» Europa » Francja » Lille » Co warto zobaczyć w Lille? Główne atrakcje

Lille to niezwykle urokliwe miasto z przyjaznymi mieszkańcami i wieloma interesującymi zabytkami. Można tutaj dojechać pociągiem z Paryża szybko i łatwo (bilety na pociąg pod tym linkiem). Najważniejsze miejsca zobaczysz nawet w 1 dzień, ale jeśli zostaniesz kilka dni, nie będziesz żałować. Co warto zobaczyć w Lille? Przeczytaj nasz poradnik. Pod tym linkiem możesz wybrać dogodny hotel.

Lille Centre: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEDokąd pojechać oprócz Paryża?

Plac Generała de Gaulle’a

To główny plac miasta, na którym znajduje się fontanna z wysoką kolumną. Jej zwieńczeniem jest postać kobiety, symbolizująca opozycję mieszkańców miasta wobec wojsk austriackich w 1792 roku. Wokół Placu Generała de Gaulle’a znajdują się domy zbudowane w klasycznym północnym stylu. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Lille!

Na Placu Generała de Gaulle’a znajduje się teatr, stara giełda, a także największa i najstarsza księgarnia we Francji. Ponadto rozpościera się stąd widok na dzwonnicę. Co więcej, znajdziecie tu wiele kawiarni i restauracji. To tutaj  zaczyna się stare miasto Vieux Lille, po którym zawsze można przyjemnie pospacerować.

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Antibes: 10 pomysłów

Stara Giełda

Starą Giełdę zbudowano w 1653 roku i do początku XX wieku była miejscem dobijania targów. Obecnie na jej obszarze znajdują się księgarnie oraz organizowane są festiwale.

» CZYTAJ TAKŻEÉtretat: klify, ogrody i inne atrakcje

Opera

Opera w Lille została zbudowana w 1913 roku przez Louisa Marie Cordoniera. Jest uważana za wzór stylu neoklasycznego. Odbywają się tam występy i przedstawienia z udziałem znanych orkiestr.

Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 13:30 do 18:00.

» CZYTAJ TAKŻERennes: najważniejsze atrakcje

Pałac Sztuk Pięknych w Lille

Powstał w 1809 roku na rozkaz Napoleona. Posiada bogatą kolekcję dzieł słynnych francuskich i włoskich malarzy. Wśród nich są obrazy Tintoretto, Rubensa i Raphaela. Oprócz tego zobaczysz tutaj ekspozycje medali, ceramiki, monet i rzeźb. Ponadto Muzeum Sztuk Pięknych posiada największy zbiór sztuki flamandzkiej, co nie powinno dziwić, ponieważ Lille było niegdyś stolicą Flandrii.

Godziny otwarcia: w poniedziałek od 14:00 do 18:00, a w pozostałe dni od 10:00 do 18:00.

Koszt biletu: 7 euro.

» CZYTAJ TAKŻENantes: 16 atrakcji turystycznych

Muzeum i rezydencja Charlesa de Gaulle’a

W tym budynku urodził się i spędził dzieciństwo słynny polityk. Samo muzeum zostało otwarte w 1983 roku i jest podzielone na dwie części:

 • w pierwszej mieszczą się dawne kwatery,
 • druga niegdyś stanowiła pracownię.

Obecnie miejsce to przekształcono w centrum kultury z materiałami multimedialnymi dotyczącymi życia Charles’a de Gaulle’a. Pomieszczenia mieszkalne w których mieszkała rodzina de Gaulle’a, odrestaurowano, zachowując ich XIX-wieczny stylu. Przetrwały nawet niektóre z jego osobistych rzeczy.

Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku od 10:00 do 18:00. We wtorki nieczynne.

Bilet kosztuje: 6 euro.

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje i zabytki Paryża

Dom Coilliot

Dom Coilliot został zbudowany w stylu secesyjnym przez H. Guimarda pod koniec XIX wieku, na zamówienie ceramika Louisa Coilliot. Budynek ma asymetryczny kształt i praktycznie nie ma w nim linii prostych. Obecnie na pierwszym piętrze znajduje się sklep z ceramiką, a pozostałe trzy piętra są kondygnacją mieszkalną.

Sklep jest czynny: codziennie od 12:00 do 24:00.

» CZYTAJ TAKŻETop 10 zabytków Alzacji

Paryskie wrota

Paryskie wrota zbudowano pod panowaniem Ludwika XIV w XVII wieku w miejscu starej miejskiej bramy, pełniącej rolę fortyfikacji (przez którą Lille zdobyły wojska królewskie). Mają formę łuku triumfalnego. W ciekawy sposób łączą w swoim stylu surowe linie proste z elementami barokowymi. Składają się z części centralnej i kolumn po bokach. Budowlę ozdabia rzeźba Herkulesa i Marsa, herb miasta oraz królewskie lilie. Zwieńczeniem bramy jest symbol zwycięstwa z wieńcem laurowym na cześć zwycięstwa Ludwika XIV.

Paryskie wrota znajdują są na placu Simon Vollant i uważa się je za część zespołu architektonicznego. Niedaleko tego miejsca znajduje się też przyjemny park. A przy Boulevard Jean-Baptiste Lebas Muzeum Sztuki Współczesnej Saint-Sauveur. Cały czas organizowane są tam różnego rodzaju wystawy, a wstęp jest bezpłatny.

» CZYTAJ TAKŻERegion Burgundii: piękne miasta i zabytki

Ratusz

Ratusz wybudowano w 1932 roku w stylu flamandzkim. Jest siedzibą administracji miasta i miejscem z ogromną kolekcją obrazów współczesnych artystów, wiszących na jego korytarzach, klatkach schodowych i w pomieszczeniach. Ciekawostką jest to, że w ratuszu, a także na głównym placu miasta znajdują się dzwonnice typu Beffroi. Budowano je, aby móc obserwować otoczenie i ostrzegać ludzi o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Dzisiaj każdy może wejść na wieżę i podziwiać Lille z góry.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 8:30 do 17:00, a w sobotę od 8:00 do 12:00.

» CZYTAJ TAKŻEMentona: jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Cytadela

W tej twierdzy wzniesionej w 1671 roku mieści się obecnie francuski oddział szybkiego reagowania. Na cytadelę składają się ogromne fortyfikacje, które zainteresują przede wszystkim mężczyzn. Dziś na jej terenie ma siedzibę baza wojskowa NATO. Jednak wokół niej jest też park z kanałami i alejkami, gdzie można w spokoju odpocząć.

Uwaga

Tylko niektóre części budynku są dostępne do zwiedzenia. Konieczna jest również rejestracja na miesiąc przed planowaną wizytą!

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze wioski w Normandii

Kościół Saint-Denis

Kościół Saint-Denis zbudowano w XIV wieku i był od tego czasu wielokrotnie rekonstruowany. Do dzisiaj zachowała się dzwonnica z XV wieku oraz 3 duże dzwony z 1922 roku. Znajdują się tam również zabytkowe organy z 1875 roku. Wnętrze kościoła jest wykonane w stylu neogotyckim. Polecamy odwiedzić świątynię w słoneczny dzień. Fasada budynku wykonana jest z takiego rodzaju kamienia, że ​​przy dobrej pogodzie ściana połyskuje, a nawet wydaje się być przezroczysta.

» CZYTAJ TAKŻE7 uroczych wiosek w pobliżu Paryża

Inne atrakcje Lille

W Lille jest wiele atrakcji. Jednym z przykładów jest stacja Lille-Flandre, która dawniej była częścią dworca północnego Paryża, bowiem ten został rozebrany, a cegły z niego przetransportowano do Lille. Dalej mamy pałac hrabiny, z którego Lille jest niezmiernie dumne, przekształcony w muzeum. Z kolei na stadionie „Pierre Morua” na Mistrzostwach Europy w 2016 roku zagrały drużyny z Rosji, Ukrainy, Niemiec i innych państw. W skrócie, po prostu przechadzaj się po mieście i ciesz się jego urokami!

» CZYTAJ TAKŻENajbardziej romantyczne miejsca we Francji

Miłej podróży!

1 komentuj
 1. WędrująceKropki
  WędrująceKropki says:

  Lille
  Lille bardo nam się podobało. Zwłaszcza architektura robiła niesamowite wrażenie. Lille było pierwszym miastem od którego zaczęliśmy zwiedzanie Francji i musimy przyznać, że można w nim poczuć francuski klimat. Nagraliśmy krótki film z naszego wyjazdu, może kogoś zachęci do odwiedzenia tego miejsca :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *