Jak dostać się z lotniska w Palermo do centrum miasta

, ,
Lotniska w Palermo

Przylatując do Palermo, wielu turystów martwi się tym, jak poradzą sobie z poruszaniem się po mieście, a w szczególności tym jak dostać się z lotniska do centrum miasta. Ze względu na historyczne związki z mafią, Sycylia i jej stolica Palermo instynktowne wydają nam się być czymś niebezpiecznym. W rzeczywistości to tylko stereotyp, który nijak nie przekłada się na rzeczywistość, a dotarcie z lotniska w Palermo do centrum jest równie łatwe, jak w innych europejskich miastach.

Lotnisko Palermo Falcone-Borsellino położone jest w odległości 35 kilometrów od miasta. Jest ono jednym z najbardziej zatłoczonych lotnisk na południu Włoch, które obsługuje średnio kilka milionów pasażerów rocznie. Lotnisko w Palermo obsługuje prawie wszystkie europejskie tanie linie lotnicze, z tego więc powodu wielu turystów z Europy wybiera Palermo jako punkt docelowy swojej podróży. Co ciekawe, lotnisko nosi nazwiska dwóch działaczy praw człowieka, którzy aktywnie walczyli z sycylijską mafią, a byli to Giovanni Falcone i Paolo Borsellino.

Monte Pellegrino

Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do centrum jest wzięcie taksówki (możecie zarezerwować przejazd z wyprzedzeniem tutaj). W dalszej części artykułu powiemy wam jednak o innych dostępnych i budżetowych opcjach transferu.

Biorąc pod uwagę tak duży natłok pasażerów, w Palermo od dawna funkcjonują dogodne połączenia komunikacyjne między lotniskiem a miastem dostępne dla każdego rodzaju turystów. Istnieje kilka najbardziej popularnych metod na to, jak dostać się z lotniska w Palermo do centrum.

Przejazd z lotniska do centrum Palermo autobusem

Palermo

To najbardziej budżetowy sposób. Przejazdy obsługuje firma Prestia e Comande. Autobusy kursują co pół godziny od przystanku położonego bezpośrednio przy wyjściu z terminala lotniska. Bilety możecie kupić w autobusie; cena za bilet w jedną stronę wynosi 5,8 euro. Podróż do centrum miasta trwa średnio 40-60 minut. Po drodze autobus zatrzymuje się dwa razy: na Piazza Castelnuovo i na głównym dworcu, który jest ostatecznym celem podróży. Autobusy zaczynają kursować z lotniska od 6.30 rano, a z miasta o 5 rano.

Podróż z lotniska Palermo pociągiem

Opcja alternatywną jest dojazd do miasta korzystając z linii kolejowej. Trinacria Express zabierze was z lotniska na główny dworzec w Palermo. Pociągi odjeżdżają co godzinę, podróż trwa około 60 minut. Koszt biletu wynosi 6 euro.

Transfer taksówką z lotniska w Palermo

Palermo

Jeśli macie ze sobą dużo rzeczy, bardzo ciężki bagaż lub miejsce, do którego musicie dotrzeć jest mocno oddalone od dworca kolejowego i przystanków autobusowych, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z transferu z lotniska taksówką. Jeśli się na to zdecydujecie, powinniście być bardzo ostrożni: bardzo często zdarza się tak, że taksówkarze znacznie zawyżają cenę przejazdu, zwłaszcza jeśli ma on miejsce wcześnie rano lub późno w nocy. Średni koszt podróży z lotniska w Palermo do centrum miasta wynosi od 50 euro (według licznika). Możecie oszczędzić sobie potencjalnych problemów i zamówić taksówkę z wyprzedzeniem korzystając z tego linku, a kierowca spotka się z wami na lotnisku w umówionym terminie. W takim przypadku zostaniecie także z góry poinformowani poinformowany o kosztach podróży, będziecie więc mogli mieć większą pewność, że w związku z transportem nie wystąpią żadne niespodzianki. Opcja transferu jest idealna w przypadku podróży służbowych lub dla rodzin z małymi dziećmi.

Wynajem samochodu na lotnisku w Palermo

Najczęściej turyści wybierają się na wycieczkę po Sycylii samochodem. To idealne rozwiązanie jeśli chcecie zwiedzić za jednym zamachem kilka miast, zabytków, gór i plaż, wspiąć się na Etnę i odwiedzić rezerwaty przyrody. Najprostszym sposobem na to jest wynajem samochodu już na lotnisku, co przy okazji będzie tańsze niż w centrum miasta. Na lotnisku w Palermo swoje usługi oferuje kilkadziesiąt firm wynajmujących samochody. Pod tym linkiem będziecie mogli porównać ceny i recenzje dla każdej z nich i wybrać odpowiedni samochód.

Wskazówka: podczas podróży przez Sycylię zawsze zwracajcie uwagę na recenzje miejsc i usług oraz to co jest w nich wyszczególnione. Polecamy również wykupić pełne ubezpieczenie samochodu, zwłaszcza jeśli jedziecie do Palermo. Na Sycylii prawa ruchu drogowego polegają na tym, że pierwszeństwo ma ten, który był szybszy. Często wiąże się to z powstawaniem zadrapań i drobnych uszkodzeń samochodu, za które można później ponieść sporą karę.

Życzymy wam miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *