Samodzielna wycieczka po Belgii: trasa i przydatne wskazówki

Samodzielna wycieczka po Belgii: trasa i przydatne wskazówki

Belgia — to bardzo piękny mały kraj, w którym w ciągu tygodnia można zwiedzić wszystkie większe miasta. Podróżowanie wynajętym samochodem, — jest wygodne i nie trzeba nadążać za rozkładem jazdy pociągów. Można też skorzystać z  transportu publicznego, który jest dobrze rozwinięty. Wszystkie większe miasta w Belgii są połączone koleją, a pociągi kursują dosyć często. Najdłuższy czas podróży w zaproponowanej przez nas trasie wyniesie dwie godziny. Podróżowanie po kraju pociągiem da Ci również możliwość delektowania się różnorodnymi piwami, bez konieczności martwienia się o procenty w kuflu.

Mamy dwie opcje dla twojego planu podróży po Belgii, w zależności od tego, czy przylatujesz na lotnisko w Brukseli czy przyjeżdżasz z Holandii.

Jeśli twoja podróż rozpoczyna się na lotnisku w Brukseli

Dzień pierwszy. Przyjazd do Belgii i zakwaterowanie w hotelu w Gandawie

Przylatujecie na lotnisko krajowe w Brukseli i schodzicie na dworzec kolejowy poniżej. Teraz trzeba kupić bilet na pociąg, ale nie do Brukseli, tylko do Gandawy.

Nasz wybór na pierwsze zapoznanie się z Belgią w tym mieście nie padł przypadkowo. Gandawa to bardzo piękne miejsce, w którym można spędzić kilka dni. Jest bezpieczniej niż w stolicy, a wieczorami można spokojnie spacerować i podziwiać piękne oświetlenie starych budynków.

Miasto jest również dobrze usytuowane, z łatwym dostępem do Brugii, Antwerpii, Ypres, Brukseli lub Lille, jeśli masz ochotę na wyprawę do Francji. Noclegi w Gandawie są tańsze niż w Brugii, a centrum wygląda ciekawiej wieczorem.

Znajdź swój własny pokój na najbliższe trzy dni w lokalnych hotelach klikając tutaj. Jeśli lecisz przez dzień, będziesz miał czas na wieczorny spacer po mieście.

Porównaj różne oferty hoteli w Gandawie

Dzień drugi. Gandawa

Gandawa

Ciesz się drugim dniem w Gandawie, korzystając z naszego szczegółowego planu spaceru po mieście. Koniecznie wybierz się na przejażdżkę łodzią wzdłuż kanałów, a wieczorem zjedz kolację w lokalnej restauracji.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Gandawie w jeden dzień?

Dzień trzeci. Wycieczka do Brugii

Brugge

Wyjazd wczesnym rankiem do Brugge. Podróż pociągiem ze stacji Gent Sint Pieters potrwa od 25 do 40 minut. Najlepiej przyjechać do miasta przed 9 rano, gdy na ulicach nie ma jeszcze tłumu turystów. Wejdź na dzwonnicę, zobacz widok z lotu ptaka na dachy piernikowych domów. Przejdź się wzdłuż wąskich kanałów lub dołącz do wycieczki łodzią. Tylko nie dokarmiaj tutejszych łabędzi, bo i tak stały się trochę kłopotliwe. I oczywiście przyglądaj się sklepowym witrynom w poszukiwaniu najpiękniejszych i najsmaczniejszych pamiątek.

Zarezerwuj hotele w Brugii tutaj

Dzień czwarty. Wycieczka do Antwerpii

Wycieczka do Antwerpii

Spędź dzień czwarty w Antwerpii  i porównaj średniowieczną, spokojną Brugię z jednym z najbardziej dynamicznych miast Belgii. Podróż pociągiem z Gent Sint-Pieters Station do Antwerpen Centraal trwa 55–65 minut. Przespaceruj się po Antwerpii korzystając z autorskiej wycieczki i poznaj historię miasta. Jeśli pogoda jest ładna, koniecznie zatrzymaj się na zachód słońca na promenadzie lub na dachu muzeum MAS.

Porównaj różne oferty hoteli w Antwerpii

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Antwerpii w jeden dzień?

Dzień piąty. Przejazd do Leuven. Wycieczka do Liège lub Hasselt

Zmień swoją lokalizację na Leuven. Z Gandawy jest około godziny jazdy pociągiem.

Leuven to małe miasto we Flandrii oddalone o około 15 minut drogi od Brukseli. Zdecydowanie najbardziej znana jest z miejscowego uniwersytetu — KU Leuven. Jedną trzecią mieszkańców Leuven stanowią studenci, dlatego też w mieście znajduje się wiele uroczych kawiarni i niedrogich restauracji. Główny rynek z pięknym ratuszem i biblioteką jest warty odwiedzenia, podobnie jak przedmieścia Heverly. Znajduje się tam zamek Arenberg, który obecnie jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także częścią kampusu uniwersyteckiego.

Liège

Na Leuven nie trzeba poświęcać całego dnia, jest dobre przede wszystkim ze względu na swoje położenie — stąd można szybko dotrzeć do Brukseli, Liège, Hasselt, Antwerpii i Namur. Po zameldowaniu się w hotelu, najlepiej wieczorem lub wczesnym rankiem następnego dnia wybrać się na spacer po okolicznych osadach i największym centrum edukacyjnym w Belgii.

W piątym dniu pobytu w Belgii proponujemy odwiedzić także Liege w Walonii lub Hasselt we Flandrii.

 • Podróż z Leuven do Liege pociągiem trwa 33 minuty. To walońskie miasto ma ciekawy dworzec kolejowy zaprojektowany przez Santiago Calatrava, 400-stopniową ulicę Mount Buren, piękne muzeum broni, katedry i kościoły, które są bardzo cenione przez miłośników architektury.
 • Podróż z Leuven do Hasselt trwa od 39 do 51 minut, w zależności od wybranego pociągu. Jest tu muzeum-fabryka, która produkuje lokalny trunek Genever, jeden z największych w Europie ogrodów japońskich, muzeum mody i dobry spacer po spokojniejszych centralnych uliczkach.

Dzień szósty. Wycieczka do Brukseli

Wycieczka do Brukseli

Z dworca w Leuven do stacji Brussel Centraal jedzie się 25 minut. Na poznanie stolicy Belgii przeznaczyliśmy tylko 1 dzień, gdyż jest to wystarczający czas, aby zwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki Brukseli. Zakładając, że nie będziesz zainteresowany zwiedzaniem licznych muzeów w mieście.

Porównaj różne oferty hoteli w Brukseli

Dzień siódmy. Wycieczka do Namur

Aby lepiej poznać Walonię warto odwiedzić Namur. Najłatwiejszym sposobem dotarcia z Leuven do dworca północnego lub centralnego w Brukseli jest bezpośredni pociąg do Namur. Podróż trwa około 1 godziny i 40 minut. W Namur warto zobaczyć cytadelę — ogromną starożytną fortecę, której obejście i podziwianie widoków zajmuje około 5 godzin.

Dinan

Jeśli kochasz zamki, potrafisz chodzić na długie dystanse i nie boisz się schodów, uczyń siódmy dzień swojej wycieczki do Belgii jeszcze bardziej pełnym wrażeń. Przyjedź wcześnie rano nie do Namur, ale do Dinan, do którego dojazd zajmuje 2 godziny i 10 minut. Wędruj po mieście, zobacz katedrę Matki Bożej, wejdź na XIX-wieczną cytadelę. I koniecznie wybierz się na wycieczkę łodzią po rzece Meuse, aby podziwiać widoki. Następnie powrót na dworzec i przejazd pociągiem do Namur w 30 minut, spacer po mieście i decyzja, która cytadela bardziej ci się podoba.

Dzień ósmy. Wyjazd

Ze stacji Leuven na lotnisko w Brukseli, stacja Brussels Airport-Zaventem, dojedziesz pociągiem w 14 minut. Bilet będzie kosztował 9,1 euro.

» Czytaj takżeCo przywieźć z Belgii?

Jeśli przyjeżdżasz do Belgii z Holandii

Jeśli przyjeżdżasz do Belgii z Holandii, musisz zmienić trasę podróży. Pociągi z Amsterdamu, Hagi i Rotterdamu  wszystkie przejeżdżają przez stację Antwerpen Centraal, więc poznawanie kraju najlepiej zacząć od Antwerpii.

 • Dzień pierwszy. Przyjazd do Antwerpii (1 noc). Zwiedzanie miasta.
 • Dzień drugi. Transfer do Gandawy (2 noce). Zwiedzanie miasta.
 • Dzień trzeci. Wycieczka do Brugii.
 • Dzień czwarty. Przejazd do Leuven (3 noce). Wycieczka do Liège lub Hasselt.
 • Dzień piąty. Wycieczka do Brukseli.
 • Dzień szósty. Wycieczka do Namur.
 • Dzień siódmy. Wyjazd.

 

Jeśli wylatujesz z lotniska Amsterdam Schiphol, możesz łatwo dostać się tam z Leuven pociągiem z 1 lub 2 połączeniami. Maksymalny czas podróży to 2 godziny i 40 minut.

Na co zwrócić uwagę przed wizytą w Belgii?

Na co zwrócić uwagę przed wizytą w Belgii?

 • Dowiedz się, czy w czasie twojej wizyty w Belgii planowane są jakieś strajki w transporcie publicznym.
 • Co roku w lipcu w Gandawie odbywa się 10-dniowy festiwal muzyczny. Miasto jest wypełnione po brzegi i nie ma możliwości odpoczynku czy spaceru w centrum miasta.
 • W kwietniu w lesie Hallerbos zakwitają niebieskie dzwonki. To magiczne miejsce, które sprawia, że warto wybrać się na jednodniową wycieczkę. Śledźcie oficjalną stronę internetową w poszukiwaniu informacji o rozpoczęciu kwitnienia.

 

Miłej podróży!

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *