Jak szybko i łatwo dostać się z centrum Paryża na lotnisko Orly?

,
В аэропорту

Orly to drugi pod względem wielkości port lotniczy stolicy Francji. Obsługiwane są tu zarówno połączenia krajowe, jak i międzynarodowe, a natężenie ruchu jest spore. Opisaliśmy już poprzednio wszystkie środki transportu kursujące pomiędzy portem i miastem, a dziś skupimy się na wariancie, który najczęściej wybierają Sami Paryżanie.

Jeśli zamierzacie podróżować taksówką, najlepiej będzie zamówić ją wcześniej. Możecie to zrobić na przykład tutaj.

Tanio, czyli tramwajem nr 7

Wraz z pojawieniem się tramwaju na lotnisku Orly wielu uznało, że jest to dobra alternatywa dla innych form transportu. Niewątpliwą zaletą są ceny biletów – za pokonanie całej trasy, zapłacisz jedynie 2,10 €, czyli dużo mniej niż za podróż autobusem.

T7

Tramwaj dojeżdża niestety jedynie do stacji Villejuif-Louis Aragon. Stąd, żeby dostać się do centrum Paryża, będziemy musieli przesiąść się na siódmą linię metra. Czas podróży tramwajem to 45 minut, ale należy jeszcze doliczyć dodatkowe 30 minut na dojechanie z obrzeży Paryża do jego centrum. Jako że bilety na metro również są w cenie 2,10 €, końcowy koszt podróży wynosi 4,20 €. Wnioski są oczywiste: zaoszczędzisz pieniądze, ale nie czas.

Tramwaje kursują co każde 10-15 minut, między 5:30 rano, a 00:30 w nocy. Przystanek znajdziemy w okolicach południowego terminalu. Aby tam dotrzeć, podążajcie za znakami „Orly Sud”.

Opcja optymalna, czyli autobus

Orlybus

Podróż autobusem to najbardziej popularna opcja wśród Paryżan. Nie mówimy tu jednak o zwykłych liniach komunikacji publicznej, tylko o specjalnym autobusie lotniskowym, zwanym Orlybusem. Stosunek ceny do czasu jest tutaj znacznie bardziej zrównoważony. Orlybusy w kierunku lotniska odchodzą z okolicy stacji metra i RER Denfert-Rochereau co 10-15 minut. Przejazd w jedną stronę trwa około 30 minut, a bilet kosztuje 11,20 €. Posiadacze biletów okresowych (przejazdówek) są zwolnieni z opłaty.

Poniżej przedstawiamy trasę Orlybusa z miasta do lotniska i z powrotem:

metro Denfert-Rochereau (odjazd) → Dareau Saint-Jacques → Glacière Tolbiac → Stade Charléty (Porte de Gentilly) → Orly Ouest (hala odlotów) → Orly Sud (pętla) → Orly Ouest (hala przylotów) → Montsouris Tombe Issoire → Arrêt Parc Montsouris → Alésia René Coty → metro Denfert-Rochereau (pętla).

Pierwszy kurs z Paryża na lotnisko wyrusza o 5:35 rano, a ostatni o północy.

W tym przypadku kupno biletu jest niezwykle proste. Zapoznajcie się z przygotowaną przez nas instrukcją. Polskojęzyczny interfejs nie jest dostępny, ale nawet po angielsku każdy sobie poradzi.

Oto biletomat Orlybusa: (takie same znajdziesz również na lotnisku)

Biletomat Orlybusa

Wybierz język.

Biletomat Orlybusa

Wybierz prawą część ekranu.

Biletomat Orlybusa

Wybierz ilość biletów.

Biletomat Orlybusa

Biletomat Orlybusa

Potwierdź, klikając „Validate”.

Biletomat Orlybusa

Zapłać.

Biletomat Orlybusa

Weź bilet(y).

I to już wszystko. Szerokiej drogi!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *