Hotel de la Marine w Paryżu

,

W 2021 roku w Paryżu pojawiła się jeszcze jedna atrakcja turystyczna. Pałac na Placu Zgody jest już otwarty dla zwiedzających. Czym jest ten pałac i dlaczego nie słyszeliśmy o nim wcześniej? Jak tam trafić i co można zobaczyć w środku? Przeczytaj o tym w naszym artykule.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu i na przedmieściach

Skąd wziął się nowy pałac?

Oczywiście, wcale nie jest nowy. Pałac Ministerstwa Marynarki (Hôtel de la Marine) został zbudowany w XVIII wieku za czasów Ludwika XV (nie «słońca», ale też króla). Patrząc na majestatyczny budynek, trudno uwierzyć, że w tamtych latach w środku mieściła się królewska Garde métier, czyli biuro królewskiego wyposażenia. Najprościej mówiąc, w pałacu mieścił się cały nieużywany majątek ruchomy króla, od spinek do mankietów, spinek do włosów i szkatułek, po meble, naczynia i pościel.

Prawdziwy król powinien mieć nawet piękny magazyn. A w razie nagłej potrzeby można w nim przebywać przez kilka dni.

Pałac Ministerstwa Marynarki (Hôtel de la Marine)

Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej pałac został splądrowany w kilku etapach. Wiele poszło na potrzeby rewolucji, w szczególności królewska kolekcja broni służyła w zdobyciu Bastylii. Przez następne 200-kilka lat budynek zajmowało Ministerstwo Marynarki.

W 2015 roku Ministerstwo przeniosło się do nowej siedziby, a w pałacu rozpoczął się gruntowny remont. Ministerstwo Kultury postanowiło otworzyć tę ukrytą perełkę dla publiczności. I tak oto witamy w Hotel de la Marine!

» CZYTAJ TAKŻEWersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

Co można zobaczyć w Hotel de la Marine?

Przed renowacją pałac można było zwiedzać tylko w dni dziedzictwa europejskiego. Jednak w miarę kontynuowania prac przez Ministerstwo zachowały się przebudowy i wnętrza dokonane w XIX i XX wieku. Podczas ostatniego remontu konserwatorzy usunęli wszystkie późne dodatki i przywrócili pomieszczeniom pałacu ich pierwotny wygląd.

Hotel de la Marine. Wszystkie eksponaty są urządzone tak, jakby mieszkał w nich szlachetny gospodarz

Pod zmęczoną podłogą odkryto starożytny parkiet, a za pokryciem ścian jedwabne tapety, freski i złocone stiuki. Te odkrycia skłoniły konserwatorów do decyzji o udekorowaniu sal pałacu w stylu XVIII wieku, ale tak, jakby był to budynek mieszkalny, a nie muzeum. Do dekoracji pomieszczeń zgromadzono oryginalne przedmioty ze zbiorów Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, manufaktury w Sevres i innych. Wiele przedmiotów wymagało równie starannej renowacji jak pałac.

Wszystkie eksponaty są urządzone tak, jakby mieszkał w nich szlachetny gospodarz. Krzesło jest odsunięte od stołu, z zastawy właśnie się pije, a książka jest otwarta na środku. Taki był zamysł projektantów wystawy. W audioprzewodniku usłyszysz w pierwszej osobie historię właściciela zamku. Przyjdź do nowego paryskiego muzeum, te skarby rzadko były wcześniej oglądane.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Przydatne informacje

Hotel de la Marine w Paryżu

Hotel de la Marine znajduje się w samym sercu Paryża, przy Place de la Concorde (Placu Zgody).

Godziny otwarcia to codziennie od 10:30 do 19:00 (kasa zamyka się o 18:15).

Dziedziniec jest otwarty od 9 rano do północy.

W piątki muzeum jest otwarte do godziny 22:00 (kasa zamykana jest o 21:15).

Wolne: 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia.

Koszt biletu

Pamiętaj, aby zarezerwować bilety z wyprzedzeniem na wybraną datę i godzinę. W ten sposób można mieć pewność, że dostaniemy się do pałacu i nie padniemy ofiarą napływu turystów. Można to zrobić właśnie tutaj:

Pałac oferuje dwie trasy zwiedzania z przewodnikiem audio:

  • Krótka trasa obejmuje pokoje państwowe i balkon z widokiem na Wieżę Eiffla. Czas trwania to 45 minut. Koszt to 13 €.
  • Długa trasa zaprasza do zwiedzania zabytku w całości. Czas trwania: 1 godzina i 30 minut. Koszt to 17 €.

Dla grup, osób niepełnosprawnych, studentów do 25 roku życia oraz dzieci do 18 roku życia przewidziane są bilety ulgowe.

Ponieważ pałac jest skarbem narodowym, wkrótce zostanie dopisany do turystycznych kart rabatowych.

 

Zapraszamy do podróży w czasie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *