17 głównych atrakcji Lyonu

, , ,
Lyon

Lyon nazywa się miastem stu placów. Oprócz tego, znajduje się w nim wiele muzeów, a także starożytnych i nowoczesnych atrakcji, obok których trudno przejść obojętnie.

Jeśli wybierzesz się do Lyonu, na pewno nie będziesz się nudzić. Na Twoją uwagę zasługuje wiele rozmaitych atrakcji. Stare centrum Lyonu od 1998 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poniżej znajdziesz niektóre z najbardziej interesujących miejsc w mieści.

Bazylika Notre-Dame de Fourviere

Bazylika Notre-Dame de Fourviere

Bazylika Notre-Damede Fourviere to kościół zbudowany na wzgórzu Fourviere w latach 1872-1884. Jego niezwykłe połączenie stylu neogotyckiego z neobizantyjskim od razu zwraca na siebie uwagę. Budynek składa się z górnej i dolnej świątyni. Cztery wieże i dzwonnice uwieńczone figurą Matki Boskiej widać z każdego punktu w mieście. Wewnątrz możesz w nieskończoność podziwiać rozmaite freski, malowidła, witraże i mozaiki.

Adres: Place de Fourviere. Do bazyliki dostaniesz się kolejką linową lub pieszo.

Godziny otwarcia: w niedzielę 8:30-10:30, 15:00-16:30 i 1 8:00-19:00, a w pozostałe dni 08:00-12:00 i 14:00-18:00

Katedra Saint-Jean

Katedra Saint-Jean

Katedra Saint-Jean (Primatiale Saint-Jean-Baptiste) to główny kościół w Lyonie znajdujący się w „duchowym centrum” miasta – dzielnicy Saint-Jean. Budynek utrzymany jest w stylu gotyckim. Otaczają go ogrody archeologiczne, w których można zobaczyć pozostałości po dwóch nieistniejących już kościołach i baptysterium. To jednak najstarszy zegar astronomiczny we Francji przyciąga uwagę większości turystów.

Zegar bije cztery razy dziennie (od 12:00 do 16:00), a w tym czasie w górnej jego części można zobaczyć sceny religijnych kukieł.

Adres: 70, Rue Saint-Jean

Godziny otwarcia: 8:15-19:45 w dni powszednie i do 19:00 w weekendy

Rzymskie ruiny

Pozostałości rzymskie

Amfiteatr Gallo-Romain, zwany też Amfiteatrem Trzech Galów, pochodzi z dziewiętnastego roku naszej ery. Został zbudowany na polecenie cesarza Tyberiusza i pełnił dwie funkcje: widowiska publicznego (głównie publiczne tortury i egzekucje) oraz federalnego sanktuarium, w którym składano przysięgi na wierność cesarzowi i aranżowano spotkania, na które obowiązkowo przybywali przedstawiciele każdego z galijskich plemion.

Ten amfiteatr znajduje się dosłownie dziesięć minut od Piazza Terro.

Cały kompleks rzymskich ruin można zobaczyć na wzgórzu Fourvière. Znajduje się tu amfiteatr, odeon i świątynia Cybele. Dla tych, którzy są mniej zainteresowani po prostu wędrówką wśród kamieni, jest również Muzeum Cywilizacji Galo-Rzymskiej.

Adres: 17, Rue Cleberg

Godziny otwarcia: od 11:00 do 18:00, od 10:00 w weekendy

Wystawa stała: 7 €, dzieci do 18 lat 4,5 €

Traboules

Traboules

Traboule jest unikalną cechą architektury Lyonu. Wąskie, przypominające przejścia alejki miały na celu przyspieszenie przemieszczania się pomiędzy ulicami. Niektóre z nich to po prostu korytarze, ale są też skomplikowane przejścia z klatkami schodowymi i pochylniami.

Najbardziej imponujące taboules rozciągają się od placu Saint-Paul do katedry Saint-Jean. W Lyonie jest ich w sumie około pięćset. Jest ich kilka w Marsylii, Nantes i Besançon, ale nigdzie nie ma ich tak dużo jak w Lyonie.

Najdłuższy traboule łączy domy 27 przy ulicy Boeuf i 54 przy ulicy Saint-Jean. Spróbuj go znaleźć. Spacer po traboules jest bardzo ciekawą rozrywką dla tych, którzy nie boją się zgubić na starym mieście.

Opera w Lyonie

Opera w Lyonie

Opera (Opéra) w Lyonie została utworzona pod koniec XVIII wieku, a pod koniec XX wieku na starej konstrukcji, po której pozostał tylko hol i elewacja, pojawił się dach typu miejskiego. Na fasadzie znajdują się muzy, jednak z jakiegoś powodu nie przewidziano miejsca dla jednej z nich (Uranii), więc jest ich tylko 8. Liczba miejsc w sali to łącznie 1100.

Adres: 1, Place de la Comedie

Cena biletu: opera – 13-94 €, balet – 10-47 €, różne koncerty – 10-50 €

Plac Terroe

Plac Terroe

Na tym przestronnym placu znajdują się trzy atrakcje pierwszego rzędu:

Ratusz w Lyonie lub Hôtel de Ville, znany również jako Ratusz Miejski. To właśnie od niego w XVII wieku rozpoczęło się ulepszanie tego placu. Brudny, średniowieczny rynek nie pasował do wystawnego, barokowego wystroju budynku.

  • Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-arts de Lyon) pamięta o targowej przeszłości Place de Terreau. W tamtych czasach mieścił się tu klasztor Saint-Pierre. Następnie klasztor został zastąpiony przez Pałac Handlu, a potem przez Cesarską Szkołę Malarstwa. Od 1801 roku mieści się w nim muzeum, które z biegiem lat zgromadziło kolekcję nie tylko imponującą, ale drugą co do ważności we Francji po Luwrze.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorku 10:00-18:00, piątek 10:30-18:00. Od 12:30 do 14:00 niektóre pomieszczenia są częściowo zamknięte na czas obiadu

Cena biletu: 8 €, 18-25 lat – 4 €, dzieci do 18 lat – 3 €

Fontanna na Place de Terro

Fontanna na Place de Terro należy do ręki samego Bartholdiego, autora Statuły Wolności w Nowym Jorku. Rzeźbiarz pierwotnie wygrał konkurs na stworzenie fontanny na Place de la Cencons w Bordeaux, ale władze miasta Bordeaux długo się wahały, aż w końcu nie doszły do porozumienia w sprawie ceny. Wspaniała figura Francji w rydwanie ciągniętym przez cztery rzeki udała się więc do Lyonu.

Muzeum Tkanin

Muzeum Tkanin i Rzemiosła Artystycznego (Musée des Tissus et des Arts Décoratifs de Lyon) znajduje się w budynku, który kiedyś pełnił funkcję rezydencji księcia Villeroya. W pierwszej części możesz zobaczyć próbki wyrobów włókienniczych z różnych epok i krajów, które można było spotkać na przestrze ostatnich 40 wieków. Druga część poświęcona jest środowisku, odzieży i artykułom gospodarstwa domowego: od starożytnego chińskiej porcelany po pełne wyposażenie domu francuskiego w XVIII wieku.

Adres: 34, Rue de la Charite

Muzeum otwarte jest każdego dnia oprócz poniedziałków w godzinach 10:00-17:30

Cena biletu : 12 €, 12-25 lat – 10 €

Lyońska wieża Eiffla

Lyońska wieża Eiffla

Metalowa wieża Fourviere (Tour métallique de Fourvière) została utworzona pod koniec XIX wieku i dokładnie odwzorowuje trzecie piętro wieży Eiffla w Paryżu. Obecnie wykorzystywana jest do transmisji telewizyjnych i audycji radiowych. Wieża znajduje się na wzgórzu będącym najwyższym punktem w mieście.

Adres: Place de Fourviere

Akwarium

Akwarium Lyońskie (Aquarium) to kompleks o łącznej powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajduje się 47 prywatnych basenów. Zobaczysz tutaj mieszkańców oceanu, morza i rzek z całego świata z wyjątkiem Oceanu Arktycznego. Możesz też zdecydować się na ekstremalne wrażenia, nurkując z rekinami (oczywiście pod nadzorem instruktora).

Adres: 7, Rue Stephane Dechant

Godziny otwarcia: od 11:00 do 19:00

Cena biletu: 15 € (normalny), dla dzieci 5-10 lat – 11 €, a dla dzieci 3-4 lata – 6 €

Rynek Główny i Mały Książek

Place Bellecour

Place Bellecour to trzeci największy plac w całej Francji. Uważa się go też za jeden z największych europejskich placów, który nie jest zajęty budynkami czy roślinnością. Znajduje się na nim tylko pomnik Ludwika XIV. Plac łączy się z głównymi ulicami w mieście. Budowę otaczających go budynków szacuje się na XIX wiek, a historia samego placu rozpoczęła się już w XII wieku. Na zachodnim końcu można znaleźć figurę słynnego bohatera powieści Antoine de Saint-Exupery – Małego Księcia.

Kościół Saint-Nizier

Kościół Saint-Nizier

Świątynia stała w tym miejscu w pobliżu Place de Terro już w czasach rzymskich. Była kilkakrotnie niszczona, ale nowoczesny budynek w stylu gotyckim stoi od XVI wieku i przez wieki był uważany za najbardziej gościnne miejsce w Lyonie.

Lewą wieżę kościoła zdobi zegar, który jest nieco młodszy niż sam budynek.

Adres: 1 Rue Saint-Nizier

Muzeum Braci Lumière

Muzeum Braci Lumière

Lyon jest również znany jako miejsce narodzin braci Lumière. Ich dom został zachowany i obecnie mieści się w nim muzeum. A obok niego powstał Instytut Lumière’a. Przechowuje się tam starannie pierwsze eksperymentalne urządzenia kinematograficzne i wyniki ich doświadczeń.

Zachował się również pierwszy na świecie plan filmowy, który można zwiedzać. Oba budynki znajdują się przy ulicy, której nazwa pochodzi od najważniejszego wydarzenia, które miało na niej miejsce – First Film Street.

Adres: 25 Rue du Premier Film

Muzeum Miniatur i Dekoracji Filmowych

Muzeum Miniatur i Dekoracji Filmowych

Skoro Lyon jest tak bardzo związany z przemysłem filmowym, to nie jest dziwne, że takie muzeum znajduje się właśnie w tym mieście. Można tu zobaczyć rekwizyty z wielu uwielbianych filmów, takich jak Harry Potter czy Gwiezdne Wojny, a także miniaturowe scenografie do nich.

Odkryj w muzeum kulisy popularnego przemysłu i dowiedz się lepiej, jak powstaje film.

Adres: 60, rue Saint Jean

Godziny otwarcia: 10:00-18:30

Cena biletu: 9.50 €, 5-15 lat – 6.50 €

Ciesz się swoją podróżą w Lyonie!

Wykorzystano zdjęcia autorstwa OnlyLyon

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *