20 wiosek i miasteczek w Toskanii, które warto odwiedzić

,
Toskania

Urok prowincjonalnej Toskanii kryje się w małych, malowniczych miasteczkach i wioskach rozsianych po dolinach i wzgórzach. We Włoszech nazywane są borgo i są cenione na równi z wielkimi centrami kultury. Co roku wybierają najpiękniejsze borgo według regionów, tworzą przewodniki, przyciągają turystów lokalnymi uroczystościami i festiwalami.

Stworzyliśmy naszą listę miast i wiosek, które warto odwiedzić w Toskanii. Dla łatwego i szybkiego podróżowania, użyj wypożyczonego samochodu, wtedy możesz zobaczyć o wiele więcej miejsc.

» Czytaj takżePodróż samochodem po Toskanii: trasa na mapie z miastami i opisami

Jeśli wolisz korzystać z transportu publicznego, [flixbus:link label:Flixbus] jest idealnym sposobem na przemieszczanie się, jest tani i jeździ do wielu popularnych miejsc.  A do wielu mniejszych miejscowości można dojechać pociągiem, na który bilety można kupić tutaj.

Najpiękniejsze miejsca Toskanii

Vinci

Vinci

Tak, nie mylisz się! To właśnie w tym mieście niedaleko Florencji urodził się Leonardo da Vinci. Dlatego też muzeum artysty i dom, w którym się urodził, są głównymi atrakcjami. Muzeum w zamku Guidi jest poświęcone wynalazkom Leonarda, a podróżni mogą również wspiąć się na wieżę i zwiedzić okolicę. Nieopodal, na przedmieściach Anchiano, stoi skromny piętnastowieczny parterowy dom, a raczej jego późna rekonstrukcja. Jest to niemal dokładnie ten sam dom, w którym urodził się światowej sławy geniusz.

Vinci: Wybierz hotel

Certaldo

Certaldo

Wszędzie w tym maleńkim miasteczku niedaleko Florencji można natknąć się na nazwisko słynnego Boccaccia – tu jego dom, tu pomnik, a tu trattoria. Górne Certaldo, dokąd prowadzi kolejka linowa, jest o wiele bardziej interesujące i starożytne niż dolne. Wszystkie ściany są tu z czerwonej cegły, a w najwyższym punkcie znajduje się muzeum – Palazzo Pretorio. Certaldo słynie również z egzotycznych potraw z cebuli – podobno mieszkał tu prototyp Cipollino. Cebula jest używana w niewiarygodnych ilościach, wykorzystywana do produkcji dżemu i sprzedawana turystom.

Certaldo: Wybierz hotel

Greve in Chianti

Greve in Chianti

To miasto nie jest znane z klejnotów architektonicznych, ale z Chianti, najsłynniejszego czerwonego wina Toskanii. Jednak trójkątny Piazza Matteoti jest również ładny, z domami z arkadami, Duomo, ratuszem i czarnym kogutem – symbolem doliny Chianti. Warto zaplanować wizytę w Greve in Chianti w sobotę rano, kiedy na głównym placu otwiera się targ żywności. Znajduje się tu również kilka winiarni i enotek z salami degustacyjnymi, gdzie na pewno znajdziesz wino, które przypadnie Ci do gustu.

Możesz spróbować słynnego czerwonego wina i podziwiać malownicze wzgórza z przewodnikiem podczas fascynującej wycieczki, więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

Greve in Chianti: Wybierz hotel

San Gimignano

San Gimignano

San Gimignano przez wielu nazywane jest średniowiecznym Manhattanem. Jest to bardzo klimatyczne miasteczko w Toskanii. Znasz te wieże, które wszystkie rodziny szlacheckie budowały w San Gimignano, aby pokazać swoje bogactwo sąsiadom? Obecnie pozostało ich tylko 13 i zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Hotelu Bel Soggiorno*** za 90 € i podziwianie widoków na oskańską dolinę, zwiedzanie miejscowego Duomo i trójkątnego Piazza della Cisterna. To także miejsce, gdzie produkuje się wspaniałe sery!

San Gimignano: Wybierz hotel

Monteriggioni

Monteriggioni

Miasto zadziwia tym, że jest całkowicie otoczone murami obronnymi, które zachowały się od czasów średniowiecza. Dante wspomina nawet o 14 wieżach Monteriggioni, które tak bardzo go zadziwiły. Spacer wzdłuż murów twierdzy jest popularną atrakcją. Następnie udaj się do jednej z trattorii na placu na legendarny toskański stek Fiorentina. Piazza Roma jest głównym placem miasta, o typowo średniowiecznym wyglądzie. W lipcu odbywają się tu targi rzemiosła, na których na naszych oczach rodzą się naczynia, broń, tkaniny i buty.

Monteriggioni: Wybierz hotel

Volterra

Volterra

Wśród miast Toskanii, Volterra jest prawdopodobnie najciemniejsza. Twórcy sagi „Zmierzch” musieli to wyczuć, gdyż niektóre sceny filmu były kręcone właśnie tutaj. Miasto było świadkiem wielu kontrowersji: etruskie ruiny w Parku Archeologicznym, pozostałości Teatro Romano, Palazzo del Priori z okresu florenckiego oraz forteca Medyceuszy z więzieniem. Volterra jest również centrum obróbki kamienia alabastrowego i w związku z tym, odwiedzający mogą kupić alabastrowe artefakty na pamiątkę.

Volterra: Wybierz hotel

Montecarlo

Montecarlo

Montecarlo to góry Carlsbad i kolejne centrum winiarskie Toskanii. Lokalne wina mieszane Montecarlo Bianco i Montecarlo Rosso są chronione znakiem pochodzenia geograficznego i są kupowane i degustowane w sklepach winiarskich lub muzeach wina. Twierdza z trzema wieżami i trzema bramami otacza miasto od czasów wojny, a mieszkańcy tego malutkiego miasteczka są z niej bardzo dumni. Kolejnym powodem do dumy jest maleńki teatr na 180 miejsc, całkowicie odrestaurowany i przystosowany do współczesnych przedstawień.

Montecarlo: Wybierz hotel

Borgo a Mozzano

Borgo a Mozzano

Malownicze miasteczko Borgo-a-Mozzano słynie z niezwykłego mostu w kształcie garbusa. Oficjalnie nosi imię Marii Magdaleny, ale częściej słyszy się bardziej złowieszczą nazwę Diabelski Most. Powodem jest to, że najwyższy punkt konstrukcji zakrzywia się ostro, a zakręt nie znajduje się w środku, lecz bliżej brzegu. Wszystko to sprawia, że most wygląda jak grzbiet osła. Wygląda to jednak ładnie, zwłaszcza gdy rzeka jest spokojna – kamienne łuki pod konstrukcją zlewają się z odbiciami i tworzą niemal idealne okręgi.

Borgo a Mozzano: Wybierz hotel

Montalcino

Montalcino

Montalcino jest z pewnością znany z wina Brunello di Montalcino. To właśnie tutaj, na zielonych wzgórzach, wśród gajów kamiennych dębów, rośnie odmiana winorośli sangiovese. Wino jest wyśmienite, ale najlepszy koktajl powstaje, gdy miesza się je z muzyką podczas lipcowego Festiwalu Jazzu i Wina w Montalcino. A duch starego średniowiecznego miasta jest zachowany przy życiu dzięki twierdzy i wieżom, ratuszowi i jednoręcznej wieży zegarowej na Piazza del Popolo.

Montalcino: Wybierz hotel

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni

Wioska Bagno Vignoni ma niezwykły centralny plac z kamiennym basenem wypełnionym wodą z gorących źródeł wulkanicznych. Miejscowość jest słabo zaludniona, ale nigdy nie jest opuszczona dzięki turystom, którzy przyjeżdżają, aby ogrzać swoje stopy nawet w zimie. Zabronione jest korzystanie w tym celu z basenu głównego, ale możliwe jest korzystanie z kanałów. Dawniej do młynów docierała woda termalna, a kamienie młyńskie obracały się nawet w porze suchej. Obecnie ruiny tego kompleksu nazywane są Parkiem Młyńskim.

Bagno Vignoni: Wybierz hotel

Pienza

Pienza

Pienza to miasto położone w dolinie Val d’Orcia, która słynie z renesansowych krajobrazów Toskanii. Receptą na taki krajobraz są zielone wzgórza, cyprysy i kręta wstęga dróg. Sama Pienza słynie z tego, że była domem pierwszego urbanisty XV wieku, papieża Piusa II. W swojej rodzinnej miejscowości postanowił zaprojektować idealne renesansowe miasto, zbudowane na wyraźnym planie wokół głównego placu. Czy mu się to udało czy nie, ocenicie Państwo sami, gdy dotrzecie do Pienzy. Będąc tam, możesz spróbować makaronu Pici z truflami i zwiedzić pałac z filmu Romeo i Julia.

Pienza: Wybierz hotel

Montepulciano

Montepulciano

Montepulciano to miasto krzykliwego manieryzmu i kultury etruskiej. Zaskakuje swoim pałacem, wieżą zegarową, w której starożytny młot wybija dzwon, ratuszem i katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Produkuje się tu wino Nobile de Montepulciano i zapraszamy do zapoznania się z jego produkcją. Warto spędzić w tym mieście przynajmniej kilka dni, zatrzymując się w dowolnym hotelu w centrum lub w jego pobliżu. Oprócz winiarni można tu również odwiedzić kąpielisko termalne.

Mniejsze miasteczka, takie jak to, najlepiej odwiedzić w ramach kompleksowej wycieczki po regionie, takiej jak ta.

Montepulciano: Wybierz hotel

Cortona

Cortona

Cortona to miasto założone na górze Edigeo jeszcze przed nastaniem nowej ery. Wąskie średniowieczne uliczki i schludne domy tworzą panoramę miasta. Znajdują się tu liczne kościoły, z których najbardziej godna uwagi jest katedra św. Franciszka, naznaczona dziełami Signorellego i Fra Angelico. Nawiasem mówiąc, pochodzi stąd również architekt i historyk sztuki Vasari. Na samym szczycie góry wznosi się forteca Medyceuszy. Turyści przyjeżdżają tu na festiwale muzyki, fotografii, literatury, a przede wszystkim na Święto Florenckiego Befsztyka.

Cortona: Wybierz hotel

Anghiari

Anghiari

Położone na wzgórzu Anghiari otoczone jest murami dobrze zachowanej fortecy. Tutaj, w dolinie Tybru, 600 lat temu miała miejsce bitwa, która pozwoliła Florentczykom utrzymać władzę nad Toskanią. Wydarzenie to jest upamiętnione przez muzeum, a w czerwcu odbywa się procesja kostiumowa zwana Bitwą o Anghiari. Poza tym jest to spokojne miasteczko, z festiwalami rzemiosła i muzyki, dożynkami i niskimi domkami ozdobionymi drewnianymi okiennicami i mnóstwem kwiatów.

Anghiari: Wybierz hotel

Sansepolcro

Sansepolcro

Sansepolcro jest znane na całym świecie jako miejsce narodzin Piero della Francesca, artysty wczesnego renesansu. W muzeum miejskim można zobaczyć jego fresk „Zmartwychwstanie Chrystusa”, opisany przez angielskiego pisarza Huxleya jako „najwspanialszy obraz na ziemi”. Katedrę Jana Ewangelisty zdobi fresk Perugino „Wniebowstąpienie” oraz drewniany krucyfiks z X wieku. Co roku we wrześniu w Sansepolcro odbywają się tradycyjne zawody kusznicze Palio della Balestra.

Sansepolcro: Wybierz hotel

Chiusi

Chiusi

Starożytne Chiusi znajduje się na skrzyżowaniu epok i narodów: Rzymianie, barbarzyńcy i pierwsi chrześcijanie pozostawili tu swój ślad. Miasto zostało nazwane skarbnicą etruską: muzeum archeologiczne poświęcone jest epoce Etrusków, a w malowniczych dolinach znajdują się etruskie miejsca pochówku. Znajduje się tu wiele niezwykłych kościołów i budowli: bizantyjska katedra św. Secondiano, kościół Santa Maria Novella z dzwonnicą, kościół św. Leopolda, dwa systemy katakumbowe i podziemne przejście.

Chiusi: Wybierz hotel

Radicofani

Radicofani

Radicofani jest przesiąknięta surowym średniowieczem, koniecznie trzeba ją zobaczyć. W labiryncie wąskich uliczek wznoszą się szare ściany domów, ożywione jak zawsze pociągnięciami jaskrawej zieleni i kwiatów. Znajduje się tu również skromny kościół San Pietro i starożytna fontanna. Najlepszym sposobem na obejrzenie miasta jest wzgórze, na którym wznoszą się mury twierdzy. Z fortecą ściśle związana jest nazwa Ghino di Tacco, czyli po włosku Robin Hood. Jego sława trwa przez wieki, jest on nawet tematem powieści w Dekameronie, a ludzie postawili mu pomnik.

Radicofani: Wybierz hotel

Pitigliano

Pitigliano

Jedno z najbardziej urokliwych miasteczek Toskanii, Pitigliano jest urzekającym miejscem do odwiedzenia, ponieważ wznosi się z klifu tufowego pośród zielonych dolin i jest pięknie oświetlone nocą. Wyrzeźbione w skale przez Etrusków, miasto posiada schody, mosty i punkty widokowe. Pitigliano jest nazywane toskańską Jerozolimą z powodu dużej społeczności żydowskiej od pięciu wieków. Chrześcijańskie Duomo i synagoga pokojowo współistnieją obok siebie. Miejscowe potrawy z dzika są ulubionym daniem turystów, można też spróbować sfratto, żydowskiego przysmaku w kształcie patyka.

Pitigliano: Wybierz hotel

Giglio Castello

Giglio Castello

Ta maleńka wioska jest kompaktowo osadzona na klifie pośrodku toskańskiej wyspy Giglio. Ta mała, ale dumna wioska jest otoczona murami i posiada własny zamek oraz katedrę San Pietro. Giglio Castello szczyci się pięknymi widokami na Morze Tyrreńskie z wyspami Elba, Korsyka i Montecristo, przejażdżkami łodzią i kolarstwem górskim. Tutaj zostaną Państwo nakarmieni oryginalnymi potrawami z dzikiego królika lub skorupiaków morskich.

Giglio Castello: Wybierz hotel

Życzymy Państwu niezapomnianej podróży po Toskanii!

» Czytaj takżeJak dojechać do Portofino: rady dla turystów

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *