» Europa » Belgia » Brugia » 10 głównych zabytków Brugii

Brugia to niesamowite, ale małe miasto średniowieczne, które można łatwo zwiedzić w ciągu pół dnia. Mimo to wewnątrz jego starej części znajduje się wiele pięknych sklepów, kawiarni, interesujących muzeów i zabytków, które przykuwają uwagę. Chciałoby się być wszędzie, ale czas podróżnych często jest ograniczony. Abyście mogli wcześniej zdecydować, które miejsca odwiedzić, przygotowaliśmy listę 10 głównych atrakcji Brugii i oznaczyliśmy je na mapie.

Dwie wskazówki dla odwiedzających Brugię

  1. Zatrzymując się w Brugii (najlepsze noclegi można znaleźć tutaj), spróbujcie odwiedzić interesujące was miejsca przed południem, zanim pojawią się tłumy turystów. Jeśli planujecie krótką jednodniową wizytę w mieście, wybierajcie dni robocze. Od wtorku do piątku wszystkie muzea będą otwarte, a liczba odwiedzających będzie dużo mniejsza.
  2. Wszystkie atrakcje i zabytki są uwzględnione w naszym audioprzewodniku. Pobierz aplikację pod tym linkiem, a mapa do samodzielnego zwiedzania wraz z ciekawymi historiami i legendami o Brugii będzie na wyciągnięcie twojej ręki. 

» CZYTAJ TAKŻEBrugia: 10 pomysłów na wypoczynek

Rynek Główny

Grote Markt, czyli «rynek główny» to serce Brugii. To miejsce, gdzie odbywały się wszystkie ważne wydarzenia i zamieszki. Nawet obecnie na Grote Markt odbywają się otwarte targi, a w okresie grudniowych świąt otwierane jest duże lodowisko i jarmark bożonarodzeniowy. Grote Markt jest punktem wyjścia dla wycieczek, ponieważ większość zabytków znajduje się w pobliżu: Belfort van Brugge, Budynek Sądu, Muzeum Salvadora Dali i Muzeum Historyczne Brugii. Ponadto w okolicy znajdziecie wiele restauracji i kawiarni. Ceny w nich są nieco wyższe niż średnio w mieście, ale warto, aby móc podziwiać widok na dzwonnicę beffroi.

Adres: Brugge, Markt

Godziny otwarcia: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Wieża Beffroi

Belfort van Brugge to średniowieczna dzwonnica. Takie wieże znajdują się praktycznie w każdym większym mieście w Belgii. Początkowo beffroi służyły jako obiekty strażnicze, z których drużyny strażaków pilnowały porządku na ulicach. Wewnątrz wież przechowywano dokumenty, skarby miasta i umieszczano więzienia. To dlatego zawsze dodawano do nich nowe pomieszczenia. Wysokość Beffroi w Brugii wynosi 83 metry. Na taras widokowy prowadzi 366 schodów, windy nie ma. Weźcie pod uwagę, że widoki będą się różnić od tych z filmu «Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj» (kręconego w Brugii) ze względu na ogrodzenie w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów.

Adres: Brugge, Markt, 8

Godziny otwarcia: Wejście na taras widokowy jest możliwe od 9:30 do 18:00, z wyjątkiem 1 stycznia i 25 grudnia

Koszt: dla odwiedzających w wieku 26-65 lat – 12 euro, poniżej 5 lat za darmo, dla pozostałych – 10 euro

Ratusz

Kiedyś na placu Burg stało więzienie, ale po uzyskaniu przez Brugię niepodległości, gruntownie przebudowano plac i wzniesiono ratusz (Stadsbestuur Brugge). Fasada budynku została ozdobiona posągami władców Flandrii i rzeźbami o tematyce biblijnej, które czasami były wykorzystywane do wyjaśniania historii i prawodawstwa niepiśmiennym średniowiecznym mieszkańcom. Stary ratusz jest obecnie miejscem obrad rady miejskiej i odbywają się tam śluby. Można go także zwiedzać jako muzeum: poza starodawnymi wnętrzami znajdują się tam pierwsze lokalne monety, gobeliny i archiwalne dokumenty.

Adres: Brugge, Burg, 12

Godziny otwarcia: od 9:30 do 17:00, z wyjątkiem 25 grudnia, 31 grudnia i 1 stycznia

Cena biletu: 6 euro

» CZYTAJ TAKŻEJak podróżować po Belgii transportem publicznym?

Bazylika Świętej Krwi

Bazylika Świętej Krwi (Basiliek van heilig Bloed) została zbudowana w XII wieku. Wewnątrz znajduje się relikwia kościelna, naczynie zawierające krew Chrystusa, przywiezione do miasta po jednej z wypraw krzyżowych. Każdego roku, 30 maja o godzinie 14:30, w Brugii odbywa się procesja Świętej Krwi, podczas której relikwia jest wynoszona na ulice miasta.

Adres: Brugge, Burg, 13

Godziny otwarcia: od 9:30 do 12:30 i od 14:00 do 17:30. Zamknięte 1 stycznia

Koszt: 2,5 euro

Kościół Najświętszej Marii Panny

Wieża kościoła Najświętszej Marii Panny (Onze Lieve Vrouw Brugge) była niegdyś najwyższa na świecie i miała 122 metry wysokości. Niestety nie można wspiąć się na jej szczyt, ale można zajrzeć do wnętrza kościoła, którego początki sięgają XII wieku. Kościół kryje marmurowe posadzki, liczne malowidła, grobowiec Marii Burgundzkiej i najważniejszą atrakcję – marmurową rzeźbę «Madonna z Brugii» autorstwa Michała Anioła.

Adres: Brugge, Mariastraat

Godziny otwarcia: od 9:30 do 17:00, z wyjątkiem 30 maja, 25 grudnia, 31 grudnia i 1 stycznia

Koszt: dzieci do 17 roku życia za darmo, 18-25 lat i po 65 roku życia bilety kosztują 5 euro, pozostali 6 euro

Most św. Bonifacego

Brzegi najwęższego kanału w mieście, Bakkersrei, łączy Most Bonifacego (Bonifaciusbrug). Chociaż wygląda na starą kamienną konstrukcję, w rzeczywistości jest jednym z najnowszych w Brugii i został zbudowany dopiero w 1910 roku. Ten most to świetne miejsce na malownicze zdjęcie, wystarczy uchwycić chwilę między tłumami turystów.

Adres: Brugge, Groeninge, 6

Godziny otwarcia: przez całą dobę. Mniej turystów przed 11:00 i po 18:00

Begijnhuisje

Słowo «begijnhuisje» było używane do opisania społeczności samotnych kobiet, które mieszkały razem i prowadziły rygorystyczny styl życia. Zarabiały na życie wychowując sieroty, piorąc wełnę, tkając, haftując i cerując bieliznę. Na terenie Begijnhuisje w Brugii, założonego w XIII wieku nadal żyją siostry zakonu Świętego Benedykta. Nie są one zakonnicami i mogą w każdej chwili opuścić to miejsce. Każdy może wejść na wewnętrzny dziedziniec: znajduje się tam kaplica i małe muzeum.

Adres: Brugge, Begijnhof, 30

Godziny otwarcia: od 6:30 do 18:30

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna wycieczka po Belgii: trasa i przydatne wskazówki

Muzeum Groeninge

W Groeningemuseum można obejrzeć dzieła flamandzkich malarzy z okresu od XIV do XIX wieku. Wśród 1500 wystawionych eksponatów wyróżniają się obrazy Jana van Eycka, Gerarda Davida i Hugo van der Goesa. «Gwiazdą» muzeum jest tryptyk Boscha «Sąd Ostateczny» z początku XVI wieku.

Adres: Brugge, Dijver, 12

Godziny otwarcia: od 9:30 do 17:00. Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, 1 stycznia i 25 grudnia

Koszt: 12 euro

Szpital św. Jana

Założony na początku XII wieku szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) działał do drugiej połowy XX wieku, kiedy to został przekształcony w muzeum. Znajdują się tu starożytne instrumenty medyczne i aptekarskie, archiwa oraz sześć obrazów autorstwa urodzonego w Brugii Hansa Memlinga.

Adres: Brugge, Mariastraat, 38

Godziny otwarcia: od 9:30 do 17:00. Muzeum nie jest otwarte w poniedziałek, 25 grudnia i 1 stycznia

Koszt: osoby w wieku 26-65 lat – 12 euro, dzieci do lat 17 – bezpłatnie, pozostali – 10 euro

Plac Jana van Eycka

Plac Jana van Eycka (Jan van Eyckplein) jest wart odwiedzenia nie tylko przez fanów talentu słynnego malarza. Znajduje się na nim ławka z filmu «Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj», a pobliski Most Królewski oferuje wspaniałe widoki na miasto. Wokół placu znajduje się również wiele kawiarni i restauracji, które trafiły na strony magazynów o modzie.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Belgii?

Mapa z zabytkami średniowiecznej Brugii:

Mała, ale wiekowa Brugia urzeknie Cię swoją czarującą średniowieczną atmosferą. Nie bez powodu nazywana jest «miastem-muzeum», ponieważ wydaje się, że czas stanął tu w miejscu.

Miłych spacerów!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *