Wszystko o włoskiej kawie i nie tylko

Wszystko o włoskiej kawie i nie tylko

Współczesny świat wydaje się niemożliwy bez codziennej filiżanki kawy, a ta miłość łączy kawoszy z całego świata! A ile wiesz o prawdziwej włoskiej kawie: jej rodzajach, nazwach, zasadach jej spożywania i jak zamawiać kawę we włoskim barze?

Ten artykuł jest w całości poświęcony włoskiej kawie. Przygotuj się na zanurzenie się w jego pachnącym świecie: obiecujemy, że Ci się spodoba!

» Czytaj także22 interesujące fakty o Rzymie

Rodzaje włoskiej kawy i napojów kawowych

Flat white, latte ze słodkimi syropami, kawa w awokado lub z węglem aktywnym… Zapomnij o tych wszystkich modach, istnieje tylko kilka odmian prawdziwej włoskiej kawy o różnej mocy:

1. Caffè to tak zwane espresso, orzeźwiająca kawa o bogatym smaku. Podaje się ją w malutkich filiżankach.

2. Caffè ristretto (lub caffè corto) – w dosłownym tłumaczeniu „krótsza kawa”: espresso przygotowywane z mniejszą ilością wody, dzięki czemu smak jest jeszcze bardziej intensywny. Podawane z szklanką wody do popicia na koniec.

3. Caffè doppio – podwójna porcja caffè.

4. Caffè lungo – tłumaczy się jako „długa kawa”: jest to espresso, które przyrządza się z podwójną porcją wody. Dlatego też smakuje nieco delikatniej.

5. Caffè decaffeinato – espresso bezkofeinowe.

6. Caffè con panna – espresso z czapeczką słodkiej bitej śmietany na wierzchu.

Kawa

7. Caffè macchiato – dosłownie „kawa poplamiona”, ale tak naprawdę jest to espresso, do którego dodaje się kroplę mleka dla uzyskania delikatniejszego smaku.

8. Latte macchiato – to napój na bazie gorącego, spienionego mleka, z dodatkiem niewielkiej ilości espresso.

9. Cappuccino – napój kawowy na bazie espresso, mleka i mlecznej pianki. We Włoszech cappuccino, podobnie jak wszystkie napoje kawowe na bazie mleka, pije się zazwyczaj na śniadanie.

10. Caffè latte – to po prostu kawa i mleko zmieszane w proporcji 1:1.

A co z popularnym americano? Więcej na ten temat dowiecie się poniżej!

Jakiej kawy warto spróbować we Włoszech?

barista

Te odmiany włoskiej kawy zawsze znajdziesz w najlepszych kawiarniach w Rzymie.

 • Caffè di orzo – ten substytut kawy powstaje na bazie jęczmienia i jest znacznie łatwiejszy do strawienia przez organizm.
 • Caffè al ginseng – to kolejna alternatywa dla klasycznej kawy. Ginseng powstaje na bazie korzenia żeń-szenia, śmietanki i cukru.
 • W upalne dni warto spróbować caffè shakerato, czyli kawy zmieszanej z kostkami lodu i cukrem. Lub dla podobnego przysmaku, granita di caffè, kruszony lód zmieszany z syropem kawowym. Taki deser nie tylko Cię orzeźwi, ale i rozweseli!

Przy okazji! Osoby z nietolerancją laktozy mogą poprosić o przygotowanie napoju kawowego na mleku dietetycznym (bez laktozy, sojowym, kokosowym itp.).

Jak pić kawę „po włosku”

Jak pić kawę „po włosku”

Istnieje kilka niepisanych zasad dotyczących picia kawy, którymi Włosi kierują się w życiu codziennym:

 • Pij napoje kawowe z mlekiem tylko przed południem. Wiele osób słyszało o tej zasadzie, ale nie wszyscy wiedzą dokładnie dlaczego. W rzeczywistości, powodem ograniczenia spożycia mleka po południu jest to, że wieczorem jest ono słabo wchłaniane przez organizm i spowalnia metabolizm. Z kolei filiżanka mocnej kawy pomaga pobudzić metabolizm. We Włoszech popularne jest picie espresso (caffè) po posiłku, aby go strawić.
 • We Włoszech nie ma modnego sposobu długiego picia napoju kawowego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Tutaj wygląda to bardziej tak: wpadnij do baru, napij się kawy, zamień słowo z baristą i wyjdź.
 • Pij kawę za barem. Chodzi o to, aby nie przepłacać za serwis stołowy, który jest automatycznie wliczony w rachunek, jeśli zdecydujemy się usiąść i wypić spokojnie kawę (+€ 1-3).
 • Będąc we Włoszech, zapomnij o popularnej kawie Americano: według Włochów to po prostu (cytat): „…marne i nędzne caffè espresso, niemożliwie mocno rozcieńczone wodą do tego stopnia, że… przypomina niezrozumiałą papkę!”.
 • I jeszcze jedno: picie cappuccino i wszelkich innych napojów kawowych podczas obiadu lub kolacji (równocześnie z daniem głównym) jest uważane za prawdziwe barbarzyństwo – patrz patrz zasady zachowania się we włoskiej restauracji).

Chwila po włosku: jak zamówić kawę w barze

Chwila po włosku: jak zamówić kawę w barze

Chcesz zamówić kawę we włoskim barze, ale nie znasz lokalnego języka? Nie ma sprawy. Wszystko, co musisz zrobić, to powiedzieć kilka prostych słów:

 • Aby zamówić kawę (w tym przypadku espresso), wystarczy powiedzieć: „Un caffè, per favore”.
 • Jeśli chcesz zamówić więcej niż jedną naraz, zastąp UN przez due (dwa), tre (trzy), quattro (cztery), itd.
 • Jeśli chcesz zamówić kawę z mlekiem bez laktozy/sojowym, powiedz po prostu: „(Nazwa napoju, który chcesz) + con (con / „z”) + latte di soia („z mlekiem sojowym”) / con latte senza lattosio („z mlekiem bez laktozy”)”.
 • Aby poprosić o rachunek, powiedz „Posso pagare?” („Czy mogę zapłacić?”) lub „Il conto, per favore” („Rachunek, proszę”), a następnie wymień przy kasie wszystko, co zamówiłeś. Przy okazji! W niektórych barach zwyczajowo płaci się przy kasie przed odebraniem zamówienia: w takim przypadku podyktuj wszystko, co chcesz wziąć, zapłać, a następnie udaj się do baru z paragonem.
 • Na koniec powiedz: „Grazie” (czyli „Dziękuję”), a następnie dodak: „Buona giornata!” (buòna giornata / „Miłego dnia!”). Grzeczność jest miła dla każdego, a we Włoszech jest integralną częścią tutejszej mentalności!

Kawa jako prezent z Włoch

cafe

Czy chcesz przywieźć oryginalny prezent z Włoch? Kawa od dawna znajduje się na liście popularnych pamiątek. Polecamy zakup kilku torebek mielonej włoskiej kawy, np. Trombetta lub Illy, i upewnij się, że masz słynny włoski ekspres do kawy tzw. Kawiarkę (it. „moka, caffettiera”) marki Bialetti: to idealny sposób na przygotowanie pysznej włoskiej kawy w domu!

Jak używać kawiarki:

 1. Wlej wodę do „poziomu śruby” w dolnej komorze, włóż pojemnik w kształcie lejka na miejsce i delikatnie wsyp do niego kawę aż po krawędź.
 2. Połącz górę z dołem i mocno przykręć. Postaw na małym ogniu. W miarę podgrzewania i gotowania, woda z dna ekspresu do kawy będzie stopniowo wznosić się poprzez system „gejzerów” przez lejek z mieloną kawą, wychodząc na końcu z gotowym napojem kawowym w górnej części.
 3. Poczekaj, aż kawa będzie gorąca, a następnie zdejmij ekspres z ognia i przelej aromatyczny napój do swojego ulubionego kubka. Przyjemność gwarantowana!

Na marginesie:

Nigdy nie myj kawiarki detergentami po użyciu – wystarczy zwykłe przepłukanie wodą. Z każdym kolejnym użyciem ekspresu do kawy smak naparu będzie stawał się bogatszy i bardziej aromatyczny. Dlatego też pierwsze 3 filiżanki kawy w nowym ekspresie są zazwyczaj „wyrzucane”, aby następnym razem otrzymać naprawdę smaczny i orzeźwiający napój!

» Czytaj takżeCo warto przywieźć z Rzymu? 10 pomysłów

Kawa we Włoszech jest napojem narodowym, więc robi się ją dobrze prawie wszędzie, nawet w najtańszej kawiarni w Rzymie można cieszyć się aromatem i delikatnym aksamitnym smakiem najlepszej kawy.

Piszcie swoje komentarze i bądźcie na bieżąco! Paris10.pl to wszystko, co najlepsze we włoskim życiu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *