» Europa » Francja » Paryż » 10 bezpłatnych rzeczy w Paryżu

Chcesz dowiedzieć się, z czego możesz skorzystać w Paryżu całkowicie za darmo? Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną listę darmowych rzeczy we francuskiej stolicy. Jak widać, czasem nie musisz mieć w zapasie dużych pokładów finansowych, by podróżować. Sprawdź sam! Na początek skorzystaj z naszego mobilnego audioprzewodnika po Paryżu w języku polskim.

» CZYTAJ TAKŻEAudioprzewodnik po Paryżu po polsku: czego się spodziewać i jak go pobrać?

Mapy miasta i stacji metra

Mapy miasta bezpłatnie otrzymasz np. w Office de Tourisme lub przy stanowiskach informacyjnych w mieście – w sezonie letnim znajdziesz je w pobliżu wszystkich atrakcji turystycznych. Z kolei mapę stacji metra lub przystanków autobusów i RER możesz wziąć z kas na stacjach metra – wystarczy, że poprosisz o nią kasjera. Z wyprzedzeniem możesz też pobrać mapę metra pod tym linkiem. Natomiast więcej na temat tego środka transportu dowiesz się z naszego artykułu: Mapa metra w Paryżu

Muzea

Wstęp do wszystkich muzeów miejskich jest bezpłatny! Trzeba jednak pamiętać, że w Paryżu znajdują się także muza państwowe (Luwr, Orsay, itp.) oraz prywatne (wieża Eiffla, Muzeum Strzyżenia Brody). Za bilety do nich musisz już zapłacić. Wciąż jednak możesz liczyć na zniżki dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Bilety wstępu do muzeów prywatnych kosztują zazwyczaj tyle samo dla każdej osoby. Muzea miejskie możesz natomiast zwiedzić za darmo. Wśród nich warto wspomnieć o Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego kolekcja porównywalna jest do tej w Orsay.

Wszystkie muzea (a przynajmniej ich główne wystawy) są bezpłatne w pierwszą niedzielę miesiąca. Jeżeli poszczęści Ci się i będziesz w tym czasie w Paryżu, skorzystaj z okazji. Wstęp jest również darmowy 14 lipca, podczas Nocy Muzeów i Białej Nocy. Zazwyczaj muzea są bezpłatne dla dzieci do 12 roku życia, przy czym do Luwru za darmo mogą wejść osoby poniżej 18 lat. Z kolei Muzeum Narodowe oferuje bezpłatne bilety wstępu dla studentów uniwersytetów europejskich poniżej 26 roku życia (trzeba przedstawić legitymację studencką).

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Karuzele dziecięce

W okresie Bożego Narodzenia w Paryżu działają bezpłatne karuzele z konikami – te same, które pewnie pamiętasz z filmów. Tak, przejażdżka na nich jest bezpłatna! Za wejście na lodowisko również nic nie zapłacisz, jeżeli tylko masz swoje łyżwy.

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie w Paryżu: najważniejsze tradycje

Wejście do budowli sakralnych

Wejście do katedry Notre Dame, Sacre Coeur i innych kościołów oraz katedr również jest bezpłatne. Pomimo faktu, że katedra Notre Dame jest najbardziej odwiedzanym miejsce w Paryżu, wciąż traktowana jest jako miejsce sakralne, w którym odbywają się msze, dlatego za wejście do kościołów nie musisz płacić. Z drugiej strony, wejście do Muzeum Notre Dame i na wieże jest już płatne (pod tym linkiem znajdziesz bilety, dzięki którym unikniesz stania w kolejce).

Oprócz powyżej wymienionych propozycji, w Paryżu bezpłatnie wejdziesz do wszystkich innych kościołów, w tym m.in. do tak wspaniałych budowli, jak Saint Germain des Prés, Sacré Coeur oraz Saint-Sulpice.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Paryżu, gdy Notre-Dame jest w remoncie?

Chleb i woda w kawiarni

W Paryżu, jak i w całej Francji, w kawiarni za wodę i chleb nie musisz nic płacić. Już Napoleon wprowadził ustawę, która nakazywała właścicielom restauracji dać bezpłatnie szklankę wody i kromkę chleba każdemu podróżnikowi. Od połowy lat 80-tych XX wieku obowiązuje zasada, która podtrzymuje tę ustawę. Musisz jednak nastawić się na to, że dostaniesz wodę z kranu (chociaż i tak nadaje się ona do picia). Ogólnie mówiąc, jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy w kawiarni na wodę mineralną lub napoje, powiedz kelnerowi „Сarafe d’eau s’il vous plaît” – w ten sposób poprosisz go o bezpłatną wodę.

Uwaga! Po pierwsze, właściciel kawiarni może nie oferować bezpłatnej wody – w takim przypadku powinien to zaznaczyć w menu. Po drugie, kelnerzy umownie przyjmują zamówienia na wodę mineralną, która jest płatna.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze restauracje z widokiem na Wieżę Eiffla

Toalety publiczne

Przy paryskich ulicach znajduje się dużo bezpłatnych toalet. Jeżeli zobaczysz szarą kabinę na środku alei, to będzie to bezpłatna toaleta miejska. Musisz jednak wiedzieć, jak z niej korzystać. Po pierwsze, poczekaj aż przy drzwiach włączy się zielone światło, a dopiero później wejdź do toalety. Kabiny znajdują się także na stacjach metra i możesz z nich skorzystać, przedstawiając swój bilet. Nawisem mówiąc, po przeciwnej stronie toalety działa fontanna, w której możesz umyć ręce, nie czekając na to, aż zwolni się miejsce w samej kabinie.

Bezpłatne Wi-Fi w Paryżu

W Paryżu znajdziesz wiele punktów z bezpłatnym dostępem do Wi-Fi, które oznaczone są znakiem na fotografii. Takie punkty dostępu zazwyczaj znajdują się w parkach i muzeach oraz na placach i dworcach kolejowych. Oprócz miejskich sieci Wi-Fi, darmowy Internet oferuje też większość restauracji sieciowych np. McDonalds, a także niektóre centra biznesowe.

Koncerty

W Paryżu odbywa się dużo bezpłatnych koncertów. Dzięki temu każdy znajdzie styl i gatunek muzyki dla siebie – od reggae, przez jazz, aż po muzykę kościelną. Najczęściej koncerty organizowane są w parkach, na placach i nad rzeką. O tego typu wydarzeniach zwykle wiadomo już wcześniej. Wystarczy tylko znaleźć konkretne informacje na stronie internetowej miasta lub w Office de tourisme.

» CZYTAJ TAKŻENajsłynniejsze kabarety w Paryżu

Kluby nocne

Wstęp do większości paryskich klubów jest bezpłatny – płaci się tylko za jedzenie i napoje. Są oczywiście wyjątki, np. gdy odbywają się w danym miejscu jakieś większe wydarzenia lub koncerty, więc na wszelki wypadek upewnij się przed wejściem. Najczęściej Francuzi nie spędzają całej nocy w jednym klubie, lecz przechodzą z jednego miejsca do drugiego. W końcu nic to nie kosztuje.

» CZYTAJ TAKŻECo porobić wieczorem w Paryżu?

Leżaki w parkach

Odpoczynek na krzesłach i leżakach w parkach oraz na plaży (w lipcu i sierpniu) jest bezpłatny. Jeżeli kiedykolwiek zazdrościłeś takiego odpoczynku innym turystom, teraz sam możesz rozkoszować się wolnym czasem w otoczeniu alej, fontann i całego Paryża!

» CZYTAJ TAKŻENajpiękniejsze paryskie parki

Gratuit

I czas na punkt numer 10. Teraz udzielimy Ci bezpłatnej wskazówki na temat Paryża. Zapamiętaj słowo „gratuit”, które oznacza po prostu „bezpłatnie”. Jeżeli spotkasz się z nim przy kasie lub przy wejściu, oznacza to, że możesz dostać coś za darmo!

Ciesz się swoim czasem w Paryżu!

» CZYTAJ TAKŻE20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *