» Europa » Francja » Alzacja » Strasburg » Boże Narodzenie w Strasburgu: 10 pomysłów do świętowania

Strasburg jest określany tradycyjnie jako stolica obchodów świąt Bożego Narodzenia. To piękne miejsce w okresie świątecznym tętni życiem. Ducha świąt czuć od przystrojonej choinki, kolorowych szopek czy kiermaszów z bożonarodzeniowymi dekoracjami. Tutaj również skosztujesz lokalnych smakołyków i trunków. Boże Narodzenie w Strasburgu jest wręcz magiczne! Podpowiemy Ci kilka sposobów na udane obchody świąteczne. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta w Strasburgu, po pierwsze zapoznaj się z naszym artykułem, który ułatwi Ci odnalezienie się w tym mieście: Gdzie najlepiej zatrzymać się w Strasburgu?

Wybierz hotel w Strasburgu

Strasburg — stolica Świąt Bożego Narodzenia

Strasburg, jeden z głównych ośrodków zjednoczonej Europy słynie z targów i jarmarków, a także jasnego oświetlenia i kolorowych przedstawień bożonarodzeniowych. Pierwotnie tutejsze jarmarki były poświęcone świętu św. Mikołaja, jednak w XVI wieku rada miejska postanowiła organizować jarmarki w dni Bożego Narodzenia. W tym samym czasie powstała tradycja stawiania choinek w domach i na placach. Zwyczaj ten narodził się również w pobliżu Strasburga. Zaczynając w miasteczku Celeste w 1521 roku i szybko zyskał wielbicieli, a co więcej rozprzestrzenił się na całą Alzację.

Boże Narodzenie w Strasburgu ma tradycję związaną z dekorowaniem choinki. Te drzewka symbolizowały niegdyś rajską jabłonkę. Dlatego też, jako ozdoby, zawieszano na nich jabłka.  Pewnego razu jednak, urodzaj nie dopisał mieszkańcom. Co więcej, surowa susza doprowadziła do tego, że do grudnia już żaden chłop nie miał jabłek. Wtedy to na ratunek mieszkańcom ruszyli francuscy szklarze, którzy zrobili szklane jabłka, aby ozdobić choinki.

Chcesz zobaczyć Bożonarodzeniową Alzację? Polecamy ekscytującą wycieczkę z przewodnikiem audio, gdzie możesz odwiedzić lokalne jarmarki bożonarodzeniowe, wiele się nauczyć i doświadczyć magicznej atmosfery. Możesz zamówić wycieczkę, klikając tutaj.

» CZYTAJ TAKŻETop 10 zabytków Alzacji

Jednodniowe wycieczki z Paryża do Strasburga

Jeśli jesteś w Paryżu lub Alzacji podczas Bożego Narodzenia, musisz przyjechać do Strasburga na co najmniej jeden dzień. Wrażenia, jakie odniesiesz, wystarczą, abyś zapamiętał swoją podróż do końca życia, opowiadając o niej swoim bliskim i przyjaciołom z niesamowitymi szczegółami. Podróż w jedną stronę szybkim pociągiem elektrycznym z Paryża do Strasburga trwa nieco ponad 2 godziny. Pociągi mają bardzo dogodny rozkład jazdy, więc warto skorzystać z okazji i odwiedzić słynną europejską stolicę Bożego Narodzenia. Jeżeli macie możliwość zwrócenia większej uwagi na odświętny Strasburg, nawet nie zastanawiajcie się czy warto!

Kup bilet na pociąg

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie i Sylwester we Francji: 10 zasad świętowania

10 pomysłów na to, jak świętować Boże Narodzenie w Strasburgu

Każdy turysta ma swoje własne preferencje dotyczące obchodzenia Bożego Narodzenia w obcym mieście, a w tym przypadku w Strasburgu. Zaoferujmy Ci kilka pomysłów do wyboru. Nie będzie możliwe wdrożenie ich wszystkich w krótkim czasie, ale… dlaczego nie spróbować? Piesza wędrówka cały dzień nie wchodzi w grę, więc ustalimy cenę za przejazd komunikacją miejską. W przypadku tramwajów i autobusów bilet jednorazowy kosztuje 1,7 euro, bilet na podróż w obie strony 3,4 euro. Istnieje także możliwość zakupu karnetu dziennego. Kosztuje to 4,5 euro dla jednej osoby, a 6,9 euro dla dwóch. Jeśli kupisz taki bilet, będziesz mógł jeździć po mieście przez 24 godziny.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Podziwiaj główną bożonarodzeniową choinkę

Ogromne drzewo zaczyna być montowane w listopadzie. To ogromny świerk, który może osiągnąć wysokość prawie 30 metrów i ważyć 6 ton. Nic więc dziwnego, że instalacja i zdobienie choinki kolorowymi zabawkami i świecącymi się girlandami trwa 2 tygodnie. Podpowiadamy, że całe to piękno znajduje się na placu Kléber.

Pomimo odświętnych zawirowań, liczba turystów na ulicach Strasburga nie jest dużo większa niż w innych porach roku. To oznacza, że będziesz mógł swobodnie podchodzić do choinki i podziwiać jej dekorację. Długie girlandy składające się z 11 000 żarówek i 300 dużych kul (każda o wadze 3-4 kg) robią ogromne wrażenie. Ponadto, wokół choinki stale odbywają się ciekawe zajęcia. To właśnie tutaj mają miejsce główne nocne uroczystości.

» CZYTAJ TAKŻE10 rzeczy, które trzeba zrobić w Strasburgu

Wizyta w katedrze

Świętowanie Bożego Narodzenia jest starożytną tradycją chrześcijańską. Nie można obejść się bez zwiedzenia majestatycznej katedry. Obecnie we wszystkich świątyniach miejskich odbywają się szczególnie uroczyste nabożeństwa boskie, w których uczestniczą wybitni słudzy Kościoła rzymskokatolickiego. Głównym centrum nabożeństw bożonarodzeniowych jest główna świątynia w Strasburgu, poświęcona Maryi Pannie, Matce Jezusa Chrystusa. Wycieczki podczas nabożeństw nie są prowadzone, ale nikt nie zostanie wydalony ze świątyni, jeśli po cichu i spokojnie obejrzy wystrój wnętrza.

» CZYTAJ TAKŻE10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

Szopki bożonarodzeniowe

W Boże Narodzenie w Strasburgu wszystkie kościoły wystawiają szopki. Przedstawiają one sceny związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Niektóre zawierają tylko najważniejsze osoby. Jednak są też takie, które pokazują pełną historię narodzin Dzieciątka Jezus.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Degustacja win

Wiele win alzackich jest znanych na całym świecie. Błędem byłoby odwiedzenie Strasburga, serca Alzacji bez spróbowania przynajmniej kilku lokalnych win. Nie daj się jednak zbytnio ponieść, bo pachnące opary trunków mogą odwrócić uwagę od dalszych podróży. Z drugiej strony wypicie kilku kieliszków musującego napoju jest jak najbardziej dopuszczalne. Co ważne, dobre francuskie wino jest produkowane w całym hrabstwie, ale to właśnie ze Strasburga rozpoczyna się słynna alzacka droga winiarska, która prowadzi przez wszystkie wioski winiarskie w okolicy. Symbol tej drogi, ogromną beczkę wina, można zobaczyć na jednym z placów w Strasburgu.

» Czytaj takżeJak wybrać dobre i niedrogie francuskie wino?

Idź do restauracji

Temperatura w Strasburgu w zimie wynosi około 0 stopni. W taką pogodę trzeba koniecznie od czasu do czasu wchodzić do ciepłych pomieszczeń, by się ogrzać. Obfity lunch lub kolacja również dobrze rozgrzewa i pomaga szybciej przywrócić siły fizyczne. Niedaleko od Kleberu, głównego placu miasta, znajduje się przytulna restauracja Gruber. Jest otwarta od 10:30 aż do 23:00. Można tu zarezerwować lokalne degustacje wina i wyśmienity świąteczny lunch.

Idź na rynek na placu Broy

Od końca XIX w. na placu znajduje się rynek dla Jezusa Chrystusa. Od samego początku był on w pełni poświęcony towarom przedświątecznym. Obecnie przybywają tu mistrzowie z całej Francji. Na rynku można kupić oryginalne prezenty wykonane w tradycjach starożytnych oraz przedmioty sztuki współczesnej.

Idź na targi książek

Dla zapalonych bibliofilów, filatelistów i numizmatyków obowiązkowym punktem wyjścia będą targi książek. Otwierają się one na zewnątrz na ulicy Alabard i placu Kleber trzy razy w tygodniu (wtorek, środa i sobota). Grupa księgarzy, którzy regularnie wychodzą na ulicę jest niewielka. Stała ekipa składa się z 10-15 osób. Tutaj jednak można kupić skarby, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Na rynku sprzedawane są również rzadkie znaczki pocztowe i monety.

Odwiedź pchli targ

Pchle targi istnieją we wszystkich krajach świata. Strasburg nie jest wyjątkiem. Możesz tu kupić antyki i biżuterię, dzieła sztuki, a nawet antyczne meble. Zwykle w tygodniu rynek jest otwarty w środy i soboty od 7.00 do 16.00. Jednak w święta lepiej zapytać Francuzów o jego dokładną lokalizację i godziny pracy. Pamiętaj też, że lepiej jest robić zakupy na pchlim targu od wczesnego ranka do momentu, gdy handlowcy wyprzedadzą najciekawsze rzeczy.

Delektuj się grzanym winem

W Boże Narodzenie przed katedrą w Strasburgu pojawia się duży targ. Na licznych straganach podróżnym podaje się jedzenie i napoje. Sprzedawane są tam także prezenty. Ponadto, unosi się tutaj w powietrzu pikantny zapach grzanego wina, który przyciąga uwagę turystów. W tłumaczeniu z niemieckiego grzaniec oznacza „gorące wino”. Lokalny napój zawiera pachnące zioła, cynamon i owoce. Kieliszek tego trunku rozweseli cię i ogrzeje w chłodne wieczory. W zależności od miejsca sprzedaży i składu przypraw, jedna porcja napoju może kosztować około 2 euro lub więcej.

Idź na koncert w katedrze

W okresie Bożego Narodzenia w różnych częściach miasta odbywa się wiele koncertów. Najbardziej okazała i uroczysta ceremonia ma miejsce w murach katedry. Szczęściarze, którzy tam dotrą, będą mieli co opowiadać, kiedy wrócą do domu.

Jaki program wybrać?

Z okazji świąt Bożego Narodzenia miasto wydaje bezpłatne czasopisma kieszonkowe, które zawierają kompletne informacje o wszystkich wydarzeniach. Harmonogram na każdy dzień informuje o miejscu i godzinie występu. Z kolei pełna lista wycieczek w Strasburgu jest dostępna na tej stronie.

Wizyta w mieście podczas świąt dostarczy Ci niesamowitego zastrzyku energii i optymizmu. Uczucie odświętnej radości wypełnia wszystko dookoła. Lśniące światełka podczas Bożego Narodzenia w Strasburgu dadzą każdemu podróżnemu kawałek ciepła i poczucie oczekiwania na cud. Nawiasem mówiąc, bajka w Strasburgu nie ogranicza się do Świąt Bożego Narodzenia, lecz jest tutaj przez cały rok! To miasto jest pełne historii i tajemnic, które na pewno zostaną odkryte. Chcesz dowiedzieć się o tajnym świecie pod katedrą, zajrzeć do 800-letniej apteki i być na ulicy, gdzie sprzedają najlepsze smakołyki? Pobierz nasz przewodnik audio!

Wesołych Świąt! 

» CZYTAJ TAKŻEWielka podróż samochodem po Francji

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *