Boże Narodzenie w Strasburgu: 10 pomysłów do świętowania

, ,
Boże Narodzenie w Strasburgu

W krajach europejskich święta Bożego Narodzenia są najbardziej ukochanym i długo oczekiwanym świętem. Starannie się na to przygotowują: kupują prezenty dla bliskich, wysyłają kartki z życzeniami, przekazują datki na cele charytatywne. Okres bożonarodzeniowy trwa 12 dni. Uroczystości zaczynają się 25 grudnia i kończą 6 stycznia Świętem Trzech Króli.

Strasburg — stolica Świąt Bożego Narodzenia

Tradycyjnie stolicą obchodów świąt Bożego Narodzenia jest francuskie miasto Strasburg. Jeden z głównych ośrodków zjednoczonej Europy słynie z targów i jarmarków, jasnego oświetlenia i kolorowych przedstawień bożonarodzeniowych. Pierwotnie jarmarki były poświęcone świętu św. Mikołaja, ale w XVI wieku rada miejska postanowiła organizować jarmarki w dni Bożego Narodzenia.

Strasburg

W tym samym czasie powstała tradycja stawiania choinek w domach i na placach. Zwyczaj ten narodził się również w pobliżu Strasburga. Zaczynając w miasteczku Celeste w 1521 roku, szybko zyskał wielbicieli i rozprzestrzenił się na całą Alzację.

Choinki symbolizowały rajską jabłonkę. Dlatego też, jako ozdoby, zawieszano na nich jabłka. Ale pewnego razu, urodzaj nie dopisał mieszkańcom. Surowa susza doprowadziła do tego, że do grudnia już żaden chłop nie miał jabłek. Z tego powodu na ratunek ruszyli francuscy szklarze, którzy zrobili szklane jabłka, aby ozdobić choinki. Tak powstała tradycja ozdabiania choinki szklanymi kulami.

Chcesz zobaczyć Bożonarodzeniową Alzację? Następnie wybierz się na ekscytującą wycieczkę z przewodnikiem audio, gdzie możesz odwiedzić lokalne jarmarki bożonarodzeniowe, wiele się nauczyć i doświadczyć magicznej atmosfery. Możesz zamówić wycieczkę, klikając tutaj.

Strasburg: Wybierz hotel

Jednodniowe wycieczki z Paryża do Strasburga

Strasburg

Jeśli jesteś w Paryżu lub Alzacji w dni Bożego Narodzenia, musisz przyjechać do Strasburga na co najmniej jeden dzień. Wrażenia, jakie odniesiesz, wystarczą, aby zapamiętać swoją podróż do końca życia, opowiadając o niej swoim bliskim i przyjaciołom w niesamowitych szczegółach.

Podróż w jedną stronę szybkim pociągiem elektrycznym z Paryża do Strasburga trwa nieco ponad dwie godziny. Pociągi mają bardzo dogodny rozkład jazdy, więc warto skorzystać z okazji i odwiedzić słynną europejską stolicę Bożego Narodzenia. Jeżeli macie możliwość zwrócenia większej uwagi na odświętny Strasburg, nawet nie zastanawiajcie się nad tym!

» Czytaj także10 rzeczy, które trzeba zrobić w Strasburgu

10 pomysłów na to, jak świętować Boże Narodzenie w Strasburgu

Strasburg

Każdy turysta ma swoje własne preferencje dotyczące obchodzenia Bożego Narodzenia w obcym mieście. Zaoferujmy Ci kilka pomysłów do wyboru. Nie będzie możliwe wdrożenie ich wszystkich w krótkim czasie, ale… dlaczego nie spróbować?

Chodzenia cały dzień nie wchodzi w grę, więc ustalimy cenę za przejazd komunikacją miejską. W przypadku tramwajów i autobusów bilet jednorazowy kosztuje 1,7 euro, bilet na podróż w obie strony 3,4 euro. Istnieje także możliwość zakupu karnetu dziennego. Kosztuje to 4,5 euro dla jednej osoby, 6,9 euro dla dwóch. Jeśli kupisz taki bilet, będziesz mógł jeździć po mieście przez 24 godziny.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Podziwiaj główną bożonarodzeniową choinkę

Strasburg

Ogromne drzewo zaczyna być montowane w listopadzie. Drzewko to ogromny świerk, który może osiągnąć wysokość prawie 30 metrów i ważyć 6 ton. Instalacja i zdobienie drzewa kolorowymi zabawkami i świecącymi się girlandami trwa dwa tygodnie. Całe to piękno znajduje się na placu Kléber.

Pomimo odświętnych zawirowań, liczba turystów na ulicach miasta nie jest dużo większa niż w innych porach roku. Będziesz mógł swobodnie podchodzić do choinki i podziwiać jej dekorację. Długie girlandy z 11 000 żarówek, 300 dużych kul (każda o wadze 3-4 kg) robią silne wrażenie na innych. Wokół choinki stale odbywają się ciekawe zajęcia. To właśnie tutaj mają miejsce główne nocne uroczystości.

» Czytaj takżeGłówne atrakcje w Strasburgu

Strasburg Katedra

Wizyta w katedrze

Świętowanie Bożego Narodzenia jest starożytną tradycją chrześcijańską. Nie można obejść się bez zwiedzenia majestatycznej katedry. Obecnie we wszystkich świątyniach miejskich odbywają się szczególnie uroczyste nabożeństwa boskie, w których uczestniczą wybitni słudzy Kościoła rzymskokatolickiego.

Głównym centrum nabożeństw bożonarodzeniowych jest główna świątynia w Strasburgu, poświęcona Maryi Pannie, Matce Jezusa Chrystusa. Wycieczki podczas nabożeństw nie są prowadzone, ale nikt nie zostanie wydalony ze świątyni, jeśli po cichu i spokojnie obejrzysz wystrój wnętrza.

Szopki bożonarodzeniowe

W dni Bożego Narodzenia wszystkie kościoły w Strasburgu wystawiają szopki. Przedstawiają one sceny związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Niektóre szopki zawierają tylko najważniejsze osoby. Są też takie, które pokazują pełną historię narodzin Dzieciątka Jezus.

Strasburg

Degustacja win

Wiele win alzackich jest znanych na całym świecie. Błędem byłoby odwiedzenie Strasburga, serca Alzacji, a nie spróbowanie przynajmniej kilku lokalnych win. Nie daj się tym ponieść, bo pachnące opary mogą odwrócić uwagę od dalszych podróży, ale wypicie kilku kieliszków musującego napoju jest jak najbardziej dopuszczalne.

Dobre wino jest produkowane w całym hrabstwie, ale to właśnie ze Strasburga rozpoczyna się słynna alzacka droga winiarska, która prowadzi przez wszystkie wioski winiarskie w okolicy. Symbol tej drogi, ogromną beczkę wina, można zobaczyć na jednym z placów w Strasburgu.

» Czytaj takżeJak wybrać dobre i niedrogie francuskie wino?

Idź do restauracji

Temperatura w Strasburgu w zimie wynosi około zera stopni. W taką pogodę trzeba od czasu do czasu wchodzić do ciepłych pomieszczeń i ogrzewać się. Obfity lunch lub kolacja również dobrze rozgrzewa i pomaga szybciej przywrócić siłę fizyczną.

Niedaleko od Kleberu, głównego placu miasta, znajduje się przytulna restauracja Gruber. To odległość krótkiego spaceru od katedry w Strasburgu. Restauracja otwiera się o 10:30 i pracuje aż do 23:00.

Można tu zarezerwować lokalne degustacje wina i wyśmienity świąteczny lunch.

Strasburg

Idź na rynek na placu Broy

Od końca XIX w. na placu znajduje się rynek dla Jezusa Chrystusa. Od samego początku był on w pełni poświęcony towarom przedświątecznym. Obecnie przybywają tu mistrzowie z całej Francji. Na rynku można kupić oryginalne prezenty wykonane w tradycjach starożytnych i przedmioty sztuki współczesnej.

Idź na targi książek

Dla zapalonych bibliofilów, filatelistów i numizmatyków obowiązkowym punktem wyjścia będą targi książek. Otwiera się on na zewnątrz na ulicy Alabard i placu Kleber trzy razy w tygodniu (wtorek, środa i sobota). Grupa księgarzy, którzy regularnie wychodzą na ulicę jest niewielka. Stała ekipa składa się z 10-15 osób. Tutaj jednak można kupić skarby, których nie znajdziemy gdzie indziej. Na rynku sprzedawane są również rzadkie znaczki pocztowe i monety.

Strasburg

Odwiedźcie pchli targ

Pchle targi istnieją we wszystkich krajach świata. Strasburg nie jest wyjątkiem. Możesz tu kupić antyki i biżuterię, dzieła sztuki, a nawet antyczne meble. W normalnych tygodniach rynek jest otwarty w środy i soboty w godzinach od 7.00 do 16.00. Lepiej zapytać obywateli o jego dokładną lokalizację i godziny pracy.

Warto pamiętać, że lepiej jest robić zakupy na pchlim targu od wczesnego ranka do momentu, gdy handlowcy wyprzedadzą najciekawsze rzeczy.

Delektuj się grzanym winem

W dni Bożego Narodzenia przed katedrą w Strasburgu pojawia się duży targ. Na licznych straganach podróżnym podaje się jedzenie i napoje, sprzedawane są tam także prezenty. Pikantny zapach grzanego wina unosi się w powietrzu, przyciągając uwagę turystów. W tłumaczeniu z niemieckiego grzaniec oznacza „gorące wino”. Napój zawiera pachnące zioła, cynamon i owoce. Kieliszek grzanego wina rozweseli cię i ogrzeje w chłodne wieczory. W zależności od miejsca sprzedaży i składu przypraw, jedna porcja napoju może kosztować około dwóch euro lub więcej.

Strasburg Katedra

Idź na koncert w katedrze

W różnych miejscach miasta w okresie Bożego Narodzenia odbywa się wiele koncertów. Najbardziej okazała i uroczysta ceremonia odbywa się w murach katedry. Szczęściarze, którzy tam dotrą, będą mieli co opowiadać, kiedy wrócą do domu.

Jaki program wybrać?

Strasburg

Z okazji świąt Bożego Narodzenia miasto wydaje bezpłatne czasopisma kieszonkowe, które zawierają kompletne informacje o wszystkich wydarzeniach. Harmonogram na każdy dzień pokazuje miejsce i godzinę występu. Pełna lista wycieczek w Strasburgu jest dostępna na tej stronie.

Wizyta w mieście podczas świąt dostarczy Ci niesamowitego zastrzyku energii i optymizmu. Uczucie odświętnej radości wypełnia wszystko dookoła. Lśniące światełka podczas Bożego Narodzenia w Strasburgu dadzą każdemu podróżnemu kawałek ciepła i poczucie oczekiwania na cud.

Nawiasem mówiąc, bajka w Strasburgu nie ogranicza się do Świąt Bożego Narodzenia — jest tutaj przez cały rok! To miasto jest pełne historii i tajemnic, które na pewno zostaną odkryte. Chcesz dowiedzieć się o tajnym świecie pod katedrą, zajrzeć do 800-letniej apteki i być na ulicy, gdzie sprzedają najlepsze smakołyki? Pobierz nasz przewodnik audio!

Wesołych Świąt! 

» Czytaj takżeZ Paryża do Strasburga na jeden dzień