» Europa » Francja » Lazurowe Wybrzeże - Prowansja » Nicea » Transport w Nicei: autobusy, tramwaje, taksówki

Transport w Nicei jest szybki i wygodny. Autobusy i tramwaje Lignes d’Azur są przystosowane dla podróżnych z bagażem, rodzin z wózkami dziecięcymi, a nawet dla osób niepełnosprawnych. Wybierając odpowiednią trasę dojedziesz wygodnie do każdego interesującego miejsca, na plażę lub nawet dalej. Kilka tras łączy Niceę z innymi miastami na Lazurowym Wybrzeżu (na przykład Monako i Cannes). W tym artykule dowiesz się, jak kupić bilet i korzystać z transportu w Nicei. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie zabytki z zewnątrz, polecamy wybrać się na przejażdżkę autobusem krajoznawczym. Bilet kupisz tutaj. Zapraszamy do czytania!

» CZYTAJ TAKŻEWYCIECZKA PO NICEI AUTOBUSEM PIĘTROWYM

Ile kosztuje bilet autobusowy w Nicei?

Jest tylko jeden bilet na wszystkie środki transportu i możesz go zmieniać nieskończoną ilość razy w ciągu 74 minut. Możesz nawet użyć tego biletu do podróży z Nicei na lotnisko, ale tylko w przypadku zwykłego autobusu lub tramwaju, lotniskowe autobusy ekspresowe podlegają własnym taryfom. Dzieci do 4 roku życia jeżdżą za darmo, a dwoje dzieci do 10 roku życia może podróżować na tym samym bilecie.

  • 1,50 € – pojedynczy bilet do i z Nicei (ticket Azur) w całym regionie Alpes-Maritimes, np. do Cannes, Antibes, Eze, Menton lub Monaco
  • 10 € – 10 przejazdów (pack 10) lub bilet grupowy dla 10 osób (multi 10).
  • 5 € – bilet na cały dzień bez limitu przejazdów
  • 15 € – bilet na cały tydzień bez limitu przejazdów

Jak kupić bilet na transport w Nicei?

Bilet można kupić w automatach na przystankach, w kasach biletowych oraz w licznych punktach sprzedaży (niektóre z nich są nawet mobilne, umieszczone w markowych vanach). W tych samych biurach i punktach sprzedaży znajdują się również informatory, zwane Guide du voyageur, w których wyszczególnione są rozkłady i trasy komunikacji miejskiej, ceny biletów i inne praktyczne informacje dla odwiedzających Lazurowe Wybrzeże. Można też zainstalować na telefonie aplikację Lignes d’Azur, aby być na bieżąco z wiadomościami o ruchu drogowym i kupić e-bilet online.

Mandat za jazdę na gapę to całkiem pokaźna suma: 49,50 € za całkowity brak biletu i 33,50 €, jeśli masz bilet, ale go nie skasowałeś. Pasażer, który nie uiści opłaty za mandat na miejscu, będzie musiał dodatkowo zapłacić opłatę administracyjną w wysokości 38 €. Staraj się nie łamać przepisów.

Autobusy w Nicei – trasy i godziny kursowania

Autobusy w Nicei kursują od 5:00 do 21:00. W Nicei i regionie jest ponad 140 tras autobusowych, ale połapanie się w nich wszystkim może być na pierwszy rzut oka kłopotliwe. Dlatego możesz zbudować trasę od przystanku do przystanku na specjalnej interaktywnej mapie na oficjalnej stronie internetowej lub w aplikacji.

Rozkład jazdy jest wywieszony na każdym przystanku autobusowym. Jeśli znasz numer trasy, możesz dowiedzieć się, jak długo musisz czekać na autobus.

Na wielu przystankach kierowcy zatrzymują się tylko na żądanie. Dlatego, na wszelki wypadek lepiej podnieść rękę, kiedy zbliża się autobus. Taki sam schemat działa przy wysiadaniu, przyciśnij przycisk przed swoim przystankiem.

Tramwaje w Nicei

Do 2023 roku w Nicei będą kursowały trzy linie tramwajowe. Kursują one od 4:15 do 1 w nocy, co czyni je najwygodniejszym sposobem poruszania się po mieście.

  • T1 kursuje przez dworzec kolejowy, plac Massena i plac Garibaldiego.
  • T2 kursuje z lotniska wzdłuż Promenady Anglików, przez centrum Nicei do Port Lympia. Jest to najtańszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do miasta.
  • T3 łączy lotnisko (Terminal 2) z Saint-Isidore. Przejeżdża też obok ciekawych atrakcji – stadionu Allianz Riviera i centrum handlowego Nice Valley.

A jeśli chcesz dojechać tramwajem nad morze, przyjrzyj się trasie T2 i T3 tutaj, trasę T1 znajdziesz pod tym linkiem. Następnie wybierz hotel wzdłuż linii tramwajowej.

Taksówki w Nicei

Ceny taksówek w Nicei zaczynają się od 1,50 euro za kilometr. Cena za taksówkę z lotniska do centrum Nicei jest stała i wynosi 32 €. Możesz znaleźć samochód na parkingu przy terminalu lub zarezerwować go z wyprzedzeniem online, aby kierowca mógł cię przywitać z tabliczką w strefie przylotów i pomóc ci z bagażem. Taryfa nocna jest o 30% droższa od dziennej, ale jeśli zarezerwujesz z wyprzedzeniem przez ten link, cena pozostaje taka sama, jak stała.

Taksówki na ulicach Nicei można rozpoznać po białej plastikowej tabliczce z napisem Taxi. Zaleca się, aby siedzieć na tylnym siedzeniu. Za dobrą obsługę zwyczajowo daje się napiwek w wysokości 10%. Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić, czy licznik działa i jaka jest taryfa. Wiele firm taksówkarskich akceptuje karty płatnicze.

Taksówka z Nicei do Cannes kosztuje 85 €, do Monako od 95 €, a do Antibes 72 €. Możesz zarezerwować samochód tutaj, a kierowca będzie czekał na ciebie o umówionej godzinie.

Życzymy udanej podróży po Lazurowym Wybrzeżu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *