Co robić w Bordeaux: 10 pomysłów

,
Miroir d'eau

Bordeaux to przede wszystkim miasto wina. Jednak poza licznymi winiarniami znajdziesz tam też wiele sklepów, restauracji, deptaków i atrakcji: zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jak więc najlepiej wykorzystać czas w Bordeaux?

Spójrz na odbicie Bordeaux w „lustrze wody”

Jedną z głównych atrakcji współczesnego Bordeaux jest ogromne „lustro wody” (miroir d’eau). Zostało ono stworzone przez artystę Jean Max Yorke w 2006 roku i od tamtej pory „lustro” pozostaje największym obiektem tego rodzaju na świecie. W tej osobliwej fontannie odbija się plac oraz promenada Bordeaux. Można tam zrobić naprawdę świetne zdjęcia, a wieczorem na pobliskich uliczkach pojawia się wielu muzyków ulicznych, co nadaje temu miejscu wyjątkową atmosferę.

Godziny działania fontanny: w trakcie lata codziennie od 10:00 do 22:00.

Jak dostać się na miejsce: tramwaj linii C – przystanek Place de la Bourse.

Wspinaczka na szczyt wydmy Piłata

To zdumiewające, ale we Francji również mamy wydmy, a wydma Piłata jest najwyższą w Europie. Ten osobliwy punkt widokowy jest bardzo popularny wśród samych Francuzów, ale i wy będziecie mogli odnaleźć się w jego pustynnym klimacie, nawet we francuskim mieście.

Do wydmy trzeba jechać samochodem, znajduje się ona 65 km od miasta (pod tym linkiem znajdziesz samochody do wynajęcia w Bordeaux). Przy okazji wycieczki, zwiedzisz także wybrzeże Atlantyku. Jeśli chcesz wspinać się na wydmę w pojedynkę, możesz zarezerwować wycieczkę i wraz z przewodnikiem odwiedzić wydmę Piłata i malowniczą rybacką wioskę Gujan-Mestras, a w niej dom ostryg Arcachoni i poświęcone im muzeum.

Napij się wina w dzielnicy Saint-Pierre

To obszar Bordeaux, który nie sposób ominąć. W dzielnicy Saint Pierre można skosztować najlepszych regionalnych win – skorzystać z degustacji lub spędzić wieczór w winiarni.

Jak się tam dostać: linia tramwajowa A – przystanek Place du Palais, linia C – przystanek Place de la Bourse.

Wypróbuj canelé

Canelé to lokalne ciasto, z którego Bordeaux jest historycznie niesamowicie dumne. Dawno temu miasto było dużym portem, do którego transportowano egzotyczne produkty z całego świata. Tym sposobem zrodziło się canelé – mały herbatnik z rumem i wanilią, pokryty grubą, brązową skórką. W Bordeaux w wielu sklepach można dostać tego rodzaju słodycze. Kosztują 1-2 euro za sztukę.

Odwiedź miasto Saint-Emilion

Aby naprawdę docenić historię i kunszt produkcji wina w tym regionie, pamiętaj, aby odwiedzić małe miasteczko Gra Cru Saint-Emilion. Znajdziesz tam dziesiątki i setki piwnicznych winiarni, w których odbywają się bezpłatne degustacje. Poza tym samo miasto jest fascynującą kombinacją starożytnej architektury romańskiej i średniowiecznej połączonej z łagodnymi malowniczymi krajobrazami francuskich winnic.

Dojedziesz tam pociągiem ze stacji kolejowej Bordeaux Saint-Jean w ciągu około 35 minut. Pociągi odjeżdżają co godzinę. Cena biletu w jedną stronę wynosi 23 euro. Możesz także zarezerwować specjalną wycieczkę z Bordeaux.

Wespnij się na wieżę Pey Berland

Nazwana na cześć arcybiskupa wieża Pey Berland, z której podziwiać można piękną panoramę miasta, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Godziny otwarcia: codziennie (oprócz poniedziałku) od 10.00 do 12.30 i od 14.00 do 17.00.

Jak dojechać: tramwaje linii A i B – przystanek Hôtel de Ville.

Cena za wejście 5.50 euro.

Zakwaterowanie w centrum Bordeaux

Bordeaux to dosyć duże miasto, w którym istnieje kilka nieciekawych dzielnic, w które lepiej się nie zapuszczać i nie ma w nich nic ciekawego. Niektóre obszary miasta są też znacznie oddalone od centrum, na przykład stadion czy centrum wystawiennicze oddalone są od centrum o około pół godziny drogi. Dlatego najlepszym miejscem na zakwaterowanie jest centrum miasta. Zatrzymując się tam, będziesz mógł cieszyć się samym sercem Bordeaux: jego historią, architekturą, ruchliwymi ulicami – zostaną ci same miłe wspomnienia. Hotele w centrum Bordeaux możesz obejrzeć i rezerwować pod tym linkiem.

Odwiedź La Cité du Vin

La Cité du Vin to nowoczesny budynek, który, wedle pomysłu architekta, przypomina kroplę wina w szklance. Zbudowano go całkiem niedawno. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu to “miasto wina”. Bordeaux jest niezmiernie dumne z produkcji wina i gotowe jest szczycić się tym zawsze i wszędzie. Również tam – w nowym centrum wina – można dowiedzieć się wszystkiego o najlepszych gatunkach winach, przyjrzeć się ich produkcji, przestudiować ich historię i oczywiście smak.

Adres: 134 Quai de Bacalan.

Godziny otwarcia: centrum czynne jest codziennie od 10:00 do 19:00.

Jak się tam dostać: linia tramwajowa B – przystanek Bassins à flot.

Cena za wejście: 20 euro.

Przejdź się na zwykły spacer po Bordeaux

Przechadzając się po mieście, pójdź na Quinconces – największy plac w Europie, słynący z drzew posadzonych w szachownicę. Wybierz się na przechadzkę promenadą Garonny, podziwiaj operę, przespaceruj się po starym mieście. Mieszkańcy Bordeaux twierdzą, że Paryżanie ukradli od nich architekturę swoich domów – sam możesz sprawdzić, czy to prawda. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mieście, jego historii i zabytkach, możesz wybrać się na spacer wraz z przewodnikiem.

Jak się tam dostać: złap tramwaj linii B lub C – przystanek Quinconces.

Zrelaksuj się w parku Jardin Public

Jardin Public lub Park Publiczny to miejsce w centrum Bordeaux doskonale nadające się na spacery w cieniu drzew. Będziesz tam mógł zorganizować klasyczny francuski piknik na trawniku: kup bagietkę, ser, butelkę lokalnego wina i nie zapomnij skosztować canelé!

Godziny otwarcia: Park jest otwarty od 7.00 do 20.00 (do 18.00 zimą).

Jak się tam dostać: linia tramwajowa C: przystanek Jardin Public.

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *