Co warto zobaczyć w Lille? Główne atrakcje

,
Plac Generała de Gaulle'a

Lille to niezwykle urokliwe miasto z przyjaznymi mieszkańcami i wieloma interesującymi zabytkami. Dojazd pociągiem do Lille z Paryża jest szybki i łatwy (bilety na pociąg pod tym linkiem). Najważniejsze miejsca można zobaczyć nawet w 1 dzień, ale jeśli zostaniesz kilka dni, nie będziesz żałować. Pod tym linkiem można wybrać dogodny hotel.

Lille Centre: Wybierz hotel

Plac Generała de Gaulle’a

Główny plac miasta, na którym znajduje się fontanna z wysoką kolumną, której zwieńczeniem jest postać kobiety. Symbolizuje ona opozycję mieszkańców miasta wobec wojsk austriackich z 1792 roku. Wokół placu znajdują się domy zbudowane w klasycznym północnym stylu. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Jest tam również teatr, stara giełda, największa i najstarsza księgarnia we Francji, a także rozpościera się stamtąd widok na dzwonnice.

Znajdziecie tam wiele kawiarni i restauracji, w tamtym miejscu zaczyna się stare miasto Vieux Lille, na którym zawsze można przyjemnie pospacerować.

Atrakcja znajduje się na Place Charles de Gaulle. Stacja metra: Rihour

Stara Giełda

Stara Giełda

Budynek zbudowano w 1653 roku i do początku XX wieku był miejscem dobijania targów. Teraz na jego obszarze znajdują się księgarnie i organizowane są festiwale. Znajdziecie go pod adresem Rue des 7 Agaches w centralnym miejscu głównego placu. Stacja metra: Rihour.

Opera

Opera

Zbudowana została w 1913 roku przez Louisa Marie Cordoniera, uważana jest za wzór stylu neoklasycznego. Odbywają się tam występy i przedstawienia z udziałem znanych orkiestr.

Opera znajduje się przy 2 Rue des Bons Enfants i jest otwarta od 12:00 do 19:00 od wtorku do soboty.

Stacja metra: Rihour.

Pałac Sztuk Pięknych w Lille

Pałac Sztuk Pięknych w Lille

Powstał w 1809 roku na rozkaz Napoleona. Posiada bogatą kolekcję dzieł słynnych francuskich i włoskich malarzy. Wśród nich znajdą się obrazy Tintoretto, Rubensa, Raphaela i innych. Oprócz tego są tam również ekspozycje medali, ceramiki, monet i rzeźb. Ponadto, muzeum posiada największy zbiór sztuki flamandzkiej, co nie powinno dziwić, ponieważ Lille było niegdyś stolicą Flandrii.

Pałac Sztuk Pięknych położony jest przy 18 bis rue de Valmy. Godziny otwarcia: poniedziałek – 14:00-18:00, w pozostałe dni – 10:00-18:00. Bilety kosztują 7 euro.

Stacja metra: République Beaux Arts

Muzeum i rezydencja Charlesa de Gaulle’a

Muzeum i rezydencja Charlesa de Gaulle'a

Budynek słynie z tego, że słynny polityk urodził się w nim i spędził dzieciństwo. Muzeum zostało otwarte w 1983 roku. Jest ono podzielone na dwie części: w pierwszej mieszczą się dawne kwatery, a druga niegdyś stanowiła pracownię.

Obecnie miejsce to przekształcono w centrum kultury z materiałami multimedialnymi dotyczącymi życia Charles’a de Gaulle’a. Pomieszczenia mieszkalne w których mieszkała rodzina de Gaulle’a, odrestaurowano zachowując ich XIX-wieczny stylu. Przetrwały nawet niektóre z jego osobistych rzeczy.

Adres muzeum: 9 Rue Princesse. Godziny otwarcia: od 10:00 do 17:00 (od środy do soboty) i od 13:00 do 17:00 (w niedzielę). Bilet kosztuje 6 euro.

Stacje metra: République Beaux Arts lub Rihour

Dom Coilliot

Dom Coilliot

Lokum zostało zbudowane w stylu secesyjnym przez H. Guimarda w pod koniec XIX wieku, na zamówienie ceramika Louisa Coilliot. Budynek ma asymetryczny kształt, praktycznie nie ma w nim linii prostych. Teraz na 1-wszym piętrze domu znajduje się sklep z ceramiką, a pozostałe trzy piętra są kondygnacją mieszkalną.

Dom Coilliot znajduje się przy ulicy Rue de Fleurus 14. Sklep czynny jest od 12 do 24.

Stacja metra: République Beaux Arts

Paryskie wrota

Paryskie wrota

Zbudowany pod panowaniem Ludwika XIV w XVII wieku w miejsce starej miejskiej bramy pełniącej rolę fortyfikacji, przez którą Lille zdobyły wojska królewskie. Brama ma formę łuku triumfalnego, w ciekawy sposób łączy w swoim stylu surowe linie proste z elementami barokowymi. Składa się z części centralnej i kolumn po bokach. Budowlę ozdabia rzeźba Herkulesa i Marsa, herb miasta oraz królewskie lilie. Zwieńczeniem bramy jest symbol zwycięstwa z wieńcem laurowym na cześć zwycięstwa Ludwika XIV.

Paryskie wrota znajdują są na placu Simon Vollant i uważa się je za część zespołu architektonicznego.

Niedaleko tego miejsca znajduje się też przyjemny park. A przy Boulevard Jean-Baptiste Lebas Muzeum Sztuki Współczesnej Saint-Sauveur. Cały czas organizowane są tam różnego rodzaju wystawy, a wstęp do niego jest bezpłatny.

Stacja metra: Mairie de Lille

Ratusz

Ratusz

Budynek wybudowany został w 1932 roku w stylu flamandzkim. Jest siedzibą administracji miasta i miejscem z ogromną kolekcją obrazów współczesnych artystów wiszących na jego korytarzach, klatkach schodowych i w pomieszczeniach.

Ciekawostką jest to, że w ratuszu, a także na głównym placu miasta znajdują się dzwonnice typu Beffroi. Takie dzwonnice budowano we wcześniejszych latach, aby móc obserwować otoczenie i ostrzegać ludzi o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Dzisiaj każdy może wejść na wieżę i podziwiać Lille z góry.

Ratusz znajduje się na Place Augustin Laurent. Otwarty jest od 8:30 do 17:00 od poniedziałku do piątku i od 8:00 do 12:00 w sobotę.

Stacja metra: Mairie de Lille

Cytadela

Cytadela

W tej twierdzy, wzniesionej w 1671 r., mieści się obecnie francuski oddział szybkiego reagowania. Składają się na nią ogromne fortyfikacje, które zainteresują pewnie przede wszystkim mężczyzn. Dziś na terenie cytadeli ma siedzibę baza wojskowa NATO, ale wokół niej jest park z kanałami, alejkami i trawnikami, gdzie można w spokoju odpocząć.

Atrakcję znajdziecie na Avenue du 43e régiment d’infanterie. Tylko niektóre części budynku są dostępne do zwiedzenia, konieczna jest również rejestracja na miesiąc przed planowaną wizytą.

Stacja metra: République Beaux Arts

Kościół Saint-Denis

Kościół Saint-Denis

Kościół zbudowany został w XIV wieku i był od tego czasu wielokrotnie rekonstruowany. Zachowała się w nim dzwonnica z XV wieku, trzy duże dzwony z 1922 roku. Wnętrze wykonane jest w stylu neogotyckim. Znajdują się tam zabytkowe organy z 1875 roku. Polecam odwiedzić kościół w słoneczny dzień. Fasada budynku wykonana jest z takiego rodzaju kamienia, że ​​przy dobrej pogodzie ściana połyskuje, a nawet wydaje się być przezroczysta.

Kościół znajduje się na Rue Faidherbe. Stacja metra: Mairie d’Hellemmes

W Lille jest wiele atrakcji. Jednym z przykładów jest stacja Lille-Flandre, która dawniej była częścią dworca północnego Paryża, bowiem ten został rozebrany, a cegły z niego przetransportowano do Lille. Pałac hrabiny, z którego Lille jest niezmiernie dumne, został przekształcony w muzeum. Na stadionie „Pierre Morua” na Mistrzostwach Europy w 2016 zagrały drużyny z Rosji, Ukrainy, Niemiec i innych państw. W skrócie, po prostu przechadzaj się po mieście i ciesz się jego urokami!

Hotele w mieście są tutaj.

Miłej podróży!

1 komentuj
  1. WędrująceKropki
    WędrująceKropki says:

    Lille
    Lille bardo nam się podobało. Zwłaszcza architektura robiła niesamowite wrażenie. Lille było pierwszym miastem od którego zaczęliśmy zwiedzanie Francji i musimy przyznać, że można w nim poczuć francuski klimat. Nagraliśmy krótki film z naszego wyjazdu, może kogoś zachęci do odwiedzenia tego miejsca :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *