» Europa » Francja » Paryż » 1. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Spośród 20 paryskich «arrondissements», pierwszy okręg jest najważniejszy z wielu powodów. Geograficzne i historyczne serce miasta jest dzielnicą, wokół której kręci się reszta okręgów Paryża. Pierwszy okręg cieszy nas atrakcjami na każdym kroku, jest tego tak dużo, że nie nadążysz za robieniem zdjęć! 

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się pierwszy okręg Paryża?

1. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Jest ważny, arystokratyczny, luksusowy. Centrum Paryża jest wyjątkowo bogate w miejsca pamięci, z których wiele jest związanych z historią królewskich dynastii i kryje wiele tajemnic i sekretów. Obcowanie ze starożytnością i odkrywanie budynków, w których niegdyś mieszkały rodziny królewskie jest niezaprzeczalnie ciekawe i urzekające.

1. okręg Paryża ma cztery dzielnice:

 • Saint-Germain-l’Auxerrois, wokół średniowiecznego kościoła o tej samej nazwie
 • Les Halles – słynny «brzuch Paryża»‎
 • Palais-Royal – z pięknym ogrodem w środku kamiennej dżungli
 • Place Vendôme – wokół najpiękniejszego placu Paryża

Największe stężenie miłości do życia – to esencja pierwszego okręgu.

Czy warto mieszkać w pierwszym okręgu?

Dosłownie każdy tutejszy dom może przywołać kilkanaście światowych sław. Mieszkali tu znani pisarze i artyści. Teraz jednak na taką przyjemność mogą sobie pozwolić tylko zamożni. Nawet bardzo wcześnie i w czasie niskiego sezonu ceny w tutejszych hotelach są nadal bardzo wysokie.

Cztery powody, dla których warto zarezerwować hotel w 1. okręgu:

 • Wszystkie słynne zabytki związane z koronowanymi głowami znajdują się w odległości spaceru.
 • Mnóstwo modnych restauracji i luksusowych sklepów.
 • Lokalne hotele oferują wysoki standard zakwaterowania, z najwyższej klasy obsługą.
 • Dzięki rozbudowanej sieci komunikacyjnej łatwo jest dotrzeć do wszystkich części miasta.
1. okręg Paryża: Wybierz hotel

Atrakcje w 1. okręgu miejskim

1. okręg Paryża to naprawdę jedna wielka atrakcja. Czy istnieje choćby prosty budynek bez historii? Opowiemy o tych najważniejszych.

Luwr

Trudno wyobrazić sobie osobę, która nie wie o istnieniu Luwru, najczęściej odwiedzanego i najsłynniejszego muzeum na świecie. Aby z powodzeniem odwiedzić Luwr, dokładnie zaplanuj swoją wizytę, robiąc listę arcydzieł, które chcesz zobaczyć, ponieważ muzeum jest ogromne i niemożliwe jest obejrzenie wszystkich jego reliktów na raz. Zalecamy nie męczyć się i od razu skorzystać z przewodnika lub audioprzewodnika. Z gotowym planem podróży, wycieczka do Luwru pozostawi po sobie tylko miłe wspomnienia.

» CZYTAJ TAKŻEJAK WEJŚĆ DO LUWRU BEZ STANIA W KOLEJCE

Mały Łuk Triumfalny na placu Carrousel

Mniejszy brat wielkiego Łuku Triumfalnego na Polach Elizejskich znajduje się o rzut beretem od Luwru. Został zbudowany w 1808 roku dla upamiętnienia militarnych zwycięstw Napoleona I zaprojektowany przez Charlesa Perciera i Pierre’a Fontaine’a. Od małego łuku zaczyna się tzw. «oś historyczna» Paryża, której wszystkie zabytki znajdują się na jednej linii (Place de la Concorde, Pola Elizejskie, Wielki Łuk Triumfalny, Wielki Łuk w biznesowej dzielnicy Defans). 

Muzeum Oranżerii

Pierwotnie przeznaczony na sad pomarańczowy, budynek ten został zbudowany w 1852 roku w pobliżu Luwru. Po pierwszej wojnie światowej został przekształcony w muzeum, w którym umieszczono serię obrazów lilii wodnych autorstwa malarza impresjonisty Claude’a Moneta. Drugą stałą ekspozycją muzeum jest Kolekcja Jeana Waltera i Paula Guillaume’a, a w niej obrazy Cézanne’a, Matisse’a, Renoira, Gauguina, Picassa i kilku innych malarzy.

» CZYTAJ TAKŻEMUZEA IMPRESJONISTÓW W PARYŻU, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Ogród Tuileries

Ten starożytny ogród w stylu francuskim stanowił niegdyś część zespołu z pałacem Tuileries, który został spalony podczas Komuny Paryskiej. Obszar ten był dawniej przedmieściami Paryża i miejscem wydobycia kafli, od których park wziął swoją nazwę («Tuileries» – kafle po francusku). Obecnie ogród rozciąga się od Place de la Concorde (Plac Zgody) aż do Luwru. To ulubione miejsce spacerów paryżan i gości stolicy.

Nowy most (Pont Neuf)

Jak na ironię, nazwa mostu nie odpowiada jego wiekowi, gdyż budowany był od XVI do XVII wieku. Jako taki, Nowy Most jest najstarszym istniejącym mostem w Paryżu. Swego czasu różnił się od swoich poprzedników niezwykłą rozległością i brakiem miejsc do handlu, które jednak trzeba było wyposażyć z powodu oburzenia handlarzy.

Sainte Chapelle

Sainte Chapelle, wraz z Conciergerie, stanowi część historycznego kompleksu architektonicznego na wyspie Cité. Został zbudowany w XIII wieku na polecenie Ludwika IX w celu przechowywania relikwii chrześcijańskich: Korony Cierniowej i fragmentów Krzyża Świętego. Głównym skarbem Saint-Chapelle są zachwycające XIII-wieczne witraże, ilustrujące historie biblijne. 

» CZYTAJ TAKŻE10 POMYSŁÓW NA RZECZY, KTÓRE ZROBISZ TYLKO W PARYŻU

La Conciergerie

Ten imponujący budynek pochodzi z czasów dynastii Kapetyngów i ma bogatą historię. Jego mury przypominają zarówno wspaniałe czasy królewskie i ich intrygi, jak i trudne lata wojen, rewolucji i więziennych tortur. Dziś zamek jest częścią Palais de Justice na wyspie Cité i można go zwiedzać

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH PAŁACÓW I ZAMKÓW W PARYŻU I NA PRZEDMIEŚCIACH

Kolumna Vendôme (La colonne Vendôme)

Ta 44-metrowa kolumna wznosi się na Place d’arrondissement o tej samej nazwie i upamiętnia zwycięstwo armii Napoleona pod Austerlitz. Plac zawdzięcza swoje doskonałe geometryczne proporcje geniuszowi architekta Mansarda, który rozłożył go w czasach Ludwika XIV. Kolumnę odlano z armat pokonanych Austriaków i Rosjan, a za wzór wzięto rzymską Kolumnę Trajana. Pomnik wieńczy postać Napoleona w stroju cesarza starożytnego Rzymu.

Bank Francji

Bank Francji istnieje od czasów Napoleona I i zajmuje 5-piętrową rezydencję w stylu klasycznym. Budynek należał pierwotnie do jednej ze słynnych postaci francuskiego średniowiecza, Louis de la Vrillière. Co ciekawe, do wejścia do głównej instytucji finansowej kraju zwykli turyści mogą dostać się również od strony Rue Croix-des-Petits-Champs.

Les Halles

Przydomek «brzuch Paryża»‎ tej dzielnicy nadał Emile Zola z powodu ogromnego rynku, który istniał tu od XII wieku do lat 70. XX wieku. Cmentarz Niewiniątek znajdował się w pobliżu rynku, ale jego szczątki zostały w latach 80. XVII wieku ponownie pochowane w podziemnych katakumbach. Teraz przypomina nam o nich tylko fontanna Niewiniątek, zwana też fontanną Nimf na Pl. du Bellay.

Dziś Les Halles to: 4-poziomowy podziemny kompleks, Forum Les Halles, który ma wszystko dla zakupów i rozrywki (kina, kawiarnie, basen, oranżeria, oranżeria), a także główny węzeł metra i kolei RER Châtelet – Les Halles.

Hôtel Ritz

Znany na całym świecie hotel przy Place Vendôme zawdzięcza swój początek Szwajcarowi Césarowi Ritzowi. Mieszczący się w rezydencji z początku XVIII wieku hotel słynął z tego, że w każdym pokoju znajdowała się prywatna łazienka. Wśród znanych gości hotelu są m.in. angielski monarcha Edward VII, gwiazdy filmowe Marlena Dietrich i Greta Garbo, wytworne damy Coco Chanel i księżna Diana. 

Palais Royal

Nazwa odnosi się nie tylko do Pałacu Królewskiego, ale także do okolic północnego skrzydła Luwru i ogrodu na dziedzińcu. Zbudowany w połowie XVII wieku dla kardynała Richelieu pałac wymienił wielu szlachetnych gości, a w jego murach rozwijały się poważne intrygi. Palais Royal, który przeszedł kilka rekonstrukcji i pożar, jest obecnie siedzibą instytucji państwowych, w tym Ministerstwa Kultury.

Comédie Française

Największy francuski teatr repertuarowy sięga 1680 roku, kiedy to został założony przez Ludwika XIV. Druga nazwa «Dom Molièra» nawiązuje do faktu, że przed jego powstaniem w tych murach występowali aktorzy z kompanii Jeana Moliera. Dziś Comédie Française szczyci się przywiązaniem do klasycznej tradycji teatralnej.

Kościół Saint-Eustache

Katedra zbudowana na cześć świętego Eustachego w XVI i XVII wieku, w pobliżu kompleksu handlowego Forum des halles. Kościół znany jest z połączenia kilku stylów architektonicznych: gotyckiego, renesansowego i klasycznego. Saint Eustache był katedrą dworską w okresie panowania monarchów w Luwrze, a jego sad jest uważany za największy we Francji.

Plac Châtelet

Plac stoi na miejscu starożytnej fortecy Grand Châtelet, która nie chroni już wyspy Cité. Perłą na placu jest Fontanna Zwycięstwa lub «Fontanna Palmowa», zbudowana w latach 1806-1808 dla upamiętnienia zwycięstw militarnych Napoleona. Atrakcją fontanny są posągi sfinksów i kolumna ozdobiona liśćmi palmy, na której stoi Bogini Zwycięstwa.

Ulica Rivoli

Trzykilometrowa ulica ciągnie się od Pól Elizejskich na wschód do dzielnicy Marais. Napoleon upamiętnił w nazwie ulicy swoje pierwsze zwycięstwo pod włoskim Rivoli w 1797 roku. Ulica często znajduje się w obowiązkowym planie turystycznym ze względu na bogactwo zabytków, w tym pomnik Joanny d’Arc na Place des Pyramides i gotycką wieżę Saint-Jacques.

Plac Dauphine

Trójkątny plac Dauphine na wyspie Cité został wytyczony za panowania Henryka IV na początku XVII wieku. Plac zawdzięcza swój nieregularny kształt temu, że znajduje się na strzałce wyspy i jest otoczony ze wszystkich stron małymi trzypiętrowymi domkami. Plac może pochwalić się konnym posągiem założyciela, Henryka IV.

Gdzie zjeść w pierwszym okręgu?

1. okręg Paryża ma pięć najlepszych sklepów z czekoladą i ulicę spożywczą – Rue Montorgueil. Są tu sklepy z owocami morza, autentyczne francuskie sery i słynna cukiernia Storer. W środy i soboty koniecznie odwiedź autentyczny francuski targ na placu Marché Saint-Honoré. Oto, gdzie można kupić najlepsze jedzenie na piknik!

W sercu paryskiego życia na każdym kroku znajdują się kawiarnie i restauracje. Ale znalezienie taniego miejsca na szybki lunch w pierwszym okręgu może być trudne. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania, McDonald’s powinien pomóc. Jest jeden przed Luwrem i cztery kolejne w Les Halles.

Niespodziewaną opcją jest Café Higuma. Spróbuj autentycznego japońskiego jedzenia. Ceny są bardzo niskie jak na centrum Paryża.

Cafe Palais Royal to dobra kawiarnia z rozsądnymi cenami na placu o tej samej nazwie. Średni rachunek to 20-30 euro za osobę.

Za to ze znalezieniem gwiazdek Michelin nie ma żadnych problemów! Jest tu restauracja z trzema gwiazdkami – Kei. Z dwoma gwiazdkami są trzy – Le Meurice (szef kuchni Alain Ducasse), Sur Mesure, Le Grand Véfour. Z jedną gwiazdką:

 • Carré des Feuillants
 • Jin
 • Les Jardins de l’Espadon
 • Le Baudelaire
 • La Poule au Pot
 • Restaurant du Palais Royal
 • La Dame de Pic

Bez gwiazdek, ale bez zastrzeżeń polecana przez przewodnik Michelin Brasserie du Louvre (pod patronatem Paula Bocuse).

Pierwszy okręg Paryża to miejsce, w którym każdy może poczuć się jak król, nawet jeśli przyjechał tylko na wycieczkę. Królowie przecież też byli tylko ludźmi.

» CZYTAJ TAKŻE15 PORAD PRZED WYJAZDEM DO PARYŻA

Miłych spacerów po pierwszym okręgu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *