» Europa » Francja » Zamki nad Loarą » Zamek Blois i inne atrakcje miasta

Każdego roku tysiące turystów przyjeżdża do małego miasteczka Blois, aby zobaczyć słynne zamki nad Loarą. Samo Blois zachowało nieskazitelną średniowieczną atmosferę. Według wielu turystów jest to jedno z najpiękniejszych miast we Francji. Dumą miasta jest oczywiście zamek Blois. Jest to jedyna królewska posiadłość ze wszystkich zamków nad Loarą. Liczne legendy i historie o francuskiej rodzinie królewskiej są związane z tym ważnym zabytkiem. To jednak nie wszystko. O tym, co warto zobaczyć w Blois, opowiemy w tym artykule. Aby zarezerwować bilet do zamku wcześniej, kliknij ten link.

» CZYTAJ TAKŻE10 znanych zamków nad Loarą. Co warto zobaczyć?

Zamek Blois

Podobnie jak wiele innych zamków w Dolinie Loary, Blois nosi nazwisko swoich pierwszych właścicieli – jednej z najbardziej wpływowych i szlachetnych rodzin Francji. W XIV wieku ostatni członek rodziny Blois sprzedał zamek księciu Ludwikowi Orleańskiemu. Ludwik urodził się w tym mieście i był do niego tak mocno przywiązany, że gdy został królem Ludwikiem XII, uczynił z Blois centrum życia towarzyskiego. Zamek otrzymał status rezydencji królewskiej. Król nie oszczędzał na ulepszaniu i odnawianiu swojej ulubionej siedziby. W rezultacie przekształcił go z ponurej fortecy w luksusowy pałac królewski.

Po śmierci Ludwika XII Château de Blois był świadkiem wielu kluczowych wydarzeń związanych z rodziną królewską, które wpłynęły na bieg historii Francji. Tutaj, na rozkaz Henryka III, jego kuzyn i najgorszy wróg, Duc de Guise, został zamordowany wraz ze swoim bratem kardynałem Lotaryngii. Zamek Blois był przez pewien czas domem Katarzyny Medycejskiej. Tutaj knuła swoje liczne intrygi i wyczarowywała trujące nalewki. Tutaj znalazła wieczny odpoczynek.

W zamku zachowały się pokoje rodziny królewskiej. Oprócz wymienionych, w różnych okresach mieszkali tu Henryk IV, Maria Medycejska, Ludwik XIII i jego syn Ludwik XIV. Co ciekawe, ten ostatni wygnał swojego brata, księcia Orleanu, aby ograniczyć jego zamiłowanie do intryg pałacowych. 

» CZYTAJ TAKŻENiezależne zwiedzanie zamków nad Loarą samochodem: szczegółowa trasa

Jak dostać się do zamku Blois?

Zamek znajduje się w samym centrum miasta Blois, więc bardzo łatwo go znaleźć. Zabytek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, z wyjątkiem świąt 25 grudnia i 1 stycznia.

Godziny pracy:

  • w okresie zimowym – od 9:00 do 17:30
  • latem – od 9:00 do 19:00

Cena biletu: dorośli 14 €, 6-17 lat 7 €. Przewodnik audio jest dostępny przy wejściu za 3 €.

Zalecamy zakup biletu z wyprzedzeniem pod tym linkiem lub po prostu wybranie daty wizyty w poniższym kalendarzu:

Jeśli nie masz ochoty na zwiedzanie całego zamku, ale interesuje cię jego historia, przyjdź wieczorem na pokaz świateł na dziedzińcu zamkowym. Bilet można kupić tutaj. Audioprzewodnik dostępny jest w 11 językach. Opowie on o historii zamku. W międzyczasie można podziwiać fantastyczny pokaz świetlny na fasadzie.

Cena biletu – 11,50 €

Czas trwania pokazu – 45 minut

Godzina rozpoczęcia:

  • Kwiecień i wrzesień – 22:00
  • Maj, czerwiec, lipiec, sierpień – 22:30
  • Październik i listopad – 19:15
  • brak pokazów w zimie

Inne atrakcje i zabytki w Blois

Dom Magii

Inną popularną atrakcją w Blois jest dom Magii Roberta-Houdina. Znajduje się on dość blisko zamku. Muzeum zostało nazwane na cześć jego twórcy, jednego z najsłynniejszych iluzjonistów na świecie, Roberta Houdina. Urodził się on w Blois i kiedyś mieszkał w tym domu. W Domu Magii odwiedzający są świadkami najbardziej niesamowitych sztuczek i iluzji, które zrobią wrażenie nawet na zapalonych sceptykach.

Dom Magii jest otwarty dla zwiedzających od 5 kwietnia do 21 września i od 18 października do 2 listopada.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:30

Cena biletu: dorośli 13 €, 6-17 lat 7 €

Stare Miasto w Blois

Stare Miasto, historyczne centrum Blois, zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swój niemal nieskazitelny stan. Spacerując krętymi uliczkami ze stromymi podjazdami, przeniesiesz się w czasy średniowiecza. Podczas spaceru warto zobaczyć dwa główne kościoły Blois: katedrę św. Ludwika i kościół św. Mikołaja.

Gdzie najlepiej zatrzymać się w Blois?

Blois to bardzo kompaktowe miasto z wieloma interesującymi miejscami. Spacer po nim to przyjemność, zwłaszcza jeśli zatrzymasz się w historycznym centrum. Większość hoteli znajduje się w pobliżu głównych atrakcji. Na niedrogą wycieczkę idealny jest Ibis budget Blois Centre, który znajduje się 100 metrów od zamku Blois. Zakwaterowanie w tym hotelu kosztuje około 60 € za dobę, jeśli zarezerwujesz pokój z wyprzedzeniem.

Podróżując do Blois, wielu turystów woli zatrzymać się w małych lokalnych hotelach z nutką autentyczności niż w hotelach sieciowych. Uroczym przykładem takiego miejsca jest Hôtel De France Et De Guise. Za 70 euro dziennie można zatrzymać się w prawdziwym średniowiecznym budynku. Niektóre pokoje mają nawet kominki.

Jeśli chcesz mieszkać z dala od turystycznego zgiełku, pomyśl o zatrzymaniu się w pensjonacie, takim jak Le Plessis. Za 130 € dziennie będziesz mieć przestronny, jasny pokój ze wspaniałym widokiem na ogród i prawdziwe domowe śniadanie rano. Kolejny plus: dostępny jest bezpłatny prywatny parking.

Blois: Wybierz hotel

Co i gdzie zjeść w Blois?

Na szczególną uwagę zasługują lokalne atrakcje kulinarne. W tradycyjnej kuchni znad Loary dominują dania z warzyw i dziczyzny. Będąc w Blois koniecznie spróbuj szparagów, smażonych ziemniaków truffiat i lokalnej odmiany tarty tatin z jabłkami (odwraca się ja po upieczeniu).

W centrum Blois znajduje się wiele znakomitych restauracji i przytulnych bistro z doskonałym jedzeniem. W uroczej restauracji Le Castelet (40 rue St-Lubin) o wiejskiej atmosferze można skosztować tradycyjnego dania lokalnych chłopów – fondant de porc au cidre – wieprzowiny w cydrze z pieczonymi jabłkami i ziemniakami. Średni rachunek w Le Castelet wyniesie około 18 euro na osobę.

Les Banquettes Rouges (16 rue des Trois Marchands) w pobliżu kościoła św. Mikołaja słynie z pieczeni z dzika. Jeśli masz ochotę na coś lżejszego, zamów świeżą wątróbkę cielęcą w sosie karmelowym. Średni rachunek wynosi 25 € za osobę. 

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna wycieczka po Zamkach nad Loarą: plan na 2 dni pociągiem

Kiedy najlepiej wybrać się do Blois?

Architekturę miasta można z powodzeniem podziwiać o każdej porze roku. Jeśli chodzi o atrakcje gastronomiczne, sezon na szparagi trwa od kwietnia do czerwca. Na dziczyznę najpewniej wybrać się jesienią, podczas sezonu polowań.

Przez cały rok w Blois nieustannie odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne, przy czym sezon letni jest w nie szczególnie bogaty. Każdego roku 21 czerwca Château de Blois wspiera międzynarodowy Dzień Muzyki. W przedstawieniu biorą udział zarówno profesjonalni, jak i amatorscy muzycy reprezentujący różne gatunki muzyczne. We wrześniu muzeum bierze udział w Dniach Dziedzictwa, a w maju w Nocy Muzeów. Wszystkie te wydarzenia są bezpłatne.

Od kwietnia do listopada na dziedzińcu zamkowym odbywa się pokaz świateł i dźwięku. Przez 45 minut widzowie mogą oglądać wspaniałe obrazy z muzyką na tle majestatycznego zamku Blois. Bilet na pokaz można kupić osobno (dostępny tutaj), bez konieczności odwiedzania samego zamku. 

Jak dostać się do Blois z Paryża?

Ze stacji Austerlitz przez do Doliny Loary cały dzień regularnie kursują pociągi. Podróż do Blois zajmie półtorej godziny. Pamiętaj, aby zarezerwować bilety z wyprzedzeniem (możesz to zrobić online na oficjalnej stronie internetowej). Zazwyczaj bilet kosztuje około 30 euro, ale czasami można go złapać za 15 euro.

Do Blois można również dojechać autobusem międzymiastowym. W drodze spędzisz 2,5-3 godziny. Bilet kosztuje 10 euro. Sprawdź aktualne ceny dla pasujących dla ciebie dat na stronach internetowych przewoźników.

Jeśli masz przy sobie prawo jazdy, możesz wypożyczyć samochód i wybrać się w samodzielną podróż. Największą zaletą tej decyzji, jest brak ram czasowych, możesz zwiedzać i podziwiać widoki, ile tylko chcesz, omijając te mniej interesujące. Ceny wynajmu samochodów można znaleźć pod tym linkiem.

Innym ciekawym sposobem podróżowania między zamkami nad Loarą jest rower. W tym przypadku lepiej rozpocząć trasę od Orleanu. Między miastami jest 60 kilometrów, a po drodze można również odwiedzić Chambord.

Przeżyj królewską przygodę w Blois!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *