Jak podróżować po Belgii transportem publicznym?

Belgia

Jeśli podróżujecie po Belgii na własną rękę to bez problemu poradzicie sobie bez samochodu dzięki rozwiniętej komunikacji publicznej. W tym niewielkim królestwie można przemieszczać się między osadami pociągami lub autobusami a w miastach – autobusami, tramwajami i metrem. Stacje są zaprojektowane tak aby można było łatwo przesiąść się z jednego rodzaju transportu na drugi. Poniżej szczegółowo przeanalizujemy  wszystkie rodzaje transportu i wymienimy główne firmy transportowe.

» Czytaj takżeJak kupić bilet na pociąg w Holandii?

Pociągi

Pociągi

Dobrze rozwinięta sieć kolei łączy wszystkie główne miasta Belgii i wiele małych miasteczek. Przewoźnikiem jest firma SNSB. Pociągi są wygodne, wyposażone są w toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych), ruch pociągów się o 4:30 rano i kończy o 1:00 w nocy (w zależności od konkretnego kierunku).

Przede wszystkim obowiązkowo musisz kupić bilet. Gdzie kupić bilet na pociąg w Belgii? Można to zrobić w zwykłych kasach na dworcach, w kasach elektronicznych na dworcach, online na stronie internetowej firmy, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Kupując bilet, nie kupujesz biletu na konkretny pociąg, ale prawo do podróżowania pociągiem z jednej strefy Belgii do drugiej.

Tutaj możesz wcześniej zarezerwować bilet kolejowy z lotniska Zaventem do Brukseli.

Kto może podróżować za darmo pociągami w Belgii?

 • dzieci poniżej 6 lat w towarzystwie osoby dorosłej z biletem (nie więcej niż 4 dzieci na 1 osobę towarzyszącą).
 • dzieci w wieku od 6 do 12lat w towarzystwie osoby dorosłej z biletem (nie więcej niż 4 dzieci na 1 osobę towarzyszącą), pod warunkiem, że podróż odbywa się po godzinie 9:00 rano w dni robocze.
 • dziennikarze mogą podróżować bezpłatnie wagonami drugiej klasy.

Jeśli nie należysz do wymienionych kategorii obywateli, oto kilka wskazówek, które zmniejszą koszty podróży.

Jak zaoszczędzić na podróży pociągiem?

 • każdy bilet jest tańszy, jeśli masz mniej niż 26lat. Należy to wcześniej zgłosić w kasie. Kontroler w pociągu poprosi cię o ukazanie dokumentu potwierdzającego wiek.
 • jeśli planujesz tylko jedną podróż i zamierzasz wrócić do początkowego punktu, od razu kup bilet w obie strony, jest nieco tańszy.
 • w weekendy taryfa jest o 50% tańsza, bilet weekendowy jest ważny od piątku od 19:01 do niedzieli do ostatniego zatrzymania się pociągu.
 • jeśli podróżujesz z całą rodziną, z trójką lub więcej dzieci, kup specjalny bilet rodzinny, który pozwoli zaoszczędzić 50% kosztów dla rodziców i dzieci w wieku powyżej 12lat
 • jeśli planujesz podróżować w firmie w dni powszednie (do 10 osób) i/ lub planujesz odwiedzić kilka miast, natychmiast kup bilet na 10 podróży. Takie bilety s sprzedawane w zwykłych i elektronicznych kasach na stacjach i są podzielone na dwa rodzaje: GO PASS 10 dla osób poniżej 26 roku życia (52 euro za 10 podróży w dowolnym kierunku) i RAIL PASS dla osób powyżej 26lat (77 euro za 10 podróży w dowolnym kierunku). Bilety te należy wypełnić z wyprzedzeniem, można wypełnić  w języku angielskim. Musisz podać dzień tygodnia, datę, miejsce wyjazdu i przyjazdu. Jednocześnie może korzystać z jednego biletu maksymalnie 10 osób.

Transport

Mała porada: załóżmy, ze podróżujesz z Brukseli do Brugii i przejeżdżasz przez Gandawę, jeśli nie sprawdziłeś biletu na stację «pośrednią», możesz wysiąść na niej, przespacerować się po mieście, wsiąść do następnego pociągu i spokojnie dotrzeć do celu.

Jak zaplanować przejazd pociągiem?

Czas odjazdu pociągu, jego numer, numer peronu, informacje o przejazdach i trasę pociągu można uzyskać od sprzedawcy w kasie przy zakupie biletu, a także można sprawdzić online na stronie internetowej firmy lub za pośrednictwem aplikacji NMBS/ SNCB.

Na co powinieneś być przygotowany?

Na co powinieneś być przygotowany

 • zmianę platformy przyjazdu/ odjazdu pociągu.

Zawsze patrz na tablicę odjazdów na stacji lub śledź numer peronu za pomocą aplikacji mobilnej, w ostatniej chwili twój pociąg może przybyć na zupełnie inny tor. Zostanie to ogłoszone przez zestaw głośnomówiący, ale po holendersku lub francusku.

 • pociąg się spóźnił.

Opóźnienie pociągu, które wynosi 5-10 minut jest całkowicie normalne. Opóźnienie jest wyświetlane na tablicy wyników na platformie, a także w aplikacji. Możliwe są opóźnienia pociągów do 40 minut lub więcej. Zawsze bądź przygotowany na zmianę planów. Jeśli jesteś stratny z powodu opóźnienia poproś i certyfikat opóźnienia od konduktora, w kasie na stacji lub w Internecie.

 • Pociąg został odwołany.

Pociąg może zostać wcześniej odwołany z powodu remontu na torach. Niestety, co najmniej raz w tygodniu ruch pociągów jest przerywany z powodu incydentów z ludźmi na torach kolejowych.

Innym powodem odwołania pociągów jest strajk. Jeśli związek przedsiębiorstwa kolejowego zdecyduje się na strajk, nie powinieneś zrezygnować z podróży pociągami (nawet jeśli kursują one tego dnia mogą być odwołane wszystkie pociągi w kraju), możesz utknąć w pociągu na kilka godzin.

Strajki i naprawy ogłoszone z wyprzedzeniem są ogłaszane wcześniej na stronie. Informacje o strajkach są także wyświetlane w aplikacjach mobilnych. Warto wiedzieć, że w przypadku strajków ruch pociągów pośpiesznych na przykład Thalys i TGV, w kierunkach międzynarodowych zostanie częściowo lub całkowicie wstrzymany.

 • Przepełnienie pociągu.

Większość Belgów mieszka i pracuje w różnych częściach królestwa, więc pociągi na trasach Brugge-Gent-Bruksela i Antwerpia-Bruksela w dni powszednie od 7:00 do 9:30 i od 17:00 do 19:30 mogą być zatłoczone.

Autobusy, tramwaje, metro

tramwaje

Przewozy autobusowe, tramwajowe i metra obsługiwane są przez trzy firmy: De Lijn we Flandrii, TEC w Walonii i STIB w Brukseli.

De Lijn

Wycieczki po Flandrii (Antwerpia, Gandawa, Brugia, Oostende, Leuven, przedmieścia Brukseli).

Ceny biletów można znaleźć tutaj.

 • Bilet na jedną podróż trwającą 60 minut (bilet jednorazowy) kosztuje 2,50 euro.
 • Bilet na 10 podróży trwających 60 minut (karta Lijn 10 podróży) kosztuje 17 euro i może być używany przez kilka osób na jedną podróż.
 • Bilet na jeden dzień (karnet dzienny) uprawnia do nieograniczonej liczby podróży i kosztów 7,50 euro w punktach sprzedaży De Lijn.
 • bilet dziecięcy na 1 dzień – 4 euro w punktach sprzedaży De Lijn.

De Lijn obsługuje tramwaj, kursujący wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Bilety na taki tramwaj są sprzedawane osobno.

Firma De Lijn ma dobrą aplikację mobilną, która pozwala łatwo, bez problemowo poruszać się w nowym mieście.

TEC

Wycieczki po Walonii (Liege, Namur, Dinand, Halle).

Koszt biletów można znaleźć pod tym linkiem.

 • Bilet na 1 podróż trwającą 60 minut kosztuje 2,60 euro u kierowcy i 2,10 euro przy wcześniejszym zakupie.
 • Bilet na 1 dzień – 5,70 euro u kierowcy i 4,20 euro przy wcześniejszym zakupie/ zakupie z  góry.
 • Bilet na 8 podróż – 9,20 euro przy zakupie z góry.

STIB-MIVB

Poruszanie się po Brukseli.

Ceny biletów można znaleźć tutaj.

 • Bilet na 1 podróż kosztuje 2,60 euro.
 • Bilet na 24 godziny kosztuje 8 euro.
 • Bilet na lotnisko z Brukseli kosztuje 7,50 euro.
 • Taryfa z kartą zbliżeniową tańsza o 0,50 euro.

I wreszcie. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj transportu publicznego wybierzesz – zawsze miej przy sobie bilet! Jeśli nie masz czasu na zakup biletu w kasie spróbuj kupić bilet u kierowcy lub konduktora. Jeśli złapano cię bez biletu, bądź uprzejmy, spokojny i zaakceptuj wszelkie wymagania. Zwykle rozwiązaniem problemu jest zakup biletu i opłacenie grzywny w wysokości do 50 euro. W przypadku sporów z konduktorem kwota grzywny wzrośnie ponadto sprawa zostanie zgłoszona na policję.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *