» Europa » Francja » Paryż » Dzielnice Paryża — w których warto się zatrzymać?

Paryż dzieli się na 20 okręgów miejskich, z których każdy przypomina bardziej małe miasteczko, niż dzielnicę aglomeracji. Podział ten ma znaczenie nie tylko administracyjne – ważny jest nawet dla zwykłego turysty i na tym właśnie skupimy się w dzisiejszym artykule. Przed wami mapa Paryża z okręgami (aby lepiej zorientować się, o czym mówimy). Które dzielnice Paryża warto zobaczyć i się w nich zatrzymać?

Zobacz wszystkie hotele w Paryżu

» CZYTAJ TAKŻEGdzie się zatrzymać w Paryżu: ranking dzielnic

Mapa dzielnic Paryża

1 okręg

1 okręg nie powinien być postrzegany jedynie jako centrum metropolii – jest to przecież jedna z najciekawszych części Paryża! To właśnie tutaj znajdziecie Luwr, Ogrody Tuileries i Plac Wandomski (Place Vendôme), a także najekskluzywniejsze butiki, najmodniejsze hotele i ogromny kompleks handlowy Les Halles. Wszystko to sprawia, że 1 okręg jest handlowym i turystycznym centrum stolicy Francji. Żyje się tutaj dobrze, wszędzie jest blisko i po drodze. Jednak, mimo że na wyciągnięcie ręki będziecie mieli zarówno luksusowe, jak i średniego standardu hotele, to tanich noclegów niestety tutaj nie znajdziecie.

Scisłe centrum Paryża, więc można obejść wszystkie główne atrakcje na piechotę

Droga dzielnica

Jeśli jesteście gotowi wydać odrobinę więcej, możecie przejrzeć i zarezerwować pokoje tutaj.

Czy chcesz mieszkać w samym centrum? Wybierz hotel w 1 dzielnicy

» CZYTAJ TAKŻE1 okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

2 okręg

2 dzielnica Paryża to spokojna i skrywająca wiele uroku część paryskiej stolicy.  Znajdziesz tu okazałe budynki z XIX wieku, a także wiele zabytków na wyciągnięcie ręki. Jednak to miejsce słynie przede wszystkim ze sklepów i słynnych pasaży handlowych. Ten fakt docenią szczególnie miłośnicy zakupów, którzy nie wyjadą stąd bez pięknych rzeczy. Dalej, dużym plusem jest lokalizacja tej dzielnicy w centrum Paryża.

Spokojna dzielnica w centrum miasta

Droga dzielnica

3 okręg

3 dzielnica sprawia wrażenie «bardzo paryskiej». Nie znajdziemy tu żadnego ze sławnych monumentów, ale za to będziemy mogli odwiedzić Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Musée des Arts et Métiers) oraz Plac Republiki. Jest to spokojna i bezpieczna okolica, w której nie spotkamy zbyt wielu turystów, mimo że dojazd do głównych atrakcji nie nastręcza problemów. Do wyboru mamy mniej opcji noclegowych, ale są one tańsze.

W centrum Paryża oraz wygodne i tanie hotele

Obszar Rue Saint-Denis i część Boulevard Sevastopol są głośne i czasami mało estetyczne

4 okręg

4 dzielnica to historyczne i oficjalne centrum miasta, a budynek merostwa jest jedną z głównych atrakcji tego rejonu. Znajduje się tu najstarsza część Paryża, czyli wyspa Île de la Cité, która dała początek całemu miastu (lecz znana jest głównie ze wzniesionej tam Katedry Notre-Dame). Ponadto mamy też świetnie zachowany średniowieczny kwartał Le Marais oraz część dzielnicy łacińskiej. Oprócz tego możemy wybrać się do muzeum sztuki nowoczesnej Centre Pompidou. 4 dzielnica to chyba najlepsze miejsce na nocleg – właśnie tu możemy w pełni zanurzyć się w historii i atmosferze Paryża.

Historyczne centrum Paryża, blisko do Notre-Dame

Nie jest tanio

5 okręg

5 okręg to ciekawa i bezpieczna lokalizacja dla turystów – mieści się tutaj Dzielnica Łacińska, Panteon oraz Sorbona. Ponadto można się stąd łatwo przedostać do centrum Paryża komunikacją miejską. Z kolei pod względem bezpieczeństwa, położenia geograficznego i oferowanych tu mieszkań – 5 okręg jest jednym z najlepszych obszarów Paryża. Jak się okazuje, marzeniem każdego prawdziwego Paryżanina jest zamieszkanie w 5 lub 6 okręgu.

Dzielnica Łacińska, historyczne centrum, Sorbona

Nie jest to tania dzielnica oraz jest tu dużo podejrzanych kawiarni dla turystów

6 okręg

6 okręg to ulubiona dzielnica Paryżan. Nie znajdziecie tutaj wielu sławnych zabytków – wynagrodzi to jednak kwartał Saint-Germain-des-Prés, który jest jedną z najpiękniejszych części miasta. Możecie też sprawdzić, jak wygląda najbardziej 'paryski’ z parków, czyli Ogród Luksemburski. Oprócz przebieżek i wypoczynku zaciekawi Cię również również Kościół Saint-Sulpice. 6 dzielnica jest bezpiecznym i spokojnym rejonem, a przy tym znajduje się niedaleko od centrum.

Kulturalne i intelektualne centrum Paryża

Ceny wysokie, a pokoje są często niewielkie

7 okręg

Siódemka to szczęśliwa cyfra każdego turysty odwiedzającego Paryż, ponieważ w 7 dzielnicy znajduje się jedna z najsławniejszych na świecie konstrukcji – wieża Eiffla, a okoliczne hotele dysponują pokojami, których okna wychodzą właśnie na nią! Poza tym uwagę zwracają galerie i muzea, np. d’Orsay, a także liczne budynki rządowe, m.in. parlament, ministerstwa i ambasady oraz Dom Inwalidów. Okolica jest bezpieczna, jedyne czego można się obawiać to tłumy i kolejki.

Bliskość wieży Eiffla

Mnóstwo turystów o każdej porze dnia i nocy

8 okręg

8 okręg to przede wszystkim Pola Elizejskie, zwane najpiękniejszą aleją na świecie, Dworzec Świętego Łazarza – najstarszy w Paryżu, oraz drugi ze sławnych symboli Francji – Łuk Triumfalny. Zakwaterowanie w tej okolicy nie będzie tanie, ale za to niezwykle prestiżowe. To właśnie tutaj znajduje się rezydencja prezydenta Francji – Pałac Elizejski.

Wytworne centrum miasta

Droga dzielnica

9 okręg

Najlepsza na zakupy jest 9 dzielnica, w której znajdują się dwa największe we Francji domy handlowe: Galeries Lafayette i Printemps. W ich okolicach dostępnych jest także wiele mniejszych butików, a na miłośników kultury czeka słynna Opera Garnier. Jeśli chcecie się tu zatrzymać, najlepiej, jeśli wybierzecie miejsce z dala od głośnego Montmartre. Okręg 9 to prawdopodobnie najlepszy stosunek jakości do ceny zakwaterowania w Paryżu. Jest tu wiele hoteli 3-gwiazdkowych w stosunkowo przystępnych cenach.

Dobry stosunek ceny do jakości w hotelach, a także nadal centrum miasta i dużo hoteli 3-gwiazdkowych

Głośno na bulwarze Pigalle

10 okręg

Wraz z dotarciem do 10 dzielnicy, zaczynamy oddalać się od centrum miasta. Zlokalizowane są tutaj dwa duże dworce kolejowe: Północny i Wschodni. Na tym pierwszym zatrzymują się pociągi międzynarodowe takie jak Eurostar z Londynu oraz Thalys z Brukseli i Amsterdamu. Nie są to najlepsze okolice Paryża. Uważajcie szczególnie na imigrantów i grasujących tutaj kieszonkowców. Dużym plusem jest to, że noclegi w 10 dzielnicy są dużo tańsze niż w poprzednich okręgach, Ponadto dostępnych jest więcej hosteli młodzieżowych. Należy jednak zawsze zachowywać czujność i pamiętać o niebezpieczeństwach.

Blisko centrum miasta oraz dobre połączenia komunikacyjne

Niezbyt bezpieczne miejsce przy Dworcu Północnym i Wschodnim

11 okręg

11 okręg jest uważany za najbardziej „żywy” w Paryżu. Okolice Bastylii są pełne imprez, teatrów i klubów. Tak więc dla młodych ludzi ta dzielnica to raj na Ziemi. Nie polecamy jednak zatrzymywać się w okolicach stacji metra Belleville i Couronnes. Dopóki zachowasz podstawowe środki bezpieczeństwa, nic ci się nie stanie.

Blisko centrum i tanie hotele

Najlepiej nie mieszkać w pobliżu Belleville

12 okręg

12 okręg to spokojna, cicha i bezpieczna okolica, mimo że znajduje się dość daleko od centrum Paryża. Hotele są tutaj raczej niedrogie, a z ciekawych miejsc warto wymienić piękny Dworzec Lyoński i kwartał Bercy. Wystrzegajcie się okolic przyległych do 20 dzielnicy!

Łatwy dojazd do centrum

Są głośne dzielnice, zwłaszcza Bastylia w nocy oraz centrum życia młodzieżowego

13 okręg

Kolejną spokojną okolicą jest 13 okręg, zwany także azjatyckim. Największe skupienia przybyszów z Chin, Wietnamu i Korei to okolice stacji metra Maison Blanche, Tolbiac, Olympiades, Porte de Choisy i Porte d’Ivry. Nie są to oczywiście ci imigranci, których należałoby się obawiać. Co ważne, można tutaj znaleźć tanie zakwaterowanie.

Tanie hotele i dość spokojna dzielnica

Dzielnica trochę oddalona od centrum

14 okręg

14 dzielnica także należy do przyjemnych części Paryża. Znajdziemy tu Wieżę Montparnasse oraz mniejszą niż w 9 okręgu galerię Lafayette. Jeśli zdecydujemy się jednak zatrzymać w dalszych okolicach tego rejonu, dojazd do centrum może być kłopotliwy.

Wygodna komunikacja i bezpieczna okolica

Dzielnica trochę oddalona od centrum

15 okręg

W 15 dzielnicy nie ma raczej nic do zwiedzania, ale żyje się tu dobrze i bezpiecznie. Ponadto jest stąd niedaleko do wieży Eiffla i Lasku Bulońskiego, a ceny hoteli są przystępne.

Bardzo bezpieczna i rodzinna okolica. Co więcej, blisko do wieży Eiffla i wygodny transport, a ponadto stosunkowo tanie hotele.

Dzielnica trochę oddalona od centrum

16 okręg

16 okręg to najbogatsza i najbardziej prestiżowa dzielnica Paryża. Jeśli szukacie wygody i komfortu, to właśnie je znaleźliście! Zamieszkanie tutaj to marzenie każdego Paryżanina. W pobliżu znajduje się wieża Eiffla, pola Elizejskie, Lasek Buloński oraz La Défense. Znajdziemy tu także korty tenisowe, na których rozgrywa się słynny turniej Roland-Garros (French Open).

Sąsiedztwo paryskiej elity oraz сicho i bezpiecznie

Niewiele stacji metra

17 okręg

O 17 dzielnicy ciężko powiedzieć coś bardziej konkretnego, niż że jest to przyjemna, cicha i bezpieczna okolica. Odległość od centrum nie powinna być problemem, ponieważ na każdym kroku znajdziemy stację metra.

Są tu tanie hotele

Nie wybieraj zakwaterowania na północnych granicach

18 okręg

18 dzielnica to przede wszystkim Montmartre z jego kawiarniami, kabaretami i Bazyliką Sacré-Cœur. Okolice Moulin Rouge są raczej głośne, dlatego lepiej wybrać nocleg na wzgórzu. Unikajcie okolic stacji metra Barbès-Rochechouart. 18 okręg to świetne miejsce dla imprezowiczów, ale także dla tych, których cenią ciszę i spokój. Z okien niektórych pokoi hotelowych możemy podziwiać Montmartre i wieżę Eiffla.

Montmartre to najbardziej romantyczna dzielnica Paryża, w której jest dużo tanich hoteli i hosteli

Głośno w dzielnicy czerwonych latarni oraz dużo schodów

19 okręg

Kiedyś ostrzegano przed 19 okręgiem, lecz dziś jest to nowoczesna i bezpieczna dzielnica Paryża, gdzie wzdłuż Kanału Saint Martin ciągną się sady i nowoczesne osiedla. Spotyka się tu zarówno ‘bohema’, jak i ‘burżuazja’, by grać w bule (Pétanque), pływać na łódkach i cieszyć się życiem. Możecie się do nich przyłączyć, unikajcie tylko rejonu Dworca Zachodniego i okolic graniczących z 20 okręgiem (bulwar Belleville).

Są przyjemne dzielnice do odpoczynku, a okolica jest popularna wśród hipsterów

W nocy niektóre dzielnice są niebezpieczne

20 okręg

20 dzielnica Paryża to miejsce zdominowane przez imigrantów. Znajduje się tutaj drugie ‘Chinatown’, czyli dzielnica azjatycka, a jeszcze 30 lat temu, na ulicach Menilmontant i Belleville widzielibyśmy głównie imigrantów żydowskich. Jednak od tamtych czasów wiele się zmieniło. Teraz przeważają tu uchodźcy z krajów muzułmańskich. Jest to dość niebezpieczny rejon, ale oferuje tanie noclegi.

Tanie hotele

Daleko i niebezpiecznie

Jeśli zdecydujesz się tu zatrzymać, zobacz listę polecanych hoteli.

Wielokulturowa dzielnica w Paryżu? Zobacz hotele w 20 okręgu

I na koniec jeszcze jedna wskazówka. Wiecie już, gdzie warto się zatrzymać i których miejsc lepiej unikać. Każdy hotel podaje adres, a jego częścią jest 5-cyfrowy kod, np. 75011. Dwie pierwsze cyfry oznaczają miasto: ‘75’ mówi nam, że hotel znajduje się w Paryżu. Dwie ostatnie cyfry to numer okręgu, a więc w tym przypadku adres znajduje się w 11 dzielnicy. Warto zwrócić na to uwagę.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jakość usług świadczonych w wyżej wymienionych hotelach. Rekomendacje pochodzą od turystów i gości hotelowych. Przeczytajcie dokładnie wszystkie informacje dotyczące wybranej oferty.

Przyjemnego pobytu w Paryżu! 

This article is in other languages:

» CZYTAJ TAKŻE20 okręg Paryża: mapa, atrakcje, zabytki, rozrywka

2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *