10 znanych zamków nad Loarą. Co warto zobaczyć?

,
Zamek w Chambord

W Dolinie Loary znajduje się ponad 300 zamków o różnym stopniu konserwacji, wielkości i piękna. Nie jest łatwo wybrać pierwszą dziesiątkę, ale na pewno jest to wykonalne. Najbardziej znane zamki w Loarze, a właściwie w całej Francji, to Chenonceau, Chambord, Blois… Co roku odwiedzają je tysiące turystów. Ty też możesz podziwiać te arcydzieła architektury uzbrojony w naszą mapę i praktyczne wskazówki. 

Wspaniałe zamki nad Loarą zostały zbudowane, a niektóre już odrestaurowane, w okresie renesansu. W tym czasie wśród dworzan królewskich modne było budowanie sobie posiadłości nad wielką i potężną francuską rzeką. Zadziwiające, że nawet mając tylko konie jako środek transportu, odważyli się pokonać setki i tysiące kilometrów. Aby ułatwić znalezienie i podróż do zamków, możesz zarezerwować wycieczkę z Paryża lub skorzystać z naszego planu podróży Doliną Loary.

Od czego zacząć?

Oczywiście od zamku Sully-sur-Loire. Po pierwsze, otwiera on drzwi do bogatej historii regionu. Po drugie, znacząco wyróżnia się swoją średniowieczną architekturą, dzięki której cofniesz się do epoki średniowiecza.

Najłatwiejszy do zdobycia i po prostu obowiązkowy do zobaczenia jest Château royal de Blois, który był rezydencją siedmiu królów Francji. Jest syntezą architektury renesansowej i był pierwszym odrestaurowanym pałacem, który posłużył jako wzór dla innych zamków nad Loarą.

Kiedy jechać?

Jeżeli chcesz uniknąć długich kolejek i kłopotów, polecamy Ci wybrać się do zamków nad Loarą podczas niskiego sezonu turystycznego, w okresie od listopada do kwietnia. Musisz jednak pamiętać, że większość zamków ma też parki o grody, a zimna i deszczowa pogoda raczej nie sprzyja rozkoszowaniu się nimi.

Niektóre zamki, takie jak Samur, zamykane są na zimę. Z drugiej strony jednak, zimą nie ma prawie w ogóle turystów, więc nie ma też kolejek i tłumów – możesz po prostu cieszyć się otaczającym pięknem.

W sezonie letnim zamki wypełniają się turystami, jednak wciąż możesz skorzystać z wielu ciekawych atrakcji, takich jak występy świetlno-muzykalne czy nocne spacery po oświetlonych ogrodach i parkach. Oprócz tego, możesz podziwiać kwitnące klomby i ogrody, które sprawiają, że sezon letni jest na pewno bardziej atrakcyjny niż zimowy.

Wycieczki po zamkach nad Loarą

Kiedy jechać?

Jak już wiesz, zamki nad Loarą są bardzo atrakcyjne, jednak dojazd do nich czasami nie jest taki prosty. Zazwyczaj do wyboru masz dwie opcje: samochód (Znajdź najbardziej korzystne warunki wypożyczenia tutaj) lub wycieczkę. Na pewno nie do wszystkich z nich dojedziesz pociągiem. Pozostaje też oczywiście rower, jednak nie jest to dobry pomysł dla amatorów.

Na samym początku polecamy więc skorzystać z trwającej 1-2 dni wycieczki, aby zobaczyć główne zamki i jednocześnie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Jest to szczególnie przydatna opcja, jeżeli za główny cel swojej wycieczki obrałeś Paryż, a zamki nad Loarą stanowią jej uzupełnienie. Wycieczki odbywają się bowiem bezpośrednio z Paryża.

Poznaj najciekawsze wycieczki po zamkach nad Loarą, klikając w ten link (link is external).

» CZYTAJ TAKŻENiezależne zwiedzanie zamków nad Loarą samochodem: szczegółowa trasa

Ceny

Ceny mogą różnić się o 1-2 euro w zależności od sezonu. Warto też wiedzieć, że cena będzie wyższa, jeżeli zdecydujesz się  jednocześnie zwiedzić i zamek, i jego ogród.

W niektórych miejscach zwiedzanie zamku może kosztować Cię dodatkowe 7 euro. Możliwe, że będziesz też musiał zapłacić za wynajem przewodnika audio. Są jeszcze inne dodatkowe koszty: parking, zwiedzanie z przewodnikiem, degustacje, pamiątki, przejażdżki i rozrywki.

W naszym artykule przedstawiliśmy Ci ceny obowiązujące podczas sezonu zimowego i z uwzględnieniem zwiedzania jedynie zamków.

Zamek w Chambord | Château de Chambord

Zamek w Chambord

Chambord to największy i najbardziej znany zamek znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu – znajduje się w nim 400 pomieszczeń, 280 kominków i 77 klatek schodowych.

Co więcej, zamek położony jest w samym sercu parku o powierzchni ponad 5 000 hektarów.

Wśród atrakcji, w których możesz wziąć udział, znajdują się pokazy świetlne i pokazy konne. Co więcej, w ciągu ostatnich lat korytarze zamku w Chambord zaczęły wypełniać się dziełami sztuki i zabytkowymi meblami, które sprawią, że Twoja podróż stanie się jeszcze bardziej interesująca.

Cena: 14,50 € za osobę, 11 € za bilet ze zniżką (czytaj więcej tutaj)

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Chambord, klikając w ten link.

Hotele w Chambord znajdziesz tutaj

Zamek w Sully-sur-Loire | Château de Sully-sur-Loire

Zamek w Sully-sur-Loire

Kolejne ciekawe miejsce do zwiedzenia nad Loarą to zamek w Sully-sur-Loire. Jest on doskonały przykład architektury średniowiecznej. Jest to niewielki zamek wraz z wieżą otoczony fosą. Przebywało w nim wiele znanych osób, takich jak Ludwik XIV, Anna Austriaczka , czy Wolter.

Z myślą o dzieciach, w zamku każdego roku organizowany jest festiwal muzyki klasycznej.

Cena: 8 €, 5 € dla dzieci i studentów

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Sully-sur-Loire, klikając w ten link.

Sully-sur-Loire: Wybierz hotel

Zamek królewski w Blois | Château royal de Blois

Zamek królewski w Blois

Zamek królewski w Blois to ciekawe miejsce, od którego możesz rozpocząć zwiedzanie zamków nad Loarą.

Przetrwał on wiele epok historycznych i architektonicznych w dolinie Loary. Zamieszkiwało go siedmiu królów i dziesięć królowych Francji. W 1845 roku stał się jednym z pierwszych obiektów tego typu, które postanowiono wyremontować.

Wycieczki uzupełniające: historia architektury zamku

Cena: 13 € dla osoby dorosłej, 6,50 € dla studenta i dzieci

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Blois, klikając w ten link.

Wybierz hotel w Blois

Zamek Chenonceau | Château de Chenonceau

Zamek Chenonceau

Tym, co wyróżnia zamek Chenonceau na tle pozostałych, jest fakt, że jego część została utworzona bezpośrednio na rzece Cher. Jeżeli spojrzymy z innej perspektywy, budowla będzie przypominać most. Zamek znany jest jako „Zamek dam” – wszystko dlatego, że to właśnie w większości kobiety zbudowały, odrestaurowały i zamieszkiwały go. Wśród grona jego słynnych mieszkanek znajdowały się Catherine de Medici, Lorraine i Louise de Gabrielli d`Estre.

Przy zamku znajduje się też labirynt, a nocą możesz wybrać się na zwiedzanie ciekawie podświetlonego parku.

Cena: od 15 € dla osoby dorosłej i 12 € dla dzieci i studentów (czytaj więcej tutaj)

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Chenonceau, klikając w ten link.

Chenonceaux: Wybierz hotel

Zamek Królewski w Amboise | Château royal d’Amboise

Zamek Królewski w Amboise

W okresie renesansu zamek w Amboise był rezydencją kilku królów Francji, dlatego też otrzymał tytuł „zamka królewskiego”, jednak francuska rewolucja nie oszczędziła go – dzisiaj możemy zobaczyć tylko jedną dziesiątą jego początkowych rozmiarów. W każdym razie, zwiedzając go, nie możesz przegapić malowniczych ogrodów, które gwarantują wspaniałe widoki.

Zamek oferuje możliwość skorzystania z takich atrakcji, jak spacer po królewskim park, i wstęp do kaplicy św. Huberta, gdzie pochowano Leonarda da Vinci.

Cena: 13,50 € dla osoby dorosłej, 11,60 € dla studentów, 9,20 € dla dzieci w wieku 7-14 lat i bezpłatnie dla dzieci poniżej 7 roku życia (czytaj więcej tutaj)

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Amboise, klikając w ten link.

Hotele w Amboise znajdziesz tutaj

Zamek Clos Luce | Château du Clos Lucé

Zamek Clos Luce

Zamek Clos Luce znajduje się zaledwie 500 metrów od zamku Amboise i jest ostatnim miejscem, w którym mieszkał Leonardo da Vinci. Możesz więc nie tylko zwiedzić przepiękny zamek w stylu renesansowym, lecz także na własne zobaczyć projekty słynnego wynalazcy. Czeka też na Ciebie romantyczny park o powierzchni sześciu hektarów – idealne miejsce na spacer.

Oto ekspozycja parku z 20 istniejącymi maszynami Leonarda da Vinci.

Cena: od 18 € dla osoby dorosłej, 12,50 € dla dzieci i studentów (czytaj więcej tutaj​​​​​​​)

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Clos Luce, klikając w ten link.

Zamek w Azay-le-Rideau | Château d’Azay-le-Rideau

Zamek w Azay-le-Rideau

Honore de Balzac nazwał ten zamek „ diamentem w oprawie rzeki Indre”. Budowla w stylu francuskiego renesansu została wybudowana na wyspie pośrodku rzeki za panowania Franciszka Pierwszego. Kamienne elewacje nad rzeką zachęci Cię do podziwiania architektury zamku, a angielski park sprawi, że się rozmarzysz. Zamek jest własnością państwa. Można go zwiedzać przez cały rok.

Wybierając się do zamku w letnią noc, możesz też udać się na spacer po jego parku.

Cena: 11,50 € dla osoby dorosłej, dzieci i młodzież do 18 roku nie potrzebują biletu (czytaj więcej tutaj​​​​​​​​​​​​​​)

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w d’Azay-le-Rideau, klikając w ten link.

Azay-le-Rideau: Wybierz hotel

Zamek w Saumur

Zamek w Saumur

Początkowo, w XIII wieku, był to twierdza. Książę Andegawenii następnie przebudował ją na dwór królewski.

Podczas panowania Ludwika XIV zamek z widokiem na miasto pełnił rolę więzienia, a za czasów Napoleona został zamieniony w arsenał w celu składowania, naprawy i montażu broni oraz amunicji. Z biegiem czasu, zamek częściowo popadł w ruiny, ale został odrestaurowany w 2007 roku. Obecnie można go zwiedzać w sezonie letnim, podczas gdy w zimowym jest zamknięty.

Możesz tu udać się z całą rodziną, aby wziąć udział w winobraniu. Znajdują się tu także słynne winnice – jeżeli podróżujesz samodzielnie, możesz zapisać się na kilka degustacji.

Cena: 8 € dla osoby dorosłej, 6 € dla ucznia, studentów oraz dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat.

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Saumur, klikając w ten link.

Wybierz hotel w Saumur

Zamek w Chinon | Forteresse royale de Chinon

Zamek w Chinon

To, w jaki sposób dzisiaj możemy patrzeć na ten zamek, zawdzięczamy królom angielskim, Henrykowi II i Ryszardowi Lwie Serce. Wraz z upływem czasu, zamek królewski został przekazany rządowi francuskiemu, dlatego też jego historia jest ściśle związana z postacią Joanny d’Arc i kardynała Richelieu. W XIX wieku przekazano ją radzie powiatu (obecnie radzie ogólnej), która zorganizowała większość prac konserwacyjnych w obrębie budowli.

Nie jest to jednak typowy zamek nad Loarą. Jego nazwa ma mało wspólnego z zamkiem – zdecydowanie bardziej pasuje do niego określenie „twierdza”. Co więcej, duża część budowli jest zniszczona, jednak spacer po średniowiecznych ruinach wciąż jest ciekawym doświadczeniem.

Dodatkowe wycieczki: Muzeum Joanny d’Arc znajdujące się w zamku i Muzeum Scenografii Współczesnej.

Cena: 10,50 € dla osoby dorosłej, 8,50 € dla studentów

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Chinon, klikając w ten link.

Chinon: Wybierz hotel

Zamek w Cheverny | Château de Cheverny

Zamek w Cheverny

Ten zamek już od ponad sześciu wieków należy do tej samej rodziny. W jego obrębie znajduje się dość duża hodowla, dlatego też to miejsce jest prawdziwą mekką z punktu widzenia zapalonych myśliwych.
Zamek słynie ze swojego klasycznego stylu i tego, że kiedyś pracował w nim architekt Herge.

Jest to zamek rodzinny, dzięki czemu panuje w nim domowa atmosfera. Bardzo ładnie prezentuje się on przede wszystkim w okresie letnim.

Wycieczki uzupełniające: wystawa Tintin, ogród botaniczny, szklarnia i ogród

Cena: 13,50 € dla osoby dorosłej, 9,50 € dla student do 25 roku życia i dzieci powyżej 7 lat. Dzieci poniżej 7 roku życia nie potrzebują biletu.

Zobacz i zarezerwuj najlepsze noclegi hotele tuż przy zamku w Cheverny, klikając w ten link.

Wybierz hotel w Cheverny

Życzymy przyjemnej podróży i mamy nadzieję, że nasze opisy pomogą w dokonaniu wyboru.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *