Bolonia – zabytki i kuchnia

, ,
Bolonia

Bolonia nie jest najbardziej popularną destynacją turystyczną wśród miast północnych Włoch. I nie bez powodu! Stolica regionu Emilia-Romania ma kilka unikalnych cech, które czynią ją miejscem wartym odkrycia.

Cechy charakterystyczne Emilii-Romania i Bolonii

Cechy charakterystyczne Emilii-Romania i Bolonii

Bolonia znajduje się na drodze z Mediolanu na południe i nie można dostać się z Florencji do Wenecji nie przejeżdżając przez Bolonię. To sprawia, że włączenie Bolonii do planu podróży jest bardzo korzystne.

Bolonia jest historyczną ojczyzną psów nazywanych „biszony” i sosu bolońskiego. I choć miejscowi mogą nie pamiętać zbyt wiele o hodowli psów, ich ukochana kuchnia bolońska jest zdecydowanie uważana za najlepszą na świecie!

Uliczki-galerie starego miasta o łącznej długości ponad 38 km i 22 średniowieczne wieże – tego nie zobaczysz w żadnym innym mieście na świecie, poza Bolonią.

Bolonia nazywana jest Miastem Muzyki, znana jest również jako Mała Wenecja.

Prawie 1000 lat temu otwarto tu najstarszy uniwersytet w Europie, a na początku ubiegłego wieku powstał słynny klub piłkarski Bologna, siedmiokrotny mistrz Włoch.

Festiwal Jazzowy, Dzień Świętego Petroniusza, Targi Czekolady czy Święto Kiełbasy: przez cały rok w Bolonii coś się dzieje, nie można tego przegapić.

Bolonia jest również dobrą bazą wypadową na weekendowe zwiedzanie okolicy. Zatrzymaj się w jednym z tutejszych hoteli i każdego dnia odkrywaj kolejne zakątki regionu Emilia-Romania: Modena, Parma, Ferrara, Ravenna i Rimini.

Pogoda w Bolonii

Pogoda w Bolonii

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Bolonii? Przyjrzyjmy się wszystkim czterem porom roku w kolejności.

Bolońskie lato jest gorące, wilgotne i parne, prawie jak w polskiej łaźni, a komarów jest tu pod dostatkiem. Kategorycznie to odradzamy.

Jesień może być całkiem komfortowa, chyba że złapie Cię deszcz. Najbardziej deszczowym miesiącem w roku jest październik.

W zimie termometry rzadko spadają poniżej zera, ale wysoka wilgotność powietrza sprawia, że temperatury są zwykle niższe niż w rzeczywistości. Czasami pada śnieg, ale prawie natychmiast topnieje.

Kiedy więc warto odwiedzić to urocze miasto? Jest jeszcze wiosna, a najlepsza pogoda jest w kwietniu. Jest ciepło, ale nie gorąco, słońce świeci jasno, a rabaty kwiatowe i drzewa kwitną. To już postanowione: kwiecień!

Jak dojechać z Mediolanu

Jak dojechać z Mediolanu

Zaczynamy! Odległość między Mediolanem a Bolonią wynosi nieco ponad 200 km, a dojazd różnymi środkami transportu zajmuje od 1 do 3 godzin.

[flixbus:link label:Zielonym Flixbusem]. Odjazdy z dworca autobusowego San Donato lub Lampugnano kilka razy dziennie w cenie 12 €.

Pociągiem pospiesznym lub regionalnym. Odjazd z dworców Milano Centrale, Milano Rogoredo lub Milano Porta Garibaldi w cenie biletu 15 €.

Wynajętym samochodem. Odległość wynosi 215 km i należy jechać autostradą E35 przez Piacenzę, Parmę i Modenę.

» Czytaj takżeWszystkie najlepsze plaże w odległości godziny jazdy samochodem od Mediolanu

Gdzie się zatrzymać

Gdzie się zatrzymać

Bolonia oferuje wiele możliwości zakwaterowania w najpiękniejszych częściach historycznego centrum. Na przykład pensjonat B&B Residenza del Duse oferuje komfortowe pokoje ze wspólną kuchnią i widokiem na starożytny pałac, w cenie od 68 €.

Inną opcją są w pełni wyposażone apartamenty z dwiema sypialniami Ugo Bassi Apartments. Mogą one pomieścić rodzinę do 4 osób.

Polecamy również 4* Hotel Corona d’Oro, który znajduje się kilka kroków od Dwóch Wież. Pokój dla dwóch osób kosztuje od 134 € i zawiera obfite śniadanie oraz nieograniczoną ilość wypożyczonych rowerów.

Bolonia: Wybierz hotel

Zabytki Bolonii

Mówiąc o swoim mieście, bolończycy z pewnością przywołają kilka jego przydomków naraz: Bologna – La Dotta (uczona), la Grassa (tłusta), la Rossa (czerwona), la Turrita (wieża).

Ciekawe, skąd pochodzi to powiedzenie? Przekonajmy się! Czytaj dalej, a my wszystko wyjaśnimy. Kiedy lepiej poznasz Bolonię, będziesz mógł wymyślić więcej przymiotników.

Piazza Maggiore czyli dlaczego Bolonia jest czerwona

Zabytki Bolonii

Atmosfera na głównym placu Bolonii jest surowa, a nawet ponura: ani jednego drzewa czy krzewu, tylko mury obronne, wieża zegarowa i renesansowe pałace z czerwonej cegły. To dlatego Bolonia nazywana jest czerwoną.

Zespół jest zdominowany przez ogromną Bazylikę San Petronio, której gotycka fasada pozostała niedokończona przez 600 lat od położenia pierwszego kamienia.

Nie można pominąć Fontanny Neptuna, która znajduje się w niewielkiej odległości od hotelu. Rzeźbiarz Giambologna stworzył tę niesamowitą, trzymetrową postać boga wody w XVI wieku, a obecnie trójząb jest emblematem marki Maserati.

Nawiasem mówiąc, Piazza Maggiore jest miejscem, gdzie zaczyna się większość tras zwiedzania miasta. Jeśli chcesz chodzić po okolicy na własną rękę, udaj się do Biura Turystyki na tyłach Palazzo del Podesta. Opowiedzą i pokażą Ci wszystko i dadzą Ci darmową mapę miasta.

Gdzie się znajduje: Piazza Maggiore.

Quadrilatero

Quadrilatero

Quadrilatero, czyli „Czworokąt”, to najstarsza historyczna dzielnica Bolonii. Wąskie uliczki i zaułki Quadrilatero wciąż noszą nazwy szewców i krawców, kowali i jubilerów, jakby na pamiątkę ich pierwotnego przeznaczenia.

W centrum miasta, w pobliżu świątyni Santa Maria della Vita, znajduje się Mercato di Mezzo, starożytny rynek i raj gastronomiczny, który jest nadal aktywny.

Tutaj poczujesz atmosferę minionych czasów i niespiesznego włoskiego życia, usiądziesz w kawiarni na chodniku, poczujesz aromat ręcznie robionych przysmaków i zajrzysz do lokalnych sklepów i butików.

Jedna rzecz do zapamiętania: Włosi mają tendencję do robienia sobie wolnego popołudnia, więc większość sklepów jest zamknięta między 13:00 a 16:00.

Gdzie się znajduje: Między Via Clavature a Via Pescherie Vecchie.

Wieże Asinelli i Garisenda

Wieże Asinelli i Garisenda

Najpierw trochę historii. W Bolonii, podobnie jak w wielu innych miastach średniowiecznych Włoch, każdy szlachetny władca uważał za zaszczyt wybudowanie osobistej wieży rodzinnej. A im wyższa konstrukcja, tym bogatszy i potężniejszy był uważany za jej właściciela.

Do XIII wieku aż sto bolońskich wież podpierało niebo. Do dziś przetrwało około 20, a najsłynniejsze z nich to dwie sąsiadujące ze sobą Asinelli i Garisenda. Miały one stać się prawdziwymi symbolami Bolonii.

Obie wieże przewróciły się na bok już w momencie ich budowy. Wieżę trzeba było skrócić, aby nie zawaliła się na głowy przechodniów.

Druga wieża przetrwała mimo nachylenia. Ten błąd w obliczeniach inżynieryjnych sprawił, że wieża Asinelli stała się sławna – obecnie jest uważana za najwyższą spadającą wieżę na świecie.

Wewnątrz znajdują się spiralne schody, a na szczycie platforma widokowa. Każdy może wejść po 498 stopniach i zobaczyć Bolonię z wysokości 100 metrów.

Bilety są sprzedawane wyłącznie online i można je nabyć na oficjalnej stronie lub tutaj ze smacznym bonusem.

Gdzie się znajduje: Piazza di Porta Ravegnana.

Portyki

Portyki

Kolejnym symbolem Bolonii są jej niekończące się portyki i galerie. Prawie na każdej ulicy można znaleźć długie przejścia dla pieszych w niszach oddzielonych od jezdni łukami i kolumnami. Pięknie, rzeczywiście! Ale te arkady nie są stworzone dla piękna.

Ziemia w średniowiecznym mieście była droga, a podatki od nieruchomości ogromne. Bolońscy właściciele polubownie budowali nadbudówki tuż nad chodnikami, a powstałe w ten sposób pokoje wynajmowali studentom.

I właściciele na tym skorzystali, a lokatorzy się nie obrazili. Mieszkańcy Bolonii są tu najszczęśliwsi: może być słonecznie lub deszczowo, a osłonięte galerie są miejscem, w którym można spędzić tyle czasu, ile się chce.

Gdzie się znajduje: Najpiękniejsze portyki w centrum miasta biegną wzdłuż via Zamboni, via Farini, via Galliera. Na via Marsala znajduje się ciekawy średniowieczny portyk z drewnianymi kolumnami. Najdłuższy portyk na świecie zostanie opisany w następnym rozdziale.

Świątynia Madonna di San Luca

Świątynia Madonna di San Luca

Jeden z najważniejszych kościołów w historii Bolonii nie znajduje się w centrum, ale daleko na obrzeżach, na zalesionym Wzgórzu Karawan. Jego głównym skarbem jest cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Autorstwo ikony, podobnie jak ikony Matki Bożej Włodzimierskiej, przypisuje się ewangeliście Łukaszowi.

Ikona, w cennym otoczeniu, jest obecnie czczona jako patron miasta, któremu udało się kiedyś powstrzymać długotrwałe deszcze, grożące zniszczeniem upraw. Dlatego co roku w maju Madonna opuszcza swoją kryjówkę i przez cały tydzień wędruje po bolońskich kościołach w towarzystwie świętych ojców.

Droga do kościoła św. Luca nie jest krótka: prawie 4 km od Bramy Saragossy i z podjazdem pod górę. Aby ułatwić drogę pielgrzymom, w XVII wieku wybudowano portyk o długości 3,79 km, czyli dokładnie 666 łuków.

Gdzie się znajduje: Colle della Guardia

Alma Mater Studiorum – Uniwersytet Boloński (czyli dlaczego Bolonia jest „uczona”)

Alma Mater Studiorum - Uniwersytet Boloński

Pomyśl o tym! Tysiąc lat temu, kiedy po raz pierwszy otwarto Uniwersytet Boloński, studenci musieli uczyć się w ogrodach, parkach, w wynajętych mieszkaniach, a nawet w domu z nauczycielami. Kres temu położył wiek XVI, wznosząc Archigimnazjum, czyli Liceum Ogólnokształcące.

Przez długi czas pozostawał główną siedzibą uniwersytetu, centrum prawa i nauki. Nie tylko przyszli lekarze, ale każdy mógł odwiedzić Teatr Anatomiczny i zobaczyć sekcje zwłok. Później przeniesiono tu najstarszą bibliotekę miejską z jej rękopisami i foliałami, a następnie założono muzeum.

Warto zajrzeć do Archigimnazjum, zwłaszcza, że wstęp jest bezpłatny: warto przespacerować się po galeriach ozdobionych rzeźbami i herbami uczniów, odwiedzić bibliotekę i teatr anatomiczny.

Szczególne wrażenie robi teatr: ławki, krzesło profesorskie i inne dekoracje są w całości wyrzeźbione w drewnie, a stół anatomiczny z białego marmuru dopełnia wnętrze. Niech żyje Świątynia Nauki!

Gdzie się znajduje: Piazza Galvani.

Finestrella – okno do „Małej Wenecji”

Finestrella - okno do „Małej Wenecji”

Bolonia, na lądzie, nazywana jest czasem Małą Wenecją. To porównanie sięga wieków wstecz, więc nie bądźcie zaskoczeni. Bolonia była kiedyś prawdziwym portem morskim połączonym z Adriatykiem poprzez system rzek i kanałów.

Wszystko to zmieniło się pod koniec XIX wieku, kiedy to miasto otrzymało nowy plan rozbudowy i rozwoju. Płytkie drogi wodne nie mieściły się w nim i z braku możliwości korzystania z nich, zostały przeniesione pod ziemię. Na powierzchni pozostało jednak kilka małych strumyków. Każdy może je zobaczyć, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Skieruj się do środka przez Piella i gdy usłyszysz szum wody, poszukaj małego kwadratowego okienka w ścianie. Otwórz je, a ukaże Ci się wspaniały widok: wąski strumień wody, ściśnięty ze wszystkich stron starymi murami. Oto i on, kanał di Reno! Można na niego spojrzeć również z mostu na via Oberdan.

Drugim kanałem jest Kanał Młyński. Jest całkowicie ukryty między domami i nie widać go z ulicy Jednak masz szczęście: na Via Alessandrini znajduje się hotel o nazwie – La finestra sul canale. Wiele pokoi posiada okna lub zewnętrzne tarasy z widokiem na wodę. Bardzo romantyczne, nieprawdaż?

Gdzie się znajduje: via Piella, 18.

Muzea Bolonii

Muzea Bolonii

W Bolonii znajduje się około 40 muzeów, którym warto poświęcić osobny artykuł. Oto krótkie spojrzenie na kilka z nich.

  • Jeśli chodzi o sztukę i kulturę, odwiedź Pinacoteca Nazionale di Bologna i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
  • Nie możesz żyć bez muzyki? Warto wybrać się do Muzeum Muzyki, gdzie znajdują się zbiory manuskryptów, rzadkich książek i instrumentów muzycznych.
  • Miłośnicy starożytnych eksponatów z różnych epok powinni zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, Muzeum Średniowiecza i Bolońskiego Muzeum Historycznego.
  • Zobacz antyki kościelne w Muzeum Bazyliki San Petronio.
  • W Muzeum Dziedzictwa Przemysłowego dowiesz się o rozwoju przemysłu w Bolonii.
  • Turyści z dziećmi mogą odwiedzić Muzeum Lodów, Muzeum Blaszanych Żołnierzy lub Muzeum Nauki w Palazzo Poggia.
  • W Bolonii znajdują się również darmowe muzea – na każdym z wydziałów Uniwersytetu Bolońskiego.

Czego spróbować w Bolonii (czyli dlaczego jest „tłusta”)

Czego spróbować w Bolonii

Nie, nie mówi się tak bez powodu: Bologna la grassa – Bologna jest tłusta. Bolońskie jedzenie jest znane od początku istnienia miasta, a tutejsza tradycja kulinarna jest niezwykle silna.

Najpopularniejsze przekąski w Bolonii to mortadela wieprzowa, ser owczy pecorino i król serów, Parmigiano-Reggiano.

Passatelli, cappelletti, lasagne i maleńkie pierożki tortellini, które wyglądają jak pępek Wenus, to tylko pierwsze danie, na które tradycyjnie składają się wszystkie dania z makaronu. Na danie główne dostaniesz kotlet po bolońsku (nie, wcale nie kotlet, ale specjalnie przyrządzony filet z cielęciny lub kurczaka) i setki różnych rodzajów mięsa.

Błędem byłoby jednak nazywanie go daniem lokalnym, gdyż słynne spaghetti Bolognese zostało tak naprawdę wymyślone i rozpowszechnione przez Amerykanów. Bolończycy nazywają swój tradycyjny mięsny sos ragu alla bolognese i podają go głównie z tagliatelle – klasycznym płaskim makaronem.

Na Tagliatelle al ragù i inne autentyczne dania cucina bolognese warto wybrać się do rodzinnej trattorii Anna Maria, która znajduje się kilka przecznic od Pinacoteca Nazionale.

Kolejnym kultowym miejscem jest najstarszy pub w mieście, Osteria del Sole, położony o rzut kamieniem od Piazza Maggiore, słynny od 1465 roku.

W ofercie są tysiące gatunków wina, ale co ciekawe, trzeba przynieść własny poczęstunek. Nie ma jednak z tym problemu, ponieważ w pobliżu znajduje się market gastronomiczny Mercato di Mezzo. Zaopatrzcie się w smakołyki i przyjdźcie zanurzyć gardło w towarzystwie miejscowych bolognesi!

Święta i festiwale

Święta i festiwale

Bolonia to miasto z tradycjami. Znajdziesz tu święto, jakiego nie ma nigdzie indziej na świecie.

Pierwszym znaczącym wydarzeniem jest Dzień Boloński. Świętowany jest 4 października w dniu św. Petroniusza, patrona Bolonii. Obchodzony jest powszechnie z modlitwami, pieśniami i fajerwerkami.

Drugim najbardziej popularnym festiwalem są niezliczone festiwale jedzenia. Kwietniowy Międzynarodowy Festiwal Zupy rozpoczyna paradę.

Kiedy na ulicach unosi się zapach zupy, to już wiosna! Uczestnicy wychodzą ze swoimi naczyniami na ulice i częstują każdego, kto tego chce. Zwycięzca jest wyłaniany w drodze głosowania.

Jesienią zwiększa się gęstość festiwali gastronomicznych. We wrześniu odbywa się Festiwal Sosu Bolognese i Dożynki, w październiku Dni Mortadelli i Tortellini, a w listopadzie Choco Show i Międzynarodowy Dzień Białej Trufli.

Możesz wybrać dowolne danie z menu Bolognese i być pewnym, że znajdziesz odpowiednią ucztę w lokalnym kalendarzu.

Festiwale muzyczne są wielką atrakcją w Bolonii i to te najdłużej trwające. Przykładem może być Boloński Festiwal Muzyki Klasycznej, który rozpoczyna się w marcu, a kończy w maju.

W programie jest również muzyka współczesna, której poświęcony jest jesienny festiwal jazzowy.

Festiwal tańca ulicznego jest ulubionym wydarzeniem zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Festiwal filmowy „Odnalezione kino” również odbywa się w otwartym formacie, z tysiącami ludzi zgromadzonymi wokół wielkiego ekranu na Piazza Maggiore.

Bolonia zdecydowanie nie należy do najbardziej znanych i rozreklamowanych miejsc we Włoszech. Tutaj można spokojnie spacerować po ulicach bez konieczności przedzierania się przez tłumy turystów. Jednak to właśnie tutaj uchwycisz esencję włoskiego życia – wyrazistą, pełną niuansów i jednocześnie autentyczną.

Przyjeżdżajcie do Bolonii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *