Jak wybrać dobre i niedrogie francuskie wino?

Francuskie wino

Załóżmy, że jesteś we Francji i chcesz kupić wino w sklepie. Jakie wybrać, aby było smaczne i niedrogie?

Przedstawimy Ci kilka wskazówek na temat tego, jak znaleźć dobre francuskie wino na podstawie jego wyglądu, a jeżeli zechcesz, zorganizujemy również degustację.

W tym artykule nie będziemy przedstawiać zalet i wad białego, czerwonego, czy różowego wina. Nie będziemy też mówić o regionach, takich jak Bordeaux, Burgundia, czy Loara. To wszystko jest kwestią gustu. O różnicach między poszczególnymi winami opowiemy w innym artykule. Tym razem jednak załóżmy, że wiesz, czego szukasz.

Pierwsza wskazówka. Zwracaj uwagę na cenę

Nie myśl, że francuskie wino powinno dużo kosztować. Gdyby tak było, to czy piliby go tak często sami Francuzi? Dobre wino możesz już kupić od 4-5 euro za butelkę. Wszystko, co tańsze, raczej nie będzie dobrej jakości, a dużo droższe wino jest w stanie rozpoznać i poczuć tylko prawdziwy ekspert. Sporo osób, które nawet już od wielu lat mieszkają we Francji, nie potrafią odróżnić wina za 10 euro od wina za 50 euro. Dlatego też, jeżeli nie jesteś prawdziwym smakoszem, polecamy Ci wybrać wino w cenie od 4-5 euro za butelkę. Właśnie takie wino najczęściej piją Francuzi.

Druga wskazówka. Spójrz na dno butelki francuskiego wina

Butelki francuskiego wina

Nie powinno ono być płaskie. Im głębsze dno, tym lepsze wino.

Trzecia wskazówka. Spójrz na folię aluminiową pokrywające korek

Butelki francuskiego wina

Powinna ona być zielona, jak pokazano na rysunku. Nie niebieska lub innego koloru, a tylko zielona. Co więcej, jeżeli na folii znajduje się litera N lub słowo négociant, oznacza to, że producent zamówił winogrona u innych rolników. Jeżeli widnieje litera R lub słowo récoltant, oznacza to natomiast, że producent wykorzystał winogrona z własnej plantacji. Oczywiście, druga opcja jest bardziej korzystna.

Czwarta wskazówka. Przeczytaj etykietę

Butelki francuskiego wina

Powinno być na niej napisane „Produit de France”. Wtedy wiadomo, że wino powstało we Francji. Jeżeli dodatkowo widnieje napis „Mis en bouteille au château”, „Mis en bouteille au domaine” lub „Mis en bouteille à la propriété”, oznacza to, że producent sam rozlewał wino do butelek. Nie daje to jednak od razu gwarancji wysokiej jakości wina, jednak w większości przypadków właśnie takie wino jest najsmaczniejsze i najbardziej doceniane.

Piąta wskazówka. Wielu sprzedawców ma swoich degustatorów wina i specjalistów

Butelki francuskiego wina

To właśnie oni doradzają wybór wina kupującym. Na przykład, na niektórych butelkach francuskiego wina można znaleźć pewnego rodzaju piramidę. Na etykiecie napisane będzie „Sélectionné par” lub „La sélection”, jak również nazwa sklepu, w tym przypadku Auchan. Takie wina są o wiele lepsze od innych w zbliżonym przedziale cenowym i o podobnej jakości.

» Czytaj także10 dań kuchni francuskiej, których trzeba spróbować w Paryżu

Ogólnie mówiąc, pięć powyższych wskazówek wystarczy, aby wybrać w sklepie dobre francuskie wino. Możesz też zwrócić uwagę na rok produkcji i producenta (informacje na ten temat przedstawione są na etykiecie). Pamiętaj też, że obok nazwy wina powinien widnieć napis typu „Appelation Bourgogne Controlée” w przypadku wina z Burgundii. W przypadku innego miejsca pochodzenia wina, słowo Bourgogne będzie zastąpione nazwą innego regionu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *