Co zwiedzić w Rzymie w ciągu 1 dnia

,
Fontan di Trevi

Rzym słynie z bogatej historii i licznych zabytków. Postaraliśmy się stworzyć trasę złożoną z najbardziej znanych miejsc – szczególnie dla tych, którzy lubią przez cały dzień spacerować po mieście.

Ponieważ trasa wymagać będzie naprawdę dużo chodzenia, przed wyruszeniem w drogę warto zjeść śniadanie i zabrać ze sobą butelkę wody. Polecamy także założyć wygodne buty. Aby maksymalnie zoptymalizować wycieczkę, dobrze jest zaznaczyć sobie w nawigacji wszystkie wybrane miejsca wraz z ich adresami (z mapy miasta offline skorzystacie w aplikacji „maps.me”).

Pamiętajcie też, że zazwyczaj we wszystkich hotelach, hostelach i ośrodkach turystycznych wydawane są bezpłatne mapy centrum z zaznaczonymi zabytkami i trasami metra. Polecamy też dokładnie zapoznać się z zaplanowaną trasą – tym sposobem unikniecie gubienia się i pomyłek oraz nie pominiecie żadnego ważnego punktu wycieczki.

» Czytaj takżeBezpłatne wycieczki po Rzymie

Pierwsze kroki w Rzymie

Colosseo

Wasze „Rzymskie wakacje” rozpoczną się od zwiedzania symbolu tego miasta – Koloseum. Stacja metra przy której się ono znajduje nazywa się Colosseo (niebieska Linia B). Po wyjściu ze stacji od razu zobaczycie przed sobą amfiteatr. Po przejściu przez ulicę i pójściu kawałek prosto, znajdziecie się między amfiteatrem a Forum Romanum. Tą drogą dotrzecie do Łuku Triumfalnego Konstantyna.

Polecamy okrążyć Koloseum i wrócić na miejsce rozpoczęcia trasy. Wybierając hotel warto zwrócić uwagę na jego lokalizację – spacer z centrum miasta będzie znacznie przyjemniejszy niż z odległych jego zakątków. Aby zapoznać się z listą hoteli i zarezerwować pokój w centrum Rzymu, kliknij tutaj.

» Czytaj takżeKoloseum: wszystko o czym muszą wiedzieć turyści

Po powrocie do punktu startowego, zawróćcie i idźcie prosto ulicą via dei Fori Imperiali. Po drodze będziecie mogli podziwiać urokliwe Forum Romanum. Tą drogą dotrzecie do kolejnego punktu wycieczki – Il Vittoriano. Okrążamy „Biały budynek” idąc ulicą via del Teatro di Marcello i docieramy do słynnych schodów zaprojektowanych przez samego Michała Anioła. Zatrzymajcie się tam na moment i podziwiajcie widok wspaniałego Placu Kapitolińskiego, na którym to pracował ten geniusz architektury.

Droga do Fontanny di Trevi

Fontanny di Trevi

Następnie musimy się nieco cofnąć idąc znowu via del Teatro di Marcello, przechodzimy przez ulicę i docieramy do Placu Weneckiego, z którego podziwiać możecie wspaniałe widoki na Il Vittoriano. Kolejną atrakcją jest Fontanna di Trevi. Z Placu Weneckiego możecie przejść przez ulicę zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, docierając w ten sposób na główną ulicę handlową Rzymu – via del Corso („Biały budynek” i pomnik z koniem są zwrócone w jej stronę). Ulicą cały czas idziemy prosto, aż zobaczymy znak na „Fontana di Trevi”. Za znakiem skręcamy w prawo w ulicę via delle Muratte i cały idziemy w kierunku, z którego dobiega szum wody.

Okolice Panteonu

Aby dojść do Panteonu, będziecie musieli wrócić się na ulicę via delle Muratte, dojść nią do Via del Corso i pójść trochę inaczej niż wskazuje nawigacja – tak łatwiej będzie się nie zgubić. Gdy dojdziecie do Via del Corso, przejdźcie przez ulicę i skręćcie w lewo. Przy ulicy via del Caravita zobaczycie kierunkowskaz z napisem „Pantheon”. Ta ulica prowadzi bezpośrednio do Panteonu. Do świątyni będziecie mogli wejść za darmo – warto to zrobić i obejrzeć genialną architekturę, odwiedzić grób Raphaela oraz zobaczyć słynne “okno” na sklepieniu kościoła.

» Czytaj takżeOkolice Rzymu: Najpiękniejsze miejsca

Droga do Tybru

Plac Navona

Gdy tylko wyjdziecie z Panteonu, nie skręcajcie nigdzie, tylko pójdźcie prosto mijając fontannę i kawiarnie, a następnie skręćcie w lewo w ulicę Via Giustiniani. Idźcie nią aż do Corso del Rinascimento, tam skręćcie w lewo w Corsia Agonale. Ta ulica doprowadzi was do Placu Navona ze słynną fontanną Berniniego.

Na placu zobaczycie szyldy restauracji «3 Fontane» lub «BerniniRistorante»; pójdźcie w ich kierunku. Obok nich jest wyjście do ulicy via Agonale. Kierujcie się na wprost aż do skrzyżowania i skręćcie na nim w lewo. Po minięciu budynku z kawiarniami skręćcie w prawo i pójdźcie prosto przez most w stronę imponującego Pałacu Sprawiedliwości (Palazzo di Giustizia). Jeśli macie wystarczająco dużo czasu, polecamy udać się też na Piazza Cavour.

Koniec spaceru po Rzymie

Po przejściu przez most skręćcie w lewo i kierujcie się wzdłuż Tybru do Zamku Świętego Anioła. Przyjrzyjcie się mu, a następnie przejdźcie przez most. Zaraz za nim, stojąc naprzeciwko zamku, skręćcie w lewo, a zobaczycie przed sobą kopułę Bazyliki Świętego Piotra. Dotrzecie do niej idąc prosto ulicą via della Conciliazione.

Plac i bazylika to miejsca, przy których warto zatrzymać się na chwilę. Polecamy również wzięcie udziału w wycieczce, z którą zwiedzić można wszystkie części katedry i dowiedzieć się o niej więcej ciekawych informacji. Najbliższa przy bazylice stacja metra to Ottaviano (czerwona Linia A). Stojąc na wprost katedry, skręćcie w prawo i idźcie najpierw wzdłuż kolumn, a następnie wzdłuż Watykanu ulicą via Ottaviano bezpośrednio do stacji.

Patrząc na średni czas pomiędzy punktami pokazywany przez nawigację, może się wydawać, że odległości między nimi są niewielkie i że całą trasę pokonać można bardzo szybko. To jednak tylko pozory – spacerując po nieznanym mieście na pewno często będziecie się zatrzymywać żeby zrobić zdjęcie lub przyjrzeć się rzymskiej architekturze mijanych budynków.

Jeśli jesteście amatorami szybkiego chodzenia, być może zostanie wam jeszcze czas na wejście do Bazyliki Świętego Piotra. Niestety jednak w sezonie w kolejce do wejścia stoi się czasem nawet ponad godzinę.

Watycan

Godziny pracy Katedry: październik-marzec od 7:00 do 18:30, kwiecień-wrzesień od 7:00 do 19:00.

Polecamy również zrobienie sobie przerwy od zwiedzania w jednej z włoskich restauracji znajdujących się po drodze. Oto nasze rekomendacje:

  • Restauracja Da Armando al Pantheon – Salita dei Crescenzi, 31, 00186 Roma
  • Restauracja Spinosi Alberto – Via del Mascherino, 60, 00193 Roma
  • Restauracja Il Fico – Via di Monte Giordano, 49, 00186 Roma
  • Restauracja Antonio – Via dei Pastini, 12, 00186 Roma
  • Pizzeria Da Baffetto – Via del Governo Vecchio, 114, 00186 Roma

Życzymy wam samych niezapomnianych wrażeń!

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Rzymie w ciągu 3 dni

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *