendarnym punktem orientacyjnym Paryża, który skrywa wiele tajemnic. A teraz cały świat przeżywa ogromną tragedię, ale taka właśnie jest historia. Katedra przetrwała, i jesteśmy pewni, że po renowacji będzie jeszcze bardziej interesująca i wspaniała.

W międzyczasie zwiedzaj wyspę Cité przed Notre Dame – naprzeciwko znajduje się wejście do krypty archeologicznej (zarezerwuj zwiedzanie krypty z przewodnikiem tutaj).

Stacja metra: Cité lub Saint-Michel.

» CZYTAJ TAKŻENotre Dame w Paryżu: fakty, które warto poznać przed zwiedzeniem katedry

Luwr

Najczęściej odwiedzane muzeum na świecie to Luwr. Niegdyś rezydencja francuskich monarchów, dziś ogromna kolekcja obiektów sztuki od czasów starożytnych do współczesności. Jest tu Wenus, Mona Lisa, Mariana i Nika, czyli kobiety na każdy gust!

Zalecamy spacer po Luwrze z naszym audioprzewodnikiem w języku polskim. Staraliśmy się nie zanudzać i w 2 godziny przeprowadzić was przez główne arcydzieła. Pobierz śmiało tutaj.

Luwr znajduje się w samym sercu Paryża i jest otoczony przez inne atrakcje. Wychodząc z muzeum od razu trafisz do Królewskiego Ogrodu Tuileries, przejdziesz obok Muzeum Oranżerii i wyjdziesz na Place de la Concorde.

Najbliższe stacje metra: Palais Royal – Musée du Louvre (1 linia)

Koszt zwiedzania: 22 €

Bilety do muzeum można znaleźć tutaj.

» Czytaj takżeBilety do Luwru: jak je kupić, i ile kosztują

Disneyland

Paryski Disneyland jest jednym z największych i najbardziej znanych parków rozrywki na świecie. Każdego roku odwiedza go aż 15 milionów ludzi. Dlaczego? Disneyland w Paryżu to dwa ogromne parki, w których można znaleźć jednocześnie rozrywkę i atrakcje dla każdego.

Najbliższe stacje RER: Marne-la-Vallée.

Koszt wizyty: od 56 €.

Tutaj można kupić bilety do Disneylandu z transferem. A jeśli zdecydujesz się zostać w parku na kilka dni, zarezerwuj hotel z wyprzedzeniem.

Disneyland Paris: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEDisneyland w Paryżu: Kompendium wiedzy dla turystów

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie to zarówno zabytek i jedna z najdłuższych i najpiękniejszych ulic na świecie, jak i centrum handlowe. Znajduje się tu wiele drogich butików, restauracji i siedzib największych firm.

Najbliższe stacje metra: od stacji Concorde do stacji Charles de Gaulle – Etoile (1 linia).

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Łuk triumfalny

Piąte miejsce wśród zabytków to Łuk Triumfu. Napoleon zbudował go na cześć swoich zwycięstw i zapisał w nim wszystkie podbite miasta, jak w dzienniku. Oczywiście w tamtym czasie imperator nie wiedział, jak potoczy się historia. Pod Łukiem Triumfalnym znajduje się grobowiec nieznanego żołnierza. Natomiast na dachu łuku znajduje się jedna z najlepszych platform widokowych w mieście.

Najbliższe stacje metra: Charles de Gaulle – Etoile (1 linia).

Koszt zwiedzania: 13 €.

Bilety na Łuk Triumfalny można znaleźć tutaj i tym samym ominąć kolejki.

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć w Paryżu w tydzień?

Wersal

Podróż do Paryża nie będzie kompletna, jeśli nie odwiedzisz jego bogatych przedmieść. Mowa o Wersalu — rezydencji czterech królów francuskich, która znajduje się 40 km od Paryża. Odległość ta nie jest przypadkowa, otóż pałac znajduje się tak daleko, aby uniknąć rewolucji. Po Dworek znany jest przede wszystkim z wystawnych wnętrz, pięknego ogrodu i fontann zaprojektowanych z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań inżynieryjnych.

Najbliższe stacje RER: Versailles – Château (linia С).

Koszt wizyty: od 19,50 €.

Bilet do Versailles można zamówić z wyprzedzeniem tutaj. Zwiedzanie z pierwszeństwem wejścia, transfery w obie strony oraz profesjonalnego przewodnika można znaleźć tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

Most Aleksandra III

Kolejną atrakcją Paryża jest Sekwana i znajdujące się nad nią mosty. Z tramwaju rzecznego rozciąga się przepiękny widok na mosty w Paryżu. Najpiękniejszy jest most Aleksandra III. Bilety na romantyczny spacer można znaleźć tutaj.

» CZYTAJ TAKŻETurystyczne Karty w Paryżu

Moulin Rouge

Moulin Rouge, czyli Czerwony Młyn. Jest to najbardziej znany kabaret w Paryżu i jedna z jego najbardziej rozpoznawalnych atrakcji.

Najbliższe stacje metra: Blanche (2 linia).

Koszt: spektakl od 87 do 400 €.

Bilet na pokaz w Moulin Rouge można zarezerwować tutaj, a pod tym linkiem z kolacją.

» CZYTAJ TAKŻEUlica czerwonych latarni w Paryżu: istnieje?

Montmartre

Dzielnicy Montmartre mieszkali dawniej znani artyści i pisarze. Tu jest dom Picassa i plac Dalidy. Także wiele innych sławnych osób spędzało tutaj swój wolny czas. Plac z artystami i mimami, winnice czy ulica czerwonych latarni w Paryżu, wszystko to znajdziesz na Montmartre. Mamy ciekawy audioprzewodnik po dzielnicy ze wszystkimi pikantnymi szczegółami. Pobierz go tutaj.

Najbliższe stacje metra: Blanche, Anvers (2 linia), Abbesses (12 linia).

» CZYTAJ TAKŻEMontmartre: 15 pomysłów na spacery po najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża

Sacre-Coeur

Na dziesiątym miejscu wśród głównych atrakcji Paryża znajduje się Bazylika Sacre-Coeur. To największa katedra we Francji położona na najwyższym punkcie miasta. Nawet papież prowadził tu mszę. Z tarasu widokowego przed katedrą można zobaczyć cały Paryż! A spod jej kopuły nawet więcej.

Najbliższe stacje metra: Anvers (2 linia).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

Taras widokowy pod kopułą: 7 euro.

» CZYTAJ TAKŻE20 błędów popełnianych przez turystów w Paryżu

Les Invalides

Pałac lub Les Invalides (Dom Inwalidów) został rzeczywiście zbudowany jako schronienie dla weteranów francuskiej armii. Mieszkanie w tak luksusowym domu i wypoczynek w pobliżu grobowca Napoleona Bonaparte był dla nich z pewnością przyjemnością. Dalej, Les Invalides to również siedziba największego muzeum historyczno-wojennego we Francji.

Najbliższe stacje metra: Saint-François Xavier (13 linia), École Militaire (8 linia).

Koszt zwiedzania muzeum armii: 14 €. Bilety można kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMapa atrakcji turystycznych Paryża

Muzeum Orsay

Muzeum w budynku dworca kolejowego? Dlaczego nie! Piękny zabytek architektury i bogata kolekcja impresjonistów — to wszystko w Muzeum Orsay. Stanowi ono drugie najpopularniejsze muzeum w Paryżu, więc warto zadbać o bilet z wyprzedzeniem (możecie to zrobić tutaj).

Najbliższe stacje metra: Solférino (12 linia), Gare du Musée d’Orsay (RER C).

Koszt zwiedzania: 16 €

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Orsay: plan 10 głównych obrazów

Père-Lachaise

Kiedy na cmentarzu pochowanych jest tak wiele znanych osobistości, to nieuchronnie staje się on muzeum. Ponieważ na historię miasta składają się dzieje pojedynczych osób. Na cmentarzu Père-Lachaise czuć to szczególnie. Zapraszamy na spacer z naszym audioprzewodnikiem, z którym wycieczka będzie dużo ciekawsza! Na razie możemy zaoferować tylko taki w języku angielskim. Pobrać można tutaj.

Najbliższe stacje metra: Père Lachaise (linie 2 i 3).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

» CZYTAJ TAKŻENajsłynniejsze paryskie cmentarze

Grand Opera

Wszystko, co słyszałeś o duchu opery, naprawdę się wydarzyło w Grand Opera! Ponadto jest to również jedno z najważniejszych miejsc koncertowych na świecie i wspaniały zabytek architektoniczny z pięknym wnętrzem.

Najbliższe stacje metra: Opéra (linie 3, 7, 8).

Koszt zwiedzania: można zwiedzać bez spektaklu, 12 €.

Bilet wstępu z audioprzewodnikiem na samodzielną wycieczkę można kupić pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEOpera Garnier w Paryżu. Jak dostać się na koncert?

Ogród Luksemburski

Pałac Luksemburski zmieniał się na przestrzeni 500 lat. Park wokół niego jest trochę młodszy od reszty, ale wciąż na tyle stary, że Denis Diderot i Guy de Maupassant mogli cieszyć się codziennymi spacerami po tych terenach. Mimo upływu lat Ogród Luksemburski wciąż pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku Paryżan.

Najbliższe stacje metra: Odéon (4 i 10 linia), Luxembourg (RER A i B).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie

Ogród Luksemburski, Paryż: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude'a Moneta w Giverny?

Hôtel de ville de Paris

To nazwa, za którą rzeczywiście kryje się ratusz w Paryżu. Ten wspaniały budynek stoi nad brzegiem Sekwany a jego przestronny plac jest regularnie wykorzystywany do organizacji różnych imprez miejskich. Na przykład na mistrzostwa w esporcie i turnieje Roland Garros, a na Święta Bożego Narodzenia tworzone jest tu lodowisko.

Najbliższe stacje metra: Hôtel de Ville (1 i 11 linia).

Koszt wizyty: Nie można wejść do środka, ale można do woli patrzeć z zewnątrz.

» CZYTAJ TAKŻEIgrzyska Olimpijskie Paryż 2024: gdzie się zatrzymać?

Centrum Sztuki Współczesnej Georgesa Pompidou

Bardzo ciekawy budynek, który wygląda jakby był wywrócony na lewą stronę. To jeden z kontrowersyjnych zabytków Paryża. Było wiele kłótni o tych, którzy są teraz wystawiani w tych ścianach: Kandinsky, Modigliani, Matisse, Picasso.

Najbliższe stacje metra: Rambuteau (linia 11), Hôtel de Ville (linie 1 i 11).

Koszt zwiedzania: 14 €, tylko taras widokowy — 5 €.

Bilety na Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou można kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEDni Dziedzictwa w Paryżu

Galeria Lafayette

Dla miłośników zakupów zwiedzanie Paryża zaczyna się od Lafayette Gallery. Mówiąc wprost, jest to najsłynniejsze centrum handlowe we Francji. Ale nawet jeśli nie zamierzasz wzbogacać swojego bagażu, ten budynek jest wart odwiedzenia. Jest tak samo ozdobione jak Opera Garnier, a na dachu znajduje się wspaniała platforma widokowa!

Najbliższe stacje metra: Chaussée d’Antin La Fayette (linie 7 i 9).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie

» CZYTAJ TAKŻEZakupy w Paryżu: 10 najlepszych miejsc

Conciergerie

Zabytek architektury średniowiecznej oraz jednocześnie pałac i więzienie Conciergerie nie jest zwykłym paryskim budynkiem. W rzeczywistości, jest to cały kompleks budowli pod ogólną nazwą „Pałac Sprawiedliwości”. Zwiedzanie najbardziej się opłaca z wycieczką, nie tylko aby zobaczyć ciemne mury, ale również aby dowiedzieć się, dla którego z wielkich ludzi tego świata,  były ostatnim schronieniem.

Najbliższa stacja metra: Cité (4 linia).

Koszt zwiedzania: 11,50 €

Bilety do Conciergerie można znaleźć i kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba zobaczyć

Panteon w Paryżu

Majestatyczny Panteon widnieje nie tylko na liście zabytków architektury, ale także wśród słynnych paryskich cmentarzy. W tym miejscu spoczynku ważnych osobistości na pewno nie jest więcej niż na Père-Lachaise, ale są to najważniejsi ludzie we Francji. I jest jeszcze taras widokowy pod kopułą, z którego widać cały Paryż i wieżę Eiffla ponad jego dachami. Za wejście na taras widokowy płaci się na miejscu dodatkowo 3,50 €.

Najbliższa stacja metra: Cardinal Lemoine (10 linia), Luxembourg (RER A, B).

Koszt zwiedzania: 11,50 €

Pod tym linkiem można kupić bilet wstępu do Panteonu z audio przewodnikiem w języku polskim.

» CZYTAJ TAKŻEPanteon w Paryżu - świątynia i grobowiec

Sainte-Chapelle

XIII-wieczna kaplica obok zamku Conciergerie słusznie może być nazwana najpiękniejszym gotyckim kościołem na ziemi. Zrozumiesz to natychmiast, gdy znajdziesz się w środku Zwłaszcza w słoneczny dzień, kiedy wspaniałe witraże lśnią wszystkimi kolorami tęczy.

Najbliższa stacja metra: Cité (4 linia).

Koszt zwiedzania: 11,50 €

Bilet łączony z Zamkiem Conciergerie jest tańszy. Znajdziecie go pod tym linkiem.

Bois de Boulogne

Przypomina raczej piękny park, ale zachowała się tu część starożytnego lasu dębowego. I jak wiele wspaniałych rzeczy się pojawiło! Jeziora i rzeki dla łodzi, ścieżki do jazdy konnej i rowerowej, Pałac i Ogród Bagatela z niezrównaną kolekcją róż. W Bois de Boulogne znajduje się również Otéeu Greenhouse Park, część paryskich ogrodów botanicznych. Sam Auguste Rodin nad nimi pracował. W ich wnętrzu znajduje się z kolei fantastyczna kolekcja roślin tropikalnych.

Najbliższa stacja metra: Porte d’Auteuil i Porte Maillot.

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

» CZYTAJ TAKŻEZakwaterowanie na przedmieściach Paryża: przydatne informacje

Musée Rodin

Muzeum Rodin to nie tylko dom wielkiego rzeźbiarza, ale także bogato zdobiony jego dziełami ogród. Przy okazji, Rodin był również zapalonym kolekcjonerem sztuki. Przykładowo w jego domu zobaczycie  obrazy Van Gogha, Moneta, Renoira. Drugi dom Rodina znajduje się w pobliżu Paryża, w Meudon.

Najbliższe stacje: Varenne (linia 13), Invalides (linie 13, 8), RER С – Invalides.

Koszt zwiedzania: 13 euro, tylko ogród — 5 euro.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Rodina w Paryżu - wycieczki dla duszy

Montparnasse — bulwar i wieża

Ten obszar można nazwać południowym Montmartrem. W «szalonych latach dwudziestych» otwarto tu wiele kawiarni i kabaretów, w których gromadziła się kreatywna inteligencja, a wiele z ich nazwisk jest obecnie znanych na całym świecie. Sam Picasso przebywał tutaj z Dali, tu mieszkał i pisał Hemingway, a pracował Mark Chagall. W latach 70-tych wybudowano tu pierwszy i ostatni wieżowiec w Paryżu — wieżę Montparnasse. Wygląda tak sobie, ale widok z niej jest niesamowity!

Najbliższa stacja metra: Montparnasse Bienvenüe.

Koszt zwiedzania: 18 euro.

Bilet na Montparnasse można kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Dzielnica biurowa La Défense

Wszystkie wieżowce, które podążyły za trendami wieży Montparnasse, zostały zbudowane tylko na wyznaczonych do tego celu przedmieściach. Obecnie La Défense jest najnowocześniejszą dzielnicą w Paryżu. Tutaj można podziwiać lśniące wieżowce i nowoczesne kompozycje rzeźbiarskie. Jest ich tak wiele na La Défense, że dzielnica ta została nawet nazwana „Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wolnym powietrzu”.

Najbliższa stacja: la Défense (1 linia metra i RER A).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie. Do wejścia na Grande Arche de la Défense wymagany jest bilet (dostępny tutaj).

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Paryża - w których warto się zatrzymać?

Grand Palais i Petit Palais — Duży i Mały Pałac

Jest tak wiele pałaców w Paryżu, że w tych dwóch nikt nigdy nie mieszkał! To jest oczywiście żart. A Mały Pałac i Wielki Pałac zostały wybudowane jako pawilony wystawowe i tym celom służą do dzisiaj. Muzeum Sztuk Pięknych mieści się w Małym Pałacu, a w Wielkim Pałacu stale odbywają się wystawy z dużym rozmachem. Co więcej w jednej z jego fasad znajduje się Pałac Odkrywców — naukowe muzeum dla dzieci i ciekawskich dorosłych. Ważne, że za każdym razem, gdy przyjeżdżasz do Paryża, te pałace mają dla Ciebie nową interesującą wystawę czasową, więc monotonia Ci nie grozi.

Najbliższa stacja: Champs-Elysées-Clémenceau.

Koszt zwiedzania: od 10 euro, w zależności od wystawy. Petit Palais jest darmowe (i niesamowite jak na muzeum z tak bogatą kolekcją, gorąco polecamy).

» CZYTAJ TAKŻEMały Pałac, czyli Petit Palais w Paryżu

Vincennes — las i zamek

Las Vincennes razem z lasem Boulogne to jakby drugie płuco Paryża. Można się tu zrelaksować w cieniu drzew, odwiedzić zoo lub popływać łodzią. Główną atrakcją lasu jest jednak prawdziwy średniowieczny zamek! Jak widzisz, nie musisz nawet iść do zamków nad Loarą, by poczuć ten klimat.

Najbliższa stacja: Château de Vincennes.

Koszt wizyty: Las — bezpłatny, zamek — 9,5 euro.

Bilet wstępu do zamku Vincennes można kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu

Katakumby Paryża

Jak myślisz, ile osób mieszkało w Paryżu w ciągu ponad 2 tysięcy lat jego istnienia? I gdzie oni teraz są? Tak, tak, wciąż są w Paryżu. Ponieważ Katakumby w Paryżu to ogromna kostnica w podziemnych korytarzach. To widowisko nie jest na słabe nerwy. Jeśli jednak zaryzykujesz przywitanie się ze starożytnymi Paryżanami, skorzystaj z audio przewodnika, będzie ciekawiej.

Najbliższa stacja: Denfert-Rochereau.

Koszt zwiedzania: 30,51 euro

Nie myśl, że nikt nie chodzi do katakumb. Bilety są wyprzedawane z miesięcznym wyprzedzeniem (!) Więc najlepiej kup wejściówki wcześniej pod tym linkiem, żeby uniknąć kolejek i czekania.

» CZYTAJ TAKŻEKatakumby Paryża

Dzielnica Marais

Od ratusza paryskiego do Place de la République i Place de la Bastille, rejon Marais nie przypomina już w ogóle bagna, na którym został zbudowany. Wręcz przeciwnie, znajdziesz tu barokowy kościół Saint-Paul Saint-Louis, Muzeum Picassa oraz przytulną dzielnicę żydowską z falafelem. Zdcydowanie warto odwiedzić rejn Marais i zobaczyć wszystko na własne oczy!

Najbliższe stacje: Hôtel de Ville, Chemin Vert.

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Marais: główne atrakcje

La Villette

La Villette jest parkiem, który większość sławy zawdzięcza Muzeum Nauki, które się tam znajduje. To miasto nauki i przemysłu jest eleganckim interaktywnym muzeum z wystawami dla dzieci w każdym wieku. Również dorośli spędzają w tym muzeum cały dzień. Oprócz tego w parku znajduje się Filharmonia Paryska i Muzeum Muzyki, gdzie można nie tylko zobaczyć instrumenty muzyczne słynnych francuskich kompozytorów, ale również posłuchać ich brzmienia.

Najbliższe stacje: Porte de la Villette, do Muzeum Muzyki Porte de Pantin.

Koszt zwiedzania: park — bezpłatnie, Miasto Nauki — 12 euro, Muzeum Muzyki — 8 euro.

» CZYTAJ TAKŻENajpiękniejsze paryskie parki

Sorbona i Dzielnica Łacińska

Dzielnica Łacińska rozciąga się wokół Uniwersytetu Paryskiego. To przytulne i zarazem niezwykłe miejsce. Niestety łatwiej dostać się na studia, niż wejść do środka jako turysta, choć warto próbować.

Najbliższe stacje: Saint-Michel Notre-Dame. Ta stacja jest miejscem, gdzie zaczyna się nasza trasa spacerowa.

Przyjemnej podróży! 

Artykuł w innych językach: «33 главных достопримечательности Парижа»

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Łacińska w Paryżu: główne atrakcje