Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou

,
Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou

Centre Georges Pompidou jest najdziwniejszym budynkiem w centrum Paryża. Ale ten specyficzny wygląd przypominający pudełko spętane kolorowymi drutami można wybaczyć, jeśli wie się, że to Centrum Sztuki Współczesnej. Co roku robią to ponad trzy miliony osób. Wewnątrz tego pudła znajdują się prawdziwe skarby. Rzućmy okiem.

Bilety do Centrum Pompidou

Koszt wizyty w Centrum Pompidou zależy od wieku:

  • Dorośli 15 € (muzeum i wystawy)
  • Dla osób w wieku od 18 do 25 lat – 12 €
  • Wejście na taras widokowy – 5 €
  • Osoby niepełnoletnie nie potrzebują biletu
  • Lista bezpłatnych wizyt z Paryską Muzealną Kartą
  • W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny dla wszystkich

Czynne od 11:00 do 21:00 codziennie oprócz wtorków i 1 maja. W czwartki wystawy czasowe czynne są do godziny 23:00.

Pamiętaj, że bilety przestają być sprzedawane na godzinę przed zamknięciem. Aby uniknąć kolejek przy kasie, kup bilety z wyprzedzeniem tutaj lub wybierz termin wizyty z kalendarza:

Jak dostać się do Centrum Pompidou?

Centrum Pompidou znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji w centrum Paryża, pomiędzy dzielnicami Les Halles i Marais. Jeśli wybierzesz hotel w pobliżu, będziesz miał łatwy dostęp do wszystkich zabytków.

Najbliższe stacje metra to Rambuteau, Hotel de Ville (linia 11) i Les Halles (linia 4).

Zarezerwuj hotel w pobliżu Centrum Pompidou

Architektura i przeznaczenie centrum

Centrum Pompidou

Były prezydent Francji Georges Pompidou uważał w latach sześćdziesiątych, że Paryżowi, jako rozwiniętemu miastu, brakuje wielofunkcyjnego centrum kulturalnego ukierunkowanego na sztukę współczesną. A obecna frekwencja w centrum dowodzi, że miał rację.

Centre Georges-Pompidou, bo tak brzmi pełna nazwa centrum, znajduje się przy 9 rue Beaubourg. I to nie przypadek, że jest tak „nowoczesne”. Powstało ponad sześćset projektów, a ten, zdaniem krytyków, był najciekawszy i najbardziej dopasowany znaczeniowo.

Niezwykłe dzieło architektów Renzo Piano i Richarda Rogersa zostało wzniesione w 1977 roku jako bodziec dla wszystkich zwolenników klasycyzmu i miłośników starożytności. Koncepcja budynku ma podkreślać, że jest to centrum sztuki współczesnej: zwrócona na zewnątrz komunikacja sprawia, że nie można o tym ani na chwilę zapomnieć.

W rzeczywistości układ budynku miał również walor praktyczny. Pokoje w ośrodku są przestronne i pojemne.

Ekspozycje

Centrum Pompidou

W muzeum znajdują się stałe wystawy pionierów XX wieku – Kandinsky’ego, Modiglianiego, Matisse’a i Picassa. Są też Pollock, Chagall i Magritte. W sumie znajduje się tam pięćdziesiąt dziewięć tysięcy uderzających artefaktów.

Część centrum przeznaczona jest na wystawy czasowe. Przyjeżdżają tam zarówno artyści o ugruntowanej pozycji, jak Boltanski, Chirico czy Klein, ale też artyści dość młodzi historycznie, współcześni nam. Wszystko, co nowe i przełomowe w sztukach wizualnych, z pewnością przewija się przez te sale.

Sztuka współczesna, choć nie jest uważana za sztukę dla każdego, jest sztuką cieszącą się dużym zainteresowaniem publiczności. Nie bez powodu centrum to zajmuje trzecie miejsce po Luwrze i Wieży Eiffla pod względem liczby odwiedzających Paryż.

Rozrywki w centrum

Centrum Pompidou

Jednym z powodów takiej popularności jest różnorodność form wypoczynku dostępnych w tym wspaniałym miejscu. W Centrum Pompidou, na przykład, na drugim piętrze działają dwa kina, w którym nieustannie odbywają się pokazy klasyków filmowych. W ten sposób, goście mają możliwość nie tylko zanurzyć się w sferę sztuki kinowej, lecz również pozwolić odpocząć swoim nogom, aby dalej kontynuować wycieczkę.

Ekstrawaganckie kino Atelier Brancusi znajduje się na samym dole, w piwnicy, i przedstawia widzom najnowsze trendy w dziedzinie aktorstwa i scenografii. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których młodymi twórcami zaopiekują się profesjonaliści.

Zgłodniali goście mogą wybrać jedną z trzech restauracji w różnych przedziałach cenowych: tani bar z kanapkami na drugim piętrze, nieco droższą kawiarnię na antresoli (schody po prawej stronie od głównego wejścia) i coś dla smakoszy – restaurację Georges, w której stolik trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem.

Działa sztuki, albumy sztuki, książki na temat designu, pamiątki i plakaty na pamiątkę można kupić na pierwszym piętrze w ciekawie zaprojektowanym butiki Printemps lub na samej górze w Flammarion arts bookstores (4-te lub 6-te piętro). W sąsiedztwie muzeum przez cały rok trwa karnawał – można posłuchać ulicznych muzyków, malarze sprzedają swoje obrazy, a wielu sprzedawców pamiątek sprawi, że nikt nie opuści tego miejsca bez jakichś ciekawych pamiątek z Paryża.

» Czytaj także10 rzeczy, które warto przywieźć z Paryża

Biblioteka w Centrum

Bobur

Głównym bogactwem Centrum Pompidou jest zajmująca trzy piętra biblioteka publiczna, w której oprócz książek znajdziesz również czasopisma, tysiące płyt audio i filmów dokumentalnych. Wejście do biblioteki jest bezpłatne (od strony podwórka), ale już na przejazd ruchomymi schodami na górę i wejście na taras widokowy z przepiękną panoramą Paryża oraz widokiem na słynne dzielnice Marais  trzeba posiadać ważny bilet do muzeum.

 

Udanych wakacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *