Samodzielna podróż samochodem po Normandii

,
Mont-Saint-Michel

Normandia jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych regionów we Francji. Ma niesamowitą przyrodę, średniowieczne miasta, piękne wioski, kasyna i luksus, cydr i Calvados — czego tylko w Normandii nie znajdziesz. Problem z regionem polega na tym, że jeśli chcesz zobaczyć to wszystko, transport publiczny nie jest do tego odpowiedni — wydasz dużo pieniędzy i zobaczysz 2 lub 3 miasta. Tutaj możesz więc albo zamówić wycieczkę (patrz, nawiasem mówiąc, oferty z Paryża na tym linku), albo wypożyczyć samochód i pojechać samemu. Opowiemy o tym drugim sposobie. Tak abyś zobaczył więcej i lepiej.

» Czytaj także10 pomysłów na to, co robić w Normandii

Wynajem samochodu we Francji

Wynajem samochodu we Francji to standardowa rzecz. Nie ma w tym nic szczególnego. Teraz doradzimy tylko stronę, gdzie można łatwo zarezerwować samochód.

W tym samym artykule oferujemy Państwu powolną podróż przez Normandię przez około tydzień. Jeśli chcesz, możesz to zrobić również w 3-4 dni. Tabela przedstawia całą trasę, z trasami, kilometrami, zużyciem benzyny i kosztami płatnych dróg. Teraz opiszmy przystanki i wybierzemy to, co jest dla Ciebie bardziej interesujące.

Dzień pierwszy

Zakładamy, że wyruszacie w podróż z Paryża. Samochód można wynająć bezpośrednio na lotnisku Charles de Gaulle lub Orly lub w samym mieście.

Pierwszy dzień proponujemy spędzić w Rouen, stolicy Normandii. Miasto słynie z gigantycznej katedry, którą Claude Monet malował 30 razy w różnych warunkach oświetleniowych, a także z tego, że w Rouen spalili Joannę d’Arc (miejsce pożaru zachowało się). Miasto jest bogate w średniowieczną architekturę i otwiera drogę do Normandii — camembert, crêpe, cydr i małże. To wszystko można znaleźć w Rouen.

Rouen

Warto również odwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych, zwłaszcza jeśli jest się koneserem impresjonistów. W Normandii wielu z nich żyło i malowało. Przedstawione miejsca stały się później popularne, a opowiemy o nich niżej. Ogólnie rzecz biorąc, muzeum ma charakter informacyjny nie tylko w zakresie sztuki, ale także w zakresie geografii.

Odległość od Paryża do Rouen wynosi około 140 km. Po drodze można odwiedzić dom-muzeum, a raczej ogród-muzeum Claude’a Moneta — Giverny. Tutaj namalował swoje słynne lilie, a teraz Giverny stało się miejscem pielgrzymek dla fanów jego twórczości. Zwiedzanie wioski wielkiego artysty jest również możliwe na osobnym zwiedzaniu, podczas którego będziecie wyposażeni w słuchawki z przewodnikiem audio. Wyjazd organizowany jest bezpośrednio z Paryża, więcej informacji można znaleźć i zamówić tutaj.

Rouen

Proponujemy nocleg pierwszego dnia w Rouen. Wieczorem można udać się do restauracji lub baru w mieście, podziwiać nocny występ w katedrze lub przejść się promenadą nad Sekwaną. Istnieje wiele hoteli, które oferują parking dla swoich gości. Aby uzyskać najlepsze oferty hoteli w centrum Rouen, kliknij ten link.

Rouen: Wybierz hotel

Dzień drugi

Jedziemy dalej. Małe miasteczko Dieppe jest następne. To pierwsze miasto na naszej wycieczce do Kanału La Manche. Stąd wypływały statki do Nowej Francji, czyli Kanady. Dieppe jest miastem portowym, wiele restauracji rybnych, długa plaża i średniowieczny zamek na szczycie klifu. Jest co zobaczyć! Dieppe znajduje się 82 km od Rouen.

Etretat

Następnie, po południu, jedziemy do Etretatu. To małe miasteczko znane ze swojej natury. Strome skały, zielone łąki, niesamowity kolor morza. Plaża w Etretat jest bardzo ładna, ale jest tu bardzo dużo turystów Wielu artystów starało się w swoich pracach przekazać niesamowity kształt skał.

Od Dieppe do Etretat jest 84 km. Po drodze można zatrzymać się w Veules les Roses, jednej z najpiękniejszych wiosek we Francji. Położona jest nad brzegiem najmniejszej rzeki w kraju. Jest tu wiele domów z muru pruskiego i fabryk, a na centralnym placu nie można zapomnieć o spróbowaniu kilku świeżych ostryg.

Pamiętaj, że latem, zwłaszcza w weekendy, wszyscy Paryżanie jadą do Normandii. Z tego powodu nie można znaleźć miejsca parkingowego w centrum miasta w czasie gorącej pogody (przy okazji, parking najczęściej jest bezpłatny). Czasami trzeba zostawić samochód 1-2 km od centrum miasta.

To samo dotyczy hoteli. Lepiej zarezerwować je z wyprzedzeniem. Drugiego dnia oferujemy Państwu nocleg w mieście Etretat, jest tu niewiele hoteli, ale są bardzo przytulne.

Dieppe: Wybierz hotel

Étretat: Wybierz hotel

Dzień trzeci

Honfleur

Zaledwie 47 kilometrów, podczas których przejdziesz przez jeden z najbardziej znanych mostów na świecie — Most Normandzki (most wantowy, przedstawiony na banknocie 500 euro), znajdziesz się w małym miasteczku portowym Honfleur. Kto go tylko nie malował!

To chyba najbardziej normańskie miejsce na naszej trasie. Mały port, jachty, architektura i pyszna kuchnia są kluczem do sukcesu miasta.

Honfleur: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE 10 powodów, by odwiedzić Normandię

Trouville

Kontynuujemy naszą podróż. Jedziemy jeszcze tylko 20 km na południe i docieramy do dwóch miast, Deauville i Trouville, które znajdują się po przeciwnych stronach rzeki. Trouville to wioska na morzu. Sama nazwa tłumaczy się z francuskiego jako „miasto-dziura”, ale to nieprawda. Kolejne kwitnące miasto we Francji jest jeszcze do odkrycia. A Deauville słynie z kasyna, plaży i wyścigów konnych. Oba miasta pretendują na tytuł najlepszej plaży. Zamożni Paryżanie przyjeżdżają tu teraz, aby spędzić weekend lub wakacje.

Tu spędzimy naszą następną noc. Jeśli chcesz poczuć się w sercu luksusu, oto hotele w Deauville, jeśli wolicie skromniejsze życie — to wtedy hotele w Trouville.

Deauville: Wybierz hotel

Trouville-sur-Mer: Wybierz hotel

Dzień czwarty

Caen

Rano udaj się na plażę w Deauville, jeśli pogoda na to pozwoli (zwykle nie rozpieszcza tego regionu), a następnie udaj się do Caen. Ale nie pomyl go z Cannes. To dwa zupełnie różne miasta. I, niestety, Caen jest daleko od Lazurowego Wybrzeża. Ale jest to wielkie miasto z ogromnym, prawie największym średniowiecznym zamkiem w Europie Zachodniej. Został zbudowany przez tego samego Wilhelma Zdobywcę, Normana, który podbił Anglię. Po nim, nikt inny tego nie zrobił. Przed Rewolucją Francuską, został tu pochowany.

Caen jest 42 km od Deauville. Po drodze odwiedź Cabourg, słynący z festiwalu, plaży, kasyna, toru wyścigowego i Grand Hotelu. W Caen spędzimy kolejną noc. Wybierz hotel lub pokój tutaj.

Caen: Wybierz hotel

Dzień piąty

Mont-Saint-Michel

Jedziemy do Le Mont-Saint-Michel, drugiego najsłynniejszego punktu orientacyjnego we Francji po Wieży Eiffla. To opactwo na klifie-wyspie. Na niewielkim kawałku ziemi do dziś zachowało się prawdziwe średniowieczne miasto. Podczas przypływu, odrywa się od kontynentu i staje się wyspą nie do zdobycia.

Miejsce to słynie również z przysmaków z jagnięciny. Owce pasą się tu na łąkach zatokowych, a ich mięso jest naturalnie słone. Na samej wyspie nie ma parkingu, ale można zostawić samochód w La Caserne i iść pieszo na wyspę.

Można tu kupić bilety do tej starożytnej twierdzy i samodzielnie zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem.

Z Caen do Mont-Saint-Michel jest 124 km. Noc najlepiej spędzić na samej wyspie. Stare bramy obronne zamykają się na noc i pozostaje się pod pełnią księżyca, wśród 41 mieszkańców w prawdziwym średniowieczu, odciętych przez przypływ cywilizacji. Warto to poczuć.

Le Mont Saint Michel: Wybierz hotel

Dzień szósty

Saint-Malo

Szóstego dnia opuścimy Normandię i pojedziemy do Bretanii, kolejnego autentycznego regionu kraju. Z Mont Saint-Michel, 48 km i jesteśmy w Saint-Malo. Chcesz trochę romantyzmu? Nie znajdziesz lepszego miejsca niż Saint-Malo. A skoro jesteśmy w Bretanii, czas spróbować crêpe lub naleśników, z pszenicy lub gryki i z różnymi nadzieniami!

Saint Malo: Wybierz hotel

Odpocznij, ciesz się morzem, Bretanią, Francją. I następnego ranka, do Paryża!

Stolica leży 368 km od Saint-Malo i około 5 i pół godziny drogi. W sumie pokonasz około 1000 km wzdłuż naszej trasy, wydasz na około 100 litrów benzyny i dostaniesz nieco więcej przyjemności niż góra wielkości Mont Saint-Michel.

Zajrzyj do nas, zostaw komentarz o swojej wycieczce, a my życzymy szerokiej drogi! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *