» Europa » Wielka Brytania » Londyn » Tower of London: fakty i legendy

Tower of London to starożytna forteca w samym sercu miasta i jeden z głównych symboli Wielkiej Brytanii. W swojej 1000-letniej historii zamek był mennicą, przerażającym więzieniem, a nawet zoo. Dla nas jest to atrakcja obowiązkowa!

Co kryje się za wysokimi, potężnymi murami i fosami Tower of London? Dowiesz się o tym, wchodząc do środka (bilet na zamek znajdziesz tutaj). Podpowiemy Ci również jak zobaczyć klejnoty koronne oraz legendarnych strażników kruków. Mamy dobrą informację! Karta turystyczna London Pass pozwoli ci zaoszczędzić nawet do 50% ceny biletu. A ponadto dostać się do ponad 90 innych atrakcji w Londynie. 

Kup Kartę London Pass

» CZYTAJ TAKŻE10 rad dla turysty przed podróżą do Londynu

Bilety do Tower of London – gdzie kupić i ile kosztują?

Aby dostać się do słynnej średniowiecznej twierdzy, należy kupić bilet. Radzimy zrobić to z wyprzedzeniem, aby nie tracić czasu w kolejkach!

DZIECKO

(5-15)

MŁODZIEŻ / STUDENCIDOROSŁY

(16-64)

16,80 £26,80 £33,60 £

Jakie drzwi otworzą się przed Tobą z tym biletem?

 • Sala Klejnotów Koronnych,
 • wszystkie obszary publiczne Tower of London,
 • Biała Wieża,
 • Krwawa Wieża i poszarpane mury,
 • kultowa wycieczka Yeoman Warder,
 • atrakcje i szlaki dla dzieci.

Posiadacze karty London Pass otrzymają bezpłatny wstęp do Tower of London! Obejmuje ona 90 atrakcji i wycieczkę piętrowymi autobusami. Koszt karty to 79 funtów.

Planowanie wizyty w Tower of London

Jak się tam dostać?

Twierdza stoi na północnym brzegu Tamizy, w historycznym centrum miasta. Najwygodniej dostać się tu metrem (stacja Tower Hill i stacja London Bridge) lub autobusem (15, 42, 78, 100, 343). Wszystkie autobusy turystyczne w Londynie przejeżdżają przez Tower of London i wysadzają pasażerów, aby mogli zobaczyć atrakcję. Po obejściu zamku wystarczy wsiąść do autobusu dabbledecker, korzystając z tego samego biletu. Bilet można kupić tutaj.

Obok Tower of London znajduje się molo ze statkami wycieczkowymi. Kup nieograniczony bilet dzienny i pływaj między Westminster Pier, Tower Pier, Greenwich Pier, a nawet w pobliżu koła London Eye. Istnieje również bilet łączony: Tower i rejs po Tamizie (pod tym linkiem).

Na terenie zamku nie ma parkingu. Jeśli przyjedziesz samochodem (możesz go wypożyczyć pod tym linkiem), będziesz musiał go zostawić na najbliższych parkingach.

Tower of London – godziny otwarcia

Lato (marzec – październik)Pon.-pt – 10:00 -17:30

Śr-sob. – 9:00 -17:30

ZimaPon.-pt – 10:00 -16:30

Śr-sob. – 9:00 – 16:30

Nieczynne24, 25 i 26 grudnia

Ostatnie wejście i ostatnie oprowadzanie przez strażnika (wliczone w cenę biletu) rozpoczyna się godzinę przed zamknięciem twierdzy.

» CZYTAJ TAKŻE10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

Nasze wskazówki

 • Po pierwsze, Tower of London to historyczne miejsce z nierównymi i czasami śliskimi powierzchniami. Dlatego należy zachować ostrożność podczas chodzenia i nosić wygodne buty!
 • Po drugie, w twierdzy nie ma szatni, więc nieporęczne torby należy zostawić w pokoju hotelowym. Już zarezerwowałeś, prawda?
 • Dalej, w całej Wieży dostępne jest bezpłatne Wi-Fi.
 • Fotografowanie jest dozwolone w większości sal. Wyjątkiem jest Dom Biżuterii, Wieża Marcina, Kaplica św. Jana (w Białej Wieży) oraz wnętrze Kaplicy Królewskiej. Nie zaleca się również filmowania innych zwiedzających.
 • Toaleta znajduje się za Domem Jubilera.

» CZYTAJ TAKŻEZmiana warty w Londynie: gdzie ją zobaczyć?

Gdzie zjeść?

Jesteśmy pewni, że po obejściu wszystkich zakątków starego zamku z pewnością przyciągnie Cię zapach kawy i hot dogów. Nie opieraj się! Zjedz przekąskę w jednej z kawiarni:

Obfite lunche i kolacje serwowane są w Armouries. Zawsze dostępne jest gorące jedzenie, w tym słynna ryba z frytkami, kanapki, zupy, sałatki, ciasta i ciastka, gorące i zimne napoje oraz menu dla dzieci.

Pyszne przekąski na wynos ze spektakularnym widokiem na wieżę! Kawiarnia sprzedaje pyszne hot dogi i ciasta. Dostępne jest menu wegetariańskie.

Goście mogą zamówić smaczne przekąski i podziwiać spektakularne widoki na wieżę i Tamizę. Kawiarnia serwuje gorące i zimne napoje, świetne jedzenie i pyszne ciasta.

Bardzo smaczne sorbety i lody z Devon. Koniecznie spróbuj ekskluzywnych lodów koronacyjnych HRP.

W miesiącach letnich goście mogą zorganizować piknik w fosie Tower. Przynieś własne jedzenie, wygodny koc i ciesz się wyjątkowym doświadczeniem.

Sklepy z upominkami

Zaoszczędzisz 10% we wszystkich sklepach Tower, jeśli pokażesz swoją kartę London Pass. Oto 5 sklepów tematycznych, które polecamy (kliknij na nie, aby przeczytać opis):

Jest to największy sklep z ogromnym wyborem pamiątek, biżuterii, upominków oraz zabawek i książek. Co ważne, znajduje się obok głównego wejścia do Tower of London, a do wejścia nie jest potrzebny bilet wstępu.

Odbierz tutaj przewodnik lub audioprzewodnik na spacer wokół wieży. Sklep sprzedaje również drobne pamiątki i upominki. Co więcej, znajduje się tuż przy wejściu do Tower of London.

Sprzedaje upominki i pamiątki inspirowane starożytną Białą Wieżą, bronią i zbroją. Do sklepu można dostać się windą przez wyjście z White Tower naprzeciwko wystawy klejnotów koronnych.

Po obejrzeniu olśniewających klejnotów koronnych odwiedź ten sklep! Przeglądaj wspaniałą biżuterię i prezenty inspirowane kolekcją. Co ważne, sklep znajduje się w pobliżu wyjścia z wystawy klejnotów koronnych.

Sklep z prezentami i strojami dla małych królów i królowych oraz rycerzy i księżniczek. Można się do niego dostać przez przejście prowadzące do klatek z krukami.

Kruki z wieży

Z Wieżą wiąże się ogromna liczba opowieści i legend. Ale najważniejsza z nich dotyczy kruków, które żyją tu od czasów starożytnych.

Legenda głosi, że królestwo upadnie, jeśli kruki opuszczą…

Aby temu zapobiec, wyznaczono specjalnego dozorcę, który opiekował się ptakami, a także przycięto im skrzydła (co całkowicie eliminuje możliwość nieszczęścia).

 • WRONA MÓWI...

  Każdego dnia Yeoman Warden oprowadza zwiedzających, opowiadając o życiu słynnych kruków. Posłuchaj, gdzie śpią, co jedzą i jakie są ich osobowości. Spotkajmy się w Crow Corral.

W tym historycznym roku koronacji, nowe pisklę Rex, urodzone pod koniec marca, dołączyło do stada w Tower. Siedem czarnych jak węgiel, inteligentnych ptaków rządzi teraz starożytną fortecą. Mamy nadzieję, że to dobry znak dla panującej rodziny monarszej!

» CZYTAJ TAKŻE16 najbardziej romantycznych miejsc w Londynie

Klejnoty koronne w Tower of London

Klejnoty koronne, część królewskiej kolekcji, są wystawione na widok publiczny w Tower of London’s Jewellery House. Odkryj światowej sławy kolekcję skarbów składającą się ze 100 sztuk i 23 tys. kamieni szlachetnych. Co więcej, klejnoty koronne są oparte na angielskich regaliach koronacyjnych używanych podczas wszystkich ceremonii. Obejmowało to oglądanie ich podczas koronacji Karola III w maju 2023 roku.

Wizyta w Domu Jubilerskim i kolekcji klejnotów koronnych jest już wliczona w cenę biletu

W skarbcu Tower Vault można zobaczyć wspaniałe cesarskie klejnoty koronne, które są noszone przez monarchę przy oficjalnych okazjach, takich jak otwarcie Parlamentu. Przypomina nam to, że są kolekcją roboczą.

Innym ważnym klejnotem jest berło władcy z krzyżem. Zostało ono wykonane na koronację Karola II w 1661 roku i od tego czasu jest używane podczas każdej ceremonii.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Madame Tussauds w Londynie

Historia Tower of London

Kamienny zamek został wzniesiony przez Wilhelma Zdobywcę w 1078 roku (dziewięć i pół wieku temu!) w celu umocnienia władzy nad podbitymi Anglosasami. Konstrukcję nazwano Białą Wieżą i używano jako rezydencję królewską (obecnie Pałac Buckingham), bazę dla operacji wojskowych, a także loch. Fortyfikacja była masywna i przystosowana do obrony okrężnej (30 m szerokości i 30 m wysokości) – poważna przeszkoda dla każdej ówczesnej armii.

Pod rządami legendarnego Ryszarda Lwie Serce forteca została powiększona, otrzymała zewnętrzne mury i wieże oraz zyskała nowoczesne kształty. Potomkowie nie zapomnieli o dbaniu o fortyfikacje, dopóki funkcja obronna Wieży nie została utracona wraz z powstaniem potężnych armat. Wtedy wąskie luki zostały zastąpione przeszklonymi oknami.

Przez kolejne stulecia Tower była prawdziwym centrum burzliwego życia królewskiej Anglii. Przechowywano tu ważne dokumenty, działała mennica, przetrzymywano i torturowano przestępców (wśród tych nieszczęśników – słynnego Guya Fawkesa) oraz przechowywano broń na potrzeby armii. Do XIX wieku w twierdzy mieściła się królewska menażeria, w której trzymano dziwaczne zwierzęta dla rozrywki dworu (obecnie w Regent’s Park znajduje się londyńskie zoo).

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Wiktorii i Alberta

Tower of London obecnie

Przede wszystkim Tower of London jest najbardziej znana jako złowieszcze więzienie. Niezliczone pokolenia marniały w jej murach, ale niewielu udało się uciec. Siedem głów zostało odciętych bezpośrednio w zamku (co było wielkim przywilejem). (Przykładowo Anne Boleyn straciła tam głowę). Kolejnych 1500 więźniów stracono w mieście, łącząc sprawiedliwość z rozrywką tłumu.

Inną ciekawą tradycją, zachowaną do dziś, jest instytucja strażników Tower. Ci starannie wyselekcjonowani mężczyźni strzegli niegdyś królów i pilnowali więźniów. Obecnie ich funkcje są bardziej pokojowe, ale nie mniej odpowiedzialne: utrzymanie porządku w Wieży i zaimponowanie turystom.

 • TAJEMNICE I LEGENDY STRAŻNIKÓW

  Yeoman Warders codziennie prowadzą ekscytujące wycieczki po Tower, opowiadając makabryczne i niezwykłe historie. Zobacz Bramę Zdrajców, szafot i Krwawą Wieżę oraz posłuchaj o więźniach i dawnych mieszkańcach, królewskich plotkach i tajemnicach przechowywanych w tych starożytnych murach

Dziś Tower jest chronionym zabytkiem architektury i historii, otwartym dla zwiedzających. Znajdują się tam muzea i zbrojownia, a także legendarne kruki i ich strażnicy. Wszystko to można zobaczyć na własne oczy! Ale nie zapominaj, jak ważne jest kupienie biletu z wyprzedzeniem.

Wybierz się na niesamowicie interesujący spacer po starożytnej Wieży!

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc Harry'ego Pottera w Londynie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *