10 głównych atrakcji Lyonu

12 lut 2021
Lyon

Lyon nazywa się miastem stu placów. Oprócz tego, znajduje się w nim wiele muzeów, a także starożytnych i nowoczesnych atrakcji, obok których trudno przejść obojętnie. 

Jeśli wybierzesz się do Lyonu, na pewno nie będziesz się nudzić. Na Twoją uwagę zasługuje wiele rozmaitych atrakcji. Stare centrum Lyonu od 1998 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poniżej znajdziesz niektóre z najbardziej interesujących miejsc w mieści. 

Bazylika Notre-Damede Fourviere

Bazylika Notre-Damede Fourviere to kościół zbudowany na wzgórzu Fourviere w latach 1872-1884. Jego niezwykłe połączenie stylu neogotyckiego z neobizantyjskim od razu zwraca na siebie uwagę. Budynek składa się z górnej i dolnej świątyni. Cztery wieże i dzwonnice uwieńczone figurą Matki Boskiej widać z każdego punktu w mieście. Wewnątrz możesz w nieskończoność podziwiać rozmaite freski, malowidła, witraże i mozaiki.

Adres: Place de Fourviere.

Do bazyliki dostaniesz się kolejką linową lub pieszo.

Godziny otwarcia: w niedzielę 8:30-10:30, 15.00-16.30 i 1 8.00-19.00, a w pozostałe dni 08.00-12.00 i 14.00-18.00.

Katedra Saint-Jean

Katedra Saint-Jean (Primatiale Saint-Jean-Baptiste) to główny kościół w Lyonie znajdujący się w „duchowym centrum” miasta – dzielnicy Saint-Jean. Budynek utrzymany jest w stylu gotyckim. Otaczają go ogrody archeologiczne, w których można zobaczyć pozostałości po dwóch nieistniejących już kościołach i baptysterium. To jednak najstarszy zegar astronomiczny we Francji przyciąga uwagę większości turystów.

Zegar bije cztery razy dziennie (od 12:00 do 16:00), a w tym czasie w górnej jego części można zobaczyć sceny religijnych kukieł.

Adres: 70, Rue Saint-Jean.

Godziny otwarcia: 8:15-19:45 w dni powszednie i do 19:00 w weekendy.

Pozostałości rzymskie

Galo-rzymski amfiteatr (Amphitheatre Gallo-Romain), zwany także Amfiteatrem Trzech Galów (Amphithéâtre des Trois Gaules) został wybudowany w 19 roku naszej ery. Utworzono go na żądanie cesarza Tyberiusza i pełnił dwie funkcje: był miejscem pokazów publicznych (głównie tortur i egzekucji), a także sanktuarium federalnym, w którym przysięgano wierność cesarzowi i przeprowadzano zebrania, w których obowiązkowo uczestniczyli przedstawiciele każdego galijskiego plemienia.

Adres: 17, Rue Cleberg.

Traboules

Traboules to unikalny przykład architektury Lyonu, którego nie znajdziesz w żadnym innym francuskim mieście. Wąskie, przypominające pasy ruchów, pasy miały za zadanie przyspieszać ruch między ulicami. Najbardziej imponujące z nich rozciągają się od placu Saint-Paul do katedry Saint-Jean. 

Opera w Lyonie

Opera (Opéra) w Lyonie została utworzona pod koniec XVIII wieku, a pod koniec XX wieku na starej konstrukcji, po której pozostał tylko hol i elewacja, pojawił się dach typu miejskiego. Na fasadzie znajdują się muzy, jednak z jakiegoś powodu nie przewidziano miejsca dla jednej z nich (Uranii), więc jest ich tylko 8. Liczba miejsc w sali to łącznie 1100.

Adres: 1, Place de la Comedie.

Spektakle rozpoczynają się o godzinach 12.30, 16.00, 19.00, 20.00. Cena biletu: opera – 13-94 €, balet – 10-47 €, różne koncerty – 10-50 €.

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Miejskie lub Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-arts de Lyon) mieści się w budynku, który wcześniej należał to klasztoru Saint-Pierre. Od początku do płowy XIX wieku znajdowała się w nim natomiast imperialistyczna szkoła malarska. Kolekcja muzeum jest bardzo zróżnicowana. Znajdziesz w niej eksponaty z czasów starożytnych aż po czasy nowoczesne.

Adres: 20, Place des Terreaux.

Godziny zwiedzania: poniedziałek, środa, czwartek, sobota i niedziela 10.00-12.30, 14.00-18.00, piątek 10.30-12.30, 14.00-18.00. Bilet wstępu: 4-7€, wycieczka: 3 €.

Muzeum Tkanin

Muzeum Tkanin i Rzemiosła Artystycznego (Musée des Tissus et des Arts Décoratifs de Lyon) znajduje się w budynku, który kiedyś pełnił funkcję rezydencji księcia Villeroya. W pierwszej części możesz zobaczyć próbki wyrobów włókienniczych z różnych epok i krajów, które można było spotkać na przestrze ostatnich 40 wieków. Druga część poświęcona jest środowisku, odzieży i artykułom gospodarstwa domowego: od starożytnego chińskiej porcelany po pełne wyposażenie domu francuskiego w XVIII wieku.

Adres: 34, Rue de la Charite.

Muzeum otwarte jest każdego dnia oprócz poniedziałków w godzinach 10.00-17.30. cena biletu : 4,5-7 €.

Lyońska wieża Eiffla

Metalowa wieża Fourviere (Tour métallique de Fourvière) została utworzona pod koniec XIX wieku i dokładnie odwzorowuje trzecie piętro wieży Eiffla w Paryżu. Obecnie wykorzystywana jest do transmisji telewizyjnych i audycji radiowych. Wieża znajduje się na wzgórzu będącym najwyższym punktem w mieście.

Adres: Place de Fourviere.

Akwarium

Akwarium Lyońskie (Aquarium) to kompleks o łącznej powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajduje się 47 prywatnych basenów. Zobaczysz tutaj mieszkańców oceanu, morza i rzek z całego świata z wyjątkiem Oceanu Arktycznego. Możesz też zdecydować się na ekstremalne wrażenia, nurkując z rekinami (oczywiście pod nadzorem instruktora).

Adres: 7, Rue Stephane Dechant.

Akwarium otwarte jest codziennie od 11.00 do 19.00. Cena biletu: 14,5 € (normalny), 11,5 € (studencki), dla dzieci 5-10 lat – 11 €, a dla dzieci 3-4 lata – 4 €.

Rynek Główny i Mały Książek

Place Bellecour to trzeci największy plac w całej Francji. Uważa się go też za jeden z największych europejskich placów, który nie jest zajęty budynkami czy roślinnością. Znajduje się na nim tylko pomnik Ludwika XIV. Plac łączy się z głównymi ulicami w mieście. Budowę otaczających go budynków szacuje się na XIX wiek, a historia samego placu rozpoczęła się już w XII wieku. Na zachodnim końcu można znaleźć figurę słynnego bohatera powieści Antoine de Saint-Exupery – Małego Księcia.

Adres: Place Bellecour.

Udanej wycieczki do Lyonu!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki