Jak podróżować po Belgii transportem publicznym?

Belgia

Jeśli podróżujecie po Belgii na własną rękę to bez problemu poradzicie sobie bez samochodu dzięki rozwiniętej komunikacji publicznej. W tym niewielkim królestwie można przemieszczać się między osadami pociągami lub autobusami a w miastach – autobusami, tramwajami i metrem. Stacje są zaprojektowane tak aby można było łatwo przesiąść się z jednego rodzaju transportu na drugi. Poniżej szczegółowo przeanalizujemy  wszystkie rodzaje transportu i wymienimy główne firmy transportowe.

» Czytaj takżeJak kupić bilet na pociąg w Holandii?

Pociągi

Pociągi

Dobrze rozwinięta sieć kolei łączy wszystkie główne miasta Belgii i wiele małych miasteczek. Przewoźnikiem jest firma SNSB. Pociągi są wygodne, wyposażone są w toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych), ruch pociągów się o 4:30 rano i kończy o 1:00 w nocy (w zależności od konkretnego kierunku).

Przede wszystkim obowiązkowo musisz kupić bilet. Gdzie kupić bilet na pociąg w Belgii? Można to zrobić w zwykłych kasach na dworcach, w kasach elektronicznych na dworcach, online na stronie internetowej firmy, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Kupując bilet, nie kupujesz biletu na konkretny pociąg, ale prawo do podróżowania pociągiem z jednej strefy Belgii do drugiej.

Tutaj możesz wcześniej zarezerwować bilet kolejowy z lotniska Zaventem do Brukseli.

Kto może podróżować za darmo pociągami w Belgii?

 • dzieci poniżej 6 lat w towarzystwie osoby dorosłej z biletem (nie więcej niż 4 dzieci na 1 osobę towarzyszącą).
 • dzieci w wieku od 6 do 12lat w towarzystwie osoby dorosłej z biletem (nie więcej niż 4 dzieci na 1 osobę towarzyszącą), pod warunkiem, że podróż odbywa się po godzinie 9:00 rano w dni robocze.
 • dziennikarze mogą podróżować bezpłatnie wagonami drugiej klasy.

Jeśli nie należysz do wymienionych kategorii obywateli, oto kilka wskazówek, które zmniejszą koszty podróży.

Jak zaoszczędzić na podróży pociągiem?

 • każdy bilet jest tańszy, jeśli masz mniej niż 26lat. Należy to wcześniej zgłosić w kasie. Kontroler w pociągu poprosi cię o ukazanie dokumentu potwierdzającego wiek.
 • jeśli planujesz tylko jedną podróż i zamierzasz wrócić do początkowego punktu, od razu kup bilet w obie strony, jest nieco tańszy.
 • w weekendy taryfa jest o 50% tańsza, bilet weekendowy jest ważny od piątku od 19:01 do niedzieli do ostatniego zatrzymania się pociągu.
 • jeśli podróżujesz z całą rodziną, z trójką lub więcej dzieci, kup specjalny bilet rodzinny, który pozwoli zaoszczędzić 50% kosztów dla rodziców i dzieci w wieku powyżej 12lat
 • jeśli planujesz podróżować w firmie w dni powszednie (do 10 osób) i/ lub planujesz odwiedzić kilka miast, natychmiast kup bilet na 10 podróży. Takie bilety s sprzedawane w zwykłych i elektronicznych kasach na stacjach i są podzielone na dwa rodzaje: GO PASS 10 dla osób poniżej 26 roku życia (52 euro za 10 podróży w dowolnym kierunku) i RAIL PASS dla osób powyżej 26lat (77 euro za 10 podróży w dowolnym kierunku). Bilety te należy wypełnić z wyprzedzeniem, można wypełnić  w języku angielskim. Musisz podać dzień tygodnia, datę, miejsce wyjazdu i przyjazdu. Jednocześnie może korzystać z jednego biletu maksymalnie 10 osób.

Transport

Mała porada: załóżmy, ze podróżujesz z Brukseli do Brugii i przejeżdżasz przez Gandawę, jeśli nie sprawdziłeś biletu na stację «pośrednią», możesz wysiąść na niej, przespacerować się po mieście, wsiąść do następnego pociągu i spokojnie dotrzeć do celu.

Jak zaplanować przejazd pociągiem?

Czas odjazdu pociągu, jego numer, numer peronu, informacje o przejazdach i trasę pociągu można uzyskać od sprzedawcy w kasie przy zakupie biletu, a także można sprawdzić online na stronie internetowej firmy lub za pośrednictwem aplikacji NMBS/ SNCB dostępnej na urządzenia z systemem iOS, Android.

Na co powinieneś być przygotowany?

Na co powinieneś być przygotowany

 • zmianę platformy przyjazdu/ odjazdu pociągu.

Zawsze patrz na tablicę odjazdów na stacji lub śledź numer peronu za pomocą aplikacji mobilnej, w ostatniej chwili twój pociąg może przybyć na zupełnie inny tor. Zostanie to ogłoszone przez zestaw głośnomówiący, ale po holendersku lub francusku.

 • pociąg się spóźnił.

Opóźnienie pociągu, które wynosi 5-10 minut jest całkowicie normalne. Opóźnienie jest wyświetlane na tablicy wyników na platformie, a także w aplikacji. Możliwe są opóźnienia pociągów do 40 minut lub więcej. Zawsze bądź przygotowany na zmianę planów. Jeśli jesteś stratny z powodu opóźnienia poproś i certyfikat opóźnienia od konduktora, w kasie na stacji lub w Internecie.

 • Pociąg został odwołany.

Pociąg może zostać wcześniej odwołany z powodu remontu na torach. Niestety, co najmniej raz w tygodniu ruch pociągów jest przerywany z powodu incydentów z ludźmi na torach kolejowych.

Innym powodem odwołania pociągów jest strajk. Jeśli związek przedsiębiorstwa kolejowego zdecyduje się na strajk, nie powinieneś zrezygnować z podróży pociągami (nawet jeśli kursują one tego dnia mogą być odwołane wszystkie pociągi w kraju), możesz utknąć w pociągu na kilka godzin.

Strajki i naprawy ogłoszone z wyprzedzeniem są ogłaszane wcześniej na stronie. Informacje o strajkach są także wyświetlane w aplikacjach mobilnych. Warto wiedzieć, że w przypadku strajków ruch pociągów pośpiesznych na przykład Thalys i TGV, w kierunkach międzynarodowych zostanie częściowo lub całkowicie wstrzymany.

 • Przepełnienie pociągu.

Większość Belgów mieszka i pracuje w różnych częściach królestwa, więc pociągi na trasach Brugge-Gent-Bruksela i Antwerpia-Bruksela w dni powszednie od 7:00 do 9:30 i od 17:00 do 19:30 mogą być zatłoczone.

Autobusy, tramwaje, metro

tramwaje

Przewozy autobusowe, tramwajowe i metra obsługiwane są przez trzy firmy: De Lijn we Flandrii, TEC w Walonii i STIB w Brukseli.
De Lijn – wycieczki po Flandrii (Antwerpia, Gandawa, Brugia, Oostende, Leuven, przedmieścia Brukseli).

Ceny biletów można znaleźć tutaj.

Bilet na jedną podróż trwającą 60 minut (bilet jednorazowy) kosztuje 3 euro.

Bilet na 10 podróży trwających 60 minut (karta Lijn 10 podróży) kosztuje 15 euro i może być używany przez kilka osób na jedną podróż.

Bilet na jeden (lub kilka dni) (karnet dzienny) uprawnia do nieograniczonej liczby podróży i kosztów:

 • 1 dzień – 6 euro w punktach sprzedaży De Lijn lub 8 euro u kierowcy;
 • 3 dni – 12 euro w punktach sprzedaży De Lijn;
 • 5 dni – 17 euro w punktach sprzedaży De Lijn;
 • bilet dziecięcy na 1 dzień – 4 euro w punktach sprzedaży De Lijn lub 6 euro u kierowcy.

De Lijn obsługuje tramwaj, kursujący wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Bilety na taki tramwaj są sprzedawane osobno.

Firma De Lijn ma dobrą aplikację mobilną, która pozwala łatwo, bez problemowo poruszać się w nowym mieście.

TEC – wycieczki po Walonii (Liege, Namur, Dinand, Halle).

Koszt biletów można znaleźć pod tym linkiem.

Bilet na 1 podróż trwającą 60 minut kosztuje 2,1 euro u kierowcy i 1,9 euro przy wcześniejszym zakupie.

Bilet na 1 dzień – 5 euro u kierowcy i 4 euro przy wcześniejszym zakupie/ zakupie z  góry.

3 dni – 8 euro przy zakupie z góry.

STIB-MIVB — poruszanie się po Brukseli.

Ceny biletów można znaleźć tutaj.

Bilet na 1 podróż kosztuje 2,5 euro u kierowcy i 2,1 euro przy zakupie z góry.

Bilet na 24 godziny kosztuje 7,5 euro.

Bilet na lotnisko z Brukseli kosztuje 6 euro u kierowcy i 4,5 euro przy wcześniejszym zakupie.

Możesz również za 5 euro nabyć plastikową kartę podróżną, z nią można jeździć bez limitu przez 1 dzień, koszt to 7,5 euro, na 2 dni – 14 euro, na 3 dni – 18 euro, bilet na 10 podróży kosztuje 14 euro.

I wreszcie. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj transportu publicznego wybierzesz – zawsze miej przy sobie bilet! Jeśli nie masz czasu na zakup biletu w kasie spróbuj kupić bilet u kierowcy lub konduktora. Jeśli złapano cię bez biletu, bądź uprzejmy, spokojny i zaakceptuj wszelkie wymagania. Zwykle rozwiązaniem problemu jest zakup biletu i opłacenie grzywny w wysokości do 50 euro. W przypadku sporów z konduktorem kwota grzywny wzrośnie ponadto sprawa zostanie zgłoszona na policję.