33 głównych atrakcji Paryża

,
Wieża Eiffla

Tak wiele pięknych miejsc w Paryżu, że każde wakacje będą wydawać się zbyt krótkie! Aby zobaczyć jak najwięcej w krótkim czasie, przeczytaj nasze artykuły. Opowiemy Ci wszystko o głównych atrakcjach stolicy Francji, kosztach wizyty i sposobie dotarcia do nich.

Pamiętaj! Paryż jest najpopularniejszym miejscem turystycznym na świecie. Wszystkie bilety do zabytków i muzeów najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

A tu znajdziesz zwiedzanie i inne wycieczki po mieście.

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla

Oczywiście, pierwsze miejsce to Wieża Eiffla. Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Bezsprzeczny symbol Paryża i całej Francji, wraz z serem, winem i foie gras.

Można połączyć przyjemne z pożytecznym w jednej z restauracji na wieży Eiffla. Zarezerwuj stolik już teraz, korzystając z tego linku.

Najbliższe stacje metra: Bir-Hakeim (linia 6), Trocadéro (linia 6 i 9), RER: Champ de Mars – Tour Eiffel.

Koszt zwiedzania: od 10 do 26,90 €. Nie będziesz stał w kolejce do kasy, jeśli kupisz bilety z wyprzedzeniem. Można je znaleźć tutaj i pod tym linkiem.

Wieża Eiffla, Paryż: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEIgrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Katedra Notre-Dame w Paryżu 

Katedra Notre-Dame — jest legendarnym punktem orientacyjnym Paryża z wieloma tajemnicami i sekretami. A teraz cały świat przeżywa ogromną tragedię. Ale taka właśnie jest historia. Katedra przetrwała, i jesteśmy pewni, że po renowacji będzie jeszcze bardziej interesująca i wspaniała.

W międzyczasie zwiedzaj wyspę Cité przed Notre Dame – naprzeciwko znajduje się wejście do krypty archeologicznej (zarezerwuj zwiedzanie krypty z przewodnikiem tutaj).

Stacja metra: Cité lub Saint-Michel.

Luwr

Najczęściej odwiedzane muzeum na świecie — Luwr. Niegdyś rezydencja francuskich monarchów, dziś ogromna kolekcja obiektów sztuki od czasów starożytnych do współczesności. Jest tu Wenus, Mona Lisa, Mariana i Nika. Czyli kobiety na każdy gust!

Zalecamy spacer po Luwrze z naszym audioprzewodnikiem w języku polskim. Staraliśmy się nie zanudzać i w 2 godziny przeprowadzić was przez główne arcydzieła. Pobierz śmiało.

Luwr znajduje się w samym sercu Paryża i jest gęsto otoczony przez inne atrakcje. Wychodząc z muzeum od razu trafisz do Królewskiego Ogrodu Tuileries, przejdziesz obok Muzeum Oranżerii i wyjdziesz na Place de la Concorde.

» Czytaj takżeBilety do Luwru: jak je kupić, i ile kosztują

Najbliższe stacje metra: Palais Royal – Musée du Louvre (1 linia).

Koszt zwiedzania: 17 €. Bilety do muzeum można znaleźć tutaj.

Disneyland

Disneyland 

Paryski Disneyland jest jednym z największych i najbardziej znanych parków rozrywki na świecie. Każdego roku odwiedza go 15 milionów ludzi. Disneyland w Paryżu to dwa ogromne parki, w których można znaleźć rozrywkę i atrakcje dla każdego.

Najbliższe stacje RER: Marne-la-Vallée.

Koszt wizyty: od 56 €. Tutaj można kupić bilety do Disneylandu z transferem. A jeśli zdecydujesz się zostać w parku na kilka dni, zarezerwuj hotel z wyprzedzeniem.

Disneyland Paris: Wybierz hotel

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie 

Pola Elizejskie to zarówno zabytek i jedna z najdłuższych i najpiękniejszych ulic na świecie, jak i centrum handlowe. Znajduje się tu wiele drogich butików, restauracji i siedzib największych firm.

Najbliższe stacje metra: od stacji Concorde do stacji Charles de Gaulle – Etoile (1 linia).

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Łuk triumfalny

Łuk triumfalny 

Piąte miejsce wśród zabytków to Łuk Triumfu Napoleon zbudował go na cześć swoich zwycięstw i zapisał w nim wszystkie podbite miasta, jak w dzienniku. W tym czasie imperator nie wiedział, jak to się skończy. Pod Łukiem Triumfalnym znajduje się grobowiec nieznanego żołnierza. Na dachu łuku znajduje się jedna z najlepszych platform widokowych w mieście.

Najbliższe stacje metra: Charles de Gaulle – Etoile (1 linia).

Koszt zwiedzania: 13 €. Bilety na Łuk Triumfalny można znaleźć tutaj i tym samym ominąć kolejki.

Wersal

Wersal 

Podróż do Paryża nie będzie kompletna, jeśli nie odwiedzisz jego bogatych przedmieść. Wersal — rezydencja czterech królów francuskich, znajduje się 40 km od Paryża. Odległość ta nie jest przypadkowa, pałac znajduje się tak daleko, aby uniknąć rewolucji. Dworek znany jest z wystawnych wnętrz, pięknego ogrodu i fontann zaprojektowanych z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań inżynieryjnych.

Najbliższe stacje RER: Versailles – Château (linia С).

Koszt wizyty: od 19,50 €.

Bilet do Versailles można zamówić z wyprzedzeniem tutaj. Zwiedzanie z pierwszeństwem wejścia, transfery w obie strony oraz profesjonalnego przewodnika można znaleźć tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWERSAL W PARYŻU: JAK ZAPLANOWAĆ WYCIECZKĘ?

Most Aleksandra III

Most Aleksandra III 

Kolejną atrakcją Paryża jest Sekwana i znajdujące się nad nią mosty. Najpiękniejszy jest most Aleksandra III. Z tramwaju rzecznego otwiera się specjalny widok na mosty w Paryżu. Bilety na romantyczny spacer można znaleźć tutaj.

Moulin Rouge

Moulin Rouge 

Moulin Rouge! Czerwony Młyn jest najbardziej znanym kabaretem w Paryżu i jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych atrakcji.

Najbliższe stacje metra: Blanche (2 linia).

Koszt: spektakl od 87 do 400 €. Bilet na pokaz w Moulin Rouge można zarezerwować tutaj, a pod tym linkiem z kolacją.

Montmartre

Montmartre 

Dzielnica Montmartre. Mieszkali tu znani artyści, pisarze, artyści. Tu jest dom Picassa i plac Dalidy. Wiele sławnych osób spędzało tutaj swój czas. Plac z artystami i mimami, winnice, ulica czerwonych latarni w Paryżu. Wszystko to znajdziesz na Montmartre.

Mamy ciekawy audioprzewodnik po Montmartre ze wszystkimi pikantnymi szczegółami. Pobierz go tutaj.

Najbliższe stacje metra: Blanche, Anvers (2 linia), Abbesses (12 linia).

Sacre-Coeur

Sacre-Coeur 

A na dziesiątym miejscu wśród głównych atrakcji znajduje się Bazylika Sacre-Coeur. Największa katedra we Francji znajduje się na najwyższym punkcie Paryża. Nawet papież prowadził tu mszę. Z tarasu widokowego przed katedrą można zobaczyć cały Paryż! A nawet więcej spod jej kopuły.

Najbliższe stacje metra: Anvers (2 linia).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie. Taras widokowy pod kopułą: 7 euro.

Les Invalides

Les Invalides 

Pałac lub Les Invalides (Dom Inwalidów) został rzeczywiście zbudowany jako schronienie dla weteranów francuskiej armii. Mieszkanie w tak luksusowym domu i wypoczynek w pobliżu grobowca Napoleona Bonaparte było dla nich z pewnością przyjemnością. Jest to również siedziba największego muzeum historyczno-wojennego we Francji.

Najbliższe stacje metra: Saint-François Xavier (13 linia), École Militaire (8 linia).

Koszt zwiedzania muzeum armii: 14 €. Bilety można kupić tutaj.

Muzeum Orsay

Muzeum Orsay 

Muzeum w budynku dworca kolejowego? Dlaczego nie! Piękny zabytek architektury i bogata kolekcja impresjonistów — to wszystko w Muzeum Orsay.

Najbliższe stacje metra: Solférino (12 linia), Gare du Musée d’Orsay (RER C).

Koszt zwiedzania: 16 €. To drugie najpopularniejsze muzeum w Paryżu, więc warto zadbać o bilet z wyprzedzeniem (możecie to zrobić tutaj).

Père-Lachaise

Père-Lachaise 

Kiedy na cmentarzu pochowanych jest tak wiele osobistości, to nieuchronnie staje się on muzeum. Na historię miasta składają się historie pojedynczych osób. Na cmentarzu Père-Lachaise czuć to szczególnie. Z audioprzewodnikiem wycieczka będzie dużo ciekawsza! Na razie możemy zaoferować tylko taki w języku angielskim. Pobrać można tutaj.

Najbliższe stacje metra: Père Lachaise (linie 2 i 3).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

Grand Opera

Grand Opera 

Wszystko, co słyszałeś o duchu opery, naprawdę się tu wydarzyło! Jest to również jedno z najważniejszych miejsc koncertowych na świecie i wspaniały zabytek architektoniczny w środku i na zewnątrz.

Najbliższe stacje metra: Opéra (linie 3, 7, 8).

Koszt zwiedzania: można zwiedzać bez spektaklu, 12 €. Bilet wstępu z audioprzewodnikiem na samodzielną wycieczkę można kupić pod tym linkiem.

Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski 

Pałac Luksemburski zmienił się w ciągu pięciuset lat. Park wokół niego jest trochę młodszy, ale wciąż na tyle stary, że Denis Diderot i Guy de Maupassant mogą cieszyć się spacerami. Lata mijają, a Ogród Luksemburski pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku dla Paryżan.

Najbliższe stacje metra: Odéon (4 i 10 linia), Luxembourg (RER A i B).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

Ogród Luksemburski, Paryż: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude'a Moneta w Giverny?

Hôtel de ville de Paris

Hôtel de ville de Paris 

To nazwa, za którą kryje się ratusz w Paryżu. Ten wspaniały budynek stoi nad brzegiem Sekwany. Przestronny plac Hôtel de ville jest regularnie wykorzystywany do organizacji różnych imprez miejskich. Na przykład na mistrzostwa w eSporcie i turnieje Roland Garros, a na Święta Bożego Narodzenia tworzone jest tu lodowisko.

Najbliższe stacje metra: Hôtel de Ville (1 i 11 linia).

Koszt wizyty: Nie można wejść do środka, ale można do woli patrzeć z zewnątrz.

Centrum Sztuki Współczesnej Georgesa Pompidou

Centrum Sztuki Współczesnej Georgesa Pompidou 

Bardzo ciekawy budynek, jakby był wywrócony na lewą stronę. Jeden z kontrowersyjnych zabytków Paryża. Było wiele kłótni o tych, którzy są teraz wystawiani w tych ścianach: Kandinsky, Modigliani, Matisse, Picasso.

Najbliższe stacje metra: Rambuteau (linia 11), Hôtel de Ville (linie 1 i 11).

Koszt zwiedzania: 14 €, tylko taras widokowy — 5 €. Bilety na Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou można kupić tutaj.

Galeria Lafayette

Galeria Lafayette 

Dla miłośników zakupów zwiedzanie Paryża zaczyna się od Lafayette Gallery. Mówiąc wprost, jest to najsłynniejsze centrum handlowe we Francji. Ale nawet jeśli nie zamierzasz wzbogacać swojego bagażu, ten budynek jest wart odwiedzenia. Jest tak samo ozdobione jak Opera Garnier, a na dachu znajduje się wspaniała platforma widokowa!

Najbliższe stacje metra: Chaussée d’Antin La Fayette (linie 7 i 9).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

Conciergerie

Conciergerie 

Zabytek architektury średniowiecznej, Pałac i więzienie Conciergerie nie jest zwykłym budynkiem w Paryżu. W rzeczywistości, jest to cały kompleks budynków pod ogólną nazwą „Pałac Sprawiedliwości”. Zwiedzanie najciekawsze będzie z wycieczką, nie tylko aby zobaczyć ciemne mury, ale również aby dowiedzieć się, dla którego z wielkich ludzi tego świata, mury te były ostatnim schronieniem.

Najbliższa stacja metra: Cité (4 linia).

Koszt zwiedzania: 11,50 €. Bilety do Conciergerie można znaleźć i kupić tutaj.

Panteon w Paryżu

Panteon w Paryżu 

Majestatyczny Panteon może zająć swoje miejsce nie tylko na liście zabytków architektury, ale także wśród słynnych paryskich cmentarzy. W tym miejscu spoczynku ważnych osobistości na pewno nie jest więcej, niż na Père-Lachaise, ale są to najważniejsi ludzie we Francji.

I jest jeszcze taras widokowy pod kopułą, z którego widać cały Paryż i wieżę Eiffla ponad jego dachami. Za wejście na taras widokowy płaci się na miejscu dodatkowo 3,50 €.

Najbliższa stacja metra: Cardinal Lemoine (10 linia), Luxembourg (RER A, B).

Koszt zwiedzania: 11,50 €. Pod tym linkiem można kupić bilet wstępu do Panteonu z audio przewodnikiem w języku polskim.

Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle 

XIII-wieczna kaplica obok zamku Conciergerie słusznie może być nazwana najpiękniejszym gotyckim kościołem na ziemi. Zrozumiesz to natychmiast, gdy znajdziesz w środku, zwłaszcza w słoneczny dzień. Jego wspaniałe witraże nadal lśnią wszystkimi kolorami tęczy.

Najbliższa stacja metra: Cité (4 linia).

Koszt zwiedzania: 11,50 €. Bilet łączony z Zamkiem Conciergerie jest tańszy. Znajdziecie go pod tym linkiem.

Lasek Buloński

Lasek Buloński 

Las ten przypomina raczej piękny park, ale zachowała się tu część starożytnego lasu dębowego. I jak wiele wspaniałych rzeczy się pojawiło! Jeziora i rzeki dla łodzi, ścieżki do jazdy konnej i rowerowej, Pałac i Ogród Bagatela z niezrównaną kolekcją róż.

W Bois de Boulogne znajduje się również Otéeu Greenhouse Park, część paryskich ogrodów botanicznych. Sam Auguste Rodin pracował nad zewnętrzną stroną ogrodów zimowych, a w ich wnętrzu znajduje się fantastyczna kolekcja roślin tropikalnych.

Najbliższa stacja metra: Porte d’Auteuil i Porte Maillot.

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

» CZYTAJ TAKŻEZakwaterowanie na przedmieściach Paryża: przydatne informacje

Musée Rodin

Musée Rodin 

Muzeum Rodin to nie tylko dom wielkiego rzeźbiarza, ale także bogato zdobiony jego dziełami ogród. Przy okazji, Rodin był również zapalonym kolekcjonerem sztuki. W jego domu zobaczycie obrazy Van Gogha, Moneta, Renoira. Drugi dom Rodina znajduje się w pobliżu Paryża, w Meudon.

Najbliższe stacje: Varenne (linia 13), Invalides (linie 13, 8), RER С – Invalides.

Koszt zwiedzania: 13 euro, tylko ogród — 5 euro.

Montparnasse — bulwar i wieża

Montparnasse

Ten obszar można nazwać południowym Montmartrem. W „szalonych latach dwudziestych” otwarto tu wiele kawiarni i kabaretów, w których gromadziła się kreatywna inteligencja, a wiele z ich nazwisk stało się znanych na całym świecie. Sam Picasso przebywał tutaj z Dali, tu mieszkał i pisał Hemingway, a pracował Mark Chagall.

W latach siedemdziesiątych wybudowano tu pierwszy i ostatni wieżowiec w Paryżu — wieżę Montparnasse. Wygląda tak sobie, ale widok z niej jest niesamowity.

Najbliższa stacja metra: Montparnasse Bienvenüe.

Koszt zwiedzania: 18 euro. Bilet na Montparnasse można kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Dzielnica biurowa La Défense

Dzielnica biurowa La Défense 

Wszystkie wieżowce, które podążyły za wieżą Montparnasse, zostały zbudowane tylko na wyznaczonych do tego celu przedmieściach. Obecnie La Défense jest najnowocześniejszą dzielnicą w Paryżu. Tutaj można podziwiać lśniące wieżowce i nowoczesne kompozycje rzeźbiarskie. Jest ich tak wiele na La Défense, że dzielnica ta została nawet nazwana „Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wolnym powietrzu”.

Najbliższa stacja: la Défense (1 linia metra i RER A).

Koszt zwiedzania: bezpłatnie. Do wejścia na Grande Arche de la Défense wymagany jest bilet (dostępny tutaj).

Grand Palais i Petit Palais — Duży i Mały Pałac

Petit Palais

Jest tak wiele pałaców w Paryżu, że nikt nigdy nie mieszkał w tych dwóch! To jest oczywiście żart. A Mały Pałac i Wielki Pałac zostały wybudowane jako pawilony wystawowe, do których są wykorzystywane. Muzeum Sztuk Pięknych mieści się w Małym Pałacu, a w Wielkim Pałacu stale odbywają się wystawy z dużym rozmachem, a z jednej z jego fasad znajduje się Pałac Odkrywców — naukowe muzeum dla dzieci i ciekawskich dorosłych.

Za każdym razem, gdy przyjeżdżasz do Paryża, te pałace mają dla Ciebie nową interesującą wystawę czasową.

Najbliższa stacja: Champs-Elysées-Clémenceau.

Koszt zwiedzania: od 10 euro, w zależności od wystawy. Petit Palais jest darmowe (i niesamowite jak na muzeum z tak bogatą kolekcją, gorąco polecamy).

Vincennes — las i zamek

Vincennes

Las Vincennes to jakby drugie płuco Paryża, razem z lasem Boulogne. Można tu zrelaksować się w cieniu drzew, odwiedzić zoo lub popływać łodzią. Ale główną atrakcją lasu jest prawdziwy średniowieczny zamek! Jak widzisz, nie musisz nawet iść do zamków nad Loarą. Chociaż, oczywiście, nie ma nic podobnego do nich.

Najbliższa stacja: Château de Vincennes.

Koszt wizyty: Las — bezpłatny, zamek — 9,5 euro. Bilet wstępu do zamku Vincennes można kupić tutaj.

Katakumby Paryża

Katakumby Paryża 

Jak myślisz, ile osób mieszkało w Paryżu w ciągu ponad dwóch tysięcy lat jego istnienia? I gdzie oni teraz są? Tak, tak, wciąż są w Paryżu. Katakumby w Paryżu to ogromna kostnica w podziemnych korytarzach. To widowisko nie jest na słabe nerwy. Jeśli zaryzykujesz przywitanie się ze starożytnymi Paryżanami, skorzystaj z audio przewodnika, będzie ciekawiej.

Najbliższa stacja: Denfert-Rochereau.

Koszt zwiedzania: 30,51 euro. Nie myśl, że nikt tam nie chodzi. Bilety są wyprzedawane z miesięcznym wyprzedzeniem. Więc najlepiej kup z góry pod tym linkiem, żeby nie musieć czekać w kolejce.

Dzielnica Marais

Dzielnica Marais 

Od ratusza paryskiego do Place de la République i Place de la Bastille, rejon Marais nie przypomina już w ogóle bagna, na którym został zbudowany. Znajdziesz tu barokowy kościół Saint-Paul Saint-Louis, Muzeum Picassa, przytulną dzielnicę żydowską z falafelem i bezczynnością szabatową. W każdym razie, warto odwiedzić, aby zobaczyć wszystko na własne oczy!

Najbliższe stacje: Hôtel de Ville, Chemin Vert.

Koszt zwiedzania: bezpłatnie.

La Villette

La Villette 

La Villette jest parkiem, ale większość jego sławy zawdzięcza Muzeum Nauki, które się tam znajduje. La Villette, miasto nauki i przemysłu, jest eleganckim interaktywnym muzeum z wystawami dla dzieci w każdym wieku. A i dorośli spędzają cały dzień w tym muzeum.

W parku znajduje się również Filharmonia Paryska i Muzeum Muzyki, gdzie można nie tylko zobaczyć instrumenty muzyczne słynnych francuskich kompozytorów, ale również posłuchać ich brzmienia.

Najbliższe stacje: Porte de la Villette, do Muzeum Muzyki Porte de Pantin.

Koszt zwiedzania: park — bezpłatnie, Miasto Nauki — 12 euro, Muzeum Muzyki — 8 euro.

Sorbona i Dzielnica Łacińska

Dzielnica Łacińska

Łatwiej dostać się na studia, niż wejść do środka jako turysta. Ale Dzielnica Łacińska wokół Uniwersytetu Paryskiego to przytulne i niezwykłe miejsce.

Najbliższe stacje: Saint-Michel Notre-Dame. Ta stacja jest miejscem, gdzie zaczyna się nasza trasa spacerowa.

Przyjemnej podróży! 

 

Artykuł w innych językach: „33 главных достопримечательности Парижа