Kopce Bru na Boinne — Zagadka Irlandii

Kopce Bru na Boinne — Zagadka Irlandii

Gdy mowa o tak wiekowych zabytkach, na myśl przychodzą zazwyczaj piramidy i inne cuda świata, co najwyżej ktoś może pomyśleć o Stonehenge. Niewiele osób myśli o Irlandii, bardzo małym państwie wyspiarskim. Znajduje się tu jednak jedno z najstarszych miejsc na świecie, kopce w dolinie rzeki Boinne, czyli Bru na Boinne.

Jak najlepiej zobaczyć kopce Bru na Boinne?

Na własną rękę

Można przyjść i zobaczyć kopce o każdej porze roku. Od Dublina, stolicy Irlandii, dzieli je zaledwie 40 km. Do kopców łatwo się dostać, jeśli przyjeżdża się samochodem (tu można wynająć samochód na wakacje).

Kieruj się w stronę wsi Donore — dwa kilometry od niej znajduje się Brú na Bóinne Visitor Centre, przez które przechodzi każdy, kto chce odwiedzić wzgórza. Tutaj można zaparkować i przesiąść się do autobusów transferowych do kopców Newgrange i Knowth. Zwiedzający sami docierają do grobu Dowth przez północny brzeg, kilka mil w górę drogi Slane-Drogheda. Mapę można znaleźć w ośrodku.

Wybierz hotel w okolicy kopców

Knowth jest otwarte od Wielkanocy do 16 października, natomiast Newgrange jest otwarte przez cały rok z wyjątkiem kilku dni w grudniu (24–27), kiedy odbywają się wycieczki z przewodnikiem po wewnętrznej komnacie. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku, większość pracuje w systemie 8 godzinnym, od 09:30 do 17:30.

Wstęp na kompleks kopców kosztuje 8 € dla dorosłych i 4 € dla dzieci w wieku 12–18 lat.

» Czytaj takżeOgrody Powerscourt: jak dojechać i co zobaczyć na terenie posiadłości

Z zorganizowaną wycieczką

Istnieje możliwość zarezerwowania indywidualnej wycieczki, ale większość turystów zadowala się standardowymi wycieczkami autobusowymi. Istnieje kilka opcji transferu na wzgórza: można wybrać statek wycieczkowy, duży autobus turystyczny lub minibus z Dublina.

Często zwiedzanie kopców połączone jest z innymi ciekawymi miejscami po drodze, np.:

  • Opactwo Mellifont;
  • Zamek w Slane;
  • Hill of tara;
  • średniowieczne wieże
  • i wiele innych.

Pod tym linkiem zarezerwować fascynującą wycieczkę z przewodnikiem po kopcach doliny Boinne i zamku Malahide.

Jeśli czujesz się komfortowo z anglojęzycznym przewodnikiem, możesz zarezerwować niedrogą wycieczkę po kopcach pod tym linkiem lub luksusową prywatną wycieczkę tutaj.

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

Jak stare są kopce Bru na Boinne?

Jak stare są kopce Bru na Boinne?

W 1946 roku wynaleziono analizę radiowęglową, wciąż jedną z najbardziej wiarygodnych metod określania wieku znalezisk archeologicznych. To mówi nam z całą pewnością, że tajemnicze irlandzkie wzgórza zostały zbudowane w okresie neolitu, pomiędzy 2750 a 2250 rokiem p.n.e. Oznacza to, że mają one ponad 5 tysięcy lat. To o 1000 lat więcej niż znane na całym świecie Stonehenge i 500 lat więcej niż egipskie piramidy.

Skąd wzięły się kopce?

Niewiele wiadomo o tym, jak zorganizowane było ówczesne społeczeństwo. Niektórzy widzą Bru na Boinne jako prostą pracę ręczną starożytnych rolników, której budowa trwała wieki. Niektórzy uważają, że kopce są pozostałością po starożytnej cywilizacji tak zaawansowanej jak nasza, lub nawet bardziej zaawansowanej niż nasza. Niektórzy wysuwają nawet teorię o wizycie kosmitów.

Klasyczna teoria archeologiczna głosi, że Dolina była dla starożytnych Irlandczyków świętym miejscem, gdzie składano ofiary bogom i grzebano zmarłych. Potomkowie tych, którzy zbudowali kopce nie wymyślali nic nowego i nadal używali tych swoistych wzgórz jako cmentarzysk, a wykopaliska na kopcach odkryły groby pochodzące z wielu różnych epok.

» Czytaj takżeJak samodzielnie dojechać z Londynu do Stonehenge

Skąd wzięły się kopce?

Struktury te okazały się przydatne dłużej niż jedno, a nawet dwa pokolenia. Po neolitycznych budowniczych opanowali je przedstawiciele epoki brązu — «kultury pucharów dzwonowatych», Celtowie, Normanowie i średniowieczni Irlandczycy. Najwcześniejsi mieszkańcy tego obszaru byli ostrożni wobec kopców, wierząc, że zamieszkuje je tajemnicza rasa Tuatha De Danann, słudzy kultu bogini Danu, którzy zeszli do podziemia po porażce w walce z Synami Mil, innym mistycznym plemieniem. Tuatha De Danann nie byli, jak głosi legenda, pokojowo nastawieni i ludzie raczej stronili od wzgórz.

Celtowie byli odważniejsi: zdesperowani młodzieńcy chętnie włamywali się do grobowców i zostawiali na ścianach swoje imiona. Wówczas mogło to być uznane za wandalizm, ale dziś takie znaleziska mogą być postrzegane jako cenny materiał historyczny. Nie można wykluczyć, że kiedyś nowa cywilizacja rozkopie nasze domy i pozna historię z wydrapanego w betonie zdania «Ania tu była».

Stopniowo kompleks znikał pod ziemią i w końcu zaczął wyglądać jak wielkie naturalne wzgórza. W okresie późnego średniowiecza dolina była zajęta przez chłopów. Wokół grobowców wyrosły pola i gospodarstwa. Dopiero pod koniec XVII wieku robotnicy zdali sobie sprawę, że nie wykopują zwykłego gruzu, ale raczej wydobywają starożytny artefakt. Od tego momentu rozpoczęła się eksploracja wzgórz.

» Czytaj takżeKlify Moheru w Irlandii: jak dojechać i co zobaczyć

Co można zobaczyć w kopcach Bru na Boinne?

Co można zobaczyć w kopcach Bru na Boinne?

W Bru na Boinne znajduje się 37 małych kopców, ale trzy z większych są szczególnie interesujące. Nadano im imiona: Newgrange (irl. Si An Bhru — «magiczne miejsce»), Knowth oraz Dowth. Knowth jest największą z budowli, ale szczególnie interesujące jest Newgrange, gdzie w wewnętrznym pomieszczeniu zachowała się starożytna misa rytualna. W 1962 roku kopie został odkopany i odrestaurowany i obecnie możemy go podziwiać niemal w pierwotnej formie. Co prawda niektóre kamienie zastąpiono nowymi, a mury odrestaurowano przy użyciu nowoczesnych materiałów, co wywołało niezadowolenie wśród zwolenników autentyczności. W każdym razie przywrócono sprawiedliwość historyczną — nasyp nie zniknął pod ziemią i nadal można go oglądać.

Większość starożytnych cywilizacji orientowała swoje budowle (np. piramidy) w kierunku słońca. Wiąże się z tym wiele mitów. Rzekomo ludzie w epoce neolitu nie potrafili tak precyzyjnie mierzyć przestrzeni. Fałsz, mogli! Bru na Boinne jest doskonałym tego świadectwem. Korytarz prowadzący do głównej krypty jest tak zbudowany, że przez kilka dni w roku (w czasie przesilenia zimowego) wewnętrzne pomieszczenie jest przez 20 minut oświetlane promieniami wschodzącego słońca. Można to zobaczyć na własne oczy, ale to nie takie proste zadanie. Liczba chętnych mierzona jest w tysiącach, ale wejść może tylko kilkadziesiąt osób. Jest nawet loteria, która wyłania szczęśliwców.

Podczas normalnej wizyty nie zostaniesz wpuszczony do wewnętrznej komory (tej, która jest oświetlona słońcem 4 dni w roku), ale możesz przejść korytarzem, przyjrzeć się starożytnym wzorom na ścianach i obejrzeć kopię głównej sali. Obok Visitor Centre znajduje się również muzeum historyczne, które opowiada o historii Irlandii od czasów neolitu. Zwiedzanie go nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

 

Przepływ turystów do Bru na Boinne jest nieprzerwany, gdyż są one prawdziwym zabytkiem o niepowtarzalnej atmosferze. Nie przegap swojej szansy na dotknięcie tajemniczej historii Irlandii.

Życzymy miłej podróży!

 

» Czytaj takżeDroga olbrzymów w Irlandii

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *