» Europa » Francja » Paryż » Karta przejazdowa Navigo w Paryżu – dlaczego warto ją kupić?

Navigo to inteligentna karta przejazdowa, w którą warto się zaopatrzyć podczas podróży po Paryżu. Ma wiele zalet, które ułatwią twój pobyt w stolicy. Po pierwsze, możesz ją wykorzystać, poruszając się autobusem, metrem, siecią pociągów regionalnych RER i Transilien (ale nie szybkimi pociągami TGV). Jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia nieograniczone korzystanie ze środków transportu publicznego na terenie Paryża przez tydzień, a nawet miesiąc.

Zanim zdecydujesz się na Navigo, zacznij od poznania okolicy z naszym przewodnikiem audio. To ułatwi Ci podjęcie decyzji, czy warto inwestować w taką kartę.

Pobierz przewodnik po Paryżu

» CZYTAJ TAKŻECzym jest RER i jak się z niego korzysta?

Jaką kartę Navigo kupić?

Sama karta przejazdowa Navigo kosztuje 5 €, można go kupić na każdej stacji metra lub RER, także na lotniskach Orly i Charles-de-Gaulle. Istnieją trzy rodzaje Navigo:

 • dzienne,
 • tygodniowe,
 • miesięczne.

Którą z nich wybrać?

Karty podróżnej Navigo nie należy mylić z kartą transportową Navigo Easy, która od października 2021 roku zastąpiła karty biletowe.

 • Navigo Jour

  Navigo Jour, czyli karnet dzienny obowiązujący w tych samych strefach Paryża. Nie zapominaj, że jej cena zależy od obszaru ważności, który wybierzesz:

  Navigo Jour nie działa, aby dostać się na lub z lotniska Beauvais lub w innych niewymienionych częściach Francji! Możesz doładować bez problemu swoją kartę Navigo Easy, jeśli już ją posiadasz. W sprzedaży są też papierowe karnety dzienne Mobilis i kosztują tyle samo.

 • Navigo Semaine

  To karta tygodniowa na strefy 2-3, 3-4 i 4-5. (Nie ma możliwości zakupu na strefy 1-2). Navigo Semaine jest ważna przez ograniczony czas od 0:00 w poniedziałek do 23:59 w niedzielę i można ją kupić w dowolnym dniu tygodnia. Karnet na kolejny tydzień trafia do sprzedaży w piątek rano.

  Jeśli potrzebujesz przepustki weekendowej, rozważ karnet Paris Visite.

 • Navigo Mois

  Karta miesięczna kosztuje 84,10 € i obejmuje ten sam obszar i trasy, co tygodniowa, jednak ważna jest przez miesiąc (od pierwszego do ostatniego dnia). Dostępna jest w sprzedaży do 20 dnia każdego miesiąca. Przykładowo 20 grudnia możesz kupić już kartę przejazdową na styczeń.

 • Navigo Liberte+

  Jest to jedyny program postpaid umożliwiający korzystanie z transportu w Paryżu. Karta Navigo Liberte+ wymaga kopii paszportu i karty bankowej. Jeden przejazd w 1 lub 2 strefach kosztuje 1,69 €, podobnie jak w przypadku karty Navigo Easy. Płacisz tylko do łącznej kwoty 8,45 € za podróż, co stanowi koszt biletu dziennego. Pod koniec miesiąca wszystkie przejazdy są zliczane, a opłata jest odejmowana z karty bankowej. Nigdy jednak nie zapłacisz więcej niż wynosi taryfa dzienna Navigo Jour. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej RATP.

Kto może korzystać z karty Navigo?

Niektórzy turyści uważają, że karty przejazdowe Navigo mogą kupić tylko mieszkańcy Francji. Jednak w rzeczywistości może z nich skorzystać każdy. Dostępne są w prawie wszystkich kasach biletowych w stacjach metra, RER i Transilien.

Pamiętaj, aby kupić kartę Navigo, potrzebujesz swojego zdjęcia w rozmiarze 2,5 cm na 3 cm. Lepiej przygotować je z wyprzedzeniem, jednak zawsze możesz sfotografować się w jednej ze specjalnych budek przy kasach biletowych. Za cztery zdjęcia zapłacisz 5 euro.

» CZYTAJ TAKŻETurystyczne karty w Paryżu

W jakich przypadkach opłaca się karta przejazdowa Navigo?

Czy w ogóle warto używać karty przejazdowej Navigo? Wszystko zależy od tego:

 • kiedy wybierasz się do Paryża,
 • gdzie będziesz mieszkać,
 • ile dni spędzisz w tym mieście?

Oczywiście, główną wadą Navigo jest data ważności.

 • Kiedy kupić kartę Navigo?

  Miesięczna karta turystyczna na pewno bardzo Ci się przyda, jeżeli planujesz zostać w Paryżu przez co najmniej 3 tygodnie, jednocześnie korzystając z metra lub autobusów co najmniej 2 razy dziennie. Natomiast, kupując tygodniowy karnet, możesz znacząco zaoszczędzić na transporcie, jeżeli przyjedziesz do Paryża w poniedziałek i planujesz przez tydzień aktywnie poruszać się środkami komunikacji miejskiej.

  Navigo to korzystne rozwiązanie również dla osób, które postanowiły wynająć hotel na przedmieściach miasta (na przykład, w okolicach Disneylandu). Bilety przejazdu z tak odległych dzielnic do Paryża są drogie, a Navigo na pewno pomoże zaoszczędzić trochę pieniędzy.

 • Kiedy nie kupować Navigo?

  Jeżeli zamierzasz zatrzymać się w centralnej części Paryża, na pewno będziesz mógł zobaczyć wszystkie główne atrakcje bez korzystania z transportu publicznego. W tym przypadku, nawet jeżeli planujesz pobyt  przez ponad tydzień, zakup Navigo może nie mieć sensu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *