Co zobaczysz w Prowansji? 10 wskazówek

, , , ,
Les Baux-de-Provence

Wciąż szukasz odpowiedzi na pytanie „co robić w Prowansji i co zobaczyć”? Jeżeli tak, to wiedz, że jest to raj dla turystów, w którym każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Oprócz Nicei i Lazurowego Wybrzeża, w Prowansji czeka na Ciebie jeszcze wiele innych miejsc, które warto odwiedzić.

Spacer po starym porcie w Marsylii i zupa rybna

Marsylia to drugie pod względem wielkości i najstarsze miasto we Francji. Na pewno na jej korzyść wpływa nadmorskie położenie oraz fakt, że w 2013 roku była Europejską Stolicą Kultury.

W Marsylii pod dostatkiem jest zarówno atrakcji turystycznych, jak i plaż. Znajduje się tu także słynny zamek d’If, Stary Port oraz wiele innych miejsc, które warto odwiedzić. Co najważniejsze, przez 300 dni w roku świeci tu słońce i można liczyć na ciepłą wodę.

I pamiętaj o kuchni. Marsylia to miasto nadmorskie, w którym krzyżują się dziesiątki kultur. Odwiedź lokalne kawiarnie w Starym Porcie, degustując różne przysmaki z owocami morza. Koniecznie zamów zupę rybną lub francuskie bouillabaisse. Jak powiedział Władimir Pozner, w życiu nie jadł nic lepszego niż waśnie bouillabaisse.

Planując podróż do Marsylii, pamiętaj, aby sprawdzić hotele w Starym Porcie – bez wątpienia to najlepsze miejsce na zakwaterowanie.

Przeczytaj nasz artykuł „Główne atrakcje Marsylii

Opalaj się na plaży i ciesz się zatoczkami w Quasis

Chociaż Casis nie jest tak znane, jak najbliżsi sąsiedzi na Riwierze, jest równie piękne, jak Saint-Tropez. Plaże w nim są po prostu cudowne, podobnie jak słynne skaliste zatoczki – Calanques.

Z pewnością jest to jedno z najpiękniejszych miejsc we Francji z fantastycznymi krajobrazami. Cassie, podobnie jak wiele innych nadmorskich miast i rybackich wsi. Stare centrum miasta zostało dobrze zachowane i koniecznie trzeba je zobaczyć.

W Cassis znajdują się jedne z najlepszych plaż we Francji. Zobacz pozostałe plaże Lazurowego Wybrzeża.

Zobacz hotele w Cassis.

Wizyta w Pałacu Papieskim oraz spacer po słynnym moście w Awinionie

Awinion to jedno z najpiękniejszych miast w regonie. Można po prostu spacerować po jego uliczkach, a można też zwiedzić kilka zabytków. Dwie główne z nich to Pałac Papieski i most. Rzymscy papieże mieszkali w Awinionie przez prawie sto lat, jednak zdążyli zbudować największy gotycki kościół na świecie, któremu na pewno warto się przyjrzeć.

Zobacz artykuły o atrakcjach w Awinionie.

Zobacz hotele w Awinionie.

Rzymskie ruiny w miejscowości Saint-Rémy-de-Provence

Saint-Rémy-de-Provence to ciekawa i tradycyjna miejscowość prowansalska położona zaledwie 20 km od Awinionu. Jest to spokojne i relaksujące miasteczko z długą historią. Oprócz starożytnych ruin znajduje się tu także szpital psychiatryczny Monastery de Mausole, w którym był leczony Van Gogh.

Chociaż miasteczko wcale nie jest duże, znajduje się w nim wystarczająco dużo restauracji, sklepów i hoteli.
W każdą środę otwarty jest w nim rynek, na którym można znaleźć świeże produkty Prowansji.

Stara kamienna wioska Les Baux

Les Baux to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsce we Francji i Prowansji. Wioska znajduje się około 25 kilometrów na południe od Awinionu. Zamieszkiwano ją już nawet w 6000 roku p.n.e., a w okresie średniowiecza Les Baux pełniło funkcję lenna.

Można tu spotkać i artystów, i poetów, którzy celebrują piękno wsi. Plotki głoszą, że sam Dante Alighieri opisał Les Baux jako czyściec w piekle. Jest to naprawdę spektakularne miejsce, którego nie można pominąć podczas pobytu w Prowansji.

Zoabcz hotele w Les Baux.

Wędrówka wzdłuż kanionu du Verdon

Kanion znany jest także jako Wielki Kanion Verdon. Jest to najgłębszy kanion w Europie z wyjątkowo jasnozieloną „rzeką” płynącą na jego dnie. Ma 250-750 metrów głębokości i tylko 8-9 metrów szerokości.

Organizowane są specjalne wycieczki wzdłuż kanionu du Verdon, jednak jeżeli obawiasz się mokrych przestrzeni, nie jest to pomysł warty ryzyka. Nie zapomnij wziąć ze sobą latarki.

Bagna Prowansalskie i różowe flamingi

Pustynny krajobraz Camargue wyraziście kontrastuje z na ogół jasną scenerią. Dominują tutaj wrzosowiska. Nie oznacza to, że nie warto tu przyjechać. Wręcz przeciwnie. Przy bagnach pasą się dzikie białe konie, byki i… różowe flamingi! Obecnie delta rzeki Ren jest domem dla ponad 500 gatunków ptaków wędrownych.

Można tu pojeździć na rowerze, konno lub samochodem, a także cieszyć się przepiękną scenerią i stadami różowych flamingów prowansalskich.

Pchli targ na wyspie Sur la Soruge

Wyspę Sur la Soruge często nazywa się stolicą francuskich antykwariatów. To właśnie tu, na wyspie pokrytej kanałami, organizowany jest największy pchli targ w kraju po tym w Paryżu.

Organizowane są tu także rynki żywnościowe oraz targi znanych produktów prowansalskich.

Źródła termalne i pola lawendowe w Digne-les-Bains

Digne-les-Bains to dwa w jednym: wspaniała przyroda z polami lawendowymi na stokach, jak również gorące źródła. W pierwszy weekend sierpnia (przez pięć dni) odbywa się tu festiwal lawendy.

Do Digne-les-Bains kursuje specjalny pociąg turystyczny z Nicei, który jeździ po wąskich torach przechodzących przez góry – możesz podziwiać przepiękne górzyste krajobrazy wzbogacone o purpurowe dywany lawendowe.

Zobacz hotele w Digne-les-Bains.

Walki byków w Arles

Miasto Arles było jednym z ulubionych miejsc Van Gogha. Znajdziesz tutaj wiele widoków przedstawionych na obrazach tego wielkiego artysty. Ogólnie mówiąc, miasto jest przepiękne. Odbywają się w nim także interesujące wydarzenia, w których warto wziąć udział.

W Arles znajduje się rzymski amfiteatr z 20 tysiącami miejsc. W czasach starożytnych odbywały się tu straszne walki gladiatorów. Obecnie miejsce służy do walk byków, które odbywają się wiosną.

Zobacz hotele w Arles.

Naciesz się Prowansją! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *