Annecy: 10 pomysłów na wspaniałe wczasy

, , ,
Annecy

Annecy to niewielka miejscowość wypoczynkowa w Alpach, przypominająca swoim urokiem francuską prowincję. Przygotowaliśmy dla Was 10 pomysłów na to jak zorganizować sobie wczasy, aby pozostały one w waszej pamięci na wiele lat.

Kąpiel w jeziorze

Główną atrakcją miasta jest jezioro o tej samej nazwie, nad którego brzegiem jest ono położone. Pod tym względem Annecy podobne jest do sąsiadującej z nim Genewy, wiele przemawia jednak na korzyść wyboru właśnie tego francuskiego miasteczka — jezioro Annecy w niczym nie jest gorsze od tego znajdującego się w Genewie — otaczają je piękne górskie krajobrazy, ceny są znacznie niższe, a woda czystsza — przez jej przejrzystą taflę można patrzeć aż na 5 metrów głębokości.

Sezon plażowy jest tam raczej krótki, w lipcu i sierpniu woda w jeziorze ogrzewa się do +24°C. W okolicy istnieje kilka plaż o różnego rodzaju podłożu. Możecie na przykład wybrać się na trawiaste plaże Albigny i Marquisants, na które wstęp jest bezpłatny. Miłośnicy leżenia na piasku też nie zostaną pozbawieni przyjemności — na pewno spełni ich oczekiwania plaża Imperial Beach i ​​hotel o tej samej nazwie (na tej stronie zarezerwujecie w nim pokój). Wstęp na plaże dla turystów kosztuje 5-7 euro.

Annecy: Wybierz hotel

Spacer po deptaku Saint-Claire

Historia miejscowości Annecy sięga 900 lat, co da się zauważyć spacerując po ulicach miasta. Jak na starożytne miasto przystało, to także ma własny wydzielony obszar Starego Miasta, którego sercem jest ulica Rue Saint-Claire. Podobnie jak większość deptaków w kurortach, ten również usłany jest sklepami, ławeczkami i małymi kawiarenkami. Główną cechą charakterystyczną otaczających ulicę budowli są domy ozdobione arkadami — rzędami łuków tej samej wielkości. Tego typu rozwiązanie architektoniczne w przeszłości pomagało radzić sobie z powodziami, ale z czasem stało się po prostu punktem rozpoznawczym Saint-Clair. Obecnie pod sklepieniem szerokich arkad umiejscowione są tradycyjne sklepiki i kawiarnie.

Zdjęcia na tle pałacu na wyspie

Najbardziej fotogenicznym miejscem w Annecy jest położony na wyspie rzeki Thiou, w samym sercu miasta zamek Chateau de l’Ile. Został zbudowany w XII wieku i od tego czasu jego pierwotny wygląd nie zmienił się. Wizerunek zamku jest raczej surowy — do czasu drugiej wojny światowej służył on za więzienie. Mrocznego klimatu dodają twierdzy porozrzucane na skarpie i unoszące się na wodzie rzeki domki dla lalek. Mimo to, krajobraz zamku na wyspie jest tak malowniczy, że stał się wizytówką Annecy. Jeśli jednak zamek nie zrobił na was tak dużego wrażenia, możecie wybrać się do znajdującego się w jego murach muzeum miejskiego.

Pocałunek na Moście Kochanków

Annecy z powodu dużej liczby przepływających przez nie kanałów i mnogości mostów nazywane jest często Wenecją Savoy. Nie jest więc przypadkiem, że jednym z mostów w mieście jest Most Kochanków (Pont des Amours), łączący obie strony kanału Canal du Vasse, którego obsadzone platanami brzegi tworzą naprawdę romantyczną atmosferę. Most posiada swoją własną legendę, opowiadającą o dwojgu nieszczęsnych kochanków, których spotkał smutny los. W związku z legendą istnieje przekonanie, że ​​jeśli dwoje kochających się ludzi pocałuje się w tym miejscu, to na zawsze pozostaną oni razem. Aby wzmocnić wzajemne uczucia, polecamy wykonać ten prosty i przyjemny rytuał. Aby każdy dzień wczasów rozpoczynać w romantycznej atmosferze, wejdźcie w ten link, aby zarezerwować pokój z widokiem na Most Kochanków.

Spacer po Ogrodach Europy

Zaledwie kilka kroków od mostu znajdują się Ogrody Europy (Jardins de l’Europe) — park widokowy w angielskim stylu. To ulubione miejsce wypoczynku zarówno mieszkańców Annecy, jak i turystów. Park położony jest nad brzegiem jeziora, dzięki czemu będziecie mogli oderwać się tam od zgiełku miasta w szczycie sezonu oraz podziwiać malownicze krajobrazy wybrzeża. Perłą ogrodu jest sztuczna Wyspa Łabędzia, której mieszkańcami są właśnie te dumne i urokliwe ptaki.

Wizyta na festiwalu nad jeziorem

W resorcie organizowane jest wiele imprez: od festiwali muzyki klasycznej po masowe zawody triathlonowe. Pod koniec zimy odbywa się tam nawet wenecki karnawał. Najbardziej imponującym dla turystów wydarzeniem będzie jednak Festiwal Jeziora odbywający się w sierpniu — w samym szczycie sezonu wakacyjnego. Wówczas organizowane są tam największe pokazy pirotechniczne w całej Europie, a publiczność festiwalu sięga 200 tysięcy widzów. W punkcie kulminacyjnym imprezy całe niebo nad jeziorem oświetlone jest blaskiem fajerwerków.

Lot na paralotni

Annecy to prawdziwa mekka paralotniarstwa. Fani swobodnych lotów przybywają tu z całego świata. Punktem startowym jest zazwyczaj jedna z okolicznych gór, jednak aby przystąpić do lotu, będziecie musieli najpierw dotrzeć na miejsce lądowania. Tam turyści są rejestrowani na określoną godzinę, a następnie zawożeni na miejsce rozpoczęcia zabawy. Dla początkujących lotników możliwe jest jedynie skorzystanie z lotu razem z instruktorem. Taka przyjemność kosztuje 100 euro, a lot trwa 30-40 minut. Roztaczające się wokół widoki są naprawdę fascynujące.

Degustacja dań lokalnej kuchni

Kuchnia Savoy posiada w sobie kulinarne wpływy innych okolicznych krajów i regionów alpejskich, a w tym przede wszystkim szwajcarskie i włoskie. Nic więc dziwnego, że najbardziej popularnymi daniami są tam fondue i Gratin de crozets — lokalna odmiana potrawy z makaronu. Jeśli mówić o autentycznych tradycyjnych potrawach, zdecydowanie powinniście spróbować matafan. Jest to rodzaj zapiekanki z boczkiem, posypany na wierzchu serem gruyère.

Mieszkańcy regionu są przede wszystkim dumni ze swoich deserów. Jednym z nich jest słynny placek Savoy z jagodami lub skórką cytrusową. Konkurować z nim mogą chyba tylko włoskie lody serwowane w kawiarniach w mieście. Z napojów alkoholowych polecamy wypróbować wino z lokalnych winnic, a co najważniejsze — Genepi — tradycyjny alpejski likier nasycony aromatem piołunu. Podawany jest on często po zakończonym posiłku, ponieważ wspomaga dobre trawienie.

Zwiedzanie fontanny Jean-Jacques’a Rousseau

Annecy odegrało znaczącą rolę w życiu wybitnego francuskiego filozofa i pisarza Jeana-Jacques’a Rousseau po jego podróży do Savoy. W tamtym okresie przez jakiś czas mieszkał on w Annecy w domu swej patronki i ukochanej — Madame de Warens. Rousseau w swojej autobiograficznej powieści «Wyznania» często wspominał miasto i jego mieszkańców.

Na cześć pisarza mieszkańcy Annecy postawili na miejskim placyku małą fontannę ozdobioną jego popiersiem i napisem na balustradzie: «Pewnego dnia w kwitnący wielkanocny poranek, Rousseau spotkał się tu z Madame de Warens.»

Wycieczka na taras widokowy Aiguille du Midi

Ponieważ Annecy znajduje się we francuskich Alpach, miłą rozrywką będzie zdobycie jednego ze szczytów okolicznego pasma gór. Tuż za miastem, na szczycie Aiguille du Midi znajduje się taras widokowy. Nazywany jest on «Krok w pustkę» i faktycznie jego forma w pełni odpowiada tej nazwie. Rozciągają się z niego zapierające dech w piersiach widoki z wysokości 3800 metrów, główną atrakcją jednak jest sposób instalacji tej platformy widokowej. Jej szklane ściany i podłoga tworzą pełny efekt unoszenia się w powietrzu. Jeśli macie lęk wysokości, nie wstydźcie się po prostu zrezygnować z tej atrakcji i nie sprawiać sobie aż tak mocnych wrażeń.

Mamy nadzieję, że znajdziecie dla siebie wiele ciekawych rozrywek w tym przytulnym alpejskim kurorcie!

Życzymy wam miłych wczasów w Annecy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *