» Europa » Belgia » Bruksela » Bruksela w 1 dzień: co zobaczyć i czego spróbować?

Chcesz zwiedzić Brukselę, ale nie możesz poświęcić temu miastu więcej niż jeden dzień? Nie ma problemu! W tak kompaktowym mieście można zobaczyć główne atrakcje w kilka godzin. Oto interaktywna mapa, która pomoże ci poruszać się po sercu belgijskiej stolicy i znaleźć najlepsze sklepy z czekoladą, goframi i frytkami. Hotele można znaleźć tutaj.

» CZYTAJ TAKŻECO PRZYWIEŹĆ Z BELGII?

Trasa spaceru po Brukseli

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania Brukseli jest Dworzec Główny w Brukseli. Jest to główny węzeł transportu publicznego z regularnymi pociągami z lotniska w Brukseli i w odległości spaceru od głównych atrakcji. Do centrum miasta można dostać się nie tylko pociągiem, ale także zarezerwowanym wcześniej transportem, w którym kierowca spotka się z tobą na lotnisku ze znakiem i pomoże ci z bagażem.

Jeśli chcesz zwiedzić całą stolicę bez konieczności korzystania z transportu publicznego lub jeśli po prostu boisz się zgubić w nowym mieście, wycieczka autobusem typu hop-on-hop-off jest najlepszym rozwiązaniem. Zawiera ona dwie trasy i w zaledwie trzy i pół godziny można zobaczyć wszystkie atrakcje belgijskiej stolicy i ominąć niebezpieczne rejony. 

Ta wycieczka zabierze cię do centrum Brukseli w ciągu zaledwie kilku godzin. Z Dworca Centralnego (A) kieruj się na Grande Place (B), w samym sercu miasta. To właśnie ten plac raz na dwa lata ozdabia kwiatowy dywan, a pod koniec listopada staje tutaj główna choinka Belgii. Przewodnik może towarzyszyć ci w spacerze po mieście, aby pokazać wszystkie cuda i osobliwości stolicy. 

Kiedy już zrobisz zdjęcia odrestaurowanych gofrowni na Grand Place, idź zrobić swoje ujęcia «brukselskiego trio sikaczy». Pierwszym punktem waszego programu będzie Siusiająca dziewczynka (C), mała fontanna na końcu alei Impasse de la Fidélité.

Następnie skieruj się obok kościoła św. Mikołaja (D), ściśle otoczonego XVIII-wiecznymi domami, do Sikającego psa (E) na skrzyżowaniu Rue des Chartreux i Rue du Vieux Marché aux Grains. Mały Zinneke Pis już od prawie 20 lat udaje, że nawilża ulice Brukseli, bo nie jest fontanną w przeciwieństwie do słynnego Siusiającego Chłopca (F). Znajduje się on na rogu Rue de l’Etuve i Rue du Chêne. Ta niewielka fontanna jest regularnie przebierana w tematyczne kostiumy podczas świąt, a na specjalne okazje zamiast wody leje się z niej prawdziwe belgijskie piwo. W takie dni nie sposób oderwać od niej wzroku.

Po zrobieniu zdjęcia z Manneken Pis (F), skieruj się wąskimi uliczkami na Place de l’Albertine. Po drodze dowiesz się co to takie brukselizacja i docenisz zestawienie starych ceglanych domów i nowych betonowych budynków. W pobliżu Place de l’Albertine rozpoczyna się park Mont des Arts. Przespaceruj się po alejkach i przejdź po schodach na platformę widokową L’oreille Tourbillonante (G). Rozciąga się z niej wspaniały widok zarówno na park, jak i na szczyty budynków Grande Place.

W pobliżu znajduje się Plac Króla z kościołem św. Jakuba oraz Pałac Królewski (H). Spaceruj wokół niego, przez spokojne uliczki Brukseli, a dojdziesz do kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej w Sablon (I). Zajrzyj do wnętrza tego XV-wiecznego gotyckiego kościoła i podziwiaj witraże, a następnie przejdź się po ulicy Place du Grand Sablon.

W każdy weekend na trójkątnym placu przed kościołem odbywa się targ antyków, a w czwartkowe popołudnia targ żywności. Sablon to mekka brukselskich smakoszy, z ogromną koncentracją sklepów z czekoladą i różnych restauracji. Z Grand Sablon jest 15 minut spokojnego spaceru do Dworca Centralnego (A&J), pierwszego i ostatniego punktu trasy pieszej przez miasto.

Co jeszcze warto zobaczyć w Brukseli?

Jeśli masz więcej niż 3 godziny do dyspozycji, polecamy sprawdzić słynne Atomium. Można do niego dojechać metrem lub autobusem wycieczkowym. 6 z 9 sfer Atomium jest codziennie otwartych dla zwiedzających. Bilety dla dorosłych kosztują 16 euro, a dzieci poniżej 115 cm wzrostu mogą wejść za darmo. Jeśli wierzyć reklamie w damskich toaletach na lotnisku w Brukseli, ma ono najbardziej «wyniosłą» toaletę w Belgii.

Niedaleko od Atomium znajduje się park Mini Europa, gdzie dzieci nawet w wieku nawet trzech mogą poczuć się jak prawdziwy Guliwer. No i jest też centrum wystawowe Brussels Expo, z ciekawymi wydarzeniami i wystawami.

Jeśli będziesz w Brukseli pod koniec kwietnia lub na początku maja, nie przegap królewskich szklarni (Royal Greenhouses of Laeken). Są one otwarte dla zwiedzających tylko przez 3 tygodnie w roku, w okresie kwitnienia roślin egzotycznych i miejscowych.

Czy warto wybrać się do muzeum?

To, czy zdecydujemy się na wizytę w muzeum, zależy wyłącznie od własnych preferencji i dostępności czasu. W Brukseli, jak w każdym dużym mieście, są muzea sztuki, stylu życia, mody, kostiumów… Ale jeśli macie tylko jeden dzień na zwiedzanie miasta czy Belgii, polecamy te najbardziej wyjątkowe:

  • Muzeum Instrumentów Muzycznych (Rue Montagne de la Cour 2). Są tam eksponaty z całego świata i każdego można posłuchać – przy wejściu dostaje się szczegółowy audioprzewodnik.
  • Muzeum Historii Naturalnej (Rue Vautier 29), w którym znajduje się oszałamiająca kolekcja szczątków dinozaurów.
  • Belgijskie Muzeum Uzbrojenia Królewskiego i Historii Wojskowej oraz muzeum Autoworld (Parc du Cinquantenaire) zachwycą każdego miłośnika historii i techniki. Stare zbroje, broń, samoloty i samochody można znaleźć pod jednym dachem. Zwiedzający mogą wejść na Łuk Triumfalny, będący częścią kompleksu muzealnego.

A muzea czekolady czy komiksu można łatwo zastąpić wizytą w odpowiednim sklepie.

Co robić w Brukseli? Pomysły

Oprócz zdjęć głównych zabytków miasta, radzimy wszystkim spróbować słodyczy lokalnych czekoladników i zjeść wystawnego brukselskiego gofra. I nie przechodźcie obok stoisk z frytkami obojętnie, bo to właśnie tu serwowany jest najlepszy belgijski fast food, te podawane w restauracjach nawet się do nich nie umywają. I oczywiście nie zapomnijcie zabrać ze sobą pamiątek, takich jak kolorowe wydanie komiksu czy zabytkowa szklanka do ulubionego belgijskiego piwa.

Dla Waszej wygody wyznaczyliśmy najbardziej «smaczne» i ciekawe miejsca, które znajdziecie na trasie spaceru po stolicy.

A teraz już wiecie, co warto zobaczyć w Brukseli w jeden dzień. Podzielcie się informacjami ze znajomymi i powiedzcie nam w komentarzach o swoich ulubionych miejscach w mieście.

Miłej zabawy przy zwiedzaniu miasta!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *