» Europa » Szwajcaria » Najlepsze kurorty narciarskie w Szwajcarii

Prawdopodobnie każdy zapalony narciarz marzy o odwiedzeniu ośrodków narciarskich w Szwajcarii. Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, doskonale przygotowane trasy, rozbudowana sieć wyciągów, szkoły narciarskie z instruktorami dla dorosłych i dzieci. Gdzie można jeździć na nartach nawet latem, gdzie są najtrudniejsze trasy, a gdzie początkujący poczują się jak ryba w wodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Pokój hotelowy można zarezerwować z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEZimowa Szwajcaria: trasa pociągiem

Davos, Klosters

To najbardziej znany region narciarski w Szwajcarii. Składa się z dwóch ośrodków: Davosu, który był znany w całej Europie już pod koniec XIX wieku, i jego młodszego brata, Klosters. Łączna długość tras wynosi 320 km (60 km tras niebieskich, 142 km tras czerwonych i 118 km tras czarnych).

Ogólnie w regionie znajduje się sześć stref narciarskich, każda o swoim charakterze: 

  • Jacobshorn jest uwielbiana przez snowboardzistów
  • Parsenn-Gotschna jest znana z niekończących się i dzikich zjazdów
  • Pischa uważana jest za najlepsze miejsce w Szwajcarii do freeride’u
  • Madris jest odpowiednia dla rodzin
  • Rinerhorn przypadnie do gustu miłośnikom ciszy
  • Stoki Schatzalp-Strela są w całości pokryte naturalnym śniegiem

Z letnich atrakcji można wymienić biegi górskie (bieganie w terenie), 700 km pieszych tras turystycznych, a także jazdę na rowerach górskich. Unikalną propozycją jest trasa «Alpine Circle» przez góry Graubünden (Gryzonia), obejmująca najważniejsze atrakcje największego kantonu Szwajcarii.

Skipass: dorośli – od 76 CHF, dzieci – od 29 CHF.

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie potrawy narodowe: czego spróbować?

Klosters: Wybierz hotel

Zermatt, Matterhorn

Zermatt to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich czynnych przez cały rok i najwyżej położona strefa narciarska w Szwajcarii. Znajduje się u podnóża Matterhorn w Alpach. Przyjeżdżają tu narciarze, snowboardziści, freestyle’owcy i alpiniści.

Na wysokości około 3883 metrów znajduje się 360 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności, począwszy od łatwych niebieskich tras aż do najtrudniejszych czarnych.

Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do doskonałego narciarstwa: szkoły narciarskie dla dorosłych i dzieci, wypożyczalnie sprzętu sportowego, zarówno budżetowe hotele, jak i pięciogwiazdkowe hotele, przytulne apartamenty i domki. 

Jeśli nie jesteś miłośnikiem narciarstwa, możesz wybrać inne równie ekscytujące rozrywki. Wybierz się na paralotnię, zarezerwuj bilet na najwyższą na świecie kolejkę linową lub wybierz się na wieczorną kolację i drinki.

Lato to czas wędrówek górskich, wspinaczek w góry, jazdy na rowerach i wycieczek krajoznawczych.

Skipass: dorośli – od 79 CHF, nastolatki – od 67 CHF, dzieci – od 40 CHF.

Zermatt: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Grenoble: 9 rozrywek bez jazdy na nartach

Grindelwald

Górski ośrodek narciarski Grindelwald, w towarzystwie sąsiednich miejscowości takich jak Wengen, First, Kleine Scheidegg – Männlichen i Mürren, tworzy obszar narciarski Jungfrau. Jest tu ponad 200 kilometrów tras narciarskich. W Grindelwald – 60 km.

Dzięki lokalnym lodowcom sezon narciarski trwa tu prawie przez cały rok. Maksymalna wysokość ośrodka wynosi 2950 metrów. Podczas spokojnej jazdy narciarskiej można podziwiać widoki na góry Eiger (3970 metrów), Mönch (4099 metrów) i Jungfrau (4158 metrów). Swoją drogą, wszystkie panoramy wysokogórskie w Szwajcarii są cudowne.

Wybór rozrywek i aktywności jest imponujący: narciarstwo, snowboarding, wędrówki na rakietach śnieżnych, hokej, curling, łyżwiarstwo, kręgle, spacery, centrum sportowe z basenem i sauną, skoki spadochronowe, paralotniarstwo, park linowy i wiele innych. Dodatkowym atutem jest punkt widokowy wyłaniający się nad przepaścią.

Grindelwald-Village i Grindelwald-First łączy kolejka linowa. Bilety można zakupić tutaj.

Skipass: dorośli – od 73 CHF, dzieci – od 37 CHF.

Grindelwald: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEKurorty narciarskie w Grenoble: gdzie jeździć na nartach?

Gstaad

Gstaad to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków narciarskich w Szwajcarii. To rozległa aglomeracja, obejmująca wieś Gstaad i kilka innych «chalet», położonych nad jeziorami i górami na wysokości od 1000 do 1400 metrów nad poziomem morza.

W regionie jest ponad 220 kilometrów tras narciarskich, w tym trasy niebieskie, czerwone i czarne. Połowa tras jest przeznaczona dla początkujących narciarzy, więc do tego kurortu głównie przyjeżdżają osoby bez doświadczenia. Najdłuższa trasa ma 7,5 km i rozpoczyna się na zboczach góry Videmanette, zjeżdżając do doliny na wysokość 1160 metrów.

Prawie jedna trzecia odwiedzających to rodziny z dziećmi w różnym wieku, więc ośrodek zadbał również o rozrywkę dla nich. Są tu centra zabaw, kontaktowe ogrody zoologiczne i przejażdżki rozrywkowe.

Skipass: dorośli – od 63 CHF, dzieci – od 35 CHF.

Gstaad: Wybierz hotel

Flims, Laax, Falera

Obszerna strefa narciarska «Alpine Arena» jest utworzona przez wioski Flims, Laax i Falera. Znajduje się ona w kantonie Gryzonia, około 145 km od Zurychu. Na terenie tej strefy znajduje się lodowiec Vorab (Vorabgletscher – 3018 metrów), na którym znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, w tym trasa czarna oraz kilka tras pozaprogramowych. 

«Alpine Arena» jest szczególnie popularna wśród snowboardzistów. Infrastruktura jest imponująca: dostępnych jest pięć parków narciarskich, a raile i halfpipe’y są budowane nawet przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego.

Ogólna długość tras wynosi 224 km. Około 30% tras jest przeznaczonych dla początkujących narciarzy, pozostałe trasy są dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Na terenie ośrodka narciarskiego znajduje się 28 wyciągów, z których większość znajduje się na wysokości od 2000 do 3000 metrów.

Latem popularne są wędrówki górskie, wycieczki rowerowe, kąpiele w wysokogórskich jeziorach i wycieczki kulinarne.

Skipass: dorośli – od 78 CHF, dzieci – od 26 CHF.

Najlepsze hotele można znaleźć tutaj

Saas-Fee

«Perła Szwajcarskich Alp» – taki dumny tytuł nosi region narciarski Saastal, rozciągający się w kantonie Valais na granicy z Włochami. W jego skład wchodzą ośrodki Saas-Fee, Saas-Grund, Saas-Baalen i Saas-Almagell. 

Dzięki wysokiemu położeniu w dolinie Saas jest zawsze dużo słońca. Średnio nasza gwiazda świeci tu prawie 300 dni w roku.

Nie zapomnij zabrać ze sobą okularów przeciwsłonecznych i kremu z filtrem!

Ośrodek narciarski Saas-Fee to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na wysokości od 1500 do 3600 metrów nad poziomem morza znajduje się 150 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności: niebieskich, czerwonych, czarnych i żółtych. Oprócz jazdy na nartach można uprawiać wspinaczkę lodową, zdobywać zimowe via ferraty (szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym), paralotniarstwo, wybrać się na wycieczki narciarskie lub wędrówki na rakietach śnieżnych. Nie zapomniano także o snowboardzistach – nawet latem działa park narciarski z halfpipe’em.

Skipass: dorośli – od 75 CHF, dzieci – od 37 CHF.

Saas-Fee: Wybierz hotel

Engadin, Sankt Moritz

Sankt Moritz to jedna z najbardziej ekskluzywnych miejscowości. Wśród hoteli przeważają obiekty czterogwiazdkowe i pięciogwiazdkowe, z luksusowymi restauracjami serwującymi szwajcarskie dania, barami i butikami. Ceny są adekwatne do statusu.

Pierwsi turyści zaczęli podbijać lokalne stoki już w 1864 roku, a w 1928 i 1948 roku kurort stał się stolicą Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Położony na wysokości 1822 metrów nad poziomem morza, na północnym brzegu jeziora Sankt Moritz w dolinie Engadin. W sumie w dolinie jest 9 miejscowości narciarskich (Corviglia, Corvatsch / Furtschellas, Diavolezza / Lagalb itp.) i 350 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności.

Skipass, apartamenty, wypożyczalnie sprzętu do zimowych sportów, nauka z instruktorem – wszystko jak należy.

Skipass: dorośli – od 81 CHF, dzieci – od 27 CHF.

Sankt Moritz: Wybierz hotel

Verbier

Verbier to klasyczny alpejski kurort z wszystkimi znakomitymi atrakcjami. Położony na naturalnym tarasie z widokiem na Grand Combin i grupę górską Mont Blanc, wchodzi w skład regionu narciarskiego «Cztery Doliny». Łącznie jest tu ponad 410 km tras narciarskich i 93 wyciągi narciarskie. 

» CZYTAJ TAKŻETrzy Doliny we Francji: 10 najlepszych kurortów

Profesjonaliści znajdą rozległe tereny na jazdę poza trasami, a mniej doświadczeni narciarze mają do dyspozycji kilka tras średniego poziomu trudności. Verbier nie jest miejscem dla początkujących narciarzy, choć i dla nich znajdzie się kilka łatwych tras.

W Verbier odbywają się coroczne zawody w freestylu i freeride.

Skipass: dorośli – od 74 CHF, dzieci – od 37 CHF.

Verbier: Wybierz hotel

Arosa, Lenzerheide

Kiedyś Arosa i Lenzerheide były oddzielnymi kurortami, ale teraz stanowią wspólny obszar narciarski. Arosa położona jest na wysokości 1800 m n.p.m. w otoczeniu majestatycznego krajobrazu doliny Schanfigg.

Doświadczeni narciarze szukający wrażeń mogą uznać to miejsce za nudne, ale średnio zaawansowani narciarze będą się tu czuć jak ryba w wodzie. Razem jest dostępnych 70 km przygotowanych tras narciarskich i 40 km tras freeridowych. Większość tras znajduje się powyżej linii drzew, więc widoki podczas jazdy są imponujące.

Lenzerheide to najlepszy wybór dla rodzin. Dla dzieci dostępnych jest pięć parków narciarskich.

Skipass: dorośli – od 84 CHF, dzieci – od 27 CHF.

Arosa, Lenzerheide: Wybierz hotel

Crans-Montana

Crans-Montanaa, położone na południowych zboczach Alp Berneńskich, uważane jest za jedno z najbardziej słonecznych i najlepszych miejsc w Szwajcarii. W weekendy może być tu tłoczno, ale tłum szybko rozprasza się na szerokich stokach i trasach o łącznej długości 140 kilometrów, obsługiwanych przez 27 wyciągów narciarskich. Ośmioosobowy wyciąg gondolowy Aminona-Colombire-Grangettes jest w stanie przewieźć nawet do 2000 osób na godzinę – co mówi samo za siebie.

Dla dzieci w Crans-Montana jest pełno atrakcji: istnieje szkółka narciarska dla dzieci, tor do zjeżdżania na oponach, centrum sportowe z trampolinami, brodzikami z piankowymi klockami i odkrytym skateparkiem.

Niektóre trasy są oświetlone dla nocnego narciarstwa, a dla snowboardzistów jest specjalny park narciarski.

Skipass: dorośli – od 89 CHF, dzieci – od 50 CHF.

Crans-Montanaa: Wybierz hotel

Wciąż ci mało? Rozważ inne miejsca w Szwajcarii: Samnaun-Ischgl, Villars, Andermatt, Engelberg, Mürren.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *