» Europa » Francja » Paryż » Musée Guimet — sztuka azjatycka w Paryżu

Pełna nazwa Musée Guimet to Narodowe Muzeum Sztuki Orientalnej. Ale Paryż i sztuka orientalna? Czy warto wybrać się do tego konkretnego muzeum, skoro francuskich muzeów w stolicy Francji jest znacznie więcej? Krótko mówiąc, warto, bo Guimet to Luwr sztuki azjatyckiej.  Tak na marginesie, jeśli jeszcze nie byłeś w Luwrze, zapraszamy na wycieczkę z naszym audioprzewodnikiem. A teraz więcej o wyjątkowym Musée Guimet, które można odwiedzić z kartą Paris Museum Pass.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Jak zwiedzić Musée Guimet?

Najbliższe metro: Iéna

Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorku od 10:00 do 18:00. Co ważne, muzeum jest zamknięte 1 maja, 25 grudnia i 1 stycznia

Cena biletu: 13 € dorośli, a od 18 do 25 lat — 10 €. Z kolei poniżej 18 lat wstęp jest bezpłatny. Bilet obejmuje zwiedzanie wystawy stałej i wystaw czasowych. Co więcej, w ramach wejściówki można również zwiedzić pobliską rezydencję Hôtel d’Heidelbach. Ponadto muzeum można odwiedzić po raz drugi w ciągu 14 dni od zakupu biletu.

Wizyta w Muzeum Guimet jest wliczona w Paris Museum Pass.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca dostęp do stałych kolekcji i wystaw czasowych jest bezpłatny.

Muzeum posiada panoramiczny dach. Zatrzymaj się tam, gdy znudzi Ci się podziwianie muzealnej kolekcji.

» CZYTAJ TAKŻETurystyczne karty w Paryżu

Historia Musée Guimet

Emile Guimet, przemysłowiec z Lyonu, bardzo lubił podróżować. Ze swoich podróży przywoził cenne pamiątki i przedmioty religijne. Odbył nawet podróż dookoła świata do Indii, Chin i Japonii. Ponadto był hojnym człowiekiem, ponieważ w 1885 roku przekazał swoją kolekcję państwu i przeniósł ją do Paryża. Później w 1927 roku zbiór Guimet został połączony z zbiorami sztuki tajskiej i kambodżańskiej z wypraw Louisa Delaporte. Następnie w 1945 roku doszło do bezprecedensowej wymiany. W konsekwencji egipskie eksponaty Guimeta zostały przeniesione do Luwru, a indochińska kolekcja Luwru, zgromadzona przez innych podróżników, trafiła do muzeum sztuki azjatyckiej. W ten sposób oba muzea stały się znaczące, każde w swojej dziedzinie.

Co warto zobaczyć w Muzeum Guimet?

Kolekcje Muzeum Guimet są pogrupowane według geografii:

  • Pakistan i Afganistan
  • Himalaje
  • Indie
  • Chiny
  • Korea
  • Japonia
  • Azja Południowo-Wschodnia
  • Azja Środkowa

Wśród eksponatów znajduje się wiele kamiennych rzeźb i płaskorzeźb. Kolekcja himalajska reprezentowana jest przez tybetańskie obrazy tanka i brązowe rzeźby bodhisattwów. Natomiast w salach Azji Środkowej znajdują się obrazy i manuskrypty na papierze, cudem zachowane do dziś dzięki gorącemu klimatowi na Jedwabnym Szlaku. Kolekcja indyjska rzuca światło na politeistyczne wierzenia Indian, a także na pochodzenie Kama Sutry. Osobna kolekcja składa się z przedmiotów tekstylnych. Znajdują się w niej rytualne szaty, dywany i inne przedmioty codziennego użytku wykonane z tkanin, a także unikalna kolekcja biżuterii.

Dalej mamy również kolekcję japońskich przedmiotów bogatą nie tylko w przedmioty religijne, ale także szeroko obejmuje osiągnięcia sztuki użytkowej od VIII wieku. Meble, szkatułki, parawany, miecze, naczynia, a wszystko to w niesamowitych malowidłach. Statuetki netsuke ilustrują osiągnięcia japońskich rzemieślników w rzeźbieniu w kości. Największa kolekcja w Muzeum Guimet należy do Chin — 20 tysięcy kultowych i domowych przedmiotów opowiada o 7000 lat sztuki Niebiańskiego Imperium. W salach koreańskich ciekawie będzie zobaczyć, jak chińskie style uzupełniają japońskie detale. Z kolei w salach poświęconych sztuce Azji Południowo-Wschodniej zobaczysz, jak wiele artyści z Wietnamu, Tajlandii, Kambodży, Laosu, Birmy i Indonezji wnieśli do malarstwa i rzeźby.

Muzeum Guimet często organizuje tematyczne wystawy czasowe.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Pabla Picassa w Paryżu

Muzeum Guimet – podróżnicze doznanie

W drugiej połowie XIX wieku wszystko, co orientalne, było bardzo modne. Odwiedzanie Azji było prestiżowe. Nie było jeszcze magnesów na lodówkę, więc trzeba było przywieźć prawdziwą sztukę, która nie tylko zdobiła salony, ale także opowiadała o tym, jak żyli ludzie po drugiej stronie planety. Warto odwiedzić Muzeum Guimet nie tylko po to, by przyjrzeć się sztuce, ale także by poczuć nastrój ówczesnych podróżników. W końcu prawie wszystkie te przedmioty są niesamowitymi pamiątkami z bajkowych krain.

» CZYTAJ TAKŻEDni Dziedzictwa w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *