Jak przemieszczać się po Sycylii bez samochodu?

,
Cefalù

Wielu doświadczonych turystów poleca zwiedzanie Sycylii samochodem. To prawda, że transport publiczny w tej części Włoch nie jest nader dobrze rozwinięty. Jednak nawet ci turyści, którzy nie mają możliwości wypożyczenia samochodu, mogą zobaczyć wszystkie główne zakątki Sycylii korzystając z pociągów. Nawet jeśli zdecydowaliście się wynająć samochód (możecie to zrobić pod tym linkiem), to nadal w naszym artykule wciąż znajdziecie wiele przydatnych informacji.

Katania

Catania

Większość osób zaczyna zwiedzanie Sycylii właśnie z Katanii, ponieważ tam znajduje się jedno z największych lotnisk we Włoszech. Jeśli postanowicie wynająć samochód, biura kilku wypożyczalni bez trudu znajdziecie na lotnisku kierując się odpowiednimi znakami. Wypożyczalnie samochodów są otwarte przez całą dobę, polecamy jednak zatroszczyć się o kwestię wynajmu z wyprzedzeniem — zrobicie to na tej stronie.

Catania

Katania: Wybierz hotel

Katania jest drugim co do wielkości miastem na Sycylii, położonym na wschodnim wybrzeżu wyspy. To naprawdę wspaniałe miejsce na urlop, biorąc pod uwagę jego bogatą kulturę, dogodną lokalizację i przyjemny klimat. Przyjeżdżając do Katanii na kilka dni, lepiej zatrzymać się w okolicach Via Etnea, niedaleko Placu Katedralnego (Piazza Duomo), który położony jest w sercu miasta (hotele w tej okolicy znajdziecie pod linkiem, a wszystkie opcje noclegu tutaj) stamtąd też radzimy rozpocząć zwiedzanie. Na placu znajdziecie przepiękne barokowe pałace, katedrę Katanii i charakterystyczną atrakcję miasta — Fontannę Słoni. Nie możecie także przegapić położonej niedaleko starej twierdzy Ursino (Castello Ursino), która przetrwała katastrofalną dla miasta erupcję Etny w 1669 roku.

Etna

Zwiedzanie Katanii nie powinno ograniczać się tylko do poznawania historycznych zabytków i arcydzieł architektury. Charakter każdego włoskiego miasta najlepiej odzwierciedlają lokalne ryneczki. Niedaleko Placu Katedralnego znajduje się słynny targ rybny. Warto także przejść się ulicą Via Etnea — komercyjną aleją Katanii, obszarem, w którym rozmieszczone są główne sklepy w mieście.

Taormina i Etna

Taormina

Następnie udajmy się do miasta, które uważane jest za ozdobę Sycylii, a mianowicie do Taorminy. Miejscowość ta jest oddalona od Katanii o około 40 minut jazdy pociągiem, który odjeżdża z głównego dworca Catania Centrale i dociera do stacji Taormina-Giardini. Przejazd będzie kosztować około 4-9 euro. Ze stacji do centrum Taorminy można dojechać autobusem, który kursuje mniej więcej co 20 minut.

Taormina jest przede wszystkim uważana za miejscowość wypoczynkową. Piękne plaże i zdrowe morskie powietrze przyciągają tam turystów z całej Europy i innych zakątków świata. Tak duże zainteresowanie urokami Taorminy nie najlepiej odbija się oczywiście na cenach: pobyt w tym mieście będzie kosztować znacznie więcej niż w innych częściach Sycylii.

Taormina

Taormina: Wybierz hotel

Wybór miejsca zakwaterowania zależy od celu waszej podróży — w Taorminie jest naprawdę wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, należy więc starannie tę kwestię przemyśleć. Historyczne centrum miasta pełne jest unikalnych zabytków, a głównym z nich jest Teatr Antyczny (Teatro Greco), który Sycylijczycy odziedziczyli po starożytnych Grekach i Rzymianach, którzy kiedyś mieszkali w tym regionie. Aby poczuć autentycznego ducha Taorminy i zrozumieć w jakim tempie żyją jej mieszkańcy, wybierzcie się na spacer ulicą Corso Umberto, która przecina całe centrum miasta. Ten obszar jest też idealnym miejscem na wynajem pokoju, szczególnie jeśli interesuje was kultura i historia tego miasta. Hotele w tej części miasta obejrzycie i zarezerwujecie tutaj.

Teatro Antico di Taormina

Jeśli bardziej interesuje was naturalne piękno i plaże, polecamy zatrzymać się bliżej brzegu morza — pozwoli wam to odwiedzić Isola Bella — najbardziej znaną plażę Taorminy, Mazzarò i kurortu Giardini Naxos położone nieco dalej. Aby wybrać odpowiednie miejsce na nocleg w tej części Taorminy, kliknijcie na nazwę plaży, a w naszym specjalnym artykule znajdziecie najlepsze hotele z prywatną plażą. Żeby jednak w pełni korzystać z dostępu do morza i uroków centrum miasta, będziecie musieli używać autobusu lub kolejki. Ofertę hoteli w Taorminie znajdziecie tutaj.

Podczas podróży na Sycylię niewiele osób jest w stanie oprzeć się pokusie odwiedzenia najbardziej burzliwego miejsca na wyspie i najniebezpieczniejszego wulkanu w Europie — Etny. Dotarcie tam z Taorminy transportem publicznym jest dość problematyczne. W takim przypadku będziecie musieli wrócić do Katanii i tam skorzystać z pociągu jadącego do południowej części Etny — Rifugio Sapienza, a będąc tam, skorzystać z kolejki linowej. Wycieczka w dwie strony kosztować będzie około 30 euro. Możecie też zarezerwować wycieczkę po Etnie. Ponadto, interesującą opcją jest także oglądanie Etny z okien pociągu Circumetnea jeżdżącego wokół wulkanu.

Cefalù

Cefalú

Dalej nasza podróż będzie kontynuowana w kierunku Cefalù położonego na północnym wybrzeżu Sycylii. Aby dojechać tam z Taorminy, będziecie musieli przesiąść się w Mesynie. Pociągi odjeżdżają ze stacji Taormina-Giardini. Czas podróży wyniesie od 3 do 5 godzin, a ceny biletów wahają się od 12 do 23 euro.

Cefalù urzeka turystów ze względu na piękną scenerię, normandzką architekturę i charakterystyczny dla miasteczek rybackich kojący spokój. Aby najlepiej poznać tę miejscowość w krótkim czasie, spróbujcie znaleźć zakwaterowanie w pobliżu Placu Katedralnego (najlepsze oferty hoteli w tej okolicy znajdziecie tutaj, a wszystkie opcje zakwaterowania w mieście tutaj).

Główną atrakcją miasta jest Katedra, której architektura odzwierciedla wszystkie kamienie milowe historii Sycylii — czasy panowania Normanów, Starożytnych Rzymian, Greków i Arabów. Ciekawym miejscem jest także muzeum Mandralisca (Museo Mandralisca) znajdujące się w pobliżu katedry. Jego kolekcja zaskakuje swoją różnorodnością: zobaczycie tam eksponaty związane z historią, sztuką wizualną i sztuką użytkową.

Cefalu

Cefalù: Wybierz hotel

Bezpośrednio nad katedrą i centrum miasta rozciąga się skała La Roca. Wspinaczka na nią nie jest tak łatwa, ale warto to zrobić chociażby po to, aby zwiedzić znajdujące się na niej pozostałości Świątyni Diany (Tempio di Diana) — starożytnej kamiennej konstrukcji. Dodatkową korzyścią dla tych, którzy będą w stanie wspiąć się po stromych zboczach La Roca jest możliwość podziwiania z góry cudownych krajobrazów okolic Cefalù.

Jak wszystkie nadmorskie miasta, Cefalu przyciąga turystów swoimi pięknymi plażami. Główna plaża miasta — Lungomare Giuseppe Giardina — rozciąga się wzdłuż pięknej promenady, a tam warto nie tylko cieszyć się sycylijskim słońcem, ale także przejść się na miły spacer.

Palermo

Palermo

Palermo: Wybierz hotel

W niecałą godzinę można dostać się pociągiem z Cefalù do największego miasta Sycylii — Palermo. Za bilet na podróż zapłacicie około 5-9 euro. Niektórzy turyści od zaniedbanego miasta wolą pozostać na plaży, według nas jest to jednak duży błąd. Palermo jest przykładem tego, jak organicznie spleciona została na Sycylii kultura arabska i zachodnia. Znajduje to swoje odzwierciedlenie we wszystkim: tradycjach kulinarnych, historii i architekturze.

Mondello

Aby w pełni poczuć atmosferę miasta, polecamy zatrzymać się w historycznym centrum Palermo (tu znajdziecie dobre opcje zakwaterowania). Wśród atrakcji nie możecie przegapić miejsc takich jak: Katedra, Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni) i jego znanej z przepięknych mozaik Kaplicy Palatyńskiej (Cappella Palatina). Ci, którzy chcą dogłębnie poznać historię Palermo powinni z pewnością odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Katakumby Kapucynów (Catacombe dei Cappuccini).

Agrigento

Agrigento

Agrigento: Wybierz hotel

Następnym punktem na trasie naszej podróży jest Agrigento, które w całości samo w sobie jest rodzajem historycznego skansenu. Miasto położone jest dwie godziny jazdy od Palermo. Pociąg dociera do stacji Agrigento Bassa. Koszt biletu wynosi około 9 euro.

Główną atrakcją Agrigento jest Dolina Świątyń (Valle dei Templi), w której można podziwiać pozostałości starożytnych świątyń poświęconych ówczesnym bogom i dowiedzieć się, jak zorganizowane było życie grecko-rzymskiej społeczności. Funkcjonuje tam również duże muzeum archeologiczne. Obejście całego tego obszaru zajmie wam co najmniej pół dnia.

Do Doliny Świątyń dostaniecie się z Agrigento korzystając z autobusów linii 1, 2 i 3, które odjeżdżają z placu Piazzale Rosselli. Bilety można kupić w kioskach lub w autobusie.

Scala dei Turchi

Wiele ciekawych miejsc znajduje się także w samym centrum Agrigento. Oprócz tradycyjnej katedry warto zajrzeć do znanego z gotyckiej architektury klasztoru Santo Spirito oraz do kościoła San Lorenzo, który wyróżnia się na tle innych budynków swoją czerwono-złotą fasadą. Nie można zapomnieć także o wspaniałych plażach Agrigento: Scala dei Turchi położona u podnóża białych klifów, Porto Palo, które miejscowi nazywają Sycylijską Afryką, i Eraclea Minoa, ukryta w rezerwacie przyrody otoczonym przez skały i wydmy.

Turystom niemającym samochodu najwygodniej będzie znaleźć zakwaterowanie w samym centrum Agrigento. Stamtąd można dojechać autobusem do Doliny Świątyń i na plaże. Najlepsze oferty hoteli w mieście znajdziecie tutaj.

Syrakuzy

Syracuse

Syrakuzy: Wybierz hotel

Wasza wycieczka na Sycylię nigdy nie będzie kompletna, jeśli nie zobaczycie Syrakuz, gdzie dziś historyczny klimat miasta harmonijnie współgra ze współczesnym tempem i stylem życia. Podróż do tego miasta z Agrigento pociągiem zajmie dosyć dużo czasu — od 5 do 8 godzin, będzie też konieczna przynajmniej jedna przesiadka. Cena biletów z Agrigento do Syrakuz będzie wynosić 14-19 euro.

Ortigia

Czy warto decydować się na tak długą podróż? Oczywiście, że tak. Chociażby po to, aby zobaczyć Ortygię (Ortigia) — malowniczą wyspę, na której zachowało się stare miasto Syrakuzy, w których urodził się Archimedes. Znajduje się tam także fontanna Aretuzy (Fontana Aretusa), z którą związana jest piękna i smutna starożytna grecka legenda.

Szczególną uwagę warto poświęcić także Parkowi Archeologicznemu Neapolis (Parco Archeologico della Neapolis) i znajdującemu się na jego terenie Teatrowi Antycznemu (Teatro Greco).

Teatro Greco

Jeśli uda wam się znaleźć czas na wypoczynek na plaży, Syrakuzy mają pod tym względem wiele do zaoferowania. Plaża Calamosche jest przez wielu uważana za najpiękniejszą na Sycylii, a jedyną rzeczą, która ujmuje jej od wspaniałych plaż Taorminy jest niewielki rozwój typowo plażowych usług. Z plaży Agnone rozpościera się niesamowity widok na Etnę. Plaża Punta Asparano natomiast zachwyci miłośników samotności: zazwyczaj jest na niej bowiem znacznie mniej turystów.

Syrakuzy to niewielkie miasteczko, wobec tego gdziekolwiek się zatrzymacie, łatwo zwiedzicie je w całości nawet w jeden dzień. Dla pełniejszego zanurzenia się w jego antycznej atmosferze, polecamy jednak zatrzymanie się w dzielnicy Ortygia, jest ona bowiem najbardziej autentyczną częścią miasta. Hotel na tym obszarze zarezerwujecie pod linkiem, a wszystkie opcje zakwaterowania w Syrakuzach znajdziecie tutaj.

Zakończywszy podróż po całej opracowanej przez nas trasie, będziecie mogli śmiało powiedzieć, że widzieliście wszystkie główne atrakcje Sycylii. Teraz czas wrócić do punktu wyjścia naszej wycieczki — do Katanii. Czas podróży wynosi około 1,5 godziny, a bilet kosztuje około 7-11 euro.

Życzymy wam udanej i przyjemnej podróży przez Sycylię!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *