Linki przydatne podczas podróży

W spędzeniu 5 dni w Rzymie pomogą Ci nasze wskazówki. Po pierwsze, nie zapomnij wybrać hotelu z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. By mieć bliżej do atrakcji możesz zarezerwować coś w centrum miasta. Chcesz zaoszczędzić pieniądze? Wybierz hotel w taniej okolicy Rzymu z tego artykułu i korzystaj z komunikacji miejskiej:  metra i tramwaju.

Jeśli nie lubisz dużo chodzić, kup bilet na piętrowy autobus, który kursuje po głównych atrakcjach. Będziesz mógł wysiąść na każdym przystanku. Co więcej, autokary odjeżdżają często, bo co 25 minut!

» CZYTAJ TAKŻETransport w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach?

Dzień 1 – Starożytny Rzym

Rozpoczynamy nasz plan podróży na 5 dni w Rzymie od zwiedzania starożytnego miasta. Jakie są nasze główne punkty do zobaczenia?

Koloseum, Forum Romanum i Wzgórze Palatyńskie

Główna atrakcja Rzymu to Koloseum, które można zwiedzić na jednym bilecie razem z Forum Romanum i Wzgórzem Palatyńskim. Aby uniknąć stania w kolejce, radzimy kupić wejściówkę pod tym linkiem. Jeśli chcesz zwiedzić górne kondygnacje amfiteatru, trzeba wybrać bilet o 5 euro droższy.

Wzgórze Kapitolińskie

Następnie podążaj wzdłuż ulicy Fori Imperiali i dotrzesz do Wzgórza Kapitolińskiego. Tam znajduje się jeden z symboli Rzymu, posąg wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa, założycieli miasta. 

Plac Wenecki

Również w tej okolicy, na Placu Weneckim (Piazza Venezia), znajduje się słynny pomnik Wiktora Emanuela II. Z jego tarasu widokowego można zobaczyć całe centrum Rzymu. 

Dzień 2 – Chrześcijański Rzym

Jeśli planujesz wizytę w Muzeach Watykańskich i Bazylice św. Piotra, przeznacz na to 1 z 5 dni w Rzymie. Ponieważ tu kolejki są naprawdę ogromne. W szczycie sezonu trzeba stać nawet 2-3 godziny w upale! Polecamy tę kompleksową ofertę ze wstępem do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. Natomiast wszystkie bilety i wycieczki do Watykanu znajdziecie na tej stronie. W ostatnią niedzielę każdego miesiąca wstęp do Muzeów Watykańskich jest bezpłatny od 9:00 do 12:30, ale wtedy już od 7:00 trzeba ustawić się w kolejce. Jeśli tłumy turystów psują ci humor, sprawdź dobre wycieczki po Watykanie z szybkim wstępem tutaj.

Niedaleko Watykanu (jeśli idziesz przez via della Conciliazione), nad brzegiem Tybru, stoi piękny Zamek Świętego Anioła (Castel Sant'Angelo). Pierwotnie zbudowano go jako mauzoleum dla cesarza Hadriana, a następnie jako fortecę i loch. Dziś pełni funkcję muzeum.

» CZYTAJ TAKŻEJak wejść do muzeów w Rzymie za darmo?

Dzień 3 – Panteon, Piazza Navona i Zatybrze

Zacznij dzień od spaceru z Piazza Venezia w kierunku głównej ulicy via del Corso. W jednej z wąskich uliczek możesz zajrzeć do Bazyliki Matki Bożej przy Via Lata. Stąd dojdziesz do Piazza Colonna, otoczonego trzema pięknymi pałacami. Następnie koniecznie zobacz te miejsca:

Panteon

Niedaleko placu znajduje się imponujący Panteon, zwany też świątynią Wszystkich Świętych. 

Plac Navona

W pobliżu Panteonu znajduje się Plac Navona, zbudowany w stylu rzymskiego baroku. Ma on wydłużony owalny kształt, ponieważ w czasach starożytnych był miejscem stadionu Domicjana. Zdobi go słynna Fontanna Czterech Rzek (La Fontana dei Quattro Fiumi), zaprojektowana przez wybitnego Berniniego. 

Zatybrze

Miłym sposobem na spędzenie dnia jest spacer po dzielnicy Zatybrze (Trastevere). Po drodze zobaczysz plac Torre Argentina. Jest to małe stanowisko archeologiczne, na którym mieszka około 200 bezpańskich kotów. 

Zatybrze (Trastevere) jak sama nazwa wskazuje pochodzi od wyrażenia «za Tybrem». Jedynym sposobem, aby się tam dostać jest przekroczenie rzeki przez Most Fabrycjusza nad wyspą Tyberyjską lub most Ponte Sisto. Okolica jest pełna antykwariatów i przytulnych zakątków, a wieczorami wydaje się być miejscem spotkań wszystkich młodych ludzi z Rzymu. 

Bazylika Św. Marii na Zatybrzu

Przejdź się po Zatybrzu i posłuchaj wesołych pogawędek i śmiechów, a także zatrzymaj się przy Bazylice Św. Marii. Zachowały się tu średniowieczne mozaiki, te z cierpiącymi twarzami.

Campo dei Fiori

Koniecznie zobacz plac Campo dei Fiori. Urządzany na nim targ jest otwarty do godziny 14:00.  Dostaniesz tu świeże pieczywo, owoce, sery i gotowe do spożycia owoce morza.

 • Gdzie zjeść na trasie?

  • W pobliżu Placu Navona znajdują się dwie dobre restauracje – Etabli i Saltimbocca.
  • Na trasie jest również Antico Forno Roscioli, w którym spróbujesz typowego rzymskiego jedzenia.
  • Proponujemy również posiłki w Roma sparita, Cencio la Parolaccia, Trattoria da Enzo al 29 i Tonnarello.

Dzień 4 – Fontanny i place

Rozpocznij dzień od wizyty na Placu Barberinich, gdzie znajduje się «Fontanna Pszczół» i «Fontanna Trytona» Berniniego. Następnie czas na spacer do głównej fontanny Rzymu:

Fontanna di Trevi

Czołowe miejsce wśród rzymskich fontanna zajmuje Fontanna di Trevi. Jej nazwa wzięła się z położenia na skrzyżowaniu trzech ulic. Związane jest z nią popularne przekonanie, że władze miasta co roku wyławiają z jej wód półtora miliona euro!

Bazylika Św. Andrzeja

Następnie udaj się do Bazyliki Św. Andrzeja (Sant’Andrea delle Fratte), dzieła Borrominiego. Jej wnętrze zdobią oryginalne dwa marmurowe anioły, które zostały skopiowane na potrzeby mostu Świętego Anioła.

Plac Hiszpański

W odległości krótkiego spaceru znajduje się słynny Plac Hiszpański (Piazza di Spagna) i osobliwa Fontanna w kształcie łodzi (Fontana della Barcaccia). Przed nim natomiast stoi Kolumna Niepokalanego Poczęcia NMP.

Piazza del Popolo

Następnie idź dalej Via del Babuino, a następnie skręć w Via Margutta, gdzie znajdował się niegdyś dom włoskiej bohemy. Stąd dostaniesz się na duży Plac Ludowy (Piazza del Popolo). Zdobią go fontanny i kościoły Santa Maria del Popolo, Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria in Montesanto. Zwróć także uwagę na starożytny egipski obelisk z czasów Ramzesa II.

Wzgórze Pincio

Z placu małe schody prowadzą na szczyt wzgórza Pincio. Możesz na nie wejść i podziwiać panoramiczne widoki na Rzym i Watykan.

Pałac Kwirynalski

Jeśli masz jeszcze energię, przejdź do Pałacu Kwirynalskiego (Palazzo del Quirinale), siedziby prezydenta Włoch. Następnie idź ulicą Panisperna do dzielnicy Monti.

 • Gdzie zjeść posiłek?

  • Zjedz śniadanie na Placu Barberinich w Mazzè lub La Scalinata.
  • W Dzielnicy Monti zrelaksuj się w restauracji Ai Tre Scalini.

Dzień 5 – wycieczka do Neapolu lub Florencji

Wycieczka do Neapolu

Neapol w niewielkim stopniu przypomina inne miasta we Włoszech. Zestawienie starożytnej architektury i graffiti oraz obdrapanych zakamarków i prania wiszącego nad ulicami jest uderzające. Dojedziesz tutaj z Rzymu pociągiem. Aktualny rozkład jazdy i ceny możesz sprawdzić na tej stronie

Jeśli planujesz wejść na szczyt Wezuwiusza, dodaj kolejny dzień do swojego planu podróży. W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat tego wulkanu. Wszystkie podobne wycieczki znajdziesz pod tym linkiem.

Park Archeologiczny Pompeje to kolejna duża atrakcja w pobliżu Neapolu. Przeczytaj w tym artykule jak zginęło to starożytne miasto i co można zobaczyć w środku. A pod tym linkiem znajdziesz wycieczki i bilety w okazyjnych cenach.

W Neapolu koniecznie trzeba też spróbować pizzy. My gorąco polecamy pizzerie da Michele i Sorbillo, gdzie robią najlepszą Margheritę. Podobno nigdzie indziej na świecie nie można dostać tak dobrej pizzy jak tu!

Neapol: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

Wycieczka do Florencji

Florencja jest położona 280 kilometrów od Rzymu. To jedno z najlepszych miejsc na jednodniową wycieczkę ze stolicy Włoch. Dojedziesz tam z dworca Termini lub Tiburtina, a bilety sprawdzisz na tej stronieZanim wybierz się w podróż, przeczytaj nasz artykuł o tym, co zobaczyć we Florencji. I nie zapomnijcie, że do muzeów (zwłaszcza tych najpopularniejszych, czyli Muzeum Accademia i Galerii Uffizi) trzeba kupić bilety z wyprzedzeniem, tu jest link do biletów.

Jeśli nie jesteście gotowi na tak daleką podróż jak Florencja, przeczytajcie, gdzie warto wybrać się w okolicach Rzymu. Na pewno znajdziecie inne piękne miejsca, które was zachwycą. 

Florencja: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEFlorencja: 16 pomysłów na wypoczynek

Mamy dość napięty program na 5 dni w Rzymie. Ale dzięki niemu będziesz miał czas na poznanie dziedzictwa tego starożytnego miasta, podziwianie renesansowych i barokowych arcydzieł, odwiedzenie Watykanu, a nawet zobaczenie okolic. Śmiało usuń z naszego planu to, na co nie chcesz tracić czasu i ciesz się podróżą.

Życzymy wspaniałych rzymskich wakacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *