» Europa » Belgia » Jak podróżować po Belgii transportem publicznym?

Jak podróżować po Belgii na własną rękę transportem publicznym? W tym mieście bez problemu poradzicie sobie bez samochodu dzięki rozwiniętej komunikacji. Możesz przemieszczać się między osadami pociągami, a w miastach autobusami, tramwajami i metrem. Stacje są tak zaprojektowane, aby można było łatwo się przesiadać między środkami transportu. Poniżej zamieszczamy szczegółowy poradnik dla podróżnika, jak się przemieszczać. Zobacz też nasze propozycje spędzania wakacji w Belgii.

Wybierz się na wycieczkę po Belgii

» Czytaj takżeJak kupić bilet na pociąg w Holandii?

Jak podróżować po Belgii pociągiem?

W Belgii działa dobrze rozwinięta sieć kolei, dzięki czemu z łatwością dotrzesz do głównych miast i wielu mniejszych miasteczek. Przewoźnikiem jest firma SNSB. Belgijskie pociągi są wygodne i wyposażone w toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych). Kursują od 4:30 rano do 1:00 w nocy (w zależności od konkretnego kierunku).

Kto może podróżować za darmo pociągami w Belgii?

 • dzieci poniżej 6 lat w towarzystwie osoby dorosłej z biletem (nie więcej niż 4 dzieci na jednego opiekuna);
 • dzieci od 6 do 12 lat w towarzystwie osoby dorosłej z biletem (nie więcej niż 4 dzieci na jednego opiekuna), pod warunkiem, że podróż odbywa się po godzinie 9:00 rano w dni robocze.
 • Dziennikarze mogą podróżować bezpłatnie wagonami drugiej klasy.

Nie należysz do wymienionych grup osób? Mimo tego nadal możesz zmniejszyć koszty podróży. Wystarczy, że dowiesz się jak!

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Antwerpii w 1 dzień?

Jak zaoszczędzić na podróży pociągiem?

 • Po pierwsze, każdy bilet jest tańszy, jeśli masz mniej niż 26 lat. Musisz to wcześniej zgłosić w kasie, a następnie kontroler w pociągu poprosi cię o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek.
 • Natomiast jeśli planujesz tylko jedną podróż i zamierzasz wrócić do początkowego punktu, od razu kup bilet w obie strony. Ponieważ jest nieco taniej!
 • W weekendy taryfa jest o 50% tańsza. Bilet weekendowy jest ważny od piątku od 19:01 do niedzieli.
 • Jeśli podróżujesz całą rodziną (z trójką dzieci lub więcej w wieku powyżej 12 lat) kup specjalny bilet rodzinny. Zaoszczędzisz wtedy 50% kosztów.
 • Jeśli planujesz podróżować w grupie do 10 osób w dni powszednie i/ lub odwiedzić kilka miast, kup bilet na 10 podróży. Znajdziesz je w zwykłych i elektronicznych kasach na stacjach. Są podzielone na dwa rodzaje: GO PASS 10 dla osób poniżej 26 lat (52 euro za 10 podróży w dowolnym kierunku) i RAIL PASS dla osób powyżej 26 lat (77 euro za 10 podróży w dowolnym kierunku). Wypełnij bilety z wyprzedzeniem (można wypełnić  w języku angielskim). Podaj dzień tygodnia, datę oraz miejsce wyjazdu i przyjazdu. Uwaga: z jednego biletu może korzystać maksymalnie 10 osób!

Mała porada: załóżmy, ze podróżujesz z Brukseli do Brugii i przejeżdżasz przez Gandawę. Jeśli nie sprawdziłeś biletu na stację «pośrednią», możesz teraz wysiąść i przespacerować się po mieście. Później wsiądziesz do następnego pociągu i spokojnie dotrzesz do celu.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych zabytków Brugii

Jak zaplanować przejazd pociągiem?

Czas odjazdu pociągu, numer peronu, informacje o przejazdach i trasę sprawdzisz online na stronie internetowej firmy lub za pośrednictwem aplikacji NMBS/ SNCB. Możesz też zapytać w kasie.

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Brugii? 10 pomysłów

Na co powinieneś być przygotowany?

 • Zmianę platformy przyjazdu / odjazdu pociągu

  Zawsze patrz na tablicę odjazdów na stacji lub śledź numer peronu za pomocą aplikacji mobilnej. Ponieważ w ostatniej chwili twój pociąg może się zatrzymać na zupełnie innym torze. Zostanie to ogłoszone przez zestaw głośnomówiący, ale po holendersku lub francusku.

 • Opóźnienie pociągu

  Opóźnienie pociągu 5-10 minut jest całkowicie normalne. Wyświetlają je na tablicy wyników na platformie, a także w aplikacji. Jednak możliwe są też spóźnienia kolei do 40 minut lub nawet więcej. Dlatego zawsze bądź przygotowany na zmianę planów. Jeśli jesteś z tego powodu stratny, poproś o certyfikat opóźnienia od konduktora, w kasie na stacji lub w Internecie.

 • Odwołany pociąg

  Pociąg może zostać wcześniej odwołany z powodu remontu na torach. Po drugie, co najmniej raz w tygodniu ruch przerywają incydenty z ludźmi. Inną przyczyną jest strajk. Jeśli związek przedsiębiorstwa kolejowego się na niego zdecyduje, wszystkie pociągi mogą być odwołane. Na szczęście protesty i naprawy są ogłaszane z wyprzedzeniem na stronie kolei oraz wyświetlane w aplikacjach mobilnych.

 • Przepełniony pociąg

  Większość Belgów mieszka i pracuje w różnych częściach królestwa, więc pociągi na trasach Brugge-Gent-Bruksela i Antwerpia-Bruksela w dni powszednie od 7:00 do 9:30 oraz od 17:00 do 19:30 mogą być zatłoczone.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Gandawie?

Autobusy, tramwaje i metro

Przewozy autobusowe, tramwajowe i metra obsługiwane są przez trzy firmy:

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Belgii?

De Lijn

De Lijn umożliwia wycieczki po Flandrii (Antwerpia, Gandawa, Brugia, Oostende, Leuven i przedmieścia Brukseli). Ceny biletów:

 • bilet jednorazowy 60-minutowy kosztuje 2,50 euro;
 • bilet na 10 podróży 60-minutowych kosztuje 17 euro i może być używany przez kilka osób na jedną podróż;
 • bilet jednodniowy (karnet dzienny) uprawnia do nieograniczonej liczby podróży i kosztuje 7,50 euro w punktach sprzedaży De Lijn.
 • bilet dziecięcy na 1 dzień kosztuje 4 euro.

De Lijn obsługuje również tramwaj, kursujący wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Bilety na niego są sprzedawane osobno. Firma ma też dobrą aplikację mobilną, która pozwala łatwo i bezproblemowo poruszać się w nowym mieście. Szczegółowe ceny biletów znajdziesz tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEEurotunel i pociąg Eurostar

TEC

TEC umożliwia wycieczki po Walonii (Liege, Namur, Dinand i Halle). Ceny biletów:

 • bilet jednorazowy 60-minutowy kosztuje 2,60 euro u kierowcy i 2,10 euro przy wcześniejszym zakupie;
 • bilet jednodniowy kosztuje 5,70 euro u kierowcy i 4,20 euro przy wcześniejszym zakupie/zakupie z  góry;
 • bilet na 8 podróży kupisz za 9,20 euro (przy zakupie z góry).

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Luksemburgu

STIB-MIVB

STIB-MIVB ułatwia podróżowanie po Brukseli.

Ceny biletów:

 • bilet jednorazowy kosztuje 2,60 euro;
 • bilet na 24h kosztuje 8 euro;
 • bilet na lotnisko z Brukseli kosztuje 7,50 euro;
 • taryfa z kartą zbliżeniową jest tańsza o 0,50 euro.

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj transportu wybierzesz. Jeśli nie masz czasu na zakup biletu w kasie, spróbuj go kupić u kierowcy lub konduktora. Grzywna za podróżowanie na gapę wynosi do 50 euro. Jednak w przypadku sporów z konduktorem, kwota wzrośnie, a ponadto sprawa trafi na policję.

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Amsterdamie

Wiesz już, jak podróżować po Belgii transportem publicznym? To nie takie trudne. Udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *