10 bezpłatnych rzeczy w Paryżu

,
Paryż

Chcesz doweidzieć się, z czego w Paryżu możesz skorzystać całkowicie za darmo? Czytaj dalej.

Mapy miasta i stacji metra

Mapy Paryża i paryskiego metra. Mapy miasta bezpłatnie otrzymasz, na przykład, w Office de Tourisme lub przy stanowiskach informacyjnych w mieście – w sezonie letnim znajdziesz je w pobliżu wszystkich atrakcji turystycznych. Mapę stacji metra lub przystanków autobusów i RER możesz wziąć z kas na stacjach metra – wystarczy, że poprosisz o nią kasjera. Z wyprzedzeniem możesz też pobrać mapę metra z naszej strony.

Muzea

Wstęp do wszystkich muzeów miejskich jest bezpłatnym! Trzeba jednak pamiętać, że w Paryżu znajdują się także muza państwowe (Luwr, Orsay, itp.) oraz prywatne (wieża Eiffla, Muzeum Strzyżenia Brody, itp.). Za bilety do nich musisz już zapłacić. Wciąż jednak możesz liczyć na zniżki dla dzieci, młodzieży i osób starszych do muzeów państwowych. Bilety wstępu do muzeów prywatnych kosztują zazwyczaj tyle samo dla każdej osoby. Muzea miejskie możesz natomiast zwiedzić za darmo. Wśród nich warto wspomnieć o Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego kolekcja porównywalna jest do tej w Orsay.

Palais de Tokyo

Wszystkie muzea (a przynajmniej ich główne wystawy) są bezpłatne w pierwszą niedzielę miesiąca. Jeżeli poszczęści Ci się i będziesz w tym czasie w Paryżu, skorzystaj z okazji. Wstęp do muzeów jest również darmowy 14. lipca, podczas Nocy Muzeów i podczas Białej Nocy. Zazwyczaj muzea są bezpłatne dla dzieci do 12 roku życia, przy czym do Luwru za darmo mogą wejść osoby poniżej 18 lat. Muzeum Narodowe oferuje bezpłatne bilety wstępu dla studentów uniwersytetów europejskich (trzeba przedstawić legitymację studencką) poniżej 26 roku życia.

Karuzele dziecięce

W okresie Bożego Narodzenia w Paryżu działają bezpłatne karuzele z konikami – te same, które pewnie pamiętasz z filmów. Tak, przejażdżka na nich jest bezpłatna! Za wejście na lodowisko również nic nie zapłacisz, jeżeli tylko masz swoje łyżwy.

Wejście do budowli sakralnych

Saint-Sulpice

Wejście do katedry Notre Dame, Sacre Coeur i innych kościołów oraz katedr również jest bezpłatne. Pomimo faktu, że katedra Notre Dame jest najbardziej odwiedzanym miejsce w Paryżu, wciąż traktowana jest jako miejsce sakralne, w którym odbywają się mszy – dlatego też za wejście do niej nie musisz nic płacić. Z drugiej strony, wejście do Muzeum Notre Dame i na wieże jest już płatne (pod tym linkiem znajdziesz bilety, dzięki którym unikniesz stania w kolejce).

Oprócz tego, w Paryżu bezpłatnie wejdziesz do wszystkich innych kościołów, w tym między innymi do tak wspaniałych budowli, jak Saint Germain des Prés, Sacré Coeur oraz Saint-Sulpice.

Chleb i woda w kawiarni

W Paryżu, jak i w całej Francji, w kawiarni za wodę i chleb nie musisz nic płacić. Już Napoleon wprowadził ustawę, która nakazywała właścicielom restauracji dać bezpłatnie szklankę wody i kromkę chleba każdemu podróżnikowi. Od połowy lat 80-tych XX wieku obowiązuje zasada, która podtrzymuje tę ustawę. Musisz jednak nastawić się na to, że dostaniesz wodę z kranu (chociaż i tak nadaje się ona do picia). Ogólnie mówiąc, jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy w kawiarni na wodę mineralną lub napoje, powiedz kelnerowi „Сarafe d’eau s’il vous plaît” – w ten sposób poprosisz go o bezpłatną wodę.

Uwaga! Po pierwsze, właściciel kawiarni może nie oferować bezpłatnej wody – w takim przypadku powinien to zaznaczyć w menu. Po drugie, kelnerzy umownie przyjmują zamówienia na wodę mineralną, która jest płatna.

Bezpłatnej wody

Toalety publiczne

Przy paryskich ulicach znajduje się dużo bezpłatnych toalet. Jeżeli zobaczysz szarą kabinę na środku alei, oznacza to, że jest to bezpłatna toaleta miejska. Musisz jednak wiedzieć, jak korzystać z niej. Po pierwsze: poczekaj aż przy drzwiach włączy się zielone światło, dopiero później wejdź do toalety. Następnie zrób to, co musisz. Toalety znajdują się także na stacjach metro i możesz skorzystać z nich, przedstawiając swój bilet. Nawisem mówiąc, po przeciwnej stronie toalety działa fontanna, w której możesz umyć ręce, nie czekając na to, aż zwolni się miejsce w samej kabinie.

Bezpłatne Wi-Fi w Paryżu

W Paryżu znajdziesz wiele punktów z bezpłatnym dostępem do Wi-Fi, które oznaczone są znakiem na fotografii. Takie punkty dostępu zazwyczaj znajdują się w parkach i muzeach oraz na placach i dworcach kolejowych. Oprócz miejskich sieci Wi-Fi, darmowy Internet oferuje też większość restauracji sieciowych (McDonalds, etc.), a także niektóre centra biznesowe.

Koncerty

Koncerty

W Paryżu odbywa się dużo bezpłatnych koncertów. Każdy znajdzie styl i gatunek muzyki dla siebie – od reggae, przez jazz, po muzykę kościelną. Najczęściej koncerty organizowane są w parkach, na placach i nad rzeką. O tego typu wydarzeniach wiadomo już wcześniej. Wystarczy tylko znaleźć konkretne informacje na stronie internetowej miasta lub w Office de tourisme.

Kluby nocne

Wstęp do większości paryskich klubów jest bezpłatny – płaci się tylko za jedzenie i napoje. Są oczywiście wyjątki, na przykład gdy odbywają się w danym miejscu jakieś większe wydarzenia lub koncerty, więc na wszelki wypadek upewnij się przed wejściem. Najczęściej i sami Francuzi jednak nie spędzają całej nocy w jednym klubie, przechodząc z jednego miejsca do drugiego. W końcu nic to nie kosztuje!

Leżaki w parkach

Park

Odpoczynek na krzesłach i leżakach w parkach oraz na plaży (w lipcu i sierpniu) jest bezpłatny. Jeżeli kiedykolwiek zazdrościłeś takie odpoczynku innym turystom, teraz sam możesz rozkoszować się wolnym czasem w otoczeniu alej, fontann i całego Paryża!

Gratuit

I czas na punkt numer 10. Teraz udzielimy Ci bezpłatnej wskazówki na temat Paryża. Zapamiętaj słowo „gratuit”, które oznacza po prostu „bezpłatnie”. Jeżeli spotkasz się z nim przy kasie lub przy wejściu, oznacza to, że możesz dostać coś za darmo!

Ciesz się swoim czasem w Paryżu!