» Europa » Francja » Lazurowe Wybrzeże - Prowansja » Nicea » 20 głównych atrakcji Nicei

20 głównych atrakcji Nicei

Jeżeli wkrótce planujesz odwiedzić Niceę, na pewno zastanawiasz się nad tym, co w niej zobaczyć. Nicea sama w sobie jest już dużą atrakcją z lazurowym morzem, wieloma sklepami, restauracjami i ulicami z fasadami w stylu Art Deco. Jest też kilka miejsc, które jako turysta po prostu powinieneś zobaczyć. Jeżeli zatrzymasz się w dogodnej części miasta, do większości atrakcji z pewnością dotrzesz na piechotę, jednak dobrym rozwiązaniem może też się okazać wycieczka autokarowa podzielona na 2 dni. Biorąc w niej udział, będziesz mógł wsiadać w autobusy kursujące na trasie i wysiadać z nich, kiedy tylko zechcesz. Organizowane są też klasyczne wycieczki po Nicei, które znajdziesz tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWYCIECZKA PO NICEI AUTOBUSEM PIĘTROWYM

Główne atrakcje Nicei na mapie

Promenada Anglików (Promenade des Anglais)

Parodakslanie, symbolem Nicei i całej Riwiery Francuskiej jest Promenada Anglików, której nazwa upamiętnia czasy, gdy Anglicy aktywnie wykupywali przybrzeżne obszary. Dzisiaj znajdują się tam najdroższe hotele w mieście, w tym światowej sławy Negresco. Od rana do nocy na Promenadzie Anglików aktywnie toczy się życie: rano spotkasz wielu biegających zwolenników zdrowego trybu życia, później pojawi się sporo turystów, a podczas dnia plaże zapełniają się tłumami wczasowiczów spragnionych odpoczynku. Spacer po Promenadzie Anglików to prawdziwa przyjemność. Możesz rozkoszować się świeżym morskim powietrzem, widokiem wysokich palm i, co najważniejsze, jedyną w swoim rodzaju atmosferą Nicei. Zarezerwuj hotele w tej dzielnicy tutaj.

Hotel Negresco

Wystawny hotel w stylu neoklasycznym przy Promenadzie Anglików. Zbudowany w 1912 roku przez rumuńskiego karczmarza Henri Negresco, był niegdyś jednym z najbardziej komfortowych hoteli na świecie. Nadal może pochwalić się pięcioma gwiazdkami.

Szkielet słynnej różowej kopuły został wykuty w warsztacie Gustave’a Eiffela. Wnętrze hotelu jest imponujące: 4-metrowy żyrandol wykonany w fabryce Baccarat, XVII-wieczny dywan i XIV-wieczny sufit w salonie Ludwika XIV. Co więcej, każdy z 145 pokoi jest wyjątkowy i wyposażony w zabytkowe meble.

Nawet jeśli zdecydujesz się na pobyt w innym miejscu, możesz zatrzymać się, aby zobaczyć wystrój foyer, korytarzy i restauracji Hotelu Negresco. 

Adres: 37 Promenade des Anglais.

Hotel Negresco: zarezerwuj pokój

Cours Saleya

Trudno wyobrazić sobie Niceę bez kwiatów. Rynek kwiatowy Cours Saleya to prawdziwa ozdoba tego miasta. Kolorowe kwiaty z całej Prowansji otoczą Cię z każdej strony – na pewno nie będziesz mógł im się oprzeć i kupisz przynajmniej mały bukiet. Czekają tu jednak na Ciebie też inne pokusy: przyprawy, świeże owoce i warzywa, pachnące sery, wciąż ciepłe bochenki chleba i inne wypieki. Na rynku Cours Saleya możesz też tanio kupić ciekawe pamiątki prowansalskie.

Adres: Cours de Saleya.

Godziny otwarcia: wtorek – sobota od 6:00 do 17:30, niedziela – od 6:00 do 13:30. Zamknięte w poniedziałki.

Vieux Nice (Stare miast)

Historyczne centrum Nicei zachowało swój klimat spokojnej francuskiej miejscowości z XIX wieku, kiedy to jeszcze nie dało się polubić arystokracji i nowobogackim. Spacerowanie po wąskich uliczkach Starego Miasta czasami nie jest łatwe – są momenty, gdy zmieniają się one w labirynt ze stromymi zboczami – jednak na pewno warto zapoznać się z nimi. Na każdym kroku spotkasz kawiarnie i sklepy ze starociami. Podczas spaceru możesz więc odpocząć i wypić kawę i nacieszyć oczy zabytkami architektonicznymi Starego Miasta, a także kupić wyjątkowe pamiątki z Nicei.

» CZYTAJ TAKŻEGDZIE ZJEŚĆ W NICEI: NAJLEPSZE KAWIARNIE I RESTAURACJE

Muzeum Matissa (Musée Matisse)

Matisse i Nicea mają ze sobą dużo wspólnego. Nicea zyskała dużą popularność dzięki temu artyście, jednocześnie inspirując go do stworzenia paru imponujących obrazów. W muzeum Matissa znajduje się obszerna kolekcja jego dzieł, przedstawiająca wszystkie etapy jego twórczości aż do samej śmierci. Matisse mieszkał i pracował w budynku, który znajduje się niedaleko muzeum, na bulwarze Cimiez. Muzeum na pewno zainteresuje również osoby, które nie wiedzą dużo o twórczości Matissa, a także jego wiernych fanów. Nie przegap doskonałej okazji do poznania ważnej części dziedzictwa kulturowego Francji.

Adres: 146 Avenue des Arènes.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00, zamknięte we wtorki.

Bilet wstępu: 10 euro.

Bilet ważny jest przez 24 godzin i obejmuje wszystkie miejskie muzea Nicei. Oznacza to, że gdy kupisz bilet za 10 euro, przez 24 godzin możesz odwiedzać następujące muzea:

 • MAMAC (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
 • Galerie des Ponchettes
 • Espace Ferrero
 • Galerie de la Marine
 • Théâtre de la Photographie et de l’Image (Teatr Fotograficzny)
 • Musée Matisse
 • Musée des Beaux-Arts (Muzeum Sztuk Pięknych)
 • Musée d’Art Naif
 • Musée Massena (Muzeum Massena)
 • Palais Lascaris
 • Musée d’Archéologie
 • Muzeum d’Histoire Naturelle
 • Prieuré du vieux logis.

Muzeum Marca Chagalla (Musée Marc Chagall)

Nie daj się oszukać niewielkim rozmiarom muzeum: w tym małym budynku znajduje się największa kolekcja dzieł Chagalla, w tym 17 wiadomości biblijnych. W muzeum przedstawione są nie tylko obrazy, ale i rzeźby, mozaiki oraz gobeliny.

Adres: 36, Avenue Dr Menard.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00 (od kwietnia do listopada od 10:00 do 17:00). Zamknięte we wtorki.

Cena biletu: 8 euro.

Klasztor w Cimiez

Położony 5 minut spacerem od Muzeum Matisse’a, ten franciszkański klasztor pochodzi z XVI wieku. Opactwo otoczone jest najstarszym średniowiecznym parkiem na Lazurowym Wybrzeżu, wyjątkowo pięknym, gdy kwitną róże. 

» CZYTAJ TAKŻENIETURYSTYCZNE LAZUROWE WYBRZEŻE: ŻYWA BAJKA

W kościele opactwa znajduje się rzeźbiony drewniany ołtarz pokryty złotymi liśćmi. Na uwagę zasługuje również kamienny krzyż z XV wieku. Mały cmentarz przy murach klasztornych jest miejscem pochówku Henri Matisse’a. Znajduje się tu również małe muzeum franciszkańskie.

Adres: 1, Place Jean Paul II.

Godziny otwarcia: 7:30-18:30 (codziennie).

Wstęp wolny.

Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts)

Muzeum zostało zbudowane w XIX wieku na polecenie rosyjskiej księżniczki Elżbiety Kochubej, żony radcy generalnego rosyjskiego cesarza Aleksandra II.

W zbiorach muzeum znajdują się obrazy artystów francuskich i włoskich z XVII-XVIII wieku, a także obrazy i rzeźby z XIX wieku. Wystawiane są między innymi dzieła Degasa, Sisleya, Fragonarda, Moneta i Chéreta. 

Adres: 33, avenue des Baumettes.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (2 maja-31 października), 11:00-18:00 (1 listopada-30 kwietnia), poniedziałek nieczynne.

Wstęp: 6 € lub jednorazowy bilet do muzeum. 

» CZYTAJ TAKŻELAZUROWE WYBRZEŻE: DOKĄD OPRÓCZ NICEI POJECHAĆ NAD MORZE?

Sobór prawosławny św. Mikołaja (Cathedrale Orthodoxe Russe St-Nicolas)

Sobór został zbudowany w latach 1902-1912 z myślą o rozrastającej się rosyjskiej diasporze w Nicei. Jest to największa i najpiękniejsza cerkiew poza Rosją. Jej pozłacana kopuła wygląda nieco nietypowo na tle tradycyjnego krajobrazu Nicei, czyli piaszczystych plaż i lazurowej wody. Możesz mieć wrażenie, że przeniosłeś się w czasie do Petersburga.

Adres: Avenue Nicolas II.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 18:00.

Wstęp wolny. 

» CZYTAJ TAKŻEPLAŻE W NICEI: KTÓRĄ WYBRAĆ?

Musée Massena (Muzeum Massena)

Muzeum Massena przedstawia historię przedwojennej Nicei, rozzpoczynając od ostatnich dekad XVIII wieku, kończąc na II wojnie światowej. Wystawa obejmuje elementy wyposażenia wnętrz, plakaty w stylu Art Deco, wczesne fotografie, obrazy i inne ciekawostki, które nawiązują do Nicei w ubiegłym wieku. Muzeum mieści się w XIX-wiecznej willi Andre Massena, marszałka Imperium Napoleona, i otoczone jest przepięknym ogrodem.

Adres: 65 Rue de France.

Godziny otwarcia: środa – poniedziałek od 10:00 do 18:00.

Wstęp: 10 euro. Jak pisaliśmy wyżej, bilet obejmuje wstęp do kilku muzeów w ciągu 24 godzin.

Park Chateau (Parc du Château)

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Nicei i najlepszy taras z panoramą Morza Śródziemnego. Dostać się do parku Chateau nie jest łatwo. Trzeba wspiąć się na wzgórze, na którym jest on położony, ale przepiękny widok na miasto, przyjemne powietrze i orzeźwiający wodospad na pewno wynagrodzą wszelkie trudy.

Adres: Montee Eberle.

Godziny otwarcia: od 8:00 do 20:00 latem, do 18:00 zimą.

Wstęp wolny.

Muzeum archeologiczne (Musée et Site Archéologiques)

Jeszcze przed podbojem brytyjskich i rosyjskich arystokratów, Niceę zdobyli starożytni rzymianie. Muzeum archeologiczne w Nicei znajduje się tuż obok ruin rzymskich łaźni i areny. Można w nim zapoznać się z ciekawą kolekcją antyków: monet, narzędzi i ceramiki.

Adres: 160, Avenue des Arenes de Cimiez.

Godziny otwarcia: środa-poniedziałek od 10:00 do 17:00. Otwarte do 18:00 od 2 maja do 31 października.

Koszt: 10 €. Bilet jest ważny przez 24 godziny do wszystkich muzeów miejskich w Nicei.

Muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej (Musée d‘Art Moderne et d’Art Contemporain)

W Nicei docenia się sztukę, stąd też znajduje się w niej tak duża liczba darmowych muzeów i galerii. To muzeum przedstawia wspaniałą kolekcję europejskiej i amerykańskiej awangardy – ponad 400 prac, które obrazują rozwój sztuki od 1960 roku do dnia dzisiejszego. Zobaczysz tu obrazy lokalnych artystów, takich jak Yves Klein i Niki de Saint Phalle, oraz kultowych artystów, w tym Warhola i Lichtensteina.

Adres: Place Yves Klein.

Godziny otwarcia: codziennie od 11:00 do 18:00. Zamknięte w poniedziałki.

Wstęp: 10 €. Bilet jest ważny przez 24 godziny do wszystkich muzeów miejskich w Nicei. 

» CZYTAJ TAKŻE10 POMYSŁÓW, CO ROBIĆ W NICEI

Port Nicejski

To dość ciekawy obszar miasta. Zobaczysz tu wiele zacumowanych jachtów oraz promów odpływających na Korsykę.

Port znajduje się w pobliżu starej części miasta, niedaleko promenady Stanów Zjednoczonych.

» CZYTAJ TAKŻECZEGO SPRÓBOWAĆ W NICEI? 15 MIEJSCOWYCH POTRAW

Teatr fotografii

Zobaczysz tu liczne wystawy: i stałe, i tymczasowe, a także galerię gwiazd, które odwiedziły Niceę.

Adres: 1, Place Pierre Gautier.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00. Zamknięte w poniedziałek.

Wstęp bezpłatny.

Pałac Lascaris

Zbudowany w połowie XVII wieku, należał do słynnej rodziny Lascaris-Vintimille. Chociaż budynek z zewnątrz nie jest szczególnie ozdobny i trudno go dostrzec w wąskiej uliczce Starego Miasta, to jego wnętrze oczaruje cię całkowicie: wielkie schody, obrazy i freski, rzeźby, gobeliny i antyczne meble.

W pałacu znajduje się również fascynująca kolekcja instrumentów muzycznych (ok. 500 eksponatów) oraz odtworzona XVIII-wieczna apteka. 

Adres: 15, rue Droite (Vieux Nice).

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (oprócz wtorku).

Wstęp: z jednym biletem do muzeum.

Katedra Sainte-Réparate

Ten niezwykły budynek został zbudowany pod koniec XVII wieku na cześć chrześcijańskiej męczennicy świętej Reparaty, patronki miasta.

Polecamy uczestnictwo w mszy świętej w katedrze, aby rozkoszować się niebiańskimi dźwiękami trzech organów. Dzięki doskonałej akustyce, brzmienie instrumentów jest urzekające. 

Adres: Plac Rossetti 3.

Godziny otwarcia: 9:00-12:00, 14:00-18:00 (oprócz poniedziałku).

Wstęp wolny.

Bazylika Notre-Dame de Nice

Ta piękna bazylika z połowy XIX wieku przypomina miniaturową kopię Notre Dame de Paris.

Złocone zdobienia i piękne witraże nadają mu majestatyczną wielkość. W bazylice często odbywają się koncerty muzyki poważnej. 

Adres: 37 B, avenue Jean Medecin.

Godziny otwarcia: 9:30-11:30, 16:00-18:00 (poniedziałek-piątek).

Wstęp wolny.

Bazylika Notre-Dame du Port

Oficjalnie nazywany Bazyliką Niepokalanego Poczęcia, ten neoklasycystyczny kościół pochodzi z połowy XIX wieku. Jednak kościół, położony w pobliżu portu, został natychmiast nazwany «parafią portową».

Uderzająca i zapadająca w pamięć fasada została zaprojektowana przez Julesa Febvre’a. Matka Boska spogląda z góry na gości i mieszkańców.

Wnętrze kościoła zdobi seria obrazów «Droga Krzyżowa», prawdopodobnie autorstwa Emmanuela Costy. Szczególną uwagę przykuwa scena śmierci Joanny d’Arc, przywiązanej do słupa z płonącym obszyciem sukni. 

Adres: 8, Place de l’Ile de Beaute.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (codziennie).

Wstęp wolny.

Park Mont Boron

Ten położony na wzgórzu park zapewnia zwiedzającym fantastyczne widoki na panoramę miasta. W pogodny dzień można zobaczyć Korsykę i Alpy.

Na górę można wejść po schodach, ale lepiej zejść po nich na piechotę. A w drodze na górę można zaoszczędzić energię dzięki dwóm wyciągom.

W parku nie sposób nie zauważyć imponującej fortecy Mont Alban, zbudowanej w XVI wieku w celu obrony przed Turkami. Twierdza może być oglądana tylko z zewnątrz, wstęp do niej jest zabroniony. 

Adres: 4 Boulevard Maurice Maeterlinck.

Udanych wakacji na Lazurowym Wybrzeżu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *